Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

[UNDE] evaluez un tablou vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#145
kayakmyak

kayakmyak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2012
ok!MUltumesc mult pentru sfat!
O seara splendida!

#146
kayakmyak

kayakmyak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.10.2012

 argentum, on 04 februarie 2017 - 18:51, said:

Nu am ce alta info sa adaug la ceea ce am spus deja. In general un clip video nu ajuta prea mult, mai degraba o foto de calitate f bune, rez ridicata

Trimite catevA poze de f buna calitate la cateva case de licitatii si vezi ce spun ei.

Buna ziua ...Revin de asta data cu fotografii de o calitate mai buna(zic eu Posted Image Posted Image Posted Image  ). De trimis am trimis cateva e-mail-uri la diferite case de licitatii dar se pare ca pana acum doar doua sunt intresate de ...pictura...sineva si araart(doar ele mi-au raspuns pana in prezent la e-mail)...pe sineva mi-am facut cont, pentru a reusi sa incarc fotografiile , dar cand ajung la ultimul pas din operatiune se blocheaza site-ul...o sa mai incerc...cei de la araArt imi spun ca trebuie sa ma duc la ei, in urma unei programari,in prealabil...In fine, am incarcat si fotografiile aici : https://ro.pinterest...einfluencesart/ si, poate va puteti face o parere mai buna despre pictura...Atasez si cateva imagini de pe site, dar acolo am 150 de fotografii incarcate...cu si fara blitz, la lumina naturala a zilei, din diverse unghiuri, etc., de fapt asa cum m-am priceput eu mai bine sa le fac...Deci, daca nu va stresez prea mult si aveti timp, astept inca o opinie de-a dumneavoastra...Multumesc...[ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/3d/1b/b9/3d1bb9f228f0d77e761968e35ebc11e4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/00/a7/c7/00a7c775e64f9a26a8ac771550569894.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/be/f2/ed/bef2edf2a78c38fe9e62f2e3ad827d78.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/65/02/fa/6502fa77256733c42c48f5eb299fb01f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/ea/cf/08/eacf084a051d498ad70a59155657f731.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
Horia_1969

Horia_1969

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2017
Buna ziua am o mare nelamurire in privinta acestor doua tablouri nu stiu daca sunt valoroase ... au rama aurita pictorul se semneaza sub numele FRADELLA ... picturile sunt din 1907, ma poate ajuta cineva cu ceva informatii despre pictor si tablouri as dori sa stii daca sunt valoroase.

Va multumesc mult de tot

Attached Files



#148
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
fara valoare. in afara astfel de panze se vand, daca se vand, ca de multe ori loturile nu sunt cumparate, se dau cu 50-100 euro la licitatie. dupa ce toate comisioanele sunt platite, vanzatorul ramane cu 25-75 euro. prin talciocuri si targuri de vechituri se vand cu 5-10 euro
picturi slabe.
cele de sus sunt un romantism tarziu, si dincolo de numele ce sugereaza a fi italian, sunt mai degraba de scoala olandeza/germana. un pic influenta engleza.
oricum, daca anul 1907 e corect, sunt un pic cam tarzii, ca evolutie a compozitiei si stilului in pictura europeana. cel mai probabil suveniruri.

a existat un francez fradelle, dar nu are nimic de a face cu ce e mai sus.

#149
Horia_1969

Horia_1969

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.03.2017
Multumesc mult de tot

Respectele mele

#150
gabrieldavid

gabrieldavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2009
Doamne Ajută. Am rugămintea să-mi spuneți o părere. Mulțumesc.

#151
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
As vrea si eu sa vand acest tablou, aveti idee cam cat as putea lua pe el?
Mersi

PS: vad ca pozele nu s-au rotit cum trebuie

Attached Files


Edited by kommodore_ss, 30 May 2017 - 20:06.


#152
mcaseanu

mcaseanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2017
Buna ziua,

As dori sa stiu cum se poate face evaluarea unor tablouri in vederea exportului. Este mostenire de la parintii mei si as fi interesat sa stiu ce pot face pentru  a le scoate din tara - fetele mele ar dori mult sa le aiba. Cred ca sunt destul de valoroase, ceva Brudascu, Maxa, Mara Catrinu, unul vechi  evaluat ca fiind scoala de la Satu-Mare, Salantiu, Harsia, etc. Sora mea a incercat sa contacteze ceva experti, care nu au fost de loc interesati sa faca evaluarea. Deci daca mariile lor expertii nu-s interesati, nu pot aduce tablourile? Ce se poate face? La o adica, daca considerati necesar, as putea pune si pozele.

#153
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Cum adica experții nu-s interesați? Evident că vor trebui să fie plătiți, de ex: http://sineva.ro/blo...tificat-export/

#154
mcaseanu

mcaseanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2017

 retele, on 06 iulie 2017 - 16:00, said:

Cum adica experții nu-s interesați? Evident că vor trebui să fie plătiți, de ex: http://sineva.ro/blo...tificat-export/
Simplu: In Cluj sunt cica 2 experti, Radu Vasile si Szebestyien Gyorgy. Aldoilea e de negaasit, iar primul a trantit receptorul cand a aflat ca avem nr. lui de telefon de la Muzeul de Arta din Cluj, unde am fost sa ne interesam. Bineinteles ca as plati, ca nici un resviciu mu e gratuit, asta e de la sine inteles, dar intai trebuie gasit onul care sa VREA sa faca treaba - si aici am o problema, ca nu am gasit! Va trwebui sa incerc la Bucuresti, poate acolo gasesc pe cineva doritor sa faca dexpertizarea tablourilor.
Iar site-ul indicat, Sineva.ro, se pare ca e inchis, nu=l pot accesa.

Edited by mcaseanu, 07 July 2017 - 10:30.


#155
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Situl funcționează.
Sunt mai multe societăți de evaluare, cel puțin în București, inclusiv cea indicată mai sus.

#156
mcaseanu

mcaseanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2017

 retele, on 07 iulie 2017 - 10:44, said:

Situl funcționează.
Sunt mai multe societăți de evaluare, cel puțin în București, inclusiv cea indicată mai sus.
Da, aveti dreptate, am verificat acum si merge. dar pe Sineva.ro scrie  ca:

<<exportul temporar sau definitiv ai bunurilor culturale mobile, clasate sau neclasate, indiferent de titularul dreptului de proprietate, se efectuează numai pe baza certificatului de export emis de direcţiile judeţene pentru cultură, culte şi patrimoniul cultural naţional, respectiv a municipiului Bucureşti>>

Asa stiam si eu, asa am procedat acum cativa ani, dar... la primarie mi s-a spus ca aceste comisii s-au desfiintat si s-au privatizat si ca numai expertii particulari autorizati elibereaza aceste certificate. Care este realitatea? Se pot obtine de la comisia culturala, sau numai de la expert autorizat???

#157
Seba-white

Seba-white

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.07.2017
Buna ziua , va salut . Am o pictura in ulei pe carton semnata Vasile Pavlov "pictorul deltei" . Am primit-o de la o matusa inainte sa moara si vreau sa aflu ce valoare are in afara de cea sentimentala . Sunt putin dezorientat in domeniul acesta , daca cineva ma poate ajuta cu o parere c-am ce ar trebui sa fac poate chiar o evaluare orientativa ar fi foarte bine . Iar intrebarea care ma framanta este legata de actele pe care ar trebui sa le am la aceasta pictura ca sa fie bine in caz de are vreo valoare . Va multumesc anticipat .

Attached Files



#158
mcaseanu

mcaseanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.07.2017

 retele, on 07 iulie 2017 - 10:44, said:

Situl funcționează.
Sunt mai multe societăți de evaluare, cel puțin în București, inclusiv cea indicată mai sus.
Am intrat pe Sineva.ro dar nu stiu ce anume tip de expertiza sau evaluare sa cer in vederea exportului tablourilor. Si nici nu am schimbarea optiunii. Deci trebuie sa aflu exact care din optiunile indicate pe site mi se potrivesc mie. Si apropo.... cum se pot incarca tablourile pe acest  site?

#159
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
http://sineva.ro/artcore/value/start/
Evaluarea simplă în email costă 50 lei, aia scrisă cu parafă si certificat de export, 850 lei de obiect.

#160
BurceaStefan

BurceaStefan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2018
Buna seara !
Am si eu tabloul acesta ... Ce pot sa iau pe el ?

Attached Files



#161
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Similar cu o pictura a lui aman.  Real sau fals... greu de spus. fotografiile sunt prea proaste ca cineva sa,si poata face o opinie. Verifica,l cu o casa de licitatii.

#162
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008

 kommodore_ss, on 22 septembrie 2016 - 20:44, said:

Buna seara,
despre acest tablou puteti spune ceva?
multumesc
Este similar cu acesta: https://www.olx.ro/o...cu-IDbL1Wx.html
Ce parere aveti?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate