Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme Orange DTH in Suedia.

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
BIG_DANUTZ

BIG_DANUTZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2009
salut
am si eu o problema si sper sa gasesc putin ajutor pe aici.
am luat un echipament tv satelit de la orange sa il folosesc in suedia, eu fiind sofer de camion.
am cumparat si un satfinder digital(sf500) dar la care nu stiu ce date tehnice sa trec cand adaug satelitul astra 1g.
am pozitionat antenna spre SE, am reglat elevatia la aproximativ 25 grade, cat ar trebui sa fie in aceea zona, dar nu am nici macar 1% semnal.
ce sfaturi imi puteti da???

#2
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostBIG_DANUTZ, on 03 mai 2014 - 13:57, said:

salut
am si eu o problema si sper sa gasesc putin ajutor pe aici.
am luat un echipament tv satelit de la orange sa il folosesc in suedia, eu fiind sofer de camion.
am cumparat si un satfinder digital(sf500) dar la care nu stiu ce date tehnice sa trec cand adaug satelitul astra 1g.
am pozitionat antenna spre SE, am reglat elevatia la aproximativ 25 grade, cat ar trebui sa fie in aceea zona, dar nu am nici macar 1% semnal.
ce sfaturi imi puteti da???
Salut,

Accesul la Serviciile Orange TV este permis doar de pe teritorul României. Mai multe detalii gasesti aici.

O zi buna,
Orange Helper

#3
BIG_DANUTZ

BIG_DANUTZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2009
cum sa aiba acoperire doar pe teritoriul romaniei?
doar se foloseste o receptive prin satelit, si nu ar trebui sa aiba legatura cu reteaua din Romania.
functioneaza la fel ca si alte televiziuni. am mai folosit si digi in afara romaniei si nu au fost problem.
mai mult de atit persoana de la orange shop Craiova cu care am vb despre acest serviciu, m-a asigurat ca merge si pe teritoriul suediei, in prealabil I-am explicat pt ce imi trebuie acest serviciu.

#4
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
http://ro.ses.com/6236840/astra-1g

Din ce văd eu, parțial ar trebui să ai acoperire. Dar nu cu antena de la Orange. Oricum ești la marginea satelitului.
Poate cu noul satelit o să fie mai bine, dar tot la margine e Suedia.
http://ro.ses.com/62.../fleet-coverage

Attached Files


Edited by vio73, 03 May 2014 - 15:12.


#5
BIG_DANUTZ

BIG_DANUTZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2009
eu nu cred ca e illegal.
am avut digi, si nu am avut nici o problema, si cand luat echipamentul de la ei mi sa spus ca il pot folosi si in afara romaniei.
acelasi lucru mi l-a spus si doamna de la orange shop.
chiar am vb cu dumneaei la telefon in urma cu cateva zeci de minute si imi spunea ca trebuie sa functioneze.
am acceptat orange, in urma asigurarilor facute de catre persoana respectiva de la orange.
montajul initial l-am facut in Romania chiar pe camion, si functiona f bine. transportul echipamentului pina aici l-am facut in  mare siguranta.
mai mult de atit am mai vazut o antenna de orange Romania aici in suedia.
si ca o mentiune eu sunt in malmo, iar acoperirea e buna, in nord e proasta sau lipseste cu desavarsire.

#6
hipnotiq81

hipnotiq81

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 28.01.2013

View PostBIG_DANUTZ, on 03 mai 2014 - 15:30, said:

eu nu cred ca e illegal.
am avut digi, si nu am avut nici o problema, si cand luat echipamentul de la ei mi sa spus ca il pot folosi si in afara romaniei.
acelasi lucru mi l-a spus si doamna de la orange shop.
chiar am vb cu dumneaei la telefon in urma cu cateva zeci de minute si imi spunea ca trebuie sa functioneze.
am acceptat orange, in urma asigurarilor facute de catre persoana respectiva de la orange.
montajul initial l-am facut in Romania chiar pe camion, si functiona f bine. transportul echipamentului pina aici l-am facut in  mare siguranta.
mai mult de atit am mai vazut o antenna de orange Romania aici in suedia.
si ca o mentiune eu sunt in malmo, iar acoperirea e buna, in nord e proasta sau lipseste cu desavarsire.
Te-au incaltat aia de la orange. Reziliaza si vezi-tu de treaba cu orange, eu sunt satul de prostiile lor.

#7
BIG_DANUTZ

BIG_DANUTZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2009
am observat ca postarile mele au fost sterse.
nu stiu cine si ce intereseare sa musamalizeze o situatie proasta ce e legata de orange tv.
se pare ca dretul la opinie este restrictionat de cineva anume.
suntem intr-o tara civilizata domnilor admini, lasati omul sa aiba dreptul la o opinie.
iar daca am apelat la acest forum este pt ca am ceva nevoie de ajutor sau sfaturi.

#8
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Nu ți-a șters nimeni nimic, ți s-a deschis un topic separat cu subiectul adus de tine...

#9
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006
Corect, pentru că am considerat că omul are nevoie de un sfat competent.

#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
Sfatul nu poate decât unul simplu, ținând cont că sistemul este deja testat ca funcțional, iar reglajul se face la fel și în România și în Suedia și în Patagonia: date corecte introduse în satfinder și apoi reglaj fin al antenei până la recepția semnalului.Posted Image

#11
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Incearca daca ai un telefon/laptop sa intri pe http://www.dishpointer.com/  setezi locatia exacta unde te afli si poti sa reglezi antena foarte simpu.

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostBIG_DANUTZ, on 03 mai 2014 - 15:04, said:

...mai mult de atit persoana de la orange shop Craiova cu care am vb despre acest serviciu, m-a asigurat ca merge si pe teritoriul suediei, in prealabil I-am explicat pt ce imi trebuie acest serviciu.
Si pe mine, la BV, incercau sa ma convinga ca merge si in Franta; sau nu stiu, sau sunf fortati sa faca clienti ca sa-si scoata salariul, sau nu stiu unde e Franta, Suedia, ...
In locul tau as astepta o zi foarte senina, mai ales spre sud-est; acolo unde esti situat elevatia e mica, deci atenuarea atmosferica mare (microundele parcurg mai mult atmosfera), dar, in conditii bune ar trebui sa vezi ceva semnal; daca puneai intrebarile pana sa te hotarasti asupra serviciului ti-as fi recomandat Focussat, care se prinde in tarile nordice si pe vreme inchisa.

View Postcrislacor, on 03 mai 2014 - 19:34, said:

Sfatul nu poate decât unul simplu, ținând cont că sistemul este deja testat ca funcțional, iar reglajul se face la fel și în România și în Suedia și în Patagonia:
Poate posteaza cineva ca nu prinde sat. din Patagonia, vazand pe forum ca se poatePosted Image

#13
gregory752

gregory752

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2013
Eu locuiesc undeva la mijlocul Suediei si nu am nici o problema cu receptia Orange. Folosesc un Triax de 88 cm. Semnal ~85% cand e senin, si ~70% cand ploua. In decursul unui an doar de 2 ori nu am avut semnal deloc insa conditiile  meteo au fost teribile. Pe site-urile de specialitate recomanda antena de minim 1m, preferabil 1.2m pt zona mea, cu toate acestea, cum spuneam, n-am nici o problema cu antena de 88 cm. Mi-am reglat-o singur, mi-a luat cam 2 ore din cauza reglajului extrem de fin.

#14
NeaBachus

NeaBachus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,276
  • Înscris: 14.03.2005

View Postgregory752, on 04 mai 2014 - 22:51, said:

Eu locuiesc undeva la mijlocul Suediei si nu am nici o problema cu receptia Orange. Folosesc un Triax de 88 cm. Semnal ~85% cand e senin, si ~70% cand ploua. In decursul unui an doar de 2 ori nu am avut semnal deloc insa conditiile  meteo au fost teribile. Pe site-urile de specialitate recomanda antena de minim 1m, preferabil 1.2m pt zona mea, cu toate acestea, cum spuneam, n-am nici o problema cu antena de 88 cm. Mi-am reglat-o singur, mi-a luat cam 2 ore din cauza reglajului extrem de fin.

Deci e ce spunea si Vio73...Antena mai mare...Una e sa ai semnal cat casa in Romania cu antena lor de Orange si una e sa fi la limita cu ea in Suedia si sa o mai si fixezi la tir...Si eu optam tot pentru Focus in conditiile date...Nici nu vreau sa mi-l imaginez cu oala de 1 metru la oglinda tirului :))

#15
gregory752

gregory752

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.09.2013
La Malmö semnalul e mai puternic, antena recomandata e de 60 cm, deci sigur merge si cu mai mica, insa cu cat e mai mica antena cu atat mai mari sunt bataile de cap cu reglajul.

#16
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

View Postgregory752, on 04 mai 2014 - 22:51, said:

Eu locuiesc undeva la mijlocul Suediei si nu am nici o problema cu receptia Orange. Folosesc un Triax de 88 cm. Semnal ~85% cand e senin, si ~70% cand ploua. In decursul unui an doar de 2 ori nu am avut semnal deloc insa conditiile  meteo au fost teribile. Pe site-urile de specialitate recomanda antena de minim 1m, preferabil 1.2m pt zona mea, cu toate acestea, cum spuneam, n-am nici o problema cu antena de 88 cm. Mi-am reglat-o singur, mi-a luat cam 2 ore din cauza reglajului extrem de fin.
o antena triax  de 88cm este net superioara  in comparatie  cu o alta antena no name de aceleasi dimensiune
schimba lnb  tau cu un lnb inverto black ultra (negru si lung)  si nu vei avea  nici o problema
succes

Edited by bonou2, 05 May 2014 - 22:05.


#17
BIG_DANUTZ

BIG_DANUTZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2009
ar fi trebuit sa fiu anuntat printr-un pm ca s-a deschis un topic cu problema mea.
pe de alta parte e f greu sa iau o antenna mai mare cu mine, am carat-o destul de cea de digi si era f ncomod, acum e si mai rau ca am un alt camion cu mai putin spatiu util in el.
dar din pacate nimeni nu stie sau nu poate sa dea un raspuns la ceea ce am intrebat.
nici de ce nu am semnal absolut deloc, dupa ce am pozitionat antenna, I-am reglat si elevatia si nimic.
apoi nici de reglajul satfinderului nu stie nimeni nimic.
domnul de la orange helper ar putea sa o faca, deoarece ei instaleaza aceste antene cu ajutorul lui sf 500. oricum multumesc pt raspunsuri si sper ca se va gasi cineva sa imi dea mai multe detalii.

#18
zoom66

zoom66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.05.2010
Pe receptor nu va indica semnal pana cand antena nu va fi aliniată cu satelitul.

Iar pe sf 500, caută sau adaugă fregventa 12012 v 30000. Bafta

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate