Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#55
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View Postmario_bril, on 21 aprilie 2014 - 11:12, said:


Bineînțeles că este o problemă. Că atunci ar însemna că Fecioara Maria, o păcătoasă, a dat naștere unui păcătos. Ori Dumnezeu nu poate fi păcătos, ergo Iisus Hristos nu este Dumnezeu.

Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea. (Psalmul 50,6)

Gandirea omeneasca nu va intelege niciodata planurile lui Dumnezeu, iar faza asta nu cred ca conteaza, si ca sa o luam asa chestia e ca din fecioara sa nascut iar dupa ce conteaza ce sa intamplat dar na omul trebuie sa isi gaseasca diferite lucruri la care sa se gandeasca sa nu se plictiseasca si poate o mai pun si de un razboi din cauza asta.

#56
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmario_bril, on 21 aprilie 2014 - 11:12, said:

Bineînțeles că este o problemă. Că atunci ar însemna că Fecioara Maria, o păcătoasă, a dat naștere unui păcătos. Ori Dumnezeu nu poate fi păcătos, ergo Iisus Hristos nu este Dumnezeu.

Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea. (Psalmul 50,6)

Fecioara Maria a fost doar vasul. Duhul sfant a dat nasterea lui Isus.

#57
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014

View PostREGLURAL, on 19 aprilie 2014 - 15:29, said:

Bună ziua lume, sunt REGLURAL şi am deschis acest topic unde putem discuta despre martorii lui Iehova şi despre ereziile lor.
De asemenea invităm şi câţiva martori ca să se poată apăra, aşa e corect.
SPOR LA DISCUŢII, EU REVIN MAI TÂRZIU!

E doar un alt cult, care interpreteaza scrierea omeneasca numita Biblie dupa bunul plac.

#58
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
De ce judecati din prisma lumii actuale???

Cati ani avea Iosif (in apocrife peste 30, la o speranta de viata de 35...) cand i-a fost data in grija Maria, gravida in mod imposibil din Templu? Cati ani avea Maria daca varsta de 20 de ani era considerata a deciziilor, si ingerul i-a cerut ei direct consimtamantul pentru a deveni mama?
Daca fariseii (care au tinut-o in templu ca inchisoare de siguranta maxima) puteau dovedi ca Maria a "calcat stramb" cu siguranta o omorau cu pietre public, conform traditiei si practicilor acelor vremuri.
Apoi dupa nasterea lui Isus nu uitati ca Iosif si Maria au fugit vreo 9 ani (nu exista date sigure) in Egipt, si abia apoi s-au stabilit inapoi in Nazareth. Cati ani avea Iosif, 40? Care era speranta de viata a barbatilor atunci? Nu mai zic de capacitatea de procreere.
Iosif a luat-o pe Maria gravida si asculta indicatiile ingerului care i-a aparut de mai multe ori, era capabil de sacrificiu si preot levit.
Fratii si surorile lui Isus de sange? Adica inca cel putin 4 copii? Cand? Eu personal nu cred.

#59
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostOxigen1234, on 22 aprilie 2014 - 11:56, said:

De ce judecati din prisma lumii actuale???

Cati ani avea Iosif (in apocrife peste 30, la o speranta de viata de 35...) cand i-a fost data in grija Maria, gravida in mod imposibil din Templu? Cati ani avea Maria daca varsta de 20 de ani era considerata a deciziilor, si ingerul i-a cerut ei direct consimtamantul pentru a deveni mama?
Daca fariseii (care au tinut-o in templu ca inchisoare de siguranta maxima) puteau dovedi ca Maria a "calcat stramb" cu siguranta o omorau cu pietre public, conform traditiei si practicilor acelor vremuri.
Apoi dupa nasterea lui Isus nu uitati ca Iosif si Maria au fugit vreo 9 ani (nu exista date sigure) in Egipt, si abia apoi s-au stabilit inapoi in Nazareth. Cati ani avea Iosif, 40? Care era speranta de viata a barbatilor atunci? Nu mai zic de capacitatea de procreere.
Iosif a luat-o pe Maria gravida si asculta indicatiile ingerului care i-a aparut de mai multe ori, era capabil de sacrificiu si preot levit.
Fratii si surorile lui Isus de sange? Adica inca cel putin 4 copii? Cand? Eu personal nu cred.
In Egipt n-ar fi putut avea copii? Sau in Nazareth, dupa intoarcere...
De fapt, tu cauti motive sa nu crezi ce spune Scriptura, sau mi se pare mie?

#60
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Dar pana la urma care ar fi problema daca Maria a mai avut sau nu copii ? Ce ma intereseaza ca crestin daca ea a mai ramas sau nu fecioara?

#61
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postmarcu35, on 22 aprilie 2014 - 12:56, said:

Dar pana la urma care ar fi problema daca Maria a mai avut sau nu copii ? Ce ma intereseaza ca crestin daca ea a mai ramas sau nu fecioara?
Buna intrebarea, dar raspunsul e simplu:
Daca demonstrezi ca Maria a avut copii dupa Isus, desfiintezi Cultul Fecioarei Maria din religiile traditionale, adica invalidezi multe sute de ani de Traditie (care in cultele traditionale este cel putin la fel de importanta ca Scriptura).

Acestea fiind spuse, putem reveni on-topic?

#62
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmarcu35, on 22 aprilie 2014 - 12:56, said:

Dar pana la urma care ar fi problema daca Maria a mai avut sau nu copii ?
Adevarul, stimabile. Scriptura spune ca Isus avea surori si frati. BOR spune ca Maria a ramas fecioara DUPA nastere si s-a inaltat la cer exact ca Isus.

#63
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Opa, ceva nou sa inaltat la cer.! Habar nu aveam desi sunt ortodox.

#64
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
"prieten_abadon",  te intereseaza sa-ti explic faptul ca Isus nu a venit, nici nu e prezent, adica parousia inca nu a avut loc?

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmarcu35, on 22 aprilie 2014 - 14:40, said:

Opa, ceva nou sa inaltat la cer.! Habar nu aveam desi sunt ortodox.
Multe nu stii, stimabile. Si iarta pacate, daca nici p-asta n-o stiai. Si tot ortodocsii spun ca nu Dumnezeu este stalpul si temelia adevarului, cum e normal, ci biserica, adicatelea.....ei.

#66
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 24 aprilie 2014 - 17:41, said:

cate reviste ai primit de la Martori in viata ta?
eu am primit zeci, si culmea, nici o data nu mi s-au cerut bani. Nici macar subtil...

In marile orase ale Romaniei, intotdeauna iti vor cere bani. Fiindca asa li se spune: sa pretinda donatii. Omul odata ce a luat revista in mana, pac! nerusinatii ii baga faza cu donatiile si, de complezenta, omul scoate niste maruntis si li-l da, nu mai poate sa refuze revista. Ideea e sa nu vorbesti cu ei, sa intorci capul in alta parte. Adica pe romaneste: sa nu-i bagi in seama. Ca daca-i bagi in seama si pui mana pe revista, imediat cer bani. Si tie, de rusine, nu-ti vine sa o mai refuzi, daca ai apucat sa pui mana pe ea. Iar daca-i bagi si mai mult in seama, iti cer adresa, numele, telefonul etc. Asa procedeaza cei care fac prozelitism.

#67
Robert180374

Robert180374

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,719
  • Înscris: 25.11.2013

View Postnovember_soul, on 24 aprilie 2014 - 17:48, said:

In marile orase ale Romaniei, intotdeauna iti vor cere bani. Fiindca asa li se spune: sa pretinda donatii. Omul odata ce a luat revista in mana, pac! nerusinatii ii baga faza cu donatiile si, de complezenta, omul scoate niste maruntis si li-l da, nu mai poate sa refuze revista. Ideea e sa nu vorbesti cu ei, sa intorci capul in alta parte. Adica pe romaneste: sa nu-i bagi in seama. Ca daca-i bagi in seama si pui mana pe revista, imediat cer bani. Si tie, de rusine, nu-ti vine sa o mai refuzi, daca ai apucat sa pui mana pe ea. Iar daca-i bagi si mai mult in seama, iti cer adresa, numele, telefonul etc. Asa procedeaza cei care fac prozelitism.

Pentru mine e ceva nou ce citesc aci. Şi mie mi s-au oferit doar gratuit reviste şi pliante (în prezent îi refuz politicos, mai demult îi ofensam mârlăneşte) şi chiar n-am mai auzit de la nimeni ca "martorii" să ceară bani de la neafiliaţi la confesiunea lor. Am să mă interesez mai îndeaproape, am observat că au nişte stand-uri pe la colţuri de stradă, cu câte 2 inşi pe lângă.Ţi s-a întâmplat ţie să-ţi pretindă bani?

#68
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postnovember_soul, on 24 aprilie 2014 - 17:48, said:

In marile orase ale Romaniei, intotdeauna iti vor cere bani. Fiindca asa li se spune: sa pretinda donatii. Omul odata ce a luat revista in mana, pac! nerusinatii ii baga faza cu donatiile si, de complezenta, omul scoate niste maruntis si li-l da, nu mai poate sa refuze revista. Ideea e sa nu vorbesti cu ei, sa intorci capul in alta parte. Adica pe romaneste: sa nu-i bagi in seama. Ca daca-i bagi in seama si pui mana pe revista, imediat cer bani. Si tie, de rusine, nu-ti vine sa o mai refuzi, daca ai apucat sa pui mana pe ea. Iar daca-i bagi si mai mult in seama, iti cer adresa, numele, telefonul etc. Asa procedeaza cei care fac prozelitism.
Și eu am mai primit reviste de genul acela pe stradă, de la persoane mai în vîrstă, de regulă, dar nu mi s-a întîmplat niciodată să îmi ceară bani.
Chiar vara trecută mi-au oferit niște doamne două sau trei reviste, dar nimic mai mult. Le-am mulțumit și au plecat.

#69
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
adica martorii cred ca Dumnezeu a creat lumea in miliarde de ani si nu cum scrie in biblie in sase zile?

#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 24 aprilie 2014 - 17:48, said:

In marile orase ale Romaniei, intotdeauna iti vor cere bani.
ok.
care sunt criteriile care stabilesc orasul mare?
nu de alta, dar sa stiu si eu unde traiesc... :whistling:

View Postnovember_soul, on 24 aprilie 2014 - 17:48, said:

Ideea e sa nu vorbesti cu ei, sa intorci capul in alta parte. Adica pe romaneste: sa nu-i bagi in seama.
urat un astfel de comportament!
nu as putea sa le intorc spatele sau sa-i ignor; imi sunt simptici, desi promoveaza si erezii in invataturile lor.
dar cum nu-i nimeni pe Terra care sa nu aiba vreo erezie mai mica sau mai mare... :whistling:

PS: cu tactica asta a ta, imi amintesti de un prieten penticostal cu mare pregatire teologica, dar nici pana la glezna martorilor, imi spunea ca el atunci când vrea sa-i ejecteze elegant, ii invita sa se roage impreuna... :bigwhitegrin:

View Postmarcu35, on 24 aprilie 2014 - 20:03, said:

adica martorii cred ca Dumnezeu a creat lumea in miliarde de ani si nu cum scrie in biblie in sase zile?
exact asa, din pacate!
intr-o lume a stiintei, li se pare ca s-ar face de rasul stiintei daca ar crede Creatiunea in sase zile literale.
de parca crezând in Inviere, nu e acelasi lucru...

#71
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 24 aprilie 2014 - 23:25, said:

nu as putea sa le intorc spatele sau sa-i ignor;
Nu mai scapi de ei. Daca le dai putina atentie, te-au acaparat. Si apoi ti-e tot mai greu sa-i indepartezi.

View PostRobert180374, on 24 aprilie 2014 - 18:39, said:

Și mie mi s-au oferit doar gratuit reviste
Pai si nu-ti baga textul ala: "este nevoie de bani pentru tiparirea lor"

View PostRobert180374, on 24 aprilie 2014 - 18:39, said:

Ți s-a întâmplat ție să-ți pretindă bani?
Da, au specificat clar, intotdeauna: puteti oferi donatii. Si odata ce ai pus mana pe revista, te jenezi si scoti ceva. Ti-e rusine sa zici: o iau asa, fara nimic, din moment ce ti s-a spus: "noi acceptam mici donatii". Dar acum le spun atat: daca doriti, putem discuta niste versete, literatura nu ma intereseaza. Incep sa-i iau la rost in baza a ce fac ei o astfel de lucrare si le prezint: Evrei 2:4, 1 Tes 1:5, 1 Corinteni 2:4,5. Niciodata nu am putut sa dezvolt o discutie, fiindca imediat ma intreaba: "dar ati studiat cu martorii lui iehova", si le raspund: "dar daca va prezint o tema de discutie biblica, trebuia neaparat sa fi facut studiu cu vreun martor, singura nu pot sa citesc Biblia?". Vezi tu, martorilor lui iehova le place sa discute cu persoane care nu au citit nimic din Biblie, ca sa poata sa-i indoctrineze cu usurinta.

View Postcleopatra00, on 24 aprilie 2014 - 19:00, said:

Și eu am mai primit reviste de genul acela pe stradă, de la persoane mai în vîrstă, de regulă, dar nu mi s-a întîmplat niciodată să îmi ceară bani.
Chiar vara trecută mi-au oferit niște doamne două sau trei reviste, dar nimic mai mult. Le-am mulțumit și au plecat.

Le-a fost rusine (celor in varsta, dar tinerilor nu, desi sunt babute din astea foarte curajoase care cer fara sfiala, donatii). Dar astea sunt exceptii. Ei au in program etapa in care pomenesc de donatii. Si ti-e rusine de rusinea lor, scoti ceva si pleci, apoi arunci revista la primul tomberon.

View PostDude_2nd, on 24 aprilie 2014 - 23:25, said:

care sunt criteriile care stabilesc orasul mare?

Hmmm, ce sa zic, hai minim 200.000 locuitori, unde sunt multe biserici de martori, mai bine organizati si care au misionari straini. Astia sigur respecta toate prevederile, fiind bine antrenati.

Daca te vede bine imbracat/a, sigur se asteapta sa scoti macar 10 lei. Si ei nu uita sa aminteasca procedeul de a oferi donatii. Dar nu pentru pliante. Revistele si brosurile. Iar daca vor sa-ti vanda o carte, ma gandesc ca e contra unui pret fix.

View Postpacopaco1967, on 24 aprilie 2014 - 19:52, said:

Sunt sinceri în multe , probabil că și ei au unele probleme cu ce scrie în biblie , așa cum spui , dar în mare sunt ok .

Nu sunt deloc ! Daca te apuci si le arati tu ceva in Biblie, se irita si incep sa se uite urat la tine. Martorii sunt "obisnuiti" sa fie ei aceia care "explica".Au tupeul ordinar chiar sa-i primesti in casa, daca e posibil, sa-i si servesti cu ceva. Cica vor sa studieze cu tine. Dar nu studiaza Biblia, ci o carte: "cheia cunostintei" sau asa ceva.

Edited by november_soul, 25 April 2014 - 08:12.


#72
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 08:11, said:

Nu mai scapi de ei. Daca le dai putina atentie, te-au acaparat. Si apoi ti-e tot mai greu sa-i indepartezi.
vorbesti aiurea.
cu alte cuvinte un soi de calomnie in scopuri "sfinte"... :whistling:


putini neoprotestanti sunt cu atat de mult bun simt ca si Martorii. :yes:

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 08:11, said:

Hmmm, ce sa zic, hai minim 200.000 locuitori, unde sunt multe biserici de martori, mai bine organizati si care au misionari straini. Astia sigur respecta toate prevederile, fiind bine antrenati.
ok
deci si eu locuiesc intr-unul din aceste Mari Orase.
Asa ca ceea ce am spus, poate fi luat in considerare ca verificat si valid.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate