Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Problema LED/economic dimabil si variator

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
linux_linux19

linux_linux19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2005
Salut,

Am si eu o problema cu LED-urile/becurile economice dimabile si variatoarele.
Am cumparat variatoare Legrand Suno 40-400W (http://www.celon.ro/...r-40-400w-17085) si as dori sa stiu daca sunt compatibile cu Becurile LED/BEcurile economice dimmabile. Am cumparat becuri economice care erau dimabile (http://www.svetila.c...0-e27-7323.html) si inca un bec tot dimabil Osram. Nici unul nu a mers: se aprindea cateodata, statea aprins 1 secunda apoi se stingea si nu se mai aprindea deloc. Nu inteleg unde este problema: trebuie variatoare speciale pentru becuri led/economice chiar daca becurile incercate sunt dimabile?

M-am gandit ca problema ar putea fi ca variatorul stie sa lucreze in intervalul: 40-400W si cum am un singur consumator si fiind economic < 20W nu il vede. Insa nu ar trebui macar sa-l aprinda?
Am in alta camera 10 spoturi LED dimabile: http://www.philips.r...8291192862/prd/ si le-am impartit astfel:
5 spoturi sunt legate la un variator si alte 5 la alt variator (acelasi tip: Legrand Suno). Aici spoturile se aprind si lumina variaza (este adevarat ca mai face cate flickuri din cand in cand). Totusi cum le vede variatorul, daca el lucreaza intre 40-400W si eu am pus 5 spoturi pe un variator adica 20W? Le vede cumva pe toate cele 10 la un loc insumate (adica 40W, chiar limita inferioara)?

Puteti sa ma lamuriti si pe mine? Sunt compatibile becurile dimabile cu acest variator sau trebuie un variator special pentru leduri si economice?
Sau problema este de la intervalul de operare al variatorul si daca as lua un bec economic care sa opereze in acest interval atunci ar merge?


Va multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlinux_linux19, on 06 mai 2014 - 14:22, said:

Nici unul nu a mers: se aprindea cateodata, statea aprins 1 secunda apoi se stingea si nu se mai aprindea deloc. Nu inteleg unde este problema: trebuie variatoare speciale pentru becuri led/economice chiar daca becurile incercate sunt dimabile?
Probabil trebuie variatoare clasice cu reostat care dau tensiune mai mica sau unul electronic mai liniar, astea electronice simple cu tiristoare merg in impulsuri (pwm) si comuta rapid tensiunea fapt ce poate supara becurile dimmabile "partial".

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
mai deraba problema pleaca de la intervalul variatorului: are nevoie de o sarcina minima ca sa functioneze
poti testa punand in paralel cu becul LED unul obisnuit
cand rotesti butonul de la variator ar trebui sa se modifice intensitatea la ambele becuri

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Candva am vazut variator + bec la Hornbach.
Era specificat clar ca merg doar in pereche...

Eu m-am lecuit de variator, frectie la picior de lemn!

#5
linux_linux19

linux_linux19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.11.2005
Sa inteleg ca in principiu becurile economice dimabile/becurile led dimabile ar trebui sa "lucreze" cu practic orice variator... si ca nu-mi trebuie un variator specializat pentru aceste surse de iluminat?

Totusi nu inteleg cum merg cele 2 perechi de cate 5 spoturi de 4W (total: 20W) legat de un variator care stie 40-400W?

Imi puteti recomanda niste variatoare care sa aiba limita minima cat mai mica?

#6
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
nu stiu cum e cu variatoarele/varistorii de putere, dar cu varistor clasic rezistiv de tensiune (cu reostat adica), cum bine a zis si andreic, orice bec incadescent sau dimmable-led de 220V ar trebui sa mearga ok; atentie, majoritatea becurilor economice (gen spirale) nu accepta varistori, doar cele clasice incandescente merg (la led-uri e loterie, unele merg, altele palpaie, altele nu se aprind, chiar daca au specificatie 'dimmable', probabil producatorul - China ? - nu respecta anumite specificatii electrice)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate