Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intelesul duhovnicesc al Scripturii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
176 replies to this topic

#127
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 28 mai 2014 - 19:02, said:

de ce nu enumeri notiunile duhovnicesti?
Pentru că „noțiunile” este un cuvânt neduhovnicesc, nebiblic, ține de gândirea omenească, de filozofia lumească și  e folosit de oamenii firești, care n-au Duhul. Aș zice chiar că are un uriaș potențial de smintire din pricina multiplelor lui nuanțe de factură raționalistă, deosebit de nocivă.
Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 30 May 2014 - 00:10.


#128
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 30 mai 2014 - 00:07, said:

Pentru că „noțiunile” este un cuvânt neduhovnicesc, nebiblic, ține de gândirea omenească, de filozofia lumească și  e folosit de oamenii firești, care n-au Duhul. Aș zice chiar că are un uriaș potențial de smintire din pricina multiplelor lui nuanțe de factură raționalistă, deosebit de nocivă.
Posted Image

Bine stimabile, ti-l dau in koine, e bine? Numai sa-mi enumeri.

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 2
13α και λαλουμεν ουκ εν διδακτοις ανθρωπινης σοφιας λογοις αλλ εν διδακτοις πνευματος αγιου πνευματικοις πνευματικα συγκρινοντες

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 11:8
8και τα πτωματα αυτων επι της πλατειας πολεως της μεγαλης ητις καλειται πνευματικως σοδομα και αιγυπτος οπου και ο κυριος ημων εσταυρωθη

DECI, NICI NU LE MAI NUMESC CE SUNT, ENUMERA-LE.

Edited by zexelica, 31 May 2014 - 19:14.


#129
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008

View Postzexelica, on 31 mai 2014 - 19:13, said:

Bine stimabile, ti-l dau in koine, e bine? Numai sa-mi enumeri.

ΠΡΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ Α΄ 2
13α και λαλουμεν ουκ εν διδακτοις ανθρωπινης σοφιας λογοις αλλ εν διδακτοις πνευματος αγιου πνευματικοις πνευματικα συγκρινοντες

ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ ΙΩΑΝΝΟΥ 11:8
8και τα πτωματα αυτων επι της πλατειας πολεως της μεγαλης ητις καλειται πνευματικως σοδομα και αιγυπτος οπου και ο κυριος ημων εσταυρωθη

DECI, NICI NU LE MAI NUMESC CE SUNT, ENUMERA-LE.


asta da duhovnicie ! Posted Image

#130
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 31 mai 2014 - 19:13, said:

Bine stimabile, ti-l dau in koine, e bine? Numai sa-mi enumeri.
DECI, NICI NU LE MAI NUMESC CE SUNT, ENUMERA-LE.
Bine, fie. Să-ți fac pe plac:
  • ΠΡΟΣ

  • ΚΟΡΙΝΘΙΟΥΣ

  • α

  • και

  • λαλουμεν

  • ουκ

  • εν

  • διδακτοις

  • ανθρωπινης

  • σοφιας

  • λογοις

  • αλλ

  • εν

  • διδακτοις

  • πνευματος

  • αγιου

  • πνευματικοις

  • πνευματικα

  • συγκρινοντες

  • ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ

  • ΙΩΑΝΝΟΥ

  • και

  • τα

  • πτωματα

  • αυτων

  • επι

  • της

  • πλατειας

  • πολεως

  • της

  • μεγαλης

  • ητις

  • καλειται

  • πνευματικως

  • σοδομα

  • και

  • αιγυπτος

  • οπου

  • και

  • ο

  • κυριος

  • ημων

  • εσταυρωθη
  • Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 02 June 2014 - 15:32.


#131
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, te faci de doi lei, pe bune. Eu ti-am zis sa-mi enumeri notiunile duhovnicesti. Ai macanit ca nu sunt notiuni. OK. Ti-am dat exact cum sunt numite in koine. Le poti enumera pe cele pe care eu le numesc arbitrar notiuni duhovnicesti sau nu stii? Ca e mai simplu. Ca daca nu stii, esti inca in pacatele tale, zice Scriptura. D-aia te tot feresti sa raspunzi, ca eu nu o dau in filozofie. La meserie nu merge cu "Doamne ajuta!" si privirea pe lac.......

#132
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 02 iunie 2014 - 16:15, said:

Le poti enumera pe cele pe care eu le numesc arbitrar notiuni duhovnicesti sau nu stii?
Așa deci? Arbitrar...
Pãi ai vreun vers care sã-ți permitã sã interpretezi Scriptura în modul tãu, arbitrar?
De unde sã știu eu sau oricine altcineva de pe fața pãmântului ce arbitraje ai mai nãscocit tu, mãi Zexelicã, prietene?

Dar cred cã a sosit ceasul sã încep sã înțeleg și eu duhovnicește. Cã mãrturisesc: la asta nu mã pricep.
Începe lecția, deci: la ce noțiuni duhovnicești ar trebui sã am acces pentru a nu rãmâne în pãcatele mele?

#133
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postzexelica, on 02 iunie 2014 - 16:15, said:

Le poti enumera pe cele pe care eu le numesc arbitrar notiuni duhovnicesti sau nu stii?
Daca tu numesti ceva arbitrar notiuni duhovnicesti, doar tu poti stii ce despre ce este vorba. Ai mai spus cuiva ce numesti arbitrar notiuni duhovnicesti?

ARBITRÁR, -Ă, arbitrari, -e, (1, 2) adj., (3) arbitraruri, s. n. 1. Adj. Care por­nește dintr-o hotărâre luată după propria apreciere, fără a ține seamă de părerea altuia, de adevăr etc.; abuziv; samavolnic. 2. Adj. Care este făcut, ales etc. la întâmplare. 3. S. n. Faptă, acțiune, situație arbitrară (1, 2). — Din fr. arbitraire, lat. arbitrarius.

Edited by barbu78, 03 June 2014 - 20:32.


#134
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2014 - 08:19, said:

Așa deci? Arbitrar...
Stimabile, te las pe tine sa le numesti cum vrei. Insa, le poti enumera? Care sunt lucrurile duhovnicesti? Ca asta ar trebui sa te intrebe la biserica din prima. Si ar ramane goala, ca deh, de unde nu e.....

#135
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Despre ce discutati ?  desi deocamdata se pare ca inca vb de unii singuri ..dar sa avem rabdare..

E valabila cerinta un verset sa fie confirmat in intekes de alt verset ?
Daca dublora utilizeaza aceeasi eporesie la indigo mai este valabila confirmarea?
Dar daca nu are ar trebui desfiintat versetul? Exmatriculat taiat scos? Sau trecut la rubrica vetsete muzeu fantome ireale si inutile.

#136
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Fii mai specific, te rog! Din ceea ce spui, faptul ca trebuie comparat Scriptura cu Scriptura pt gasirea intelesului este valabil. Restul, nu inteleg ce vrei sa spui.

#137
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008
duhovnicesti mai sunteti, mah ! Posted Image

#138
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Mi-as dori eu!!! Insa nimeni nu baga proba biblica la afirmatii. Vorbeste mihao de talmacire si copiaza de la bisericuta. La fel si nea Jakob, contesta fara sa poata argumenta, cum il intreb la concret, a fugit pe topicuri unde nu-l intreaba nimeni la obiect.

#139
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

Quote

Apocalipsa 12:5
Ea a născut un fiu, un copil de parte bărbătească. El are să cîrmuiască toate neamurile cu un toiag de fer. Copilul a fost răpit la Dumnezeu şi la scaunul Lui de domnie.

Sa-i pun lui dude proba cu copilul si toiagul.

Numeri 24:17
Îl văd, dar nu acum, Îl privesc, dar nu de aproape. O stea răsare din Iacov, Un toiag de cîrmuire se ridică din Israel. El străpunge laturile Moabului, Şi prăpădeşte pe toţi copiii lui Set.

Toiagul se ridica din Israel, copilul se naste din femeie. Sunt echivalente alegoriile. Israel este femeia=adunarea celor sfinti.

Efeseni 2:12
aduceţi-vă aminte că în vremea aceea eraţi fără Hristos, fără drept de cetăţenie în Israel, străini de legămintele făgăduinţei, fără nădejde şi fără Dumnezeu în lume.

Iar toiagul DE FIER numai la Dumnezeu se refera in Scriptura, de aceea copilul este Hristos.

Psalmi 2:9
Tu le vei zdrobi cu un toiag de fer, şi le vei sfărîma ca pe vasul unui olar.`

Alt pdv, toiagul reprezinta Cuvantul=Hristos

Isaia 11:4
ci va judeca pe cei săraci cu dreptate, şi va hotărî cu nepărtinire asupra nenorociţilor ţării; va lovi pămîntul cu toiagul cuvîntului Lui, şi cu suflarea buzelor Lui va omorî pe cel rău.

De aceea copilul cu toiag de fier nu are cum sa fie coana mare, cum cred ca ai vrea tu.

Edited by zexelica, 11 July 2014 - 23:18.


#140
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Deci cu certitudine
copilul este Iisus si semintia biserica
dar nu biserica il naste pe Iisus ci Dumnezeu naste. Tema intilnita in VT chiar si in privinta poporului nascut surpriza in Is.66.
In Zah.14 in Sion nu Domnul nu Odrasla vine ci Domnul Dumnezeu impreuna cu toti sfintii.

Caz in care logic e insotit si de Miel intrun tandem divin intilnit in mai multe contexte care rind pe rind au fost rastalmacite si care dupa formulare sa dorit sa fie interpretabile incit sa fie prilej de poticneala si de inselare cind se va concretiza.
Lucru care va contribui la o selectionare a credinciosilor dupa credinta cit si la judecata dregatorilor si celor care desi au facut chiar minuni in numele lui Iisus pt ca acum hulesc cit se poate de canonic si oficial li se va lua partea cu atit mai mult cu cit induc in eroare si enoriasii.

Dumnezeu ii va avertiza insa ei necunoscindu.L vor crede ca e doar o "Amenintare.." Ier.23

Sfintii pot sa fie doar cei din ceata celor 144000 o eventuala grupare diferita pina atunci discreta in curs de sfintire la care apoi se vor converti prin propovaduire selectiv cei scrisi.

E posibil ca semintia Femeii Dumnezeu sa se refere strict la ei ca ceata incipienta care temporar se confrunta cu unele dificultati inamice
inclusiv ca incercare de atentat la viata Dumnezeului Femeie.

Cu plasarea temporalitatii in succesiunea evenimentelor e mai dificil insa exista doua variante si o eventuala insumare a lor.
Adica e posibil sau nu ca cele doua perioade de 42 luni sa coincida ori sa se suprapuna partial.
.

Dar perioada referitoare la curtea exterioara nu poate fi decit dupa o anumita iesire din anonimat eventual si recunoastere din partea unei majoritati religioase.


#141
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostSfantul Jakob, on 03 iunie 2014 - 08:19, said:


Începe lecția, deci: la ce noțiuni duhovnicești ar trebui să am acces pentru a nu rămâne în păcatele mele?
Poi nu ti-a zis. Alea arbitrare!!!

#142
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
In sens duhovnicesc exista diferite nivele...ca la scoala, nu putem elimina clasele primare deoarece cei din liceu sunt mai destepti...ca si liceenii au trecut prin scoala primara

si va rog sa terminati cu hieroglife...este doar mandrie desarta, e un forum public si sa ne exprimam pe limba noastra, ar trebui sa ne etalam dragoste de frati nu hieroglife incalcituri din greaca sau ebraica sau etc
eu am postat ceva scurt la topicul apocalipsa in limba greaca cu un scop bine definit
da eu nu-s moderator, ce am scris este o rugaminte...

Ne trebuie un moderator capabil la protestantism-neoprotestantism...domnu cu pisica nu-i capabil, oricum vrei sa o iei, omu nu le are, era evident pentru orice prost sau mai putin prost ca November-Soul foloseste diferite clone si schimbare de sex...
well ce administrator poate fi atat de orb ca Kruger ??? sa tolereze asta
sunt reguli de baza pe forumuri; nu ai voie clone si travesty
intreb si eu...
il raportez pe Kruger la administratie...numa ca e imposibil.... vb ortodoxilor- pana sa ajungi la Dumnezeu te mananca sfintii...da tot gasesc eu drumul
astia ticalosi staf-ull de la Softpedia bine au gandit-o sa nu poti raporta nimic...moderatorul e dumnezeu, ori bun ori rau...

#143
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmihao37, on 12 iulie 2014 - 07:50, said:

E posibil ca semintia Femeii Dumnezeu
Stimabile, lasa-ne daca nu vii cu proba biblica care arata intelesul duhovnicesc, please! Si cu femeia-dumnezeu.....

View Postenohabel, on 12 iulie 2014 - 19:32, said:

In sens duhovnicesc exista diferite nivele...ca la scoala, nu putem elimina clasele primare deoarece cei din liceu sunt mai destepti...ca si liceenii au trecut prin scoala primara
Poti demonstra BIBLIC asta?


Quote

si va rog sa terminati cu hieroglife...
Nu vom termina, stimabile. Studiul biblic presupune studiul in limbile originale deoarece sunt multe greseli de traducere. Daca tu nu stii, mai bine inveti, decat sa condamni.

#144
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postzexelica, on 22 mai 2014 - 14:57, said:

Sa discutam cu stimabilul Nicu alias sfantul iakob despre ce inseamna sarea dpdv duhovnicesc.

Cu placere.

Sarea = Duhul.

View Postzexelica, on 13 iulie 2014 - 12:43, said:

Poti demonstra BIBLIC asta?



Vorbirea voastra sa fie totdeauna cu har, dreasa cu sare, ca sa stiti cum trebuie sa raspundeti fiecaruia. (Col.4:6)


vorbiri invatate de la Duhul Sfant, intrebuintand o vorbire duhovniceasca pentru lucrurile duhovnicesti. (1Cor.2:13)

Ertem ?

View Postmihao37, on 12 iulie 2014 - 07:50, said:

.
In Zah.14 in Sion nu Domnul nu Odrasla vine ci Domnul Dumnezeu impreuna cu toti sfintii.
.


Si Domnul cine esre respectabile ?
Nu este Dumnezeu ?

Edited by husand, 13 July 2014 - 20:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate