Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fibromialgia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
meda57

meda57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.11.2007
Cum se tratează  .? Are cineva idee?




#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmeda57, on 14 aprilie 2014 - 12:50, said:

...
Medicul care a pus diagnosticul nu a prescris si un tratament?

#3
florina23

florina23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2016
Buna, stie cineva un diagnostician bun legat de confirmarea/ infirmarea fibromialgiei? De preferabil in judetul Timis sau oriunde exista cel mai bun neurolog/ reumatolog din tara.

Multumesc de ajutor!

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Pai practic nu e nicio mare filosofie, diagnosticul se face conform criteriilor ACR 1990 si AAPT 2018 plus diagnosticul diferential fata de bolile reumatice inflamatorii, anemie, hipotireoza, hiperparatireoza si sindromul de premenopauza.
Nu e nevoie de ''cel mai bun neurolog/ reumatolog din tara'', pana si un medic de familie care mai citeste pe partea medicala poate sa puna sau sa infirme diagnosticul.

#5
florina23

florina23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2016

View PostKarhu, on 07 iulie 2020 - 12:59, said:

Pai practic nu e nicio mare filosofie, diagnosticul se face conform criteriilor ACR 1990 si AAPT 2018 plus diagnosticul diferential fata de bolile reumatice inflamatorii, anemie, hipotireoza, hiperparatireoza si sindromul de premenopauza.
Nu e nevoie de ''cel mai bun neurolog/ reumatolog din tara'', pana si un medic de familie care mai citeste pe partea medicala poate sa puna sau sa infirme diagnosticul.

Nu este chiar asa de usor de diagnosticat deoarece pana acum a trebuit sa astept 6 luni, 3 neurologi, 2 neurochirurgi, 1 ortoped si 1 reumatolog care sa spuna ca cred ca este fibromialgie. Poate imi spui tu de ce crezi ca este asa usor??

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postflorina23, on 07 iulie 2020 - 13:05, said:

Nu este chiar asa de usor de diagnosticat deoarece pana acum a trebuit sa astept 6 luni, 3 neurologi, 2 neurochirurgi, 1 ortoped si 1 reumatolog care sa spuna ca cred ca este fibromialgie. Poate imi spui tu de ce crezi ca este asa usor??
Pt ca diagnosticul e standardizat, dupa cum am explicat mai sus. Medicii respectivi te-au consultat conform criteriilor respective? Ti-au facut analizele ce se fac pt diagnosticul diferential?

#7
florina23

florina23

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.04.2016

View PostKarhu, on 07 iulie 2020 - 13:13, said:


Pt ca diagnosticul e standardizat, dupa cum am explicat mai sus. Medicii respectivi te-au consultat conform criteriilor respective? Ti-au facut analizele ce se fac pt diagnosticul diferential?

Nu, nici pana in momentul de fata nu au facut acele analize. Doar unul dintre neurologi a ajuns la concluzia asta din descrierea simptomelor. Toti au spus ca este din cauza micii herni de disc dar durerile nu au disparut cu nici un tratament cu antinflamatoare si analgezice.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate