Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Stiri notabile din lumea islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1106 replies to this topic

#1
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
nu sunt convinsa ca am gasit locul potrivit pentru ceea ce vreau sa postez.
Dar nici nu pare un subiect de "poiana".


Am sa incep cu o stire trista
Acum o zi, bilantul era 283 de morti.
Inca o suta blocati in subteran.
Tragedia s-a petrecut in Turcia si este repetarea celei din 1992 cand 262 de mineri de asemeni si-au pierdut viata.
Atat de obositi suntem de lupta cu versetele si cu stigmele de acum 2000 de ani incat adevaratele tragedii si traume ce se intampla langa noi, ne lasa absenti ?

De ce totusi leg asta de aria religie?

Turcia este tara musulmana.
Cu pretentia de  fi acceptata in Uniunea Europeana.
Ca tara musulmana, Turcia a suferit o transformare uriasa.
A schimba alfabetul, acela in care sunt scrise cartile sfinte, si toata istoria,
Este un lucru absolut deosebit.
Aceasta portita oferita, a creeat legatura mai stransa cu lumea occidentala, legatura care desigur, are parti negative si parti pozitive.
Pentru ca aceasta breasa sa fie mentinuta, a fost necesara autoritatea absoluta a armatei.
Care dictatura, de asemeni a avut efecte contradictorii.

Stabilitatea obtinuta, a dus la progres industrial, educational, cultural, social.
Dar din pacate nu in mod uniform si nu la toate straturile sociale.

Conservatorii, doresc intoarcerea la Turcia clasica, avangardistii doresc chiar o deschiderea mai mare.
Erdogan a reusit sa tina echilibrul pana acum.
Nu pun mana in foc ca aceste manifestari, fie ele pentru aplicarea religiei mai in pofunzime, fie pentru deschidere mai mare spre exterior, sunt numai rezultatul opiniei populare.
Erdogan este de asemeni dator partidului in fruntea caruia a fost ales.
Si mai este dator majoritatii populatiei, care nu toata are stare materiala bunicica datorita zonei turistice in care se afla.
Este dator occidentului pentru ajutoare banesti primite si tehnologie.
Este dator si Ligii arabe, chiar nefiind tara araba, Liga de la care spera de asemeni ajutor in eventuual conflict cu Iranul.

Nu este de invidiat situatia sa si felul cum va lua hotararile, sper ca va readuce linistea.
In tara si in regiune
Este singurul lucru real pentru dezvoltare.
Linistea interna in special.


In plina primavara araba, in timpul incordarii relatiilor americano-rusesti
Turcia este un loc si moment cheie pentru intreaga zona.

Si da, religia va avea un cuvant de spus in felul cum se va manifesta acest rol.


==================
In memoria celor ce si-au pierdut atat de tragic viata

[ http://www.pelerinortodox.com/wp-content/uploads/2012/11/lumanare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 16 May 2014 - 23:04.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ai fost in turcia Vio ?

Cit despre incident , sa le fie tarina usoara victimelor . Ca musulmani , au o obligatie religioasa , sa fie recuperati si ingropati rapid !

#3
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posttidicristi, on 16 mai 2014 - 23:01, said:

Ai fost in turcia Vio ?


Nu, nu am fost, am fost insa odata in mina si alta data tot intr-un fel de subteran.
In fiecare clipa m-am simtit ca ingropata de vie...ranita....sangerand....

Tragedia din Turcia, cu adevarat m-a marcat.
Asa ceva depaseste barierele religiei, sau nationalitatii, chiar ale animozitatilor fel de fel

Edited by vio69a, 16 May 2014 - 23:34.


#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

View Postvio69a, on 16 mai 2014 - 23:08, said:

Nu, nu am fost, am fost insa odata in mina si alta data tot intr-un fel de subteran. .....
Si eu am fost in subteran , copil fiind , am intrat cu unchi mei , care erau mineri pina in "sut" (unde se da cu tirnacopul si se pune explozibilul ) , nu au apucat decit 5-6 luni de pensionare !
Stiu ce insemna durerea turcilor , ca om care a coborit in subteran ! Sa speram ca vor fi izbaviti , erau acolo pt o bucata de piine !!

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Mineritul cu suturi umane, este o meserie care apune.

Edited by loock, 17 May 2014 - 00:18.


#6
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Sa aruncam o privire peste gard, in Iran
Ne asteptam desigur, sa vedem numai femei in negru, oameni speriati si ascunzadu-si gandurile.
In parte este adevarat.
Mai ales in capitala, majoritatea iranienilor traiesc o viata dubla.
Intr-un fel acasa si altfel in oras.

Kiana Hayeri este fotografa si traieste in Teheran.A fotograf
ia pe strada, mai ales ca femeie nu e tocmai usor.
Totusi Kiana, a castigat premii de la National Geografic in 2011 si prezinta un altfel de Iran, un altfel de islam.

M-am simtit foarte confortabil cu fotografia, deoarece nu trebuia sa ma explic,
asa ca am inceput sa o practic foarte bine", a spus Hayeri.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/femei-sport_zps10d93006.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/peruca-iran_zps6a3ece12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/p-machiaj-femei-iran_zps8ef283da.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 17 May 2014 - 00:18.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cine le-a dat voie sa poarte culorile alea sexy ???
Prevad ca urmeaza niste lapidari...

#8
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Vio , ca sa intelegi statul turc a facut investii masive in hidro , dar inca prefera sa faca extractii cu firme particulare !
Statul Roman , conform UE , a inchis mare parte din extractii , mai sunt citeva !
Polonia so suparat si a dat liber la extractia de comb. fosil (carbune) !

View Postloock, on 17 mai 2014 - 00:20, said:

Cine le-a dat voie sa poarte culorile alea sexy ???
Prevad ca urmeaza niste lapidari...
Inseamna ca nu sti nimic despre istoria Turciei , religia le permite !
lapidari , le gasesti doar la evrei si habotnici musulmani !

P.S. - De miine nu mai beau , ca nu incap destele pi tastatura (a draqu , e scoica di la mircosoft , din ai di hacareala !)

Edited by tidicristi, 17 May 2014 - 00:29.


#9
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
daca mai ramanem putin in Iran, tot un fotograf,neozeelandez, a realizat o colectie de imagini ale unui univers islamic plin de contraste, dar care poate schimba perceptiile Occidentului despre aceasta tara.

Amos Chapple, fotograful sustine ca in timp ce guvernul continua campania antioccidentala, el a gasit o nemultumire tot mai mare in randul tinerilor din Iran, fata de actiunile liderilor tarii.

In timpul petrecut acolo nu am primit nimic, dar bunavointa si decenta care exista se afla intr-un contrast clar cu experienta mea din alte tari din Orientul Mijlociu"
"Am gasit multi iranieni, in special din tanara generatie, care sunt foarte constienti de lumea din jurul lor si cu o dorinta arzatoare pentru libertatile care le sunt refuzate de catre elita ultra-conservatoare religioasa", a explicat fotograful.

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/iran-1_zps46582ec1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/iran-4_zps90ca5c8d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/iran-2_zps889ed378.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1180.photobucket.com/albums/x406/abbulafia/iran-3_zps7f6ff027.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vio69a, 17 May 2014 - 00:37.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttidicristi, on 17 mai 2014 - 00:27, said:

Inseamna ca nu sti nimic despre istoria Turciei , religia le permite !
lapidari , le gasesti doar la evrei si habotnici musulmani !

P.S. - De miine nu mai beau , ca nu incap destele pi tastatura (a draqu , e scoica di la mircosoft , din ai di hacareala !)

Esti "turc" se vede, ( si mai si bei pe deasupra...) pt. ca pozele erau din Persia footoota de islam, adica Iran.

Edited by loock, 17 May 2014 - 00:41.


#11
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posttidicristi, on 17 mai 2014 - 00:27, said:

Vio , ca sa intelegi statul turc a facut investii masive in hidro , dar inca prefera sa faca extractii cu firme particulare !

Turcia are o industrie dezvolatata si are agricultura, un mare sector turistic, totul consuma energie.
Din cate stiu eu, 80-90% din combustin\bil, Turcia il importa.
Are zacaminte mai ales in vestul tarii, dar industria miniera s-a privatizat nu de mult, consecintele sunt clare.
Ca in toate tarile, nu numai musulmane.
Profitul.

#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Am un respect pt Turci , tatal meu a fost orfan la 16 ani , a fost crescut de prieteni de familie , un turc (Hasan Ahmed) si o rusoaica (Zenovia) pina a facut 18 ani , eram copil si aveam jucarii care posibil sa fi dorit si tu , ma ducea/lua de la gradinita !
Pe urma in viata , am avut ocazia sa lucrez cu Turci , piese de camion de mii de euro , doar garantie cuvintul meu !
Sti putine sau deloc !

Sunt om dupa mama de la munte , muntean , dupa tata , bagabont di Grand !

#13
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

View Postloock, on 17 mai 2014 - 00:39, said:

Esti "turc" se vede, ( si mai si bei pe deasupra...) pt. ca pozele erau din Persia footoota de islam, adica Iran.
Subiectul este despre Turcia !

Daca vrei , iranul(ei se numesc persi !) , ca mec. auto am avut interventie chiar in Dorobanti/Bucuresti , ma crezi ca iranianul/persi tai ! , nu m-a lasat sa plec de la el pina nu a-m stat la masa cu familia lui ?

La fel in Turcia , afla ca sunt Roman , deja stiau ca fac "rupere" la raki si am pretenti cu berbecut la protap !
Fratele meu face fotbal , a fost la citeva echipe pe acolo ! Cu Hagi , stau si acum la o "ceterica" ! In vara asta , am cazare gratuita la el !!
Sunt doar Roman , necazul lor il inteleg , nu am cum sa-i ajut (ar fi absurd) , am sa ajut familiile minerilor !

Edited by tidicristi, 17 May 2014 - 02:51.


#14
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Sa ne fereasca Dumnezeu de imbroboditi, astia sunt fanatici rau si ar trebui or sa se schimbe ori sa ramana acolo la ei. In tarile nordice au pus stapanire pe anumite zone, s-au implicat in politica si au reusit sa desfiinteze bisericile crestine din unele zone. Daca au strategia asta ptr. tarile din vest o sa fie nasol ptr. noi..mai bine cu microbisti decat cu imbroboditi.

Edited by meanman, 17 May 2014 - 05:40.


#15
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011
Vio69.
Accidentul minier din Turcia se aseamana oarecum cu cel petrecut in 2010 in Chile, doar ca nici un miner chilian nu a murit. Multi dintre cei 33 de mineri, care au supravietuit in subteran 69 de zile, au marturisit ca, credinta lor in Dumnezeu a jucat un rol fundamental in supravietuire. Evenimentul salvarii minerilor chilieni a fost prezentat foarte profund de unul dintre posturile de tv. Viasat.
Insusi presedintele din Chile, a fost prezent la fata locului si la rugaciunile care se faceau neintrerupt in acel loc, in timpul operatiunilor de salvare. Dealtfel unul dintre primii mineri (daca nu chiar primul) scosi la suprafata, in momentul in care a iesit din capsula de salvare, primul lucru pe care l-a facut a fost sa multumeasca lui Dumnezeu. Totodata unii din cei salvati marturiseau, ca rugaciunea si credinta i-au tinut uniti, pentru a nu ajunge la disperare.
Conteaza foarte mult ca statul sa le ofere conditii favorabile de munca minerilor in subteran, avand in vedere riscurile activitatiii pe care o desfasoara.
Iti mai aduci aminte

http://www.hotnews.r...une-salvare.htm

Nu-i asa, ca-i interesanta cugetarea:
Mario Sepulveda, unul dintre minerii chilieni scosi din subteran: "Dumnezeu si diavolul s-au batut pentru mine" ?!!!

"Dumnezeu si diavolul s-au batut pentru mine, iar Dumnezeu a decis sa ma salveze. I-am luat mana lui Dumnezeu, cea mai buna mana. Am stiut tot timpul ca Dumnezeu ne va scoate de aici", a declarat Mario Sepulveda, al doilea miner salvat miercuri din subteran, intr-o operatiune desfasurata in Chile si urmarita de un miliard de oameni in intreaga lume, transmite AFP. Poreclit "Super Mario" pentru stilul sau energic.

Edited by PicoDazore, 17 May 2014 - 09:04.


#16
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
O , singura problema la turci , adincimea 2k , nu poti sa sapi rapid , nu functioneaza ventilatia , incendiu declansat a ars oxigenul ,etc!
Posibil sa nu ajunga la ei niciodata !

#17
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPicoDazore, on 17 mai 2014 - 08:51, said:

.
Accidentul minier din Turcia se aseamana oarecum cu cel petrecut in 2010 in Chile

Nu, nu credinta i-a scapat.
De ce nu s-au rugat de acasa?
Iar daca stateau doar sa se roage, fara sa puna mana pe lopata si pe ascensor, mureau cu totii.
I-a scapat felul total diferit de accident si posibilitatea de a le introduce putin aer.
Chilienii sunt oameni simplii, poate chiar mai simplii decat turcii.
Nu e de mirarea ca cred in ceva care sa le dea putina lumina si speranta.

----------------
Dar topicul este initiat pentru a cunoaste lumea islamica a secolului 21.
Cuprinde o arie geografica imensa si in care au loc evenimente, pozitive, negative.

Intentia mea a fost sa rup acest topic de ce scrie in cartea x la pagina y vresetu z
Intentia mea a fost sa ne privim de la inaltimea ochilor si sa aflam ce se mai intampla AZI in lumea musulmana
.

Edited by vio69a, 17 May 2014 - 12:15.


#18
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

View Postvio69a, on 16 mai 2014 - 22:51, said:

nu sunt convinsa ca am gasit locul potrivit pentru ceea ce vreau sa postez.
Dar nici nu pare un subiect de "poiana".


Am sa incep cu o stire trista
Acum o zi, bilantul era 283 de morti.
Inca o suta blocati in subteran.
Tragedia s-a petrecut in Turcia si este repetarea celei din 1992 cand 262 de mineri de asemeni si-au pierdut viata.
Atat de obositi suntem de lupta cu versetele si cu stigmele de acum 2000 de ani incat adevaratele tragedii si traume ce se intampla langa noi, ne lasa absenti ?


==================
In memoria celor ce si-au pierdut atat de tragic viata

[ http://www.pelerinortodox.com/wp-content/uploads/2012/11/lumanare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Chiar daca pare offtopic, este totusi legat de postare.

Nu chiar toti au uitat de tragedia ce se intampla langa noi.
Aseara, inainte de a incepe meciul de basket de la Milano in cadrul semifinalei,
echipele, Maccabi Tel-Aviv si CSKA Moscova,  impreuna cu publicul, au pastrat
un minut de reculegere in memoria victimelor din mina din Turcia...


View Posttidicristi, on 17 mai 2014 - 00:27, said:


Inseamna ca nu sti nimic despre istoria Turciei , religia le permite !
lapidari , le gasesti doar la evrei si habotnici musulmani !

P.S. - De miine nu mai beau , ca nu incap destele pi tastatura (a draqu , e scoica di la mircosoft , din ai di hacareala !)

Imi poti da exemple de lapidari la evrei ?
Si nu ma refer la vremurile biblice...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate