Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#145
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 04 iunie 2014 - 19:01, said:

. Insa, le poti enumera? Care sunt lucrurile duhovnicesti?.


Descoperirile


1)  nimeni nu poate zice: "Isus este Domnul" decat prin Duhul Sfant. (1Cor.12:3)

2)16. Simon Petru, drept raspuns, I-a zis: "Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului celui Viu!"
17. Isus a luat din nou cuvantul si i-a zis: "Ferice de tine, Simone, fiul lui Iona; fiindca nu carnea si sangele ti-a descoperit lucrul acesta, ci Tatal Meu care este in ceruri.  
Dumnezeu este Duh; (Ioan.4:24)

3)Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu. (Efes.6:17)


.......................................................................

4)

View Postzexelica, on 12 mai 2014 - 21:18, said:

Stimabile, discutia despre creatia FIZICA nu este in discutie intr-un topic despre INTELESUL DUHOVNICESC..

Grozav respectabile .

Ia pune tu prin comparatie cele doua versete.

"Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.''

aceasta a fost ziua a patra.


datorita marii indurari a Dumnezeului nostru, in urma careia ne-a cercetat Soarele care rasare din inaltime, (Luc.1:78)

Unde Soare le este Domnul,venirea lui aratand vremurile ( ziua a 4 a = la sfarsitul celor  4000 ani) timp cat Adam a stat mort.

Insa da ,daca ne da jos doctrina cu calculul vremilor o dam pitita nu?

Nu e duhovniceasca!!!!

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, (2Tim.3:16)

Edited by husand, 13 July 2014 - 21:19.


#146
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
NEEEEEXXXTTT!!!!!!!

#147
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 17 iulie 2014 - 13:47, said:

NEEEEEXXXTTT!!!!!!!

Auzi, figurile nu intra  pe  spiritual.

Intra   pe carnal.

Edited by husand, 17 July 2014 - 19:48.


#148
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmihao37, on 12 iulie 2014 - 07:50, said:

dar nu biserica il naste pe Iisus ci Dumnezeu naste.
Stimabile, vad ca nu pui deloc PROBA BIBLICA.

Este in vedere copilul si nasterea vis-a-vis de FEMEIE-COPIL, nu despre nasterea (plata pacatelor) TATA-FIU.

Mai mult, nu ai studiat deloc punctele de vedere ale nasterii.

Romani 1:3
Ea priveşte pe Fiul Său, născut din sămînţa lui David, în ce priveşte trupul,

Din acest pdv femeia=congregatia NASTE copilul.

#149
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postmihao37, on 12 iulie 2014 - 07:50, said:

Adica e posibil sau nu ca cele doua perioade de 42 luni sa coincida ori sa se suprapuna partial.
.


42 luni = 1260 zile = o vreme, vremuri si jumatatea unei vremi = 3,5 ani

   cand templul este intinat de unde ai porunca sa iesi .

20. Cand veti vedea Ierusalimul inconjurat de osti, sa stiti ca atunci pustiirea lui este aproape.
21. Atunci, cei din Iudeea sa fuga la munti, cei din mijlocul Ierusalimului sa iasa afara din el, si cei de prin ogoare sa nu intre in el.

cei ce vor fi in Iudeea sa fuga la munti. (Marc.13:14)

Daca intelegi ca Ierusalim = Sionul = locul ales drept locuinta a lui Dumnezeu = biserica pe perioada celor 7 saptamani.

Uraciunea =   potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu. (2Tes.2:4)

Muntii = cei ce se incred in Domnul, care nu mai sunt acolo

Edited by husand, 20 July 2014 - 22:08.


#150
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postzexelica, on 17 iulie 2014 - 13:47, said:

NEEEEEXXXTTT!!!!!!!
Hey Zexe, eu sunt; NEXT...chiar trebuie sa strigi in gura mare cu majuscule ???
iti amintesti propunerea mea ?, cu toate defectele care le ai mie imi esti simpatic- simt asa o interferenta, premonitie, nu stiu exact, dar cum ti-am zis; tu esti branza buna in burduf de caine, material bun in loc gresit deja m-am plictisit sa-ti fac portretul,well; tu esti crestin de apartament de bucuresti, ai studiat si esti bun la asta, poti dovedi cu probe naufragiul cultelor protestante si neo...te admir te respect esti bun...ce mai ?, acuma cum sa o scoatem la capatat; te intreb ?
forumul pro-neo, trebuie administrat din interior ,nu din exterior...intelegi ieeea ?, scrie-mi un pm

#151
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, iti multumesc pt aprecieri, insa aici suntem la meserie, nu copiem, nu incepem cu "se refera", etc....
PM nu am timp, din pacate.
Nu vezi ca oamenii nu stiu sa puna proba biblica nici la munti?

Psalmi 121
1(O cîntare a treptelor.) Îmi ridic ochii spre munţi... De unde-mi va veni ajutorul

Psalmi 62
1(Către mai marele cîntăreţilor. După Iedutun. Un psalm al lui David.) Da, numai în Dumnezeu mi se încrede sufletul; dela El îmi vine ajutorul.

Cand e vorba de salvare, muntele reprezinta pe Dumnezeu.

Asa se face cu proba biblica.

Edited by zexelica, 21 July 2014 - 07:19.


#152
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 21 iulie 2014 - 07:19, said:

Nu vezi ca oamenii nu stiu sa puna proba biblica nici la munti?

Psalmi 121
1(O cîntare a treptelor.) Îmi ridic ochii spre munţi... De unde-mi va veni ajutorul

Psalmi 62
1(Către mai marele cîntăreţilor. După Iedutun. Un psalm al lui David.) Da, numai în Dumnezeu mi se încrede sufletul; dela El îmi vine ajutorul.

Cand e vorba de salvare, muntele reprezinta pe Dumnezeu.

Asa se face cu proba biblica.

Respectabile sigur ca Domnul este muntele Sionului =  Ierusalimului

Insa ce spune ?Cu proba biblica ?

Caci din Ierusalim va iesi o ramasita, si din muntele Sionului, cei izbaviti. Iata ce va face ravna Domnului ostirilor. (Isa.37:32)

deci.

Cei ce se incred in Domnul sunt ca muntele Sionului care nu se clatina, ci sta intarit pe vecie.

2. Cum este inconjurat Ierusalimul de munti, asa inconjoara Domnul pe poporul Sau, de acum si pana in veac.


Ca e adunare( plural) Elohimi

Apoi m-am uitat si iata ca Mielul statea pe muntele Sionului; si impreuna cu El stateau o suta patruzeci si patru de mii, care aveau scris pe frunte Numele Sau si Numele Tatalui Sau. (Apoc.14:1)


Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie unul , cum si Noi suntemunul- (Ioan.17:22)

Cu exceptia slavei salvarii care o are numai Dumnezeu

Altceva ?

Edited by husand, 21 July 2014 - 11:21.


#153
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 21 iulie 2014 - 07:19, said:

nu am timp,

Ti l-a luat Dumnezeu ca ai intrat pe panta satanei cu afacerea  si alergatul dupa bani.

#154
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Referitor la sare, nu vad ca a nimerit cineva raspunsul. Sarea reprezinta JUDECATA, vezi sotia lui Lot.

Iar bisericile nu vad sa propovaduiasca si partea nasoala a lucrurilor, ci numai vindecari, noroc, etc...

#155
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 03 august 2014 - 10:10, said:

Referitor la sare, nu vad ca a nimerit cineva raspunsul. Sarea reprezinta JUDECATA, vezi sotia lui Lot.

Iar bisericile nu vad sa propovaduiasca si partea nasoala a lucrurilor, ci numai vindecari, noroc, etc...

Sunt la superlativ ca tine cu "saved forever."

Edited by husand, 03 August 2014 - 15:14.


#156
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
NEEEEEXXXXTTTT!!!!!!!!!!!

#157
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
TEEEEEEXXXXXTTTTT !!!!!!!!!!!




Quote

. te las pe tine sa le numesti..



Da

Botezul cu apa = moartea in fire si invierea in Duh. (Rom.6:4)

paine = mancare duhovniceasca (1Cor.10:4)  =Cuvantul   (Luc.4:4)

moarte = pacatul

viata = salvare

poarta = judecata.

sare = Duhul.

fiara = satan

cinzecime =  binecuvantarea bisericii,


lumina = Cristos + judecata.

.
Miel = Isus.+ ispasirea.
.
.
.
.

Edited by husand, 04 August 2014 - 10:16.


#158
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 03 august 2014 - 10:10, said:

Referitor la sare, nu vad ca a nimerit cineva raspunsul. Sarea reprezinta JUDECATA, vezi sotia lui Lot.



Respectabile ,sare = Duhul Sfant.

Duhul face jucecata conform  (Ioan.16:8)

Fiindca atunci cand esti sub salvare Duhului  (scos din Sodoma) si incalci voit porunca, te impietreste.
ca e inteles asupra inimei (spiritual) nu fizic (stalp de sare)


Impietreste inima acestui popor, fa-l tare de urechi si astupa-i ochii, ca sa nu vada cu ochii, sa n-auda cu urechile, sa nu inteleaga cu inima, sa nu se intoarca la Mine, si sa nu fie tamaduit." (Isa.6:10)

Edited by husand, 04 August 2014 - 12:06.


#159
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

View Postzexelica, on 17 iulie 2014 - 13:47, said:

NEEEEEXXXTTT!!!!!!!
Next What ??, ma tu chiar esti dus cu pluta, ai vechime pe Softpedia si te crezi lider nu ?, nu am nimic impotriva sa fii lider numa ca inceteaza sa te bati cu carmida in piept ca esti de ras si batjocura= dupa inaltare de sine proprie vine si ocara si rusinea

#160
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 04 august 2014 - 15:50, said:

Next What ??, ma tu chiar esti dus cu pluta, ai vechime pe Softpedia si te crezi lider nu ?, nu am nimic impotriva sa fii lider numa ca inceteaza sa te bati cu carmida in piept ca esti de ras si batjocura= dupa inaltare de sine proprie vine si ocara si rusinea
Stimabile, eu daca spun ceva, am PROBA BIBLICA.

Sarea simbolizeaza JUDECATA.

Geneza 19:26
Nevasta lui Lot s'a uitat înapoi, și s'a prefăcut într'un stîlp de sare.

Levitic 2:13
Toate darurile tale de mîncare să le sărezi cu sare; să nu lași să lipsească niciodată de pe darurile tale de mîncare sarea, care este semnul legămîntului Dumnezeului tău; la toate darurile tale de mîncare să aduci sare.

Duhul nu are cum sa fie ..... semn. Iar legamantul are doua parti: salvare si judecata. Pe care nimeni din biserici nu o mai propovaduieste.

Tefania 2:9
De aceea, pe viața Mea, zice Domnul oștirilor, Dumnezeul lui Israel, că Moabul va fi ca Sodoma, și copiii lui Amon ca Gomora: un loc acoperit cu mărăcini, o groapă de sare, un pustiu vecinic; rămășița poporului Meu îi va jăfui, rămășița neamului Meu îi va stăpîni.

Marcu 9:49
Pentrucă fiecare om va fi sărat cu foc, și orice jertfă va fi sărată cu sare.

Foc=sare. Iar fiecare om a fost trecut prin foc, adica judecat, gasit vinovat si cei salvati au fost si rascumparati. Nu mai pun proba ca e multa. Daca nu intelegi, o pun.

In NT avem mai concret:

Coloseni 4:6
Vorbirea voastră să fie totdeauna cu har, dreasă cu sare, ca să știți cum trebuie să răspundeți fiecăruia.

Vorbirea este propovaduirea. Si jertfa din VT tot propovaduire. Iar jertfele din VT trebuiau sarate.

Levitic 2:13
Toate darurile tale de mîncare să le sărezi cu sare; să nu lași să lipsească niciodată de pe darurile tale de mîncare sarea, care este semnul legămîntului Dumnezeului tău; la toate darurile tale de mîncare să aduci sare.

Evrei 13
15Prin El, să aducem totdeauna lui Dumnezeu o jertfă de laudă, adică, rodul buzelor cari mărturisesc Numele Lui.

Ce propovaduire este aceea fara a spune si de judecata?

Deuteronom 28:15
Dar dacă nu vei asculta de glasul Domnului, Dumnezeului tău, dacă nu vei păzi și nu vei împlini toate poruncile Lui și toate legile Lui, pe cari ți le dau astăzi, iată toate blestemurile cari vor veni peste tine și de cari vei avea parte.

Biserica propovaduieste altceva, un Dumnezeu care nu URASTE, desi scrie ca El uraste pe pacatosi. Unde-i sarea?

Psalmi 5:6
și pierzi pe cei mincinoși; Domnul urăște pe oamenii cari varsă sînge și înșală.

Psalmi 11:5
Domnul cearcă pe cel neprihănit, dar urăște pe cel rău și pe cel ce iubește silnicia.

Aveti voi sare pe jertfe? Nexam.

#161
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Respectabile n-o mai invarti ca n-ai proba directa, adica, sare = judecata.

Quote


Levitic 2:13
Toate darurile tale de mîncare să le sărezi cu sare;



Si asta ce-i ? Nu e jertfa duhovniceasca ? Nu e dar de mancare ?


Si sa nu dati uitarii binefacerea si darnicia; caci lui Dumnezeu jertfe ca acestea Ii plac. (Evr.13:16)

Mai pui tu sare si tai animale nu ?

Sau dai cu sare pe gura unuia care vorbeste ?

Sunt  roade si daruri duhovnicesti


Quote

Marcu 9:49
Pentrucă fiecare om va fi sărat cu foc,


Exact


Niste limbi ca de foc au fost vazute impartindu-se printre ei si s-au asezat cate una pe fiecare din ei. (Fapt.2:3)

Sare = Duh.

Am proba directa.

Duhul face judecata.

Edited by husand, 05 August 2014 - 11:26.


#162
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postenohabel, on 04 august 2014 - 15:50, said:

dupa inaltare de sine proprie vine si ocara si rusinea
Nu ma inalt stimabile, numai ca atunci cand unii scriu prostii de neimaginat, cum ar fi sa compare sarea cu Duhul, mai ales ca scrie ca sarea isi pierde gustul ...... Cum sa raspund unor asemenea prostii? Duhul pierde ....ce? Dumnezeu pierde ceva vreodata? Asa ca spun....NEEEEXXXTTT!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate