Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De la Windows catre Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
348 replies to this topic

#37
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In LibreOffice la 'Paste Special' ai 3 optiuni:
- HTML format
- HTML format without comments
- Unformatted text

Cand iei un text din alta sursa si vrei sa scapi de formate alegi ultima optiune. Uneori este necesar.
Cand vrei sa pastreze formatul alegi prima optiune. Nu este nevoie ca textul din clippboard sa provina dintr-o sursa HTML. Nu conteaza. Pur si simplu cand dai Paste ii pastreaza formatul (font type, font size, font color, alignment etc.). Rezultatul obtinut prin paste nu este nici el un cod HTML. Aceasta functie cred ca este exact ce doresti tu.
Problema apare cand vrei sa dai Paste la unele elemente selectate din pagini de web, pentru ca nu tot ce iei dintr-o pagina iti apare corect. In acest caz alternativa este acea extensie la care m-am referit mai devreme (Paste from Web).
Despre extensiile pe care le utilizez eu (inclusiv Paste from Web) am scris aici: http://forum.softped.../#entry13810423 (am pus si link-uri pentru descarcare).
Stiu ca mai exista si alte extensii pentru treaba asta, dar eu n-am avut nevoie. Se pot gasi in biblioteca de extensii:
https://extensions.libreoffice.org/
http://extensions.openoffice.org/
In principiu, functioneaza atat in OpenOffice cat si in LibreOffice.
Dar nu toate functioneaza in versiunile mai noi.

#38
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postadybratulescu, on 29 aprilie 2014 - 14:19, said:

In kingsoft ca sa nu mai salveze implicit in .wps:  Tools - Options - General and Save - Save - Save Files As Default   si de acolo selectezi .doc sau docx dupa preferinte.

Sincer nici macar nu stiu care e diferenta intre free si Professional. Si in varianta free poti salva in orice format, poti salva in format .PDF, etc. Nu am gasit ceva important sa lipseasca din versiunea free.

Am instalat din curiozitate versiunea Pro sub Windows si mi-a permis sa aleg la instalare formatul implicit.
Asa arata:

Attached Files



#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am instalat si Kingsoft Office versiunea .deb sub Ubuntu 12.04 si functioneaza.
De asemenea, am testat Power Point Viewer in Wine. Cu ultima versiune nu functioneaza, in schimb, functioneaza cu o versiune mai veche si setari de compatibilitate pentru Windows XP.

Attached Files


Edited by _-_, 29 April 2014 - 17:24.


#40
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Da ce este wine?

#41
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postqwertyuiop123467890, on 30 aprilie 2014 - 16:21, said:

Da ce este wine?

Este o aplicatie care permite rularea aplicatiilor Windows in sisteme de operare de tip Unix. Detalii in limba engleza gasesti aici: http://www.winehq.org/about/

#42
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Ok ms

#43
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu am mai intrat la acest topic de ceva vreme.
Intre timp am instalat pe calculatorul persoanei respective Linux Mint Cinnamon, insa nu a fost multumita. S-a descurcat cu el timp de vreo doua saptamani dupa care s-a rugat de mine pana cand am cedat si i-am pus Windows 8.1.
Nemultumirile principale au fost ca se misca greu calculatorul, mouse-ul functioneaza in mod intermitent si se blocheaza din cand in cand.
Am observat si eu cat m-am chinuit sa i-l configurez si sa instalez aplicatii ca se misca cam greoi. In schimb, cu Windows 8.1 (care nici macar nu credeam ca o sa functioneze pe sistemul respectiv) se misca incomparabil mai bine, plus ca i s-au instalat in mod automat toate driverele. Sunt curios insa, daca se va adapta la Windows 8.1 dupa Windows XP si Linux Mint.
Din pacate, ma dusesem si cu Ubuntu. I l-am aratat in mod Live dar a spus ca nu mai vrea Linux.
Cam asta a fost pe scurt povestea...

#44
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca nu ai avut ce face si ai pus Cinnamon.....
Mai are buguri, mai crapa.....

#45
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu la toata lumea. Unii spun ca functioneaza bine.

#46
dmas

dmas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 09.06.2014

View Post_-_, on 28 aprilie 2014 - 07:35, said:

Unei persoane care a utilizat doar Windows XP si este dispusa sa incerce o versiune de Linux care sa ii usureze trecerea de la Windows spre LInux ce ar fi mai bine sa ii instalez: Netrunner sau Linux Mint sau alta distributie?
Vreau si argumente!
Eu as zice Ubuntu.

#47
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu folosesc cinnamon pe Arch si singura problema pe care o am este atunci cand pun un applet, unele apar imediat, altele apar dupa un timp sau restart.

Edited by Zinus, 17 June 2014 - 19:28.


#48
MariIancu112

MariIancu112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.06.2014

View Post_-_, on 28 aprilie 2014 - 07:35, said:

Unei persoane care a utilizat doar Windows XP si este dispusa sa incerce o versiune de Linux care sa ii usureze trecerea de la Windows spre LInux ce ar fi mai bine sa ii instalez: Netrunner sau Linux Mint sau alta distributie?
Vreau si argumente!

Salut,

Eu eram obisnuit cu Windows XP inca de pe vremea cand lucram la redactie. Si intr-un fel imi doream sa mai raman pe XP insa uite ca nu prea se mai poate si am gasit cea mai apropiata varianta Linux Mint 17 Mate. Dai un search pe Google Images sa vezi cum arata + ca vine cam cu toate softurile de baza gata instalate.

View Post_-_, on 19 mai 2014 - 18:56, said:

Nu am mai intrat la acest topic de ceva vreme.
Intre timp am instalat pe calculatorul persoanei respective Linux Mint Cinnamon, insa nu a fost multumita. S-a descurcat cu el timp de vreo doua saptamani dupa care s-a rugat de mine pana cand am cedat si i-am pus Windows 8.1.
Nemultumirile principale au fost ca se misca greu calculatorul, mouse-ul functioneaza in mod intermitent si se blocheaza din cand in cand.
Am observat si eu cat m-am chinuit sa i-l configurez si sa instalez aplicatii ca se misca cam greoi. In schimb, cu Windows 8.1 (care nici macar nu credeam ca o sa functioneze pe sistemul respectiv) se misca incomparabil mai bine, plus ca i s-au instalat in mod automat toate driverele. Sunt curios insa, daca se va adapta la Windows 8.1 dupa Windows XP si Linux Mint.
Din pacate, ma dusesem si cu Ubuntu. I l-am aratat in mod Live dar a spus ca nu mai vrea Linux.
Cam asta a fost pe scurt povestea...

Pai ce sistem are ? Daca are macar un Core 2 Duo ar trebui sa ruleze fara probleme...

#49
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostMariIancu112, on 30 iunie 2014 - 17:53, said:

Pai ce sistem are ? Daca are macar un Core 2 Duo ar trebui sa ruleze fara probleme...

Calculatorul avea un procesor Intel Celeron si RAM 2GB. Nu stiu ce fel de Celeron.
Procesor Core 2 Duo am eu la Desktop. Cu Ubuntu se misca foarte bine. Linux Mint am testat doar Live si atat cat am testat a fost OK.

#50
paxman

paxman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 15.03.2014
Salutare la toata lumea, am instalat linux cinnamon 17 dar nu pot sa folosesc youtbe, in partea in care apare partea cu video e alb tot, ma puteti ajuta? Va rog mult tratati-ma cu calm, sunt incepator.

#51
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Salut paxman, ai nevoie de Flash Player pentru youtube, dar am înțeles că în Mint 17 (Mint 17 ai, nu? cu interfață Cinnamon) este instalat implicit. Nu folosesc Cinnamon, nici Mint, deci îți voi da sugestii penrru linia de comandă în terminal, regret, dar asta e universal valabilă. Poți copia comenzile în terminal.
După instalare trebuie să actualizezi sistemul:
sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade
Apoi trebuie instalat driverul grafic, Nvidia sau Amd, driverul Intel ar trebui să fie inclus în kernel. Asta va trebui să întrebi pe aria .deb, de exemplu aici: http://forum.softped...0;qiana&-8221;/
Trebuie să instalezi meta-pachetul cu codecuri multimedia:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

La final dă un reboot.

Edited by shogun1, 01 July 2014 - 18:57.


#52
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
de  azi am terminat cu windows-ul si am Linux Luna, sunt curios cum e pt ca e prima data cand ma intalnesc cu Linux-ul, la prima vedere e mai simplu, vedem pe viitor...

#53
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
te referi la elementary OS Luna?

Este bazat pe Ubuntu 12.04 LTS.

Trebuie sa instalezi manual Firefox, Thunderbird, Pidgin, LibreOffice etc.

#54
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
Da da OsLuna.Firefox-ul la descarcat din Market, in rest nu prea am nevoie de multe aplicati ca sunt un utilizator obisnuit,

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate