Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

[UNDE] evaluez un tablou vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#163
Petru1986

Petru1986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2019

View Posttodhiere, on 23 aprilie 2014 - 17:34, said:

Da stiu, suna a cliseu, dar cine are rabdare sa citeasca 2-3 randuri, s-ar putea sa ma ajute cu un sfat, o idee utila.

Se da urmatoarea situatie: tablou religios, realizat la inceputul anilor 1900, este o pictura in adevaratul sens al cuvantului.


Partea naspa:

- este o replica dupa o scena religioasa, deci nu este foarte trendy intre colectionarii de arta

- nu stiu cum as putea sa il evaluez

- tabloul este imens si nu il pot manevra sau sa il scot din casa pentru a-l valorifica mai usor


Partea buna:

- este o replica dupa una din operele lui Munkacs, un pictor foarte apreciat, originalul e la Viena in muzeu, si din cate am citit practic e nepretuit

- ca detaliu se apropie tare de original

- are o vechime mare, e pictat pe panza, are rama autentica de lemn fabricata in aceiasi perioada cu tabloul, nu este deteriorat

- are dimensiunile originalului din cate imi dau seama, adica aproximativ 2.5 m lungime x 1.5 inaltime



Astept un feedback, o idee ceva. Cateva lucruri sunt certe: nu vand tabloul din disperare de bani, dar cum pentru mine nu starneste nicio pasiune, doresc sa maximizez sansele de vanzare si remunerare ( sa iau cat mai mult posibil pe el ). Pentru a nu da din gura degeaba, o sa pun niste imagini de ansamblu, care din pacate nu evidentiaza dimensiunile tabloului pentru ca nu includ alte obiecte de comparatie.

Salut, ai reușit sa-l vinzi? Am si eu un tablou de același autor Golgota pe panza si alta rama. Mersi

#164
Hydrafobulous

Hydrafobulous

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2019
Salut. Am si eu tabloul acesta si as vrea sa stiu mai multe despre el.

Attached Files



#165
Cocaldoodaldoo

Cocaldoodaldoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.07.2019
Buna ziua. Cu respect am si eu un tabloas si incerc sa aflu ce e cu el deoarece nu ma prea pricep. Multumesc in avans pentru raspuns.

Attached Files


Edited by Cocaldoodaldoo, 15 July 2019 - 19:27.


#166
GabrielVoicu

GabrielVoicu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.08.2019
Salutare,

Incerc sa golesc un apartament vechi unde am gasit aceste tablouri. Aveti idee daca ar fi vandabile (daca au o oarecare valoare)? Sunt curios sa stiu daca merita investit timpul in vanzarea lor.

Multumesc

Attached Files



#167
todhiere

todhiere

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 15.01.2007

View PostPetru1986, on 15 aprilie 2019 - 10:40, said:

Salut, ai reușit sa-l vinzi? Am si eu un tablou de același autor Golgota pe panza si alta rama. Mersi

Salutare tuturor,

Nu stiu care din cititorii initiali ai topicului mai urmaresc subiectul.

As vrea sa va raspund pe scurt: nu, nu am vandut tabloul, si da, ma astept sa iau cat mai multi bani pe el.

Nu am primit o oferta concreta din partea nimanui, doar aprecieri politicoase din partea unor oameni la fel de ne-experimentati si profani in ale artelor ca si mine.

Tabloul nu s-a deteriorat, este in acelasi loc agatat pe acelasi perete din aceiasi camera de mai bine de 30 de ani (poate chiar 50, dar nu mai am de unde sti).

Intre timp, am aflat mai multe detalii:

- semnatura Vlad Leon 1930

- pictura pe panza, in ulei (cel mai probabil)

- rama autentica si specifica acestei lucrari (nu a fost adaugata, este de la inceput aceeasi)

- rama din doua segmente de lemn masiv lacuit, decorata discret cu elemente abstracte de cupru (presupun)

- dimensiuni tablou in centimetri aprox. 270x150 (cu rama aprox. 290x170)

Ca si justificare a valorii pot sa spun urmatoarele lucruri:

- e o munca mediocra, dar de vechime, realizata integral manual, cu grija, pricepere si dedicare; fara a evidentia tema in sine, pictura ca obiect reprezinta o forma artistica rara si valoroasa

- originalul este aproape imposibil de evaluat, iar orice replica actuala la dimensiuni asemanatoare cu ce am eu trece de pragul a 3000 euro; tehnicile sunt mai avansate, dar si private de dedicatia artistilor de acum 8-10 decenii (aproape un secol); pe scurt, replicile din ziua de azi sunt doar un business ca oricare altul. Ce ofer eu spre vanzare e cu totul inedit

- ce se poate cumpara (asemenator) in ziua de azi, vine fara rama; pentru o rama banala se mai adauga cam 2000 euro la valoarea initiala a panzei

- La fel ca si Trilogia originala a lui Munkacsy, replicilie lui Vlad Leon au fost in numar de 3; 2 se afla in judetul Satu Mare, deteriorate. Cea pe care o detin eu este singura in stare prezentabila (poate beneficia reconditionare profesionala, insa starea ei este foarte buna fara deteriorari majore)

- Un strabunic a fost preot, un unchi de-al sau, prelat papal; pe scurt, asta este metoda prin care am ajuns in posesia operei. Valoarea istorica nu poate fi contestata, dar poate fi documentata

Toate aceste detalii enumerate mai sus imi dau mie o valoare. Consider ca daca ea nu e atinsa, nu merita sa vand obiectul. E ca si cum ai vinde o masina la pret de fier vechi doar pentru ca suficienta lume sustine ca nu merita mai mult. Succes!

Edited by todhiere, 01 February 2020 - 00:03.


#168
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Salutare Prieteni !
Ma ajutati cu o parere avizata ?
Am gasit acet tablou in talcioc . Aproximativ 300 x 200 mm
50 lei am dat .
Cautand lista pictorilor romani se incadreaza Marius Bunescu .
Este ceva de el ?

Zile frumoase va doresc !

Attached Files


Edited by Bingo, 28 March 2023 - 14:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate