Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De la Windows catre Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#55
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 alexandruovi, on 05 iulie 2014 - 21:31, said:

Da da OsLuna.Firefox-ul la descarcat din Market, in rest nu prea am nevoie de multe aplicati ca sunt un utilizator obisnuit,

un singur lucru as mai face in locul tau dupa ce instalezi OS Luna si anume sa instalez codecurile audio/video sau VLC Player.

VLC player il poti instala din Store asa cum ai instalat si Firefox sau mai rapid poti sa rulezi in terminal
sudo apt-get install vlc

daca totusi vrei sa folosesti aplicatiile deja instalate de ei trebuie sa instalezi codecurile
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras libavcodec-extra-53

ca si user nou ai facut o alegere buna, OS Luna mi se pare printre cele mai user-frendly distributii, plus ca arata si bine. simplu si la obiect.
in curand am inteles ca trebuie sa apara si o versiune noua, Isis" parca ii spune.

#56
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
chiar ca e simplu si la obiect, e exact ce am nevoie, ce mi sa parut  ciudat ca nu a trebuit nimic setat la net( am router si net de la rds) a mers din prima , sunetul iara fara nimic.pe Youtube a trebuit ceva descarcat, ceva player cred, mie imi place cum e,  am sa il intreb pe cumnatul meu de isis,ca se pricepe la programare, el m-ia recomandat LUNA

#57
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 alexandruovi, on 06 iulie 2014 - 10:38, said:

chiar ca e simplu si la obiect, e exact ce am nevoie, ce mi sa parut  ciudat ca nu a trebuit nimic setat la net( am router si net de la rds) a mers din prima , sunetul iara fara nimic.pe Youtube a trebuit ceva descarcat, ceva player cred, mie imi place cum e,  am sa il intreb pe cumnatul meu de isis,ca se pricepe la programare, el m-ia recomandat LUNA

isis e doar o versiune mai noua, dar inca nu a aparut. probabil o sa apara prin august, dar daca Luna iti merge bine nu ai de ce sa o schimbi. oricum, probabil o sa-ti faca update automat.

Edited by takillya, 06 July 2014 - 11:22.


#58
ststst

ststst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.06.2014
@alexandruovi
Pana ajungi la cumnat (de fapt nu o sa mai fie necesar) fa tot ceea ce scrie aici
http://www.reboot2el...s/things-to-do/

Isis acum se numeste Freya si nu e recomandat de a fi instalat ca OS pt exploatare curenta deoarece inca e in stadiul beta (si e chiar plin de bug-uri, multe bug-uri)

PS:
Vezi ca pe pagina indicata mai sunt si niste linkuri catre alte pagini, cum ar fi acesta:
Attached File  important things to do after installing elementary OS - Mozilla Firefox_001.png   151.04K   31 downloads
Intra si acolo!

Edited by ststst, 06 July 2014 - 11:45.


#59
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

 _-_, on 19 mai 2014 - 18:56, said:

Nu am mai intrat la acest topic de ceva vreme.
Intre timp am instalat pe calculatorul persoanei respective Linux Mint Cinnamon, insa nu a fost multumita. S-a descurcat cu el timp de vreo doua saptamani dupa care s-a rugat de mine pana cand am cedat si i-am pus Windows 8.1.
Nemultumirile principale au fost ca se misca greu calculatorul, mouse-ul functioneaza in mod intermitent si se blocheaza din cand in cand.
Am observat si eu cat m-am chinuit sa i-l configurez si sa instalez aplicatii ca se misca cam greoi. In schimb, cu Windows 8.1 (care nici macar nu credeam ca o sa functioneze pe sistemul respectiv) se misca incomparabil mai bine, plus ca i s-au instalat in mod automat toate driverele. Sunt curios insa, daca se va adapta la Windows 8.1 dupa Windows XP si Linux Mint.
Din pacate, ma dusesem si cu Ubuntu. I l-am aratat in mod Live dar a spus ca nu mai vrea Linux.
Cam asta a fost pe scurt povestea...
Nu spuneai  intr-un post anterior ceva de 1Gb RAM? Pai daca e asa la ce te asteptai sa-ti mearga Win8?

#60
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Avea 2GB RAM. Imi aminteam eu gresit.
Windows 8 functioneaza si intr-un singur GB.

#61
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
ce imi place la linux e ca se deschide foarte repede in comparatie cu windows-ul

#62
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru aplicatii te poti inspira si de la subiectul Recomandari aplicatii Linux.

#63
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cine are nevoie sa lucreze cu documente Microsoft Office in Linux poate arunca o privire asupra topicului: Web-Based Microsoft Office.

#64
ststst

ststst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.06.2014
Pentru a alege optim o aplicatie, google e cea mai buna solutie. O cautare de forma "best xxx" (ex: best linux video player, best linux image editor, etc) va releva o serie intreaga de situri si bloguri unde vom gasi atat topuri ale acestor aplicatii facute in urma unor criterii diverse cat si descrieri amanuntite si tutoriale, si nu doar o insiruire a unor astfel de aplicatii alese de catre unii mai mult sau mai putin priceputi in domeniu in baza unor vagi si relative criterii personale.
Pe acest forum sunt o multitudine de topice inutile, deschise doar pentru ca unii vor neaparat sa demonstreze ceva (ma abtin sa spun ce demonstreaza in realitate).

Edited by ststst, 07 July 2014 - 13:07.


#65
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 ststst, on 07 iulie 2014 - 13:06, said:

Pentru a alege optim o aplicatie, google e cea mai buna solutie. O cautare de forma "best xxx" (ex: best linux video player, best linux image editor, etc) va releva o serie intreaga de situri si bloguri unde vom gasi atat topuri ale acestor aplicatii facute in urma unor criterii diverse cat si descrieri amanuntite si tutoriale, si nu doar o insiruire a unor astfel de aplicatii alese de catre unii mai mult sau mai putin priceputi in domeniu in baza unor vagi si relative criterii personale.
Pe acest forum sunt o multitudine de topice inutile, deschise doar pentru ca unii vor neaparat sa demonstreze ceva (ma abtin sa spun ce demonstreaza in realitate).

In urma unei cautari de acest gen cu Google risti sa dai peste topuri realizate in baza unor criterii cat se poate de subiective si vagi in care sunt puse pe primele locuri aplicatii inutile pe care nu le foloseste nimeni.
Unele dintre site-urile si blogurile de genul acesta nu fac altceva decat sa promoveze aplicatii 'slabe' (nesemnificative) care, eventual, ascund interese comerciale (sa creasca numarul de accesarii a paginii respective, sa te faca sa dai click pe vreo reclama, sa promoveze o aplicatie neimportanta care a fost portata din Windows pe Linux pentru a atrage atentia asupra developerului s.a.m.d.).

Google este doar o solutie, nu neaparat "cea mai buna solutie". Ai nevoie de oarecare pricepere si discernamant ca sa stii caror rezultate intoarse de Google sa le oferi credibilitate si, mai departe, trebuie sa te documentezi despre aplicatiile respective enumerate in topuri.

In schimb, pe un forum, cand vezi ca sunt mai multi care utilizeaza o aplicatie de un anumit gen, atunci unei astfel de aplicatii mai curand merita sa i se acorde atentie decat uneia dintr-un top oarecare.

Parerile tale personale despre topicurile pe care tu le consideri "inutile" si banuielile despre ce ti se nazareste tie ca ar vrea sa demonstreze "in realitate" nu cred ca intereseaza pe nimeni. Tocmai ce am dat intamplator peste una dintre postarile tale din 24 august 2012 (cand aveai contul Cris_V) si in care ii raspundeai unui user aducand astfel de 'argumente': "folosesc Sopcast de vreo 5 ani, cand cei de pe aici nici macar nu stiau cu ce se mananca asa ceva. [...] Diferenta dintre mine si tine consta in faptul ca eu am terminat scoala (multa) de vreo 30 de ani si mai am si prostul obicei sa nu apreciez mucosii indolenti.". Este doar unul dintre multele tale comentarii de acest gen. Ca si aceasta, ultima fraza din mesajul de mai sus se traduce tot prin flame si reflecta aceeasi atitudine (chiar daca aici incerci sa te adresezi intr-o maniera mai civilizata). Ti-am atras deja atentia atat la acest topic cat si pe privat sa te abtii de la astfel de comentarii inutile, daca doresti sa iti pastrezi contul! La acel topic m-ai acuzat pe mine de deschiderea unui topic inutil, asa ca ultima parte a comentariului tau de mai sus (plasat imediat dupa al meu) o interpretez ca o continuare a atacului inceput acolo (nu poate fi o simpla coincidenta). Esti sub supraveghere si orice tentativa de flame/ jigniri/ atac la persoana s-ar putea sa te coste atat contul de fata cat si conturile urmatoare. Nu ai ajuns inca in stadiul in care sa ti se treaca cu vederea anumite 'libertati'. Nu am uitat nici ca m-ai insultat pe privat din acest cont. Deocamdata ai noroc ca nu sunt eu razbunator din fire.
Acesta este ultimul avertisment inainte de a trece la banarea oricarei clone de-a ta indiferent pe ce arie postezi.


#66
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
In caz ca initiatorului are nevoie neaparat de microsoft office, si nu ii place varianta web based, il poate instala cu wine, iar daca varinta dorita este office 2003, 2007, 2010 se poate folosi si PlayOnLinux (acesta foloseste tot wine, doar ca este mai usor de utilizat si configureaza wine ca aplicatia sa functioneze cat mai bine).

Edited by Stefan_CM, 08 July 2014 - 07:29.
OK, dar fara offtopic.


#67
ststst

ststst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.06.2014
Un tutorial foarte bun (testat) de instalare a Microsoft Office 2010 in wine:
http://www.liberiang...using-wine-1-5/

off-topic: Zinus, daca as fi folosit doar topicul indicat de _-_, ale carui afirmatii le sustii, nu as fi aflat in viata mea ca exista Aptik http://www.elementarynow.com/aptik/, CMPlayer, 4KVideo Downloader,si alte aplicatii mult mai noi si mai performante decat cele enumerate de diversi pe respectivul topic. Eu doar o singura data am intrat pe acel topic si nu am gasit decat informatii banale, pe care le mai gasesti in alte o mie de locuri.

Edited by ststst, 07 July 2014 - 22:19.


#68
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
@Zinus

Si ce rost mai are sa instalezi Office cu licenta in Wine cand poti folosi windows?

#69
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ma bucur ca s-a facut curatenie la acest topic.

@ststst
Spre ghinionul tau am citit comentariile inainte de a fi sterse si am realizat ca esti cat se poate de incorigibil.
Cont banat: http://forum.softped.../979788-ststst/

#70
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 Zinus, on 07 iulie 2014 - 21:39, said:

In caz ca initiatorului are nevoie neaparat de microsoft office, si nu ii place varianta web based, il poate instala cu wine, iar daca varinta dorita este office 2003, 2007, 2010 se poate folosi si PlayOnLinux (acesta foloseste tot wine, doar ca este mai usor de utilizat si configureaza wine ca aplicatia sa functioneze cat mai bine).

 xxvirusxx, on 08 iulie 2014 - 00:08, said:

Si ce rost mai are sa instalezi Office cu licenta in Wine cand poti folosi windows?

Microsoft Office online este cat se poate de eficient. Pentru varianta offline LibreOffice si KingSoft Office cred eu ca sunt suficiente.

Intr-adevar, ce rost ar avea sa instalezi si rulezi M$ Office in wine (ceea ce este ilegal) cand poti instala si utiliza M$ Windows + M$ Office tot ilegal (pe o partitie distincta sau intr-o masina virtuala)?
Din fericire exista si solutii legale.

La un moment dat am instalat Microsoft Power Point Viewer in wine. Detalii aici: http://forum.softped...6#entry15087107
Totusi, chiar daca Microsoft Power Point Viewer este o aplicatie gratuita care poate fi utilizata legal in Windows, nu stiu daca rulata sub Linux ar fi legal (s-ar putea sa nu fie).
Iarasi, din fericire, exista solutii a caror legalitate nu poate fi pusa sub semn de intrebare.

Incompatibilitatile dintre LibreOffice si Microsoft Office sunt aproape nesemnificative pentru utilizatorul obisnuit, mai putin in ceea ce priveste deschiderea prezentarilor PowerPoint protejate prin parola (doar pentru citire, fara posibilitatea de a efectua modificari). Acestea pot fi deschise in Kingsoft Office cum am aratat la link-ul de mai sus. Versiunea pentru Linux poate fi descarcata de aici: http://wps-community.org/download.html
Exista atat o versiune .deb (compatibila cu Ubuntu, elementary OS etc.) cat si o versiune .rpm.
Pagina principala a aplicatiei este aici: http://www.kingsofts...e-freeware.html

#71
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu am zis ca se poate instala ms office in wine in cazul in care vrea sa foloseasca exclusiv linux si are nevoie de anumite programe din pachet, de exemplu acces sau nu este dispus sa incerce alternative (desi mi se pare o tampenie sa schimbi sistemul de operare si sa nu incerci sa cauti si alternative pentru aplicatiile folosite).

 _-_, on 08 iulie 2014 - 08:04, said:

Microsoft Office online este cat se poate de eficient. Pentru varianta offline LibreOffice si KingSoft Office cred eu ca sunt suficiente.

Intr-adevar, ce rost ar avea sa instalezi si rulezi M$ Office in wine (ceea ce este ilegal) cand poti instala si utiliza M$ Windows + M$ Office tot ilegal (pe o partitie distincta sau intr-o masina virtuala)?
Din fericire exista si solutii legale.

La un moment dat am instalat Microsoft Power Point Viewer in wine. Detalii aici: http://forum.softped...6#entry15087107
Totusi, chiar daca Microsoft Power Point Viewer este o aplicatie gratuita care poate fi utilizata legal in Windows, nu stiu daca rulata sub Linux ar fi legal (s-ar putea sa nu fie).
Iarasi, din fericire, exista solutii a caror legalitate nu poate fi pusa sub semn de intrebare.

Incompatibilitatile dintre LibreOffice si Microsoft Office sunt aproape nesemnificative pentru utilizatorul obisnuit, mai putin in ceea ce priveste deschiderea prezentarilor PowerPoint protejate prin parola (doar pentru citire, fara posibilitatea de a efectua modificari). Acestea pot fi deschise in Kingsoft Office cum am aratat la link-ul de mai sus. Versiunea pentru Linux poate fi descarcata de aici: http://wps-community.org/download.html
Exista atat o versiune .deb (compatibila cu Ubuntu, elementary OS etc.) cat si o versiune .rpm.
Pagina principala a aplicatiei este aici: http://www.kingsofts...e-freeware.html
Si eu sunt de aceeas parere, Libreoffice este mai mult decat suficient, plus ca i se mai pot aduga si extensii, iar kingsoft offfice poate deschide majoritatea documentelor protejate prin parola.

Edited by Zinus, 08 July 2014 - 15:55.


#72
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
am mai descoperit ceva intresant , cu Movie Player intri pe YouTube direct fara browser

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate