Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Sfat obiectiv canon poze interior/evenimente

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postwalking^human, on 17 aprilie 2014 - 20:43, said:

Pe 400D nu se poate peste ISO800 (care si asa abia daca merge, iar la 1600 cat e maximul e jale).
Mai clar, ca zici ca e facuta cu telefonul. Si stiu sigur ca e de la obiectiv/aparat, ca a mai incercat cineva care se pricepe la foto mai mult ca mine, si tot aia a scos din aparatul asta.
Attachment IMG_3540.JPG
Hai ca esti simpatic si cu creativitatea la cenzurat figuri. Nu e domne asa cum zici dar ca sa  te convingi singur de asta, tot va trebui sa cheltui ceva lovele pe obiective si blitzuri. Se poate face treaba si cu alea pe care le ai dar trebuie sa stii cat sa tragi de ele si cum sa tragi de ele. Dar nu asta e subiectul . Sfaturi ti-au dat colegii destule si in mare parte bune.

Edited by nenis, 17 April 2014 - 21:18.


#20
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007

Quote

Se poate face treaba si cu alea pe care le ai dar trebuie sa stii cat sa tragi de ele si cum sa tragi de ele

Daca tot zici, zi ceva concret. Sensibilitate, diafragma, timp expunere, mod focus, white balance. Alte "setari" nu prea mai sunt, iar numarul de permutari posibile e suficient de mic cat sa le fi probat pe toate.

Daca e vreo tehnica speciala care mi-a scapat, ii rog pe cei care o cunosc sa ma lumineze si pe mine. Nu tin mortis sa arunc banii aiurea pe echipamente foto- pentru asta am deja alte hobby-uri Posted Image

#21
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu se poate zice concret domne ca iti ziceam . Vezi prea aritmetic totul. Cand vei avea experienta si cunostinte, vei stii ce combinatii  de setari sa faci cu sculele din dotare, in functie de context. Nu am zis ca vei face tu treaba cu ce ai acum daca iti zic eu ce setari sa faci. Ti-am zis doar ca dupa ceva vreme cand vei avea sculele pe care ti le doresti si vei intelege mai adanc fenomenul,  o sa poti avea rezultate satisfacatoare chiar si cu ce ai in momentul de fata.  Deci trebuie sa mai arunci niste bani aiurea pe echipamente foto daca vrei sa intelegi cum poti scoate maximul din ce posezi acum. Poate suna paradoxal dar cam asa stau lucrurile.

Edited by nenis, 17 April 2014 - 23:32.


#22
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Un trepied n-ai incercat? Blitzul ca ajutor la focus nu merge?
Un obiectiv mai luminos nu prea te ajuta decat sa reduci timpul de expunere (nu prea e cazul ca nu se misca lumea chiar asa de repede la o conferinta) si/sau un iso mai redus (insa aici daca faci NR+resize la 800x600 + nitel sharp dupa, cam dispare zgomotul si obtii cadre misto). Dar desigur nu prea vrei sa te incurci cu partea de procesare, e migaloasa, defapt nu prea vrei sa te incurci nici cu partea de expunere/focus, vrei sa faca aparatul totul. Aici probabil ajungem la ce zicea nenis mai devreme, si cu aparat-obiectiv super tot aici vei ajunge ca defapt nu aparatul conteaza ci omul (in cazul foto de conferita, obiecte cvazistatice).

Quote

Mai clar, ca zici ca e facuta cu telefonul
walking^human ai un exemplu de poze cam cum ai vrea sa arate? Ca nu imi dau seama unde vrei sa ajungi, de ex. ultima poza pare destul de ok si ea, desigur e un WB ciudat (de la bec) + ceva subexpunere, insa daca ai tras RAW se rezolva repede. Chiar daca ai avea 1000 de poze, in lightroom iti ia max 1-2 minute sa le aranjezi pe toate cum vrea muschiul tau sa iasa. Daca n-ai licenta, era la un mom dat 99$, mult mai ieftin decat un ob./body nou.

Edited by crokodilu, 18 April 2014 - 10:24.


#23
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
mai omu vrea un obiectiv mai bun decat ce are acum, nu intelege inca fenomenul, asa ca sigma ala poate fi mai bun decat kitul tau, chiar e mai bun(asta daca nimeresti o copie buna)

eu m-as uita la sigma 17-70 2,8-4 contemporany, ceva de genu...

ai doua variante:   1) te duci la un magazin de foto, il pui pe aparat, tregi cateva poze, mergi acasa, descarci cadru, compari si vezi daca-ti place
  2) il comanzi pe net, ai 15 zile sa-l returnezi daca nuti place, pierzi doar transportul(cred ca 15 zile, sau 30?)

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postbogdan_galetuse, on 18 aprilie 2014 - 14:00, said:

mai omu vrea un obiectiv mai bun decat ce are acum
A, asa da, orice obiectiv mai bun decat kitul e mai bun.

View Postbogdan_galetuse, on 18 aprilie 2014 - 14:00, said:

nu intelege inca fenomenul, ..
..insa eu ma gandeam ca poate fi mai ieftin si mai de succes sa inteleaga putin fenomenul, poate il scapa de niste bani, fie si ei deductibili.

Edited by crokodilu, 18 April 2014 - 14:37.


#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postwalking^human, on 17 aprilie 2014 - 20:43, said:

M-am gandit si la varianta asta (dar nou nu SH), insa credeam ca ies mai bine daca iau acum un obiectiv gen sigma din primul mesaj, si schimb peste o perioada si body-ul. BTW cat as putea lua pe  kit-ul 400D?

Vrei tu neapărat să le faci planul la f64.ro. :lol:

Auzi, în poza aia cu resturi de sarmale în farfurie, ai cumva difuzorul pus pe bliț?

#26
walking^human

walking^human

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 02.05.2007
Multumesc pentru raspunsuri!

O sa incerc si varianta cu RAW si modificare in grup. Poate "scap" doar cu un card CF mai mare si eventual alt obiectiv de kit cu IS (acum am EF-S II fara IS)...

@bogdan_galetuse: 10 zile conform OG 130/2000, dar se aplica doar consumatorilor; daca "baeatu" de la magazin stie legea nu va accepta returul...

@Alex: In poza cu sarmale din cate tin minte blitzul era spre tavan, fara difuzor.

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006

View Postwalking^human, on 16 aprilie 2014 - 11:55, said:

vreau doar sa pot pune pe pagina de facebook niste poze care s-ar clasifica ca "foarte bune" pentru ochiul neantrenat.
De exemplu poti incerca un ultra wide angle sau fisheye, au un factor "uaau" foarte ridicat insa sunt putin cam pretentioase la incadrare.

Edited by crokodilu, 18 April 2014 - 20:17.


#28
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,973
  • Înscris: 06.04.2007

View Postwalking^human, on 17 aprilie 2014 - 20:43, said:

Imi doresc sa iasa pozele mai clare pe lumina redusa (si becuri fluorescente, care parca strica poza si mai rau), nu ma intereseaza un f/ anume... Nu stiu practic cat de mare e castigul de la f/3,5 la f/2.8, dar daca mi-ar permite o expunere mai scurta sau un ISO mai mic tot ar fi ceva.

Pe 400D nu se poate peste ISO800 (care si asa abia daca merge, iar la 1600 cat e maximul e jale).


Mai clar, ca zici ca e facuta cu telefonul. Si stiu sigur ca e de la obiectiv/aparat, ca a mai incercat cineva care se pricepe la foto mai mult ca mine, si tot aia a scos din aparatul asta.
..........................................................

Mai pun o poza- cu lumina incandescenta, blitz, si cand nimereste focusul- iese relativ ok. Altfel nu.
Attachment IMG_3540.JPG
Nu stiu cate cadre ai trase cu aparatu(?) si obiectivu cat o fi de uzat, dar daca sunt in toate mintile n-ar trebui sa rateze focalizarea in asa hal cum spui pe lumina relativ slaba.
400d nu e departe de 1100d, la iso 1600 nu am vazut sa fie diferente notabile de zgomot (inainte sa-mi iau 1100d m-am jucat cu un 400d sh), deci cred ca se poate lucra si la iso 1600 cu 400d, nu e asa dezastru.

Nu cred ca ai vreo problema la aparat/obiectiv, cel putin ultima cu restu de sarmale e destul ok ca si claritate, dar fara suparare am crezut ca ai tras fara blitz... mie asa mi se arata.
Mai umbla la ea (expunere, saturatie) si deja ai un rezultat mai bun.

Daca as fi in locul tau as cauta un 600d/650d sa vad daca am aceleasi rezultate, inainte sa iau vreo decizie.

F2.8 iti permite o expunere mai buna si/sau un iso mai mic, gandeste la un 35 mm, ca nu tragi doar la 18 mm. Oricum n-o sa-ti dea totul de-a gata, tot trebuie sa mai editezi si tu nu prea vrei sa faci asta.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate