Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 

Low Carb High Fat

- - - - -
  • Please log in to reply
989 replies to this topic

#829
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,079
  • Înscris: 17.03.2005
Skeptical, nu acreditez nimic, afirm, asta pentru ca aplic, eu si altii, si rezultatele practice sunt clare. Mai depare, nu incerc sa conving pe nimeni de nimic si nici pe forum nu ma apuc sa pun poze si tabele.
iti speneam doar ca, dincolo de studii si teorii exista si latura pragmatica, niste categorii de oameni care din asta traiesc si au la activ, unii, zeci de perioade de dieta, diverse, si daca ii intrebi pe ei s-ar putea sa intelegi altfel niste lucruri.

In rest, fiecare e liber sa urmeze ce stil de viata doreste si ce diete crede ca i se potrivesc mai bine.
cu bine!

#830
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Ai afirmat ca dietele LCHF sunt superioare, studiile arata cu totul altceva. Tu spui ca le aplici si stii mai bine, la fel au procedat si in studi, le-au aplicat, insa fiindca au controlat toate variabilele au stiut din ce cauza functioneaza, tu insa nu controlezi aceste variabile si atribui rezultatele unor cauze si factori care in realitate nu au nici un efect. Insa sunt curios cum iti argumentezi afirmatiile.

Spune-mi in ce consta superioritatea LCHF si cum ti-ai dat seama de asta.
Spune-mi, daca caloriile sunt constante, LCHF este superioara altor diete, in caz de slabire ?
De ce se slabeste cu o dieta LCHF ?

#831
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Ați pățit și voi să aveți perioade de foame cruntă pe lchf?

Săptămâna trecută am vrut să fac un post mai lung, dar am rezistat doar vreo 31-32 de ore (de duminică seara până miercuri), pentru că am avut o foame de nedescris, aș fi mâncat orice dacă aveam la mine la servici. Am ajuns acasă, am mâncat, pe urmă iar nu am mai simțit foame câteva zile, dorind luni și marți (alaltăieri și ieri) să postesc iar. Ei bine, alaltăieri pe la ora 13 m-a luat iar o foame cruntă, noroc că a avut colega de birou niște telemea, am mâncat 2 bucăți și am potolit-o. Am ajuns acasă de la servici, am luat o masă normală, totul a fost în regulă, și mi-am propus să țin post doar ziua de ieri, când nu am simțit foame deloc...până pe la 12 seara, când iar a venit foamea aceea de parcă era sfârșitul lumii. Evident, am mers la frigider, am mâncat (puțin, 5-600 kcal) și m-am culcat fericit.

Nu prea îmi dau seama de la ce ar fi aceste stări de foame. Sunt puțin în deficit caloric, pentru că vreau să dau jos vreo 3-4 kg, dar am mai făcut asta pe lchf și nu pățeam așa. Cu odihna stau bine, dorm 7-8 ore pe noapte (de obicei dorm 8-9), deci diferența e infimă, dacă în timpul săptămânii dorm mai puțin, recuperez în weekend, e ceva obișnuit la mine. Activitatea fizică s-a mărit puțin de când e vreme bună, dar diferența nu e mare față de ultima lună. Am încercat să beau apă mai multă, dar nu ajută.

LE: Am mâncat puțini carbo în ultima vreme, maxim 30g pe zi. Proteine probabil 1g/kg, nu am exagerat cu ele, restul grăsimi. Activități fizice intense deloc, doar plimbări

Edited by R10, 09 March 2016 - 11:19.


#832
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Hopa, foame pă elcehașef? Probabil ți-a pus cineva zahăr în cașcaval, ți-a crescut glicemia și foamea a apărut. :)

#833
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mie, niciodată. Doar pofta.

#834
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nici mie. Doar câte un gol ușor în stomac, dar care trece repede. Pofte sunt mereu :P

#835
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Golul in stomac este un fel in care se descrie foamea.
Pofta se poate confunda cu foamea.
De exemplu, uneori simt pofta de cartofi prajiti dar dupa ce mananc orez cu legume nici nu mai inteleg de ce mi-am dorit cartofi prajiti.

#836
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Pofta se confundă cu foamea? :))

Poftele se manifestă psihic, doar în cap, pe când foamea e ceva fizic, o simți în stomac.

#837
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Ca pe un gol, nu? Spune-i si lui proxtu ca ii e foame pă elcehașef. Posted Image

Duamna Wiki zice:

Quote


Edited by EXIT, 09 March 2016 - 14:17.


#838
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010
Nu neapărat ca pe un gol. Eu uneori am unele senzații de gol în stomac și după ce mănânc (ok, nu pe loc, dar la 2-3 ore), dar asta rar. Golul în stomac poate fi provocat și de o reacție emotivă la un anumit stimul, nu trebuie să fie legat de foame.

Hai măi Exit, chiar citezi Wikipedia? O fi bun Wiki, la căutat informații despre un film, un album de muzică, ceva geografic...etc, dar nu la așa ceva

#839
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Păi de la poftă poate apărea un gol în stomac, deși nu îți era foame. Dacă sunt nemâncat și sunt OK, dar trec la întoarcerea acasă pe lângă o șaormerie și mă lovesc de toate aromele alea, uneori urmează un gol în stomac.
O fi simțit nasul toate nebuniile alea și i-a transmis stomacului că urmează să vină ceva bun :)

#840
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Fuameaaaaaa!

[ http://tasteforlife.com/sites/default/files/styles/desktop/public/field/image/HungryQuiz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#841
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Daaaaaaaaaaaaaa
Spoiler


#842
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View PostR10, on 09 martie 2016 - 13:20, said:

Poftele se manifestă psihic, doar în cap, pe când foamea e ceva fizic, o simți în stomac.
cica organismul ii ceva mai destept decit noi :D  "poftele" pot fi si din cauza unor carente de ... iar organismul le simte acut lipsa
nu-mi cereti link-uri, studii...
chestii urechiste

#843
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Asa si este. Dar numai daca senzorii organismului nu sunt viciați de stilul nostru de alimentație...

#844
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010

View PostKosstel, on 09 martie 2016 - 16:07, said:

cica organismul ii ceva mai destept decit noi Posted Image  "poftele" pot fi si din cauza unor carente de ... iar organismul le simte acut lipsa
nu-mi cereti link-uri, studii...
chestii urechiste

De acord cu tine...

Afirmația mea era în eventualitatea înc are alimentația acoperă nevoile organismului.

#845
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
@R10

Te infometezi, apoi vii pe forum si te plangi ca esti rupt de foame si nu intelegi de ce ?! Intr-adevar ce dilema ! De ce oare iti e foame cand te infometezi cu zilele ? Oamenii de stiinta trebuie sa descifreze acest mister teribil !

Acum cateva luni cereai sfaturi despre diete, le-ai primit si le-ai pus in practica, intre timp ti-a crescut colesterolul, ai probleme cu greutatea, te infometezi, esti chinuit de foame, ciugulesti cate 500-600 Cal/zi, spune-mi tie ti se se pare un stil de viata sanatos si echilibrat ?

#846
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,686
  • Înscris: 29.03.2010

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

Te infometezi, apoi vii pe forum si te plangi ca esti rupt de foame

Fals

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

Acum cateva luni cereai sfaturi despre diete, le-ai primit si le-ai pus in practica

Am primit 100 de sfaturi, și am pus în practică ceea ce am ales eu.

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

intre timp ti-a crescut colesterolul

Dacă știi tu că mi-a crescut, ia zi-mi cât era înainte. Aș prefera un răspuns scurt și la subiect, nu kilometric, pentru că nimeni nu îl va citi

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

ai probleme cu greutatea

Am avut toată viața. Acum sunt în cea mai bună formă fizică din viața mea, cu 3-4 kg în plus față de cât ar trebui să am, nu cu 30 cum eram acu 3 ani.

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

esti chinuit de foame

Am avut câteva astfel de stări în ultimele 10 zile, nu e o stare permanentă, cum încerci tu să o faci să pară. În afară de tine, doar bunica mea mai crede că dacă nu o să mănânc nimic într-o zi, o să mă găsească leșinat sau mort pe stradă.

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

ciugulesti cate 500-600 Cal/zi

Mersi că îmi ții evidența caloriilor, ești drăguț.

Dar de unde știi câte calorii mănânc? Aș prefera și aici un răspuns scurt. Dar probabil acesta nu va fi scurt, pentru că nu țin o evidență publică a caloriilor, și este imposibil ca tu să dezvălui sursa aceste afirmații.

View Postskeptikal, on 09 martie 2016 - 22:11, said:

spune-mi tie ti se se pare un stil de viata sanatos si echilibrat ?

Da

Felicitări, te-ai făcut de râs încă o dată

Edited by R10, 09 March 2016 - 22:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate