Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Pluta pulverizata - termoizolatie naturala

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Salutare

Sper sa nu fac nimic rau in deschiderea acestui subiect nou.
Am cautat pe net experienta, pareri, opinii dar din pacate nimic in afara de reclama.

Am plecat de la un anumit brand "Suber Tres" pe care l-am decoperit in niste cautari, dar probabil ca nu e singurul si nu stiu nici care brand poate fi cel mai bun. Dar plecand de la acesta am vazut specificatiile:

PLUTA PULVERIZATĂ - TERMOIZOLAȚIA VIITORULUI

IZOLAȚIE TERMICĂ
IZOLAȚIE FONICĂ
HIDROIZOLAȚIE
IGNIFUGARE


ALTERNATIVĂ ECOLOGICĂ PENTRU TERMOIZOLAȚII
În contextul în care îngrijorarea privind protejarea mediului a devenit tot mai mare, stejarul de plută rămâne singurul copac care după fiecare decojire se regenerează fără a afecta în vreun fel copacul, fiind astfel un produs ecologic sută la sută.
• Cunoscută mai mult ca materie primă pentru fabricarea dopurilor,pluta este o variantă demnă de luat în seamă în multiple aplicații
• Datorită proprietăților excepționale, pluta oferă confort,căldură,durabilitate și siguranță,
• Pluta este scoarța stejarului de plută (Quercus suber și Qurcus occidentalis) și este constituită din milioane de celule moarte pline cu gaz, asemănator cu aerul,
• Un copac de stejar poate fi decojit de mai multe de 20 de ori pe durata vietii sale, făcând din materialul din plută cu adevărat o resursă inepuizabilă.
Pluta pulverizata se poate utiliza pentru:
- Izolare termică în general
- Acoperirea tencuielilor și restructurarea fațadelor
- Adeziv între ciment și faianță, parchet, inclus pe faianță veche
- Sigilarea crăpăturilor și fisurilor de mici dimensiuni
- Amortizarea zgomotului, a vibrațiilor și a rezonanței în edificii
- Protecție împotriva oxidării
- Izolarea depozitelor industriale
- Protecție împotriva umidității și a micoflorei
- Acoperire de grinzi și stâlpi de fier
- Sigilarea crăpăturilor și fisurilor de mari dimensiuni
- Adeziv pentru benzile de cauciuc de pe asfalt
- Treceri de pietoni pentru evitarea alunecării pietonilor sau a motocicletelor în caz de precipitații
- Material intermediar între ciment și clor cauciuc în piscine
- Material izolant și sigilant pentru țigle în cazul acoperișurilor
- Izolare case de lemn
- Depozite pentru apă/ulei/benzină
- Termoizolarea conductelor de abur,gaz sau produse petroliere
- Izolarea rezervoarelor de metanol,PB,etc,..
- Termo si fonoizolația stațiilor de reglare –măsurare gaze naturale (SRM)
- Terenuri de sport,
- Piscine cu apă sărata,termală,etc.
- Etanșeizarea subsolurilor impotriva apei freatice si umiditătii,
Prin pulverizarea unui strat de plută de o grosime de aproximativ de 3,5-4 mm se asigură:
1. Garanție de 10 ani-inclusiv a culorii, fiind rezistentă la UV,
2. Amortizarea zgomotului din exterior, de impact cauzat de ploaie sau grindină;
3. Etanșarea fisurilor generale, a crăpaturilor si a găurilor;
4. Impermeabilitatea generală a acoperisului sau fațadei împotriva infiltrațiilor sau scurgerilor de apă;
5. Uniformitatea izolării termice cu eliminarea surselor de condens și punți termice;
6. Economia de energie, de cel puțin 40% din energia consumată pentru incălzire si climatizare;
7. Scăderea temperaturilor din interior, în timpul verii,
8. Durabilitatea proprietătilor si caracteristicilor sale ,fără a fi afectată de agenții atmosferici;
9. Finisaj estetic excelent.
10.Ignifugare

In principiu vreau sa explorez acest subiect pentru a vedea pareri pro si contra. Pro gasesc in genere foarte multe si identice de la cei ce comercializeaza, dar ca orice lucru pe pamant, trebuie sa aiba si o parte negativa (mai mica sau mai mare) despre care nimeni inca nu vorbeste. Sper din tot sufletul sa fie numai bine dar experienta in alte domenii (ce ii drept), mi-a demonstrat ca ceva nu e bine cand se spune numai "the best of the best".
Dar cel mai important as dori sa vad opinii, pareri din experienta utilizarii produsului sau ceva asemanator pentru a-mi face o imagine completa.
Sper sa fie de ajutor si altora.
Eu in principiu mi-as dori sa i-mi izolez casa cat de bine se poate. Asa ca plec de la aceasta idee. Nu vorbesc de cel mai bine si CEL MAI IEFTIN.
Dar in final nu pot spune ca si aspectul financiar e foarte neglijabil.

Astept parerile voastre. Scuze de anumite greseli poate de scriere la viteza.

#2
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Dezavantaje in Romania cred ca ar fi pretul,eu as fi interesat daca stie cineva cum as putea face pluta de pulverizat din pluta luata de pe copac.

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Intai trebuie aflate preturile si abia apoi inceputa discutia
Plis ca are concurent spuma poliuretanica

I-am gasit pe unii din baia mare dar nu raspund la telefon
Or fi dusi cu pluta

#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pai probabil costurile nu o fac o solutie larg intalnita, orict de ecologica ar fi ea. Cam cat ar ajunge izolatia unei case normale cu asa ceva comparativ cu solutiile standard?

#5
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
noroc cu postul ,am gasit pe net ca se poate toca scoarta copacului cu un tocator de vegetale.

#6
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007

View Postpetre69, on 14 aprilie 2014 - 12:30, said:

Intai trebuie aflate preturile si abia apoi inceputa discutia
Plis ca are concurent spuma poliuretanica

I-am gasit pe unii din baia mare dar nu raspund la telefon
Or fi dusi cu pluta

Asta incerc sa aflu si eu.
Dar pretul e doar un aspect si dupa cum spuneam nu cel mai important. dar nici cel mai de neglijat.
Am deschis aceasta discutie in primul rand de a explora aspectele practice si a invata din experienta din utilizare care de fapt lipseste cu desavarsire.
Am mai vazut si niste filmulete pe YouTube de mod de aplicare dar poate avea tenta de reclama ca sunt facute de o firma si nu stiu de pot pune link-urile aici. Dar se poate da cautare simplu.
E inutil sa spun "ca pute doar ca nu pot ajunge la ea" dupa cum spune un proverb romanesc.
Aspectul economic ramane la latitudinea fiecaruia la final. Imediat ce am si ceva preturi am sa le comunic. Si chiar de altcineva le are, sfatuiesc sa faca la fel.
De asta discutam aici.




Multumesc

#7
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Revin cu ceva mai multe detalii legate de materialul Suber Tres gasite pe net:

"Dupa 2 ani de cercetari,incercari si probe de laborator,este brevetat de catre Ing.Vittorio Bonacini,la sfarsitul anului 2000-  SUBER TRES.
In acesti ultimi 7 ani, Societatea spaniola Suber tres a introdus pe piata – Produsul ca marca inregistrata SUBER TRES.
In 2006 a fost brevetata o varianta a compusului,cu caracteristici total ingnifuge.In aceasta varianta,insa, se pierde natura ecologica a compusului,deoarece rasina acrilica a fost inlocuita de rasini ignifuge.
Asadar, SUBER TRES este pluta macinata cu o granulatie de circa 1,5 mm, care contine grasimi vegetale,rasina acrilica si apa.
Este ambalat in saci de plastic,depozitati in vase da plastic inchise ermetic,fiecare cantarind 12 Kg.
Este gata pregatit pentru utilizare.Inainte de aplicare, se amesteca bine.
SUBER TRES constituie o adevarat revolutie in domeniul constructiilor si industriei.
Aplicarea SUBER TRES-ului este garantată de o bună aderenţă pe orice tip de suprafaţă.
În general, timpul de maturaţie variază între 8 si 48 de ore depinzând de tipul de suport şi de temperatura mediului înconjurător în momentul aplicării şi de grosimea aplicată. După ce se aplică prima mână în strat subţire care are funcţia de amorsă, se termină cu a doua mână de finisaj, până la realizarea unui înveliş de 2,5 – 3,5 mm.
SUBER TRES poate fi acoperit cu tencuială de ghips sau ipsos, de nisip sau ciment, vopsit sau îmbrăcat cu hârtie. Va putea fi aplicat fără a fi necesar un finisaj ulterior încorporând un pigment în faza de fabricare pentru a da produsului final aspectul coloristic dorit.
SUBER TRES poate fi utilizat imediat.In funcţie de modalitatea de aplicare aleasă, de tipul de suport, de grosimea necesară şi de tipul de problemă, se poate adăuga apă pentru a obţine o aplicare rapidă care să corespundă caracteristicilor descrise.
...................................
SUBER TRES, prin natura sa, este un material cald,care, aplicat în aderenţă pe pereţi umezi şi reci, absoarbe umiditatea, o filtrează şi o evaporă fără a se deteriora. Nu sunt necesare acţiuni agresive cum ar fi realizarea de găuri de drenaj în zid pentru uscarea umidităţii. SUBER TRES, prin forma sa particulară de acţiune, permite începerea unui proces de îmbunătăţire şi asanare, mărind viteza de filtrare şi evaporare a conţinutului umed din zid.
SUBER TRES este unicul material care in conditii normale ,nu ajunge niciodata la + 35 grade C si nu coboara sub 0 grade C indiferent care este temperatura externa.Este un aspect foarte important din punct de vedere al diferentelor de temperatura  pe anotimpuri,existente si la noi in tara.+50 si  – 35 de grade C."

Asta e reclama lor insa ...

#8
alamare

alamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2014
Deci a mai reusit cineva sa afle pretul? As fi si eu interesat... Am facut niste sapaturi, dar se vede treaba ca produsul e nou in Ro....

#9
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Am intrebat si eu pe unii si pe altii, am trimis email-uri si in final am dat de niste preturi. De la cineva din Oradea am primit un pret intre 10 - 13Euro/Kg in functie de culoare pe produs.
Ca si manopera depinde de mai multe aspecte din ce spun ei (inaltime, arhitectura cladire) plus localitate. Am inteles ca in Oradea, ei ar lucra cu o manopera intre 3 - 5 Euro/m2 + TVA.
Preturile depind de fiecare care vrea sa le accepte. Personal mie nu mi se pare exagerat daca ar avea toate calitatile exprimate. Acum depinde si de casa ce suprafata ai, etc...
Dar in ceea ce priveste calitatile termoizolante aveam dubii inca de la inceput. Cerand pareri inclin sa cred ca numai 3-4mm de astfel de material nu poate inlocui izolatia clasica.
In ceea ce priveste hidroizolatia se poate ca acei 4mm sa faca fata apei. Dar nu am pareri din experienta inca nici la asta.

Un raspuns de altundeva a fost (citez):
"... este o tencuiala decorativa care inglobeaza si granule de pluta. Cei care o comercializeaza au o explicatie cel putin ciudata din punct de vedere fizic cu privire la capacitatile izolatoare ale acestei tencuieli decorative. Ei spun ca pluta nu ingheata, deci in interiorul acestei tencuieli de cativa milimetri (maxim 3) teperatura e mai mare de 0 grade. Concluzia lor e ca peretele in interior va avea teperatura mai mare de 0 grade indiferent de temperatura de afara. Pe baza aceluiasi tip de rationament am putea sa nu mai izolam deloc cladirile daca le construim de exemplu din caramizi ceramice deoarece ceramica arsa nu ingheata, deci indiferent de temperatura de afara in interiorul peretelui temperatura e peste 0 grade (ceea ce stim ca e fals). ..."
Dar in acelasi timp bazat pe acesta logica, pot face analogia ca nici cu un strat gros de pluta, poliester, BCA nu as ajunge la acelasi efecte. Ceea ce e dovedit ca totusi grosimea conteaza.

Tot in acelasi timp am vizualizat pe Youtube un test cu o placa groasa de pluta compacta (in jur de 5mm) pe care, pe o parte cineva tinea o torta (flacara), iar pe partea cealalta a placii se putea tine mana lipita de placa fara probleme o perioada chiar foarte lunga. Ceea ce dovedeste calitatile ignifuge si termice a plutei. Deci nu se poate ignora asta.
Acum cat e grosimea minima optima pentru a o folosi (pluta) ca izolant termic ar fi o alta intrebare si provocare? Astfel imi pot pune si intrebarea de ce cu o placa compacta se poate ajunge al asa performanta si la o tencuiala cu o compozitie (posibil) ridicata de acelasi material (pluta) nu ar putea avea acelasi performante?
La fel cineva mi-a spus ca sunt folosite in aceasta compozitie granule de pluta mici si foarte mici care nu au folosinta in alta parte. Iar e posibil sa fie adevarat, dar la fel poate fi si fals .. fara a demonstra sunt doar vorbe.
Deocamdata astea sunt informatiile adunate de mine.

#10
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007

View PostNeeK, on 29 aprilie 2014 - 12:29, said:

..............am vizualizat pe Youtube un test cu o placa groasa de pluta compacta (in jur de 5mm)  ..............

am gresit si revin ... cred ca era vorba de o placa de 50mm

#11
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Care izoleaza ca un polistiren de 60, nu? Doar ca acesta este 2,5 euro/ mp...

Edited by bicosu, 29 April 2014 - 22:30.


#12
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Teoretic, numai dupa descrierea plutei ca material e mult superioara polistirenului (din toate privintele). Deci un 50mm de pluta e mult superioara unui polistiren de 60mm.
Orice calitate are si pretul ei insa. Daca calitatea costa 2,5Euro/mp sau 10Euro/mp asta e. Cine are si poate ... plateste. Cine nu are .... foloseste ... cat poate suporta. Fiecare se refera la cel doare mai tare ... si se pare ca pe multi pretul e prima referinta si nu calitatea. Eu privesc altfel insa... eu caut calitatea mai intai si apoi scalez pretul in functie de buzunarul meu, mi se pare mult mai profesional si calitativ.
Daca te referi la acei 4mm de pluta pulverizata, referitor la caracteristica termoizolatoare ma indoiesc si eu insa.
Referitor la testul vazut pe net ... polistirenul e foarte departe in urma plutei.
Oricum aici prefer sa discut si sa aflu calitatile plutei sau si mai mult sa dovedeasca cineva ca, calitatile plutei pulverizate sunt/nu sunt asa cum sunt specificate. Pana acum doar pareri partiale legate de un citat incomplet ... total neprofesional.

#13
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Revin dupa o discutie documentata cu altcineva, care ma convins si pot afirma ca din punct de vedere termoizolant pluta are aceasi caracteristica ca si polistirenul undeva pe la 0.04408 W/mK.
Astfel acei 4mm nu poate in nici un caz sa termoizoleze un perete cu un aport asa mic.
De celelalte caracteristici nu pot argumenta, dar se pot proba probabil cumva.
Am sa ma gandesc la alte alternative acum.

Multumesc

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Dar ce vrei tu sa termoizolezi ?

#15
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Deci e degeaba pluta aia...sa ia banii la fraieri cu reclama mincinoasa...

#16
NeeK

NeeK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2007
Ei in reclama lor spun ca e ca o tencuiala decorativa, deci se folosesste pe pereti, dar am vazut ca se aplica si pe acoperisuri.
Dar analizand un pic mai adanc aportul in termoizolare e foarte mic la stratul depus in mod normal - 4mm. Celelalte caracteristici nu le-am disecat adanc, dar probabil ca se pot proba.
Eu ma gandeam sa aduc un plus la izolatie cu aceasta tencuiala la o casa. Probabil ca ramane buna ca fiind impermeabila, ingifuga, etc, dar in mod sigur nu termic. E exagerata foarte mult reclama.
Eu in mod sigur acum sunt convins de asta.

#17
alamare

alamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.04.2014
Si pe mine m-ar fi interesat tot pentru un aport de izolatie, dar cu conditia sa aiba si un aspect placut ochiului, astfel incat sa nu mai fiu nevoit sa pun tencuiala decorativa peste ea. As fi fost interesat si pentru interior, dar nu stiu cum s-ar prezenta, estetic. Am vazut la cineva pereti tapetati, in casa, cu pluta (erau "placi" de pluta, de cel putin 1,5cm grosime) si aratau chiar bine, pentru ca aveau nuanta aia a lemnului, rustica. Omul se declara multumit de investitie. Pretul ei nu e relevant acum, pentru ca a fost facuta imediat dupa '89.
Oricum, Neek, multumiri pentru sapaturi!

Edited by alamare, 09 May 2014 - 08:26.


#18
mariobode

mariobode

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.12.2013
panourile din pluta , sant foarte bune la termoizolatii exterioare , problema lor este pretul , in romania am vazut preturi astronomice , eu locuiesc in afara tarii , in italia ,  aici am gasit panou pluta  expandata , densitate 160kg/metru cub    , grosime 100mm , pret 30 euro metru patrat ,  in romania  80 euro metru patrat ,  din acest motiv nu se baga nimeni sa puna  , cred ca daca ar fi si in romania  30 euro metru patrat ar fi  cat de cat  ok ,  din toate punctele de vedere cred ca este unul dintre cele mai bune  materiale pentru termoizolatii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate