Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Gol sufletesc

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
112 răspunsuri în acest subiect

#19
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 453
  • Înscris: 06.02.2014
esti(sau ai fost) dependenta de ceva sau de o anumită activitate ?  simpomele tale se aseamănă cu ale celor care sunt dependenţi

#20
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 459
  • Înscris: 03.03.2014
FFS toate au problema asta.......nu treci decat singura,daca te stresezi asa o sa dai kix

#21
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 Daian95, on 25 aprilie 2014 - 18:23, said:

Si de la 17 incolo ce faci?
Cred ca de cele mai multe ori ma relaxez pierzand vremea...

 MihaLzn, on 25 aprilie 2014 - 18:43, said:

Daca ai avea macar o activitate care sa iti faca atat de multa placere,incat cu greu te-ai putea lasa de ea,ar fi super.Cu alte cuvinte, o pasiune
Imi este greu sa gasesc o astfel de activitate. Gasesc din cand in cand pe perioade scurte de timp dar nimic nu ma prinde cu adevarat. Niciodata nu am putut sa inteleg oamenii care fac adevarate pasiuni pentru activitati sau obiecte - ajung la ideea ca ei de fapt se refugiaza in acele pasiuni daca le practica singuri iar daca sunt pasiuni impartasite de un grup de persoane cu siguranta primeaza atmosfera si sentimentul de apartenenta la acel grup de oameni decat activitatea in sine. Asa vad eu lucrurile... Insa inteleg foarte bine ideea de a face pasiune pentru un om. Un om e nelimitat, viu, imprevizibil si surprinzator si capabil sa te faca sa simti mai multe emotii pozitive decat orice activitate.
Tu ce pasiuni ai? Cum te fac acele pasiuni sa te simti?

 dan-s, on 25 aprilie 2014 - 18:49, said:

Lasă sexul și apropie-te de Biserică. Posted Image Dumnezeu întotdeauna are ce trebuie ca să îți umple golurile din viață. Posted Image
Candva eram foarte credincioasa. In timp ...am citit prea multe, mi-am pus intrebari la care nu am putut sa gasesc raspuns ....si cred ca asta m-a indepartat de credinta. Am avut ca scop sa citesc intreaga Biblie insa dupa cateva pagini am simtit ca nu ma regasesc acolo ....mai mult am intrat in ceata si mi-am pus 1000 de intrebari fara raspuns ....asa ca am lasat-o deoparte ....pentru moment....

 johnnickelby, on 25 aprilie 2014 - 20:37, said:

Ai curaj? Sunt sigur ca te-ai gandit tu la ceva. Poate ne zici.Posted Image
Daca e ceva care trebuie sa schimb ...este la mine. De aceea este si foarte greu...

 Dumitru_Pavel, on 25 aprilie 2014 - 20:40, said:

esti(sau ai fost) dependenta de ceva sau de o anumită activitate ?  simpomele tale se aseamănă cu ale celor care sunt dependenţi

Nu sunt genul care sa dezvolte dependente sau vicii. Cred ca singurul lucru care mi-ar putea crea o dependenta este iubirea si o sete foarte mare de emotii si in general lucruri care nu sunt vizibile pentru oricine, care tin de ganduri, de starea mea interioara, care sa imi aprinda simturile cumva. E greu de explicat cred...dar asta stiu ca imi lipseste acum si nu stiu cum sa imi incarc bateriile cu asa ceva.

#22
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.751
  • Înscris: 05.11.2008

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 02:36, said:

Daca e ceva care trebuie sa schimb ...este la mine. De aceea este si foarte greu...
Why! De ce sa te schimbi? Esti asa cum trebuie. Toti dorim atentie si afectiune, dar sunt putini care recunosc asta.
Toti vrem mai mult. Poate ca atunci cand ne vom multumi cu ce avem va fi candva, la apusul vietii, dar pana atunci nu te opri.

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 02:36, said:

Nu sunt genul care sa dezvolte dependente sau vicii. Cred ca singurul lucru care mi-ar putea crea o dependenta este iubirea si o sete foarte mare de emotii si in general lucruri care nu sunt vizibile pentru oricine, care tin de ganduri, de starea mea interioara, care sa imi aprinda simturile cumva. E greu de explicat cred...dar asta stiu ca imi lipseste acum si nu stiu cum sa imi incarc bateriile cu asa ceva.
Eu iti doresc sa gasesti ceea ce cauti. Unele persoane gasesc, dar sunt altele care cauta in zadar o viata intreaga. Sper ca faci parte din prima categorie.
Numai sa nu ajunga vreodata cautarea mai importanta decat scopul.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 35.785
  • Înscris: 27.01.2009
eu cred ca e de la sex

#24
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 02.12.2013
"Imi este greu sa gasesc o astfel de activitate. Gasesc din cand in cand pe perioade scurte de timp dar nimic nu ma prinde cu adevarat. Niciodata nu am putut sa inteleg oamenii care fac adevarate pasiuni pentru activitati sau obiecte - ajung la ideea ca ei de fapt se refugiaza in acele pasiuni daca le practica singuri iar daca sunt pasiuni impartasite de un grup de persoane cu siguranta primeaza atmosfera si sentimentul de apartenenta la acel grup de oameni decat activitatea in sine. Asa vad eu lucrurile... Insa inteleg foarte bine ideea de a face pasiune pentru un om. Un om e nelimitat, viu, imprevizibil si surprinzator si capabil sa te faca sa simti mai multe emotii pozitive decat orice activitate.
Tu ce pasiuni ai? Cum te fac acele pasiuni sa te simti?"

Nu cred ca ai incercat toate activitatile ca sa zici ca NIMIC nu te prinde.
Da,oamenii cu o pasiune mare se mai refugiaza "acolo" si e absolut normal,dar nu tot timpul.Cand simt ca ceva nu le merge,e normal sa caute solutii si cea mai buna ,poate pt unii,e sa te ocupi de ceea ce iti place.In momentul ala,simti ca nu iti mai trebuie nimic si pe nimeni.Asta nu inseamna ca te izolezi.
Asta cu pasiunea pt un om,e ok numai daca nu se ajunge la dependenta.Daca un om are puterea sa te faca fericit,ar trebui si in lipsa acelui om sa poti sa fii fericita.

O pasiune mare de a mea sunt bicicletele.Ma simt libera,imi place sa ies cu ea si sa vad locuri noi,ma uit la tot felul de filmulete si din cauza asta,am dat si de oameni,prieteni cu aceeasi preocupare si e atat de minunat sa ai cu cine sa vb despre ceva ce iubesti.

Editat de MihaLzn, 26 aprilie 2014 - 09:18.


#25
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 MihaLzn, on 26 aprilie 2014 - 09:17, said:

O pasiune mare de a mea sunt bicicletele.Ma simt libera,imi place sa ies cu ea si sa vad locuri noi,ma uit la tot felul de filmulete si din cauza asta,am dat si de oameni,prieteni cu aceeasi preocupare si e atat de minunat sa ai cu cine sa vb despre ceva ce iubesti.

Ma bucur ca ai gasit ceva care sa te faca fericita si sa te implineasca. Dar eu sunt diferita, eu niciodata nu as putea sa inteleg pasiunea cuiva pentru biciclete, obiecte....Pur si simplu nu pot sa inteleg, pentru mine obiectele sunt facute cu un anumit scop nu sa ajungi sa spui despre ele ca le iubesti. In cazul ala, bicicleta ar insemna pentru mine un simplu mijloc de transport si o metoda de relaxare pentru cateva ore. Atat.

Prietenul meu are foarte multe pasiuni. Mereu gaseste o pasiune noua. Nu stiu daca ai simtit vreodata cum e ca un obiect/activitate sa para mai importanta pentru omul iubit decat persoana ta. Nu stiu daca ti s-a reprosat vreodata ca acorzi mai multa atentie pasiunilor tale de catre oamenii care te/te-au iubesc/it. Nu stiu daca ai facut pe cineva sa sufere si sa se simta lasat deoparte in favoarea activitatilor care tie iti fac placere.

Mai nou si prietenul meu e pasionat de biciclete. M-am bucurat pentru el dar simt ca eu iar o sa cad pe locul 2. Pentru mine el e pasiunea mea cea mai mare. Imi doresc ca eu sa fiu cea mai mare pasiune a omului pe care il iubesc.

#26
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 09:45, said:

Ma bucur ca ai gasit ceva care sa te faca fericita si sa te implineasca. Dar eu sunt diferita, eu niciodata nu as putea sa inteleg pasiunea cuiva pentru biciclete, obiecte....Pur si simplu nu pot sa inteleg, pentru mine obiectele sunt facute cu un anumit scop nu sa ajungi sa spui despre ele ca le iubesti. In cazul ala, bicicleta ar insemna pentru mine un simplu mijloc de transport si o metoda de relaxare pentru cateva ore. Atat.

Prietenul meu are foarte multe pasiuni. Mereu gaseste o pasiune noua. Nu stiu daca ai simtit vreodata cum e ca un obiect/activitate sa para mai importanta pentru omul iubit decat persoana ta. Nu stiu daca ti s-a reprosat vreodata ca acorzi mai multa atentie pasiunilor tale de catre oamenii care te/te-au iubesc/it. Nu stiu daca ai facut pe cineva sa sufere si sa se simta lasat deoparte in favoarea activitatilor care tie iti fac placere.

Mai nou si prietenul meu e pasionat de biciclete. M-am bucurat pentru el dar simt ca eu iar o sa cad pe locul 2. Pentru mine el e pasiunea mea cea mai mare. Imi doresc ca eu sa fiu cea mai mare pasiune a omului pe care il iubesc.

Inseamna ca mai trebuie sa cauti ca sa gasesti ceea ce iti place foarte mult.Nu trebuie sa fie un obiect,poate fi o activitate.
Nu am simtit niciodata cum e sa te simti abandonat din cauza ca o persoana speciala si importanta pt mine iubeste un obiect.Daca e pasionat de biciclete(prietenul tau)nu inseamna ca nu te iubeste.Pur si  simplu ii plac bicicletele si atat.Nu cred ca ti-ar placea sa te sufoce 24 de ore din 24.Sau ma insel? :P
Daca il iubesti,incearca sa il intelegi si sa nu ii reprosezi ca se bucura de o activitate sau un obiect.
Cand ai o pasiune esti altfel,parca aceea pasiune iti da energie,voie buna si oamenii din jur observa asta .Uneori se imbunatatesc si relatiile datorita pasiunii.

#27
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 MihaLzn, on 26 aprilie 2014 - 09:57, said:

Nu cred ca ti-ar placea sa te sufoce 24 de ore din 24.Sau ma insel? Posted Image
Daca il iubesti,incearca sa il intelegi si sa nu ii reprosezi ca se bucura de o activitate sau un obiect.
Cand ai o pasiune esti altfel,parca aceea pasiune iti da energie,voie buna si oamenii din jur observa asta .Uneori se imbunatatesc si relatiile datorita pasiunii.

Nu stiu cum e sa ma sufoce cineva dar as vrea sa mi se intample sa ma simt atat de iubita de cineva sa vad cum se simte ca de gol si prea putina atentie sunt satula. Eu il inteleg dar sa ma inteleaga si el pe mine...
Tocmai ce ai subliniat tu ca iti da pasiunea - energie, voie buna - asta vreau ca el sa obtina cel mai mult de la mine nu de la obiecte sau activitati. Mie el imi poate oferi cea mai multa energie si voie buna, iar acum imi lipseste si asta ma goleste sufleteste. Doar el imi poate umple golul asta....de aia imi pierd interesul pentru orice altceva....pentru ca el era cea mai mare pasiune a mea.

Simt pe zi ce trece ca nu ma iubeste cu toata capacitatea lui de a iubi, ca nu e fericit alaturi de mine. Daca el nu se simte fericit alaturi de mine nici eu nu sunt fericita. Simt o resemnare ca nu mai stiu ce sa incerc ca sa il fac sa fie fericit, pentru ca daca as reusi sa il fac fericit el m-ar iubi mai mult, iar eu daca m-as simti iubita as fi la randul meu fericita. Cu toate emotiile astea care ma coplesesc imi e greu sa ma port intr-un fel placut si ...parca e un cerc vicios...

#28
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.033
  • Înscris: 17.08.2012
Problema ta este ca ai cazut in rutina. Acelasi program, aceleasi locuri, aceleasi fețe.
Renunta la inhibitii si incearca lucruri noi, locuri noi, fețe noi. Viata este scurta si nu merita dusa in rutina si depresii.
Cred ca te pot ajuta in legatura cu asta. Contacteaza-ma pe PM!(mesaj privat). Am o idee!

Editat de Lolopoco, 26 aprilie 2014 - 10:27.


#29
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 09:45, said:


Mai nou si prietenul meu e pasionat de biciclete. M-am bucurat pentru el dar simt ca eu iar o sa cad pe locul 2. Pentru mine el e pasiunea mea cea mai mare. Imi doresc ca eu sa fiu cea mai mare pasiune a omului pe care il iubesc.

1. ii dai foc la bicicleta sau o arunci la gunoi
2. lasi prostiile, ce naiba, concurezi cu o bicicleta?

Nu esti stapana pe tine, iti faci prea multe griji din nimic.
Gaseste-ti o ocupatie dupa ora 17, ca sa nu mai ai timp sa te gandesti la toate lucrurile neimportante carora le dai o amploare prea mare.
Serios acum, cum naiba iti deteriorezi singura calitatea vietii si a sentimentelor, facandu-ti griji din nimic?

Stiu ca iti faceai ganduri zilele trecute, legate de un eventual copil.
Ia-ti o pisica, daca nu ai chef de plod.
Stai cu un copil al cuiva, fa pe bona gratuita, daca nu ai unde si la cine, zi-mi mie. :D

Cred ca nu esti fericita in relatia ta, chiar daca afirmi ca sexul merge super si ca il iubesti/te iubeste.
Un om care iubeste, nu simte goluri sufletesti, nu simte decat implinire, nu ii mai trebuie nici mancare, nici somn, nu il mai doare nimic, nu isi face ganduri, nu...nimic.
Revizuieste-ti viata si gandeste-te daca mergi mai departe asa, in conditiile in care ai goluri sufletesti si 1001 intrebari, sau pui punct si o iei de la capat.

#30
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 10:15, said:

Nu stiu cum e sa ma sufoce cineva dar as vrea sa mi se intample sa ma simt atat de iubita de cineva sa vad cum se simte ca de gol si prea putina atentie sunt satula. Eu il inteleg dar sa ma inteleaga si el pe mine...
Tocmai ce ai subliniat tu ca iti da pasiunea - energie, voie buna - asta vreau ca el sa obtina cel mai mult de la mine nu de la obiecte sau activitati. Mie el imi poate oferi cea mai multa energie si voie buna, iar acum imi lipseste si asta ma goleste sufleteste. Doar el imi poate umple golul asta....de aia imi pierd interesul pentru orice altceva....pentru ca el era cea mai mare pasiune a mea.

Simt pe zi ce trece ca nu ma iubeste cu toata capacitatea lui de a iubi, ca nu e fericit alaturi de mine. Daca el nu se simte fericit alaturi de mine nici eu nu sunt fericita. Simt o resemnare ca nu mai stiu ce sa incerc ca sa il fac sa fie fericit, pentru ca daca as reusi sa il fac fericit el m-ar iubi mai mult, iar eu daca m-as simti iubita as fi la randul meu fericita. Cu toate emotiile astea care ma coplesesc imi e greu sa ma port intr-un fel placut si ...parca e un cerc vicios...

Ceea ce inteleg din aceasta ultima postare  a ta,e ca principala ta nemultumire este relatia.De aici  toata lipsa ta de entuziasm.
Daca nu te simti iubita de el asa cum vrei,de ce nu vorbesti cu el sa ii spui ?Sau de ce mai stai in relatie?Ai incercat sa schimbi ceva ?

Editat de MihaLzn, 26 aprilie 2014 - 10:27.


#31
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 MihaLzn, on 26 aprilie 2014 - 10:27, said:

Ceea ce inteleg din aceasta ultima postare  a ta,e ca principala ta nemultumire este relatia.De aici  toata lipsa ta de entuziasm.
Daca nu te simti iubita de el asa cum vrei,de ce nu vorbesti cu el sa ii spui ?Sau de ce mai stai in relatie?Ai incercat sa schimbi ceva ?

I-am spus mereu tot ce simteam. Nu stiu ce sa schimb ca l-am intrebat dar nu imi prea spune ce vrea de la mine, ce isi doreste, ce il face fericit.

#32
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.871
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca el s-a apucat de ciclism ca sa stea cat mai putin acasa. Si eu as face la fel daca as avea o prietena atat de egoista si posesiva ca tine.
Solutia e sa va despartiti si sa cauti un barbat mai moale care iti va face toate poftele.

#33
MihaLzn

MihaLzn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 91
  • Înscris: 02.12.2013

 sweet_smile, on 26 aprilie 2014 - 10:31, said:

I-am spus mereu tot ce simteam. Nu stiu ce sa schimb ca l-am intrebat dar nu imi prea spune ce vrea de la mine, ce isi doreste, ce il face fericit.
Atunci ce te retine intr-o relatie  care nu iti ofera ce ai nevoie?

#34
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 19.754
  • Înscris: 06.10.2012
Sweet,

parca ai fi o pasare intr-o colivie de aur. Totul straluceste in jur, dar tu esti inchisa.
Fa cumva si iesi din colivia aia, de multe ori e nevoie de libertate, nu de altceva.
Poti sa fii mai fericita singura, decat sa te plafonezi intr-o relatie care te pune pe ganduri, care iti ofera nelinisti si goluri sufletesti.
Uneori, e mai bine solo decat intr-o companie nepotrivita care te plafoneaza sentimental, care nu iti aduce bucurie, atentie, adrenalina.
Timpul trece in defavoarea ta, gandeste-te bine ce faci cu tine.

#35
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai incercat sportul?

#36
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 435
  • Înscris: 28.01.2014
De ce toti cand li se pare ca nu merge o relatie in loc sa stea sa o imbunatateasca aleg sa plece? Eu vreau sa fac relatia asta mai frumoasa si mai buna. Stiu ca daca intru intr-o relatie cu alta persoana mai devreme sau mai tarziu o sa ma lovesc fix de aceleasi chestii. In relatiile trecute am simtit acelasi lucru la un moment dat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate