Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre cultul Martorii lui Iehova

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6497 replies to this topic

#73
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 13:27, said:

vorbesti aiurea.

Daca le raspunzi cand suna la usa, atunci fii sigur ca o sa revina, de atatea ori, pana le explici ca nu ai nevoie de vizitele lor. Si nici chiar atunci nu inteleg, deoarece se gandesc ca poate te-ai razgandit si trimit alta echipa. Vezi ca au niste carnetele unde te noteaza si carnetelele alea le citeste pastorul lor, apoi face un scurt tabel cu toate acele locatii in care vizitele martorilor au avut "succes" si o sa te bombardeze cu pliante, vizite la domiciliu, o sa sune la toate orele, chiar si cand dormi sau esti la masa. Efectiv, nu mai scapi de ei. Dar daca zbieri la ei de prima data, te trec in carnet ca element violent si intri in tabelul pastorului de locatii ce trebuie evitate. Nu vor mai veni la tine, o perioada.

#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 13:33, said:

Daca le raspunzi cand suna la usa, atunci fii sigur ca o sa revina, de atatea ori, pana le explici ca nu ai nevoie de vizitele lor. Si nici chiar atunci nu inteleg, deoarece se gandesc ca poate te-ai razgandit si trimit alta echipa. Vezi ca au niste carnetele unde te noteaza si carnetelele alea le citeste pastorul lor, apoi face un scurt tabel cu toate acele locatii in care vizitele martorilor au avut "succes" si o sa te bombardeze cu pliante, vizite la domiciliu, o sa sune la toate orele, chiar si cand dormi sau esti la masa. Efectiv, nu mai scapi de ei. Dar daca zbieri la ei de prima data, te trec in carnet ca element violent si intri in tabelul pastorului de locatii ce trebuie evitate. Nu vor mai veni la tine, o perioada.
habar n-am pe unde traiesti tu, dar sunt curios... :whistling:

#75
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postmarcu35, on 21 aprilie 2014 - 00:22, said:

Una din marile probleme ale omenirii asta e ca daca a ramas sau nu fecioara mama lui Isus , de parca ar incalzi pe cineva asta. Numa prostii cu dogmele astea.

Teologia martorilor tăi ese o prostie!
Clar.
Vre să-ţi arăt dovezi în favoarea TRINITĂŢII şi în favoarea că Iisus e Dumnezeu, iar nu Arhanghelul Mihail?

#76
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmarcu35, on 24 aprilie 2014 - 20:03, said:

adica martorii cred ca Dumnezeu a creat lumea in miliarde de ani si nu cum scrie in biblie in sase zile?

Este influenţa Darwinismului , pentru mine nu e nici o problemă , sunt mulţi "sfinţi părinţi " ortodocşi  care îmbrăţişează această idee cu creaţia în  milioane de ani ,

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 08:11, said:

Nu mai scapi de ei. Daca le dai putina atentie, te-au acaparat. Si apoi ti-e tot mai greu sa-i indepartezi.


Pai si nu-ti baga textul ala: "este nevoie de bani pentru tiparirea lor"


Da, au specificat clar, intotdeauna: puteti oferi donatii. Si odata ce ai pus mana pe revista, te jenezi si scoti ceva. Ti-e rusine sa zici: o iau asa, fara nimic, din moment ce ti s-a spus: "noi acceptam mici donatii". Dar acum le spun atat: daca doriti, putem discuta niste versete, literatura nu ma intereseaza. Incep sa-i iau la rost in baza a ce fac ei o astfel de lucrare si le prezint: Evrei 2:4, 1 Tes 1:5, 1 Corinteni 2:4,5. Niciodata nu am putut sa dezvolt o discutie, fiindca imediat ma intreaba: "dar ati studiat cu martorii lui iehova", si le raspund: "dar daca va prezint o tema de discutie biblica, trebuia neaparat sa fi facut studiu cu vreun martor, singura nu pot sa citesc Biblia?". Vezi tu, martorilor lui iehova le place sa discute cu persoane care nu au citit nimic din Biblie, ca sa poata sa-i indoctrineze cu usurinta.



Le-a fost rusine (celor in varsta, dar tinerilor nu, desi sunt babute din astea foarte curajoase care cer fara sfiala, donatii). Dar astea sunt exceptii. Ei au in program etapa in care pomenesc de donatii. Si ti-e rusine de rusinea lor, scoti ceva si pleci, apoi arunci revista la primul tomberon.



Hmmm, ce sa zic, hai minim 200.000 locuitori, unde sunt multe biserici de martori, mai bine organizati si care au misionari straini. Astia sigur respecta toate prevederile, fiind bine antrenati.

Daca te vede bine imbracat/a, sigur se asteapta sa scoti macar 10 lei. Si ei nu uita sa aminteasca procedeul de a oferi donatii. Dar nu pentru pliante. Revistele si brosurile. Iar daca vor sa-ti vanda o carte, ma gandesc ca e contra unui pret fix.



Nu sunt deloc ! Daca te apuci si le arati tu ceva in Biblie, se irita si incep sa se uite urat la tine. Martorii sunt "obisnuiti" sa fie ei aceia care "explica".Au tupeul ordinar chiar sa-i primesti in casa, daca e posibil, sa-i si servesti cu ceva. Cica vor sa studieze cu tine. Dar nu studiaza Biblia, ci o carte: "cheia cunostintei" sau asa ceva.
Am întâlnit de multe ori   distribuitori de pliante care susţineau că fac parte din cultul Martorii lui Iehova   şi niciodată nu am avut o asemenea experienţă , primeam de la ei acele pliante , le mulţumeam şi se depărtau de mine , chiar sunt curios că tu ai avut parte de un tratament diferit .
Eram foarte curios de unde au atâtea resurse , cu siguranţă cineva trebuie să suporte costurile la materiale , şi revin , trecătorilor nu li se cereau bani .
E altceva dacă ei îţi spun că poţi dona , şi e normal asta , chiar vedem la televiziuni sau ziare să facem donaţii pentru a salva o persoană de la moarte şi are nevoie de  ajutor să se opereze în străinătate  , dar nu eşti obligat şi nu ai de ce să te simţi stânjenită .
Eu , de exemplu , nu dau bani la orice cerşetor , întâi  vreau să cunosc situaţia acelei persoane , şi pe măsura puterii mele ofer ajutor material sau financiar .
Nu acord ajutor la beţivi şi fumători , sau la lacomi , că de o vreme au apărut cerşetori "profesionişti " , aceştia se deghizează ori în pastor penticostal , ori în popă .
Dar la martori nu am avut ocazia să văd asemenea cerşetorii . Eu cred că sunt necesare resurse pentru a face cunoscut adevărul lui Dumnezeu şi ce fac ei e chiar de lăudat .
Eu chiar îi iubesc .
Poate cu timpul unii din ei o să înţeleagă puterea lui Dumnezeu cum poate să creeze în 6 zile , căci altfel o să le vină greu să accepte cum acelaşi Dumnezeu va reînvia miliarde de oameni .

#77
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postpacopaco1967, on 25 aprilie 2014 - 13:51, said:

E altceva dacă ei îți spun că poți dona

Deci pana la urma recunosti ca ce am spus e adevarat. Iti prezinta o revista pe care oricum nu vrei sa o iei, clar, dar din bun simt daca te-au abordat, ii asculti, si cand pui mana pe ea, amintesc de donatii. Nu ai ce face, ti-e rusine, scoti banul si il dai. Jenant!

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 13:39, said:

habar n-am pe unde traiesti tu, dar sunt curios...

Prozelitismul agresiv al acestei religii e arhicunoscut si se face dupa exact aceeasi reteta, peste tot in lume.

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 13:57, said:

Prozelitismul agresiv al acestei religii e arhicunoscut si se face dupa exact aceeasi reteta, peste tot in lume.
de fapt, ceea ce descrii tu, sunt idei preconcepute culese din surse aiurea nu din Realitate...

#79
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 13:57, said:

Deci pana la urma recunosti ca ce am spus e adevarat. Iti prezinta o revista pe care oricum nu vrei sa o iei, clar, dar din bun simt daca te-au abordat, ii asculti, si cand pui mana pe ea, amintesc de donatii. Nu ai ce face, ti-e rusine, scoti banul si il dai. Jenant!



Prozelitismul agresiv al acestei religii e arhicunoscut si se face dupa exact aceeasi reteta, peste tot in lume.
De ce încerci să te porţi aşa ?
Am spus mai sus , niciodată nu au cerut bani de la mine , şi nu ştiu pe cineva să fi avut un asemenea tratament pe care tu îl ştii , poate în zona ta sunt unii mai cu tupeu
Treaba cu donaţia am amintit-o că e normal să fie , altfel încetează complet distribuţia acelor pliante , şi pentru mine nu e problemă dacă le  ofer 10 sau 100 lei tocmai ca să continue distribuţia pliantelor , nu putem accepta ca doar ei să suporte această povară ,
Nu cred că ei fac prozelitism , ci doar este la alegerea ta dacă vrei să aderi sau nu la cultul lor ,  aşa cum nu am aderat la penticostali , ortodocşi , adventişti , baptişti , evanghelişti ,  nu o să ader la vre-un cult care nu acceptă întreaga doctrină biblică
Mai degrabă iniţiez un nou cult care să îndeplinească cerinţele biblice .

#80
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 14:03, said:

de fapt, ceea ce descrii tu, sunt idei preconcepute culese din surse aiurea nu din Realitate...

Deci vrei sa acreditezi ideea ca daca o echipa de martori suna la usa ta, tu vorbesti cu ei, accepti pliantul sau revista, le dai si o mica donatie, ca de, asa se cade, e foarte probabil sa nu se mai intoarca niciodata? Eu zic ca in cateva zile, exact aceeasi echipa de 2 vor reveni, cu o alta tema de discutie. Iar a treia oara iti vor propune un studiu dupa o carte: Cheia Cunostintei. Iar la a patra, te invita la Sala Regatului. S.a.m.d. Totul e sa le inchizi usa fara nicio discutie, de prima data. Eu asta te sfatuiesc. Altfel, te vor deranja din nou.

View Postpacopaco1967, on 25 aprilie 2014 - 14:06, said:

și pentru mine nu e problemă dacă le  ofer 10 sau 100 lei tocmai ca să continue distribuția pliantelor , nu putem accepta ca doar ei să suporte această povară

Ei nu zau? Dar de ce, ma rog frumos? Lasa-i sa-si cheltuiasca ei banii pe prostiile alea colorate, daca sunt fraieri. Mai bine explica-le in ce cursa demonica au cazut. Eu zic ca dintre toate cultele religioase, martorii lui iehova sunt cei mai periculosi, fiindca acolo se practica o spalare a creierelor nemaintalnita in alte parti ! Adica azi ai o invatatura, enoriasul trebuie sa o creada asa, maine invatatura se schimba si enoriasul trebuie sa creada in acord cu noua schimbare !!!

#81
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostREGLURAL, on 25 aprilie 2014 - 13:49, said:

Teologia martorilor tăi ese o prostie!
Clar.
Vre să-ţi arăt dovezi în favoarea TRINITĂŢII şi în favoarea că Iisus e Dumnezeu, iar nu Arhanghelul Mihail?
ia mai termina tu cu observatiile, si nu mai scrie boldat, caci vei fi banat. Posted Image

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 14:10, said:

Deci vrei sa acreditezi ideea ca daca o echipa de martori suna la usa ta, tu vorbesti cu ei, accepti pliantul sau revista, le dai si o mica donatie, ca de, asa se cade, e foarte probabil sa nu se mai intoarca niciodata? Eu zic ca in cateva zile, exact aceeasi echipa de 2 vor reveni, cu o alta tema de discutie. Iar a treia oara iti vor propune un studiu dupa o carte: Cheia Cunostintei. Iar la a patra, te invita la Sala Regatului. S.a.m.d. Totul e sa le inchizi usa fara nicio discutie, de prima data. Eu asta te sfatuiesc. Altfel, te vor deranja din nou.
le-am deschis-o si le-o voi deschide oricand, pentru ca Martorii sunt crestini neoprotestanti de calitate superioara altor secte neoprotestante.

#82
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 14:13, said:

Martorii sunt crestini neoprotestanti de calitate superioara altor secte neoprotestante.
Nu neg că ar fi protestanți. Sau de calitate.
Dar, creștini?  Posted Image

View Postpacopaco1967, on 25 aprilie 2014 - 14:06, said:

Nu cred că ei fac prozelitism
Posted Image

#83
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011

View PostSfantul Jakob, on 25 aprilie 2014 - 15:10, said:


Nu neg că ar fi protestanți. Sau de calitate.
Dar, creștini?  Posted Image


Posted Image

Zise cel care are tupeul sa zica ca adepti percuteaza la zeciuiala.  Nu cred ca ai dreptul sa judeci.

#84
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007
Marcule ce mă urmărești așa, cu arcul tău înfricoșător?

1. N-am zis că cineva percutează la zeciuială

2. Adepții. Se scrie cu doi de „i”.

3, N-am judecat pe nimeni.


Te judec doar pe tine că ești martor și te dai ortodox :)

#85
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
nu sunt martor si punc iar daca vrei sa iti arat unde tu ai scris ca percuteaza iti arat desi vreau sa cred ca ai scris la "misto "

"Și oamenii tot percutează, îți dai seama?
La fel și despre zeciuială.
Sau despre zeciuială puțin mai des. Duhul
de zgârcenie e puternic:)
Te ține strâns în gheare."

uite ca ai scris.

Edited by marcu35, 25 April 2014 - 15:27.


#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 25 aprilie 2014 - 15:10, said:

Nu neg că ar fi protestanți. Sau de calitate.
Dar, creștini?  Posted Image
care e dovada ca n-ar fi crestini?

#87
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 15:30, said:

care e dovada ca n-ar fi crestini?

Pai fiindca nu cred in dogma Trinitatii. Dar nu poti sa declari pe cineva ca nu e crestin, fiindca nu crede o dogma ce nu apare, dealtfel, decat in scrieri extra-biblice.

#88
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postmarcu35, on 25 aprilie 2014 - 15:26, said:

nu sunt martor si punc iar daca vrei sa iti arat unde tu ai scris ca percuteaza iti arat desi vreau sa cred ca ai scris la "misto "

"Și oamenii tot percutează, îți dai seama?
La fel și despre zeciuială.
Sau despre zeciuială puțin mai des. Duhul
de zgârcenie e puternic:)
Te ține strâns în gheare."

uite ca ai scris.
Am scris că despre zeciuială se predică mai des decât despre vorbirea în limbi.
Altă dată citește mai atent postările mele. Nu cum citești Turnul :)

View PostDude_2nd, on 25 aprilie 2014 - 15:30, said:

care e dovada ca n-ar fi crestini?
Nu cred faptul că Isus Hristos este Dumnezeu adevărat.

#89
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 25 aprilie 2014 - 15:53, said:

Nu cred faptul că Isus Hristos este Dumnezeu adevărat.
ai si un verset in care scrie ca acesta este crezul crestinilor?

#90
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnovember_soul, on 25 aprilie 2014 - 15:41, said:

Dar nu poti sa declari pe cineva ca nu e crestin, fiindca nu crede
Ba da.
Cine nu crede că Isus Hristos este Dumnezeu, nu-i creștin.
Nici cine se închină la doi Dumnezei.

Iar cei care nu mărturisesc Sfânta Treime fie respinge dumnezeirea lui Isus, fie o acceptă dar, implicit, se închină la doi Dumnezei. Ceea ce este anti-biblic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate