Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Anevrism de sept interatrial

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014
saptamana trecuta am facut o ecografie cardiaca   ca rezultat  am avut brd minor si Anevrism de sept interatrial si spasmofilie ,e ceva grav  ,poate cauza asta dureri in piept permanente si la efort si in repaus saptamani intregi  ?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 tm23, on 15 aprilie 2014 - 11:35, said:

saptamana trecuta am facut o ecografie cardiaca   ca rezultat  am avut brd minor si Anevrism de sept interatrial si spasmofilie ,e ceva grav  ,poate cauza asta dureri in piept permanente si la efort si in repaus saptamani intregi  ?
Nu prea, anevrismul poate provoca aritmii atriale si indirect, prin trombi, accidente ischemice cerebrale, toate astea insa destul de rar, in majoritatea cazurilor nu exista manifestari clinice. Depinde insa si de dimensiuni, mobilitate etc. Durerea are probabil alte cauze, mergi la un cardiolog bun sa te consulte...

#3
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Si ca orice anevrism poate sa si pocneasca de tot.

#4
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 Karhu, on 15 aprilie 2014 - 11:57, said:

Nu prea, anevrismul poate provoca aritmii atriale si indirect, prin trombi, accidente ischemice cerebrale, toate astea insa destul de rar, in majoritatea cazurilor nu exista manifestari clinice. Depinde insa si de dimensiuni, mobilitate etc. Durerea are probabil alte cauze, mergi la un cardiolog bun sa te consulte...
o durere dupa efort intens care dureaza 2 saptamani in acest timp ttensiunea ,ekg sunt ok de la ce ar putea fi  ?

 rickysyv, on 15 aprilie 2014 - 12:21, said:

Si ca orice anevrism poate sa si pocneasca de tot.

isi doresc si tie ce imi doresti tu mie

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 tm23, on 15 aprilie 2014 - 14:59, said:

o durere dupa efort intens care dureaza 2 saptamani in acest timp ttensiunea ,ekg sunt ok de la ce ar putea fi  ?
Greu de spus asa, de la distanta, insa mai degraba e posibil sa fie de natura musculo-scheletala (sau chiar chestii de genul traheita, esofagita etc). Se amelioreaza la medicatie, se amplifica la miscare si la schimbarea pozitiei, eventual cand mananci?

#6
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 Karhu, on 15 aprilie 2014 - 15:03, said:

Greu de spus asa, de la distanta, insa mai degraba e posibil sa fie de natura musculo-scheletala (sau chiar chestii de genul traheita, esofagita etc). Se amelioreaza la medicatie, se amplifica la miscare si la schimbarea pozitiei, eventual cand mananci?
la inceput durea mereu timp de 2 saptamani ,orice faceam durerea era exact la fel ,am luat magneziu si mi sa mai redus din durere au mai ramas doar intepaturi in piept ,acuma cand ma pun in pat simnt cum bate inima nu stiu am palpitati nu stiu  nici nu pot dormi ,durerea e si cand merg ,cand stau

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 tm23, on 15 aprilie 2014 - 15:09, said:

...
Ai putea incepe facandu-ti analizele de laborator apoi mergi la un consult la internist (preferabil la cabinet privat, ca sa se ocupe ca lumea de tine). Pt spasmofilie nu ti-a prescris ceva (un anxiolitic, de ex. Xanax)?

#8
advl

advl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 24.11.2008

 tm23, on 15 aprilie 2014 - 11:35, said:

saptamana trecuta am facut o ecografie cardiaca   ca rezultat  am avut brd minor si Anevrism de sept interatrial si spasmofilie ,e ceva grav  ,poate cauza asta dureri in piept permanente si la efort si in repaus saptamani intregi  ?

Foarte bine ca ai facut ecografia cardiaca dar este doar inceputul. Ca sa te lamuresti (si sa te linistesti pentru ca nu e de glumit cu problemele cardiace) gaseste un cardiolog bun si fa toate investigatiile care ti le indica, de exemplu la unul din urmatorii:
Huidu (Elias sau o clinica particulara, nu mai tin minte)
Ciudin (Fundeni sau Sanador)
Balanescu (La Monza)
Sanatate!

#9
tm23

tm23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 24.02.2014

 Karhu, on 15 aprilie 2014 - 15:39, said:

Ai putea incepe facandu-ti analizele de laborator apoi mergi la un consult la internist (preferabil la cabinet privat, ca sa se ocupe ca lumea de tine). Pt spasmofilie nu ti-a prescris ceva (un anxiolitic, de ex. Xanax)?

am facut am deficienta de calciu

 advl, on 15 aprilie 2014 - 18:00, said:


Foarte bine ca ai facut ecografia cardiaca dar este doar inceputul. Ca sa te lamuresti (si sa te linistesti pentru ca nu e de glumit cu problemele cardiace) gaseste un cardiolog bun si fa toate investigatiile care ti le indica, de exemplu la unul din urmatorii:
Huidu (Elias sau o clinica particulara, nu mai tin minte)
Ciudin (Fundeni sau Sanador)
Balanescu (La Monza)
Sanatate!

am facut ekg,ecografie cardiaca,abdomniala,raze la plamani ,analize de sange si am deficienta de calciu  ,cand ma pun in pat am palpitati de multe ori ma doare in piept

 Karhu, on 15 aprilie 2014 - 15:39, said:

Ai putea incepe facandu-ti analizele de laborator apoi mergi la un consult la internist (preferabil la cabinet privat, ca sa se ocupe ca lumea de tine). Pt spasmofilie nu ti-a prescris ceva (un anxiolitic, de ex. Xanax)?

nu mia dat nimic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate