Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2
 programel Win Movie Maker

Meritau ginerii lui Lot sa moara?

Ce credeți ca s-ar intampla ...

Instanta amana sistematic pronunț...

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

• Grup: Senior Members

Robert180374, on 12 mai 2014 - 21:17, said:

??
Unde dai şi unde crapă.
Nu-mi pune vorbe în gură, nu-i frumos.
Spune cum poţi înţelege ceva din lumea în care te afli dacă ignori descrierea creaţiei, a structurii ei?
Stimabile, discutia despre creatia FIZICA nu este in discutie intr-un topic despre INTELESUL DUHOVNICESC. Poate nu sunt destul de explicit, imi cer scuze.

Cleopatra-

Cleopatra-

Fleur-Noire

mario_bril, on 12 mai 2014 - 21:01, said:

Creația în șase zile. Posted Image
Domnule, ai folosit termenul hiperbolă pentru crearea Universului. Conform definiției, ai fost rugat să indici concret unde anume în descrierea din Geneză apare hiperbola, care, conform definiției, este caracterizată de expresii și imagini sugestive pentru a impresiona mai puternic.
Deci, unde anume ai văzut tu vreo hiperbolă în Creație? Care ar fi concret expresiile sugestive care indică figura de stil menționată de tine?
Pentru că decrierea de acolo e cît se poate de simplă și directă, nimic exagerat sau sugestiv, care să indice vreo hiperbolă.

La hăhăieli, maimuțăreli, eschive, termeni folosiți la nimereală pe post de argumentație, insulte mascate, etc., vă pricepeți de minune.

Edited by cleopatra00, 12 May 2014 - 21:24.

Robert180374

Robert180374

Senior Member

zexelica, on 12 mai 2014 - 21:18, said:

Stimabile, discutia despre creatia FIZICA nu este in discutie intr-un topic despre INTELESUL DUHOVNICESC. Poate nu sunt destul de explicit, imi cer scuze.

Ai dreptate şi am recunoscut asta mai devreme, dar am tot răspuns la postările altora... printre care şi alor tale. N-am s-o mai fac, că e într-adevăr off... Poate dacă apare vreun topic cu înţelesul literal al Scripturii Posted Image
La revedere.

Edited by Robert180374, 12 May 2014 - 21:21.

ThinkAbout

ThinkAbout

RhetoricalWind

cleopatra00, on 12 mai 2014 - 21:19, said:

Domnule, ai folosit termenul hiperbolă pentru crearea Universului. Conform definiției, ai fost rugat să indici concret unde anume în descrierea din Geneză apare hiperbola, care, conform definiției, este caracterizată de expresii și imagini sugestive pentru a impresiona mai puternic.
in primele versete
cand creaza lumina si apoi o desparte de intuneric par exemplu :console:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 21:21, said:

in primele versete
cand creaza lumina si apoi o desparte de intuneric par exemplu Posted Image
Te mananca, observ.......

Robert180374, on 12 mai 2014 - 21:20, said:

Ai dreptate şi am recunoscut asta mai devreme, dar am tot răspuns la postările altora... printre care şi alor tale. N-am s-o mai fac, că e într-adevăr off... Poate dacă apare vreun topic cu înţelesul literal al Scripturii Posted Image
La revedere.
Chiar te rog sa deschizi unul. Si de acolo avem de invatat o groaza. Daca te preocupa partea omeneasca, desigur.

Fumatorul

Fumatorul

zexelica, on 12 mai 2014 - 21:07, said:

Frate, da-l in .. Enuma mea pe Eliş! Hai cautam chestii DUHOVNICESTI nu de ce mi-a facut-o mie Dumnezeu mai mare ca a lui Robert sau alte d-astea.

Bine, Zexe, te las să-l lămureşti pe Robert.
Tradu-i, din partea mea, asta: littera gesta docet, quid credas allegoria.  Moralis, quid aggas; quo tendas anagogia.
:)

ThinkAbout

ThinkAbout

RhetoricalWind

zexelica, on 12 mai 2014 - 21:25, said:

Te mananca, observ.......
deloc, de ce...ar trebui?
deci nu aveti nicio explicatie pentru modul in care a creat lumina fara sa o desparta de intuneric
despartirea survenind ulterior
prin urmare este o hiperbolizare
numai Robert intelege totul ad literam si se chinuie sa respecte mot a mot :lol:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

ThinkAbout, on 12 mai 2014 - 21:39, said:

deci nu aveti nicio explicatie pentru modul in care a creat lumina fara sa o desparta de intuneric
Avem, stimabila, insa pe un ALT TOPIC.

Fumatorul, on 12 mai 2014 - 21:36, said:

Bine, Zexe, te las să-l lămureşti pe Robert.
Tradu-i, din partea mea, asta: littera gesta docet, quid credas allegoria.  Moralis, quid aggas; quo tendas anagogia.
Posted Image
Stimabile, cu latina mai subtire, ca aveam scoatere din productie pe vremea aia si mergeam la antrenamente. Zii ceva pe shpaniola, ca stiu cateva mai multe dialecte :lol:

Fumatorul

Fumatorul

zexelica, on 12 mai 2014 - 21:42, said:

Stimabile, cu latina mai subtire, ca aveam scoatere din productie pe vremea aia si mergeam la antrenamente. Zii ceva pe shpaniola, ca stiu cateva mai multe dialecte Posted Image

Litera te învață ceea ce s-a întâmplat; ceea ce trebuie să crezi, alegoria.  Morala, ce anume să faci; încotro să tinzi, anagogia.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Fumatorul, on 12 mai 2014 - 21:48, said:

Litera te învaţă ceea ce s-a întâmplat; ceea ce trebuie să crezi, alegoria.  Morala, ce anume să faci; încotro să tinzi, anagogia.
Scriptura este o PILDA, o parabola istorica: intamplari reale cu un inteles ceresc.

1 Corinteni 10
11Aceste lucruri li s'au întîmplat ca să ne slujească drept pilde, şi au fost scrise pentru învăţătura noastră, peste cari au venit sfîrşiturile veacurilor.

Bine, in koine nu e pilda ci τυπικως (tipicos). Gasesti aici toate versurile in care e folosit si iti dai seama ce inseamna.

Insa Scriptura are inteles duhovnicesc IN INTREGIME. Poate "da", "nu" sau prepozitiile sunt mai greu de explicat, fiind foarte multe versuri. Dar in rest, pe langa ca fiecare cuvant zugraveste o realitate spirituala, si suma lor descrie ceva.
Exmplul pe care l-am mai date ste cu intrebarea de ce scria Hristos cu degetul pe pamant cand au venit cu adultera.

Ceea ce este bine, fiind relativ simplu, este ca odata ce gasesti intelesul duhovnicesc nu mai poti gresi in concluzie.

Edited by zexelica, 12 May 2014 - 22:03.

Cleopatra-

Cleopatra-

Fleur-Noire

Robert180374, on 12 mai 2014 - 21:12, said:

Zexelică, care te crezi învăţător, Scriptura începe cu Geneza 1 care este o descriere literală. Cât timp ignori exact Geneza, ignori înţelegerea pământului pe care păşeşti. Adică, spus direct româneşte, n-ai habar pe ce lume te afli. Nu că n-ai putea, dar preferi să ignori, probabil de frică, căci se contrazice cu deşteptăciunea lumii... auzi la acela cu "descoperirile ultimelor secole". De unde ai matale Duhul Sfânt care te învaţă "vorbire duhovnicească", când tu ignori deliberat exact începutul Cărţii, exact descrierea structurii universului creat de Dumnezeu?
Fiecare trece peste ceea ce nu pricepe, nu îi convine, îl depășește, nu se potrivește cu viziunea proprie, cu dogma, cu ce a spus cutare învățat, prealuminat, șamd.

Dacă și-ar (re)scrie fiecare propria Biblie, după cum o pricepe pe cea existentă, ar fi o comedie totală.

Edited by cleopatra00, 12 May 2014 - 22:46.

ThinkAbout

ThinkAbout

RhetoricalWind

cleopatra00, on 12 mai 2014 - 22:49, said:

Fiecare trece peste ceea ce nu pricepe, nu îi convine, îl depășește, nu se potrivește cu viziunea proprie, cu dogma, cu ce a spus cutare învățat, prealuminat, șamd.

Dacă și-ar (re)scrie fiecare propria Biblie, după cum o pricepe pe cea existentă, ar fi o comedie totală.
si este bine ca-i asa
cauta adevarul ca sa devii liber
dixit
altfel crestinismul nu ar fi iesit niciodata din fanatism
interpretarea ad literam conducand la asa ceva
mai bine comedie si libertate decat tragedie si morti :console:

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Stimabila, referitor LA TOPIC?

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Sa discutam cu stimabilul Nicu alias sfantul iakob despre ce inseamna sarea dpdv duhovnicesc.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

zexelica, on 22 mai 2014 - 14:57, said:

Sa discutam cu stimabilul Nicu alias sfantul iakob despre ce inseamna sarea dpdv duhovnicesc.
În primul și în primul rând să înțelegem odată pentru totdeauna ce înseamnă Intelegerea duhovniceasca a Sfintei Scripturi.
E musai că Zexe numa' de aicea și-a luat hrana:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EsE2SGWXKpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Stimabile, nu cumva scrie?

Apocalipsa 11
8Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` şi ,,Egipt``, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Scrie despre acest inteles, scrie ca nici nu ai acces daca nu ai Duhul. Asta sa fie problema ta? Ca nu ai Duhul cu care te dai mare ca-l ai cand vorbesti in limbi? Ca la inteles duhovnicesc nu merge cu filozofia si vrajeala. D-aia nici nu poti raspunde la intrebari simple despre acesta.

Poti macar enumerea notiunile duhovnicesti care sunt reprezentate in Scriptura? Umbrele carora sunt legile ceremoniale?

Edited by zexelica, 28 May 2014 - 11:26.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

zexelica, on 28 mai 2014 - 11:25, said:

Ca la inteles duhovnicesc nu merge cu filozofia si vrajeala.
Ba tocmai că merge Posted Image
Cu viteza a șasea pe autostradă.

Bagi termenu' „duhovnicesc” la înaintare și apoi îi dai cu vrăjeala grupa mare.
Ce-i așa complicat? Și ce te-ar împiedica? Ai demonstrat perfect că se poate.

Edited by Sfantul Jakob, 28 May 2014 - 12:34.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

Sfantul Jakob, on 28 mai 2014 - 12:34, said:

Ba tocmai că merge Posted Image
Cu viteza a șasea pe autostradă.

Bagi termenu' „duhovnicesc” la înaintare și apoi îi dai cu vrăjeala grupa mare.
Ce-i așa complicat? Și ce te-ar împiedica? Ai demonstrat perfect că se poate.
Pai, hai, stimabile, de ce nu enumeri notiunile duhovnicesti? Nu bag eu nicio vrajeala, doar te intreb.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate