Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Gigantul Orange - declin sau resuscitare?

- - - - -
  • Please log in to reply
1090 replies to this topic

#19
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
rcs&rds nu are oferte la prepay
rcs&rds imi cere buletinul când imi iau o cartela prepay sau fac o reincarcare
rcs&rds nu are telefoane la oferta
dar
nu inteleg de ce orange mai cere in continuare 4 luni avans la un abonament?!

Oferta lor, care va apare probabil in decurs de 3 luni si doar daca le vor scadea veniturile si clientii va fi comparativa cu ceea ce deja se gaseste afara sau chiar in tara la ceilalti operatori... nelimitat in retea, nelimitat net cu scaderea vitezei, telefoane in rate pe factura, nelimitat in orice retea cu ~15 euro/luna, etc. O oferta destul de buna nu inlocuieste acoperirea. Sunt destule zone in care doar un operator are semnal.

#20
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Comparati  Gangurul 25 de la orange si Optimul nelimitat de la Digi si o sa aveti mari surprize.

#21
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
inca ceva,ar trebui sa recunoastem...poate unii ne gandim dar nu vrem sa spunem,orange va .....in gura,dati-mi si voi macar ce ofera ceilalti ieftini,dar contratcul bata-l vina,cand am semnat era bine,...acum nu mai este...oricum mergem inainte

#22
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View Postdaniel:), on 25 aprilie 2014 - 19:17, said:

rcs&rds nu are oferte la prepay
rcs&rds imi cere buletinul când imi iau o cartela prepay sau fac o reincarcare
rcs&rds nu are telefoane la oferta
dar
nu inteleg de ce orange mai cere in continuare 4 luni avans la un abonament?!

Oferta lor, care va apare probabil in decurs de 3 luni si doar daca le vor scadea veniturile si clientii va fi comparativa cu ceea ce deja se gaseste afara sau chiar in tara la ceilalti operatori... nelimitat in retea, nelimitat net cu scaderea vitezei, telefoane in rate pe factura, nelimitat in orice retea cu ~15 euro/luna, etc. O oferta destul de buna nu inlocuieste acoperirea. Sunt destule zone in care doar un operator are semnal.

La reincarcare prepay nu se mai cere act de indentitate , am incarcat eu azi o cartela, doar cand o achizitionezi.
Tot scump va fi abonamentul si la 15 euro ,iar in privinta acoperirii digi mobil are roaming national cu vodafone.
Au telefoane la oferta in Arad , Timisoara si Oradea.
leonktp poti sa reziliezi un contract si inainte de termen fara plata de despagubiri , daca nu ai luat telefon subventionat.

Edited by slv0990, 25 April 2014 - 19:24.


#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Orangr va vinde în continuare servicii tv şi abonamente de date, la Digi portofoliul nu e chiar aşa extins. Plus câte un prepay. Dar Digi va lua grosul în viitor, cum a luat deja la tv şi internet.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu sunt acum în situația asta, am două abonamente la Orange de acum 14 ani, iar acum tocmai am făcut două Optim Nelimitat și trebuie să merg să-i anunț pe Portocalii că renunț la abonamente. Încă stau în dubiu dacă să le portez, sau să le trec pe cartelă.

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Păi mai bine portai anterior numerele.

#26
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013
Eu de exemplu folosesc asa: 150 - 200 nat/luna, 150- 200 min in orange, 600 sms orange si cred ca am nevoie de cel putin 1 gb trafic de net pe luna. Atat, asta utilizez eu, pentru asta vreau sa platesc. Poate Orange sa imi ofere pretul corect pentru asta? Acum le dau 10 euro lunar, s-ar pupa cu ce vreau eu la acelasi pret? De ce nu poate fiecare sa-si aleaga ce doreste, fara sa primeasca nspeee mii de minute pe care nu le foloseste niciodata? Si pe care le plateste DEGEABA?

#27
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 19:25, said:

Eu de exemplu folosesc asa: 150 - 200 nat/luna, 150- 200 min in orange, 600 sms orange si cred ca am nevoie de cel putin 1 gb trafic de net pe luna. Atat, asta utilizez eu, pentru asta vreau sa platesc. Poate Orange sa imi ofere pretul corect pentru asta? Acum le dau 10 euro lunar, s-ar pupa cu ce vreau eu la acelasi pret? De ce nu poate fiecare sa-si aleaga ce doreste, fara sa primeasca nspeee mii de minute pe care nu le foloseste niciodata? Si pe care le plateste DEGEABA?
ai incercat vreodata asa ceva:http://www.orangeyoung.ro/creeaza-optiune-prepay

Edited by leonktp, 25 April 2014 - 19:27.


#28
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postleonktp, on 25 aprilie 2014 - 19:26, said:

ai incercat vreodata asa ceva?http://www.orangeyoung.ro/creeaza-optiune-prepay

Nu vreau prepay, din motive obiective, subiective, de tot felul. La prepay stiu, se poate, dar as vrea si la abonament asta, e asa de nerealizat?

#29
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View PostDigix, on 25 aprilie 2014 - 19:23, said:

Eu sunt acum în situația asta, am două abonamente la Orange de acum 14 ani, iar acum tocmai am făcut două Optim Nelimitat și trebuie să merg să-i anunț pe Portocalii că renunț la abonamente. Încă stau în dubiu dacă să le portez, sau să le trec pe cartelă.

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 19:25, said:

Eu de exemplu folosesc asa: 150 - 200 nat/luna, 150- 200 min in orange, 600 sms orange si cred ca am nevoie de cel putin 1 gb trafic de net pe luna. Atat, asta utilizez eu, pentru asta vreau sa platesc. Poate Orange sa imi ofere pretul corect pentru asta? Acum le dau 10 euro lunar, s-ar pupa cu ce vreau eu la acelasi pret? De ce nu poate fiecare sa-si aleaga ce doreste, fara sa primeasca nspeee mii de minute pe care nu le foloseste niciodata? Si pe care le plateste DEGEABA?

DigiX mai bine le portezi.
Bethlen nu cred ca orange iti va oferi pretul corect la abonament pentru cat consumi , ei au interes sa platesti cat mai mult si fara sa consumi.

Edited by slv0990, 25 April 2014 - 19:29.


#30
bethlen

bethlen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,147
  • Înscris: 13.01.2013

View Postslv0990, on 25 aprilie 2014 - 19:29, said:




DigiX mai bine le portezi.
Bethlen nu cred ca orange iti va oferi pretul corect la abonament pentru cat consumi , ei au interes sa platesti cat mai mult si fara sa consumi.

De acord ca pe principiul asta au mers, dar de-acum incolo mai functioneaza placa asta? Cand vine Digi si le sufla in ceafa?

#31
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 19:32, said:

De acord ca pe principiul asta au mers, dar de-acum incolo mai functioneaza placa asta? Cand vine Digi si le sufla in ceafa?

Cred ca da , pana vor pierde mai multi abonati , ca deja utilizatori prepay au inceput sa piarda.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View Postbenis, on 25 aprilie 2014 - 19:25, said:

Păi mai bine portai anterior numerele.
Le pot porta și ulterior, după ce le trec pe cartelă. Sau chiar și acum mi-au zis cei de la Digi că pot face portarea. Încă nu am fost să le zic nimic celor de la Orange.

#33
slv0990

slv0990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 12.02.2014

View PostDigix, on 25 aprilie 2014 - 19:38, said:

Le pot porta și ulterior, după ce le trec pe cartelă. Sau chiar și acum mi-au zis cei de la Digi că pot face portarea. Încă nu am fost să le zic nimic celor de la Orange.

Da , se pot porta orcand , dar nu cred ca  mai are rost sa platesti , mai multe abonamente.

Edited by slv0990, 25 April 2014 - 19:40.


#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Eu am destul de multe și importante relații de afaceri pentru mine pe numărul de Orange, iar mie personal nu îmi plăcea când sunam pe numere portate și eram taxat la minutele naționale,
așa că aș păstra vechiul număr pe cartelă, pentru a putea fi sunat, fără să induc în eroare(prin portatrea numărului) pe cei care mă sună și se așteapă să fiu în rețeaua în care este de fapt numărul.

Edited by Digix, 25 April 2014 - 19:47.


#35
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Stai fratica ca eu am 3 abonamente si sunt plecat din tara de 1 an, in primavara - vara le-am facut, in toamna m-am hotarat ca gata, ma insor si raman in Germania!

Acum asteptam moartea roamingului si invierea mortilor, dupa cum zice scriptura!

...........
Asa si Orange, sunt unii legati de contract, altii care nu se informeaza, si merg inertial la alt contract in lipsa unor campanii puternice de promovare, iar altii ignoranti! Am dubii ca o companie scumpa va muri in Romania!
Si daca vor fi super scumpi, va fi smecherie sa scoti telefonul luat la abonament mai scump ca la liber si sa aiba semnul Portocalei pe spate!

#36
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

View Postbethlen, on 25 aprilie 2014 - 18:43, said:

In contextul noilor tendinte de pe piata de telefonie mobila, cand oferta agresiva a celor de la Rcs-Rds prinde tot mai mult contur si reuseste sa atraga un numar tot mai mare de abonati/clienti Orange, este de asteptat o reactie cat mai rapida de la un brand consacrat cu traditie si care se mentine de o buna perioada in topul preferintelor romanilor. Acest topic este creat cu scopul de a va exprima un punct de vedere cu privire la modalitatea in care Orange va contracara oferta care a luat un start promitator a celor de la Rcs-Rds, dar care nu se poate inscrie, cred eu, in categoria 'concurentei', cel putin nu inca.
Este insa clar ca strategia de marketing, ofertele de retentie si plaja de abonamente trebuie regandite din temelii, fiind deja zdruncinate binisor. Deci, care credeti ca va fi reactia? Se va mai milita pentru principiul 'cea mai buna acoperire din tara', iar valoarea abonamentelor si a beneficiilor oferite vor fi mentinute? Sau sa ne asteptam la dublarea sau chiar triplarea beneficiilor actuale, la aceleasi sume?

Ai citit articolul din ZF?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate