Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Moneda virtuala

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Salut,

Va propun ca afacere/experiment sa creeam o moneda virtuala cum e bitcoin. Putem lua partile bune de la bitcoin si putem inlocui partile rele. Afacerea consta in avantajul celor implicati la inceput, noi vom avea painea si cutitul :)

Ce spuneti?

Propuneti un nume, ce proprietati sa aiba, cum sa functioneze etc...

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Orice în stânga sau drepta de Bitcoin reprezinta ori monezile actuale, ori trocul. State your choice!

#3
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
octetcoin :lol:

#4
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 Sef-chenko, on 30 aprilie 2014 - 23:09, said:

octetcoin :lol:

ma gandeam la o denumire cat mai generalista, de exemplu 'VALUES' si sa aiba semnul un V taiat.

#5
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014
Pulacoin

#6
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 doks, on 30 aprilie 2014 - 23:13, said:

Pulacoin

Deja am vazut tricou cu "I like xxxx city" din bulgaria parca. Deci partea de marketing e ca si rezolvata.

#7
GabrielHorzo

GabrielHorzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.04.2014
Dalailanka.

#8
murgaco

murgaco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 21.12.2008

 republicall, on 30 aprilie 2014 - 23:06, said:


Propuneti un nume, ce proprietati sa aiba, cum sa functioneze etc...

 doks, on 30 aprilie 2014 - 23:13, said:

Pulacoin
Lunga, groasa, tare si sa fie jucausa Posted Image

#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Bitcoi.

#10
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Si care-s partile rele de inlocuit ?

#11
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Partea rea e ca n-a prins inceputu. Acum e atat de suparat, incat isi face propria moneda pentru a fi sigur ca de data asta prinde si el cascaval :D

#12
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 republicall, on 30 aprilie 2014 - 23:06, said:

Salut,

Va propun ca afacere/experiment sa creeam o moneda virtuala cum e bitcoin. Putem lua partile bune de la bitcoin si putem inlocui partile rele. Afacerea consta in avantajul celor implicati la inceput, noi vom avea painea si cutitul Posted Image

Ce spuneti?

Propuneti un nume, ce proprietati sa aiba, cum sa functioneze etc...

Nu fi suparat, la salubrizari inca se mai fac angajari

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
SPcoin.

#14
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010
Ai nevoie de cel putin 100.000 Euro sa pui pe picioare asa ceva ...
Unde mai pui ca firma nu poate fi inregistrata in Romania, sau mergi la registrul comertului si intreaba ... insa or sa te scoata afara in 2 secunde!

#15
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Si cum ai ajuns la suma de 100.000 euro ? Ceva calcule amanuntite sau pur si simplu aruncata suma de la tine ?

#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 G1q, on 01 mai 2014 - 16:52, said:

Si cum ai ajuns la suma de 100.000 euro ? Ceva calcule amanuntite sau pur si simplu aruncata suma de la tine ?

Probabil e o masa critica necesara acoperirii valorilor reprezentate de noua moneda, cum la bitcoin era procesarea informatiei folosind pc-urile.

Stiam ca nu are nici o sansa initiativa, dar m-a mancat sa postez :) Si sunt curios ce pasi ar trebui urmati pentru a se realiza acest obiectiv, ce soft, servere distribuite??

Partile negative la bitcoin consider eu ca sunt limitarea numarului de unitati parca la cateva milioane, nu vad de ce ar fi un numar limitat; generarea de masa monetara folosind procesorul pc-ului, nu ca as fi impotriva dar mi-ar placea ceva mai simplu; unitatea monetara indivizibila as vrea sa aiba o serie generata unic, sa se stie in orice moment unde e si ce s-a cumparat cu ea, probabil acesta va fi echivalentul centului. Cred ca asa s-ar evita multe din problemele legate de securitate. Nu stiu pe moment si alte aspecte, dar am vazut pe forum-uri discutii contradictorii deci banuiesc ca cel putin acuze exista, nu stiu daca si justificate.

Edited by republicall, 01 May 2014 - 19:53.


#17
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 republicall, on 01 mai 2014 - 19:45, said:

1. Partile negative la bitcoin consider eu ca sunt limitarea numarului de unitati parca la cateva milioane, nu vad de ce ar fi un numar limitat; generarea de masa monetara folosind procesorul pc-ului, nu ca as fi impotriva dar mi-ar placea ceva mai simplu;
2. unitatea monetara indivizibila as vrea sa aiba o serie generata unic, sa se stie in orice moment unde e si ce s-a cumparat cu ea, probabil acesta va fi echivalentul centului.
3. Cred ca asa s-ar evita multe din problemele legate de securitate. Nu stiu pe moment si alte aspecte, dar am vazut pe forum-uri discutii contradictorii deci banuiesc ca cel putin acuze exista, nu stiu daca si justificate.
1. Un avantaj al numarului limitat de monezi ar fi ca:
Valoarea monezii creste, daca numarul lor - al monezilor - este limitat si cei care doresc sa "posede" o cantitate cat mai mare din acea moneda sunt numerosi.
2. "as vrea sa aiba o serie generata unic, sa se stie in orice moment unde e si ce s-a cumparat cu ea" Atunci ar fi oportun sa fie un numar limitat de monezi altfel in momentele viitoare de circulatie rapida a monedei pot aparea blocaje sau scapari nedorite = transferuri neinregistrate in cazul in care moneda ar fi "adoptata" pentru a fi folosita de foarte multe persoane.
3. Cel mai greu este:
- sa oferi un motiv valabil pentru a fi folosita acea moneda;
- sa faci in asa fel ca persoanele care folosesc sau doresc sa foloseasca respectiva moneda sa o considere valoroasa fie ca atare, fie pentru schimburi;
- bineinteles cu securitatea care ar fi departe de a fi rezolvata, doar printr-o serie generata unic;
- s.a.m.d.

Edited by poadol, 01 May 2014 - 22:35.


#18
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

 G1q, on 01 mai 2014 - 16:52, said:

Si cum ai ajuns la suma de 100.000 euro ? Ceva calcule amanuntite sau pur si simplu aruncata suma de la tine ?

Cum promovezi site-ul respectiv?
Bugetul de publicitate ar trebui sa fie urias, iar restul instrumentelor politicii de promovare au nevoie de: mult timp, multi bani, multi oameni capabili.

Oamenii cumpara CucuCoin ... dar ce fac cu aceste monezi virtuale?
Pentru asta eu nu am un raspuns inca, tu ar trebui sa-l ai.

Costul cu intretinerea site-ului?
O sa ai valori in baza de date, in cazul in care aceasta v-a fi sparta site-ul practic s-a stins!
Serverul ala nu il poti tine in orice datacenter, unde mai pui ca acel server trebuie "intretinut".
Atacurile cibernetice pt un asemenea site probabil sunt intr-un numar urias zi de zi, un singur om e clar ca nu poate intretine site-ul respectiv.

Am "aruncat" o suma ... insa daca stam sa calculam, 100.000 Euro este o suma infima pentru un asemenea proiect! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate