Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Propunere: Dezactivare limitare viteza Prepaid

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
As dori sa fac o propunere la RDS ca sa dezactiveze limitarea de viteza de pe SIM-urile Prepaid. Pe abonament depasesc 12 Mbps dar pe prepaid nu trece de 7 Mbps.

#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Si ti se pare ca aria asta e moderata de RDS :lol:? Propunele lor, nu noua :P.

#3
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Dar exista aici un user DIGI_Hepler care poate trimite propunerea mai departe!

#4
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
pai atunci trimite-i PM :)

#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si propune-i sa fie gratuit si nelimitat pt toata lumea, daca tot cersesti pomana.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Uh, cu ce te-ar ajuta marirea asta, sa poti sa faci un test sa te lauzi la prieteni? Pentru cine vrea intr-adevar sa foloseasca si il loveste limitarea oricum termina traficul cu viteza "normala" in o ora jumate, cu ce te ajuta sa ai 12Mbps, sa il termini in mai putin de o ora?
Oricum e super-mega-ok 5GB (+trafic la viteza redusa fara cost suplimentar) la 4 euro pe luna, doar sa intelegi diferenta intre o conexiune mobila si una pe care vrei sa faci trafic zilnic de zeci de GB.

#7
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Mana intinsa ca nu spune o poveste, nu primeste pomana!

#8
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Oricum, cam are dreptate. Ori e limitare de banda, ori e limitare de trafic. Si una si alta?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Intotdeauna e limitare de banda, doar ca e in functie de diferite chestii (multe, fie tehnice gen cit de buna e propagarea, cit de congestionata reteaua, fie de contract gen cit ai platit/cit ai consumat/daca abia ai inceput luna sau esti mai tirziu/etc). De fapt banda e derivata a intiia a traficului, asa cum viteza e a distantei. La o masina nu poti sa controlezi direct cit ai mers cu masina, poti controla numai viteza cu care mergi.

#10
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Atat timp cat platesc 4 E pt 5 GB mi se pare normal sa am viteza maxima suportata de retea, plus ca la abonamet (la cel de date sau voce) este mai ieftin pentru 5 GB decat la prepaid si viteza este de pana la 14,4 sau 21 Mbps. La mine este viteza de pana la 14,4 Mbps si ating 12-13 Mbps. Si oricum traficul il consum tot in atat timp si la cartela si la abonament. Nu conteaza viteza cu care descarca ci cantitateapt a consuma traficul mai repede sau mai tarziu. Viteza fiind direct proportionala cu timpul in care se descarca. De ex pe 7,2 Mbps cat este la prepaid daca pun un video-streaming trebuie sa astept pt buffer dar pe 12-13 Mbps nu mai trebuie sa astept si tot atati MB imi consuma.

#11
yahell

yahell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 26.02.2013

View PostPopM, on 17 mai 2014 - 16:01, said:

La mine este viteza de pana la 14,4 Mbps si ating 12-13 Mbps.

si la mine este viteza de pana la 14,4 Mbps si am viteza asta:

http://www.speedtest...ult/a/830466176


asa ca ciocu' mic si bucura-te de ce ai.

#12
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
La Orange poti plati 25 euro pt 4G si sa primesti viteza de 5 Mbps. Asta ii cazul unei tipe cu nickname-ul adelina, daca vrei iti dau link sa vezi postarile ei.
Si viteza de download, depinde de multi facturi: aparatul in care se afla cartela sim, locatia, conditile meteo, cat de libera este reteaua.

Pe ce site-uri astepti sa se incarce clipul ? Eu cu 4 Mbps am vizionat clipuri pe youtube la calitate FullHD fara sa vad rotita de buffer Posted Image

Edited by danzi23, 17 May 2014 - 16:14.


#13
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Pe Youtube dar videoclipuri mari.

Referitor la viteza, aici in Bihor merge foarte bine, mai bine spus excelent. Dar totusi este o diferenta intre viteza de pe prepaid si viteza de pe abonament.
Cred ca ar fi bine sa scoata si ei limitarile la prepaid pana la depasirea traficului de 5 GB, macar sa se poata folosi decent unde merge.

Edited by PopM, 17 May 2014 - 16:18.


#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Daca nu ar exista o diferentiere clara intre abonament si prepay cine si-ar mai face abonament?

Si nu stiu ce ti se pare tie normal, dar RDS vinde cartele prepay sub reclama ca suporta viteze de pana la 7.2 Mbps. Deci nu face reclama mincinoasa. Daca iti convine cumperi, daca nu, te orientezi spre alte produse de la competitie, sau de ce nu, chiar spre un abonament.

#15
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Cred ca alta ii problema daca astepti dupa rotita de buffer pe youtube :-?
Da-mi un link sa verific cum imi merge mie.

#16
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014

View Postizometric, on 17 mai 2014 - 16:18, said:

Daca nu ar exista o diferentiere clara intre abonament si prepay cine si-ar mai face abonament?

Si nu stiu ce ti se pare tie normal, dar RDS vinde cartele prepay sub reclama ca suporta viteze de pana la 7.2 Mbps. Deci nu face reclama mincinoasa. Daca iti convine cumperi, daca nu, te orientezi spre alte produse de la competitie, sau de ce nu, chiar spre un abonament.


Dar imi convine, stiu ca este limitare de 7,2 Mbps, dar poate sa o scoata. De ce nu? Mai ales ca este o retea foarte buna. Si Orange aveau pana in acum aproximativ un an o limitare la 3,6 Mbps si acum au dezactivat-o. Acum este 21,6 respectiv 150 Mbps in functie de optiuni.

Edited by PopM, 17 May 2014 - 16:21.


#17
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
In principiu daca eu as avea abonament as vrea o alocare mai mare de banda decat un prepay. Adica de ce sa ma inghesuie prepay-urile la ora de varf cu banda nelimitata si sa me deranjeze pe mine care sunt client premium? Lasa-i asa limitati ca e bine.

#18
PopM

PopM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 12.05.2014
Dar nu crezi ca si cei de la prepaid platesc? Eu cred ca RDS au uitat de cartela prepaid dar in 2011 erau la egalitate cu viteza de la abonamente pe atunci nu era mai mult de 7,2 nici pe abonament.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate