Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Daca puterile Axei castigau Al Doilea Razboi Mondial...

- - - - -
  • Please log in to reply
236 replies to this topic

#1
DesertShadow

DesertShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.04.2014
Cum credeti ca ar fi aratat lumea daca razboiul era castigat de Hitler?.Eu cred ca ar fi fost  4 superputeri pe planeta:Al Treilea Reich,care ar fi controlat toata Europa Vestica si cea estica(s-ar fi intins din Franta pana la Muntii Urali si Marea Caspica)si nordul si sudul Europei,in Nordul Africii  si Orientul Apropiat. Ar fi aparut un imperiu Italian care ar fi dominat in Africa de Nord si in estul Africii(Somalia de astazi),Imperiul Japonez,care s-ar fi intins in estul fostului URSS,in China,tot Oceanul  Pacific si Indian,Asia de Sud-Est,posibil si prin India,Australia si Noua Zeelanda.Si posibil,SUA  ar fi ajuns la pace si ar fi devenit si ea o superputere.

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDesertShadow, on 13 aprilie 2014 - 21:21, said:

Ar fi aparut un imperiu Italian care ar fi dominat in Africa de Nord si in estul Africii(Somalia de astazi)...
... care ar fi existat cam pana se plictisea din nou Hitler, asa... ;)

#3
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012
Hitler vroia sa cucereasca lumea, nu s-ar fi limitat la Europa.
L.E.: Nu ti se pare ca e exagerat ca japonezii sa controleze toata URSS pana la Urali? Eu cred ca lui Hicler nu-i convenea.

Edited by trasnitul28, 13 April 2014 - 21:40.


#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te uiti ceva mai atent, puterile Axei chiar au castigat, cu accent pe puterile, si nu pe umpluturile ei.

#5
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Si daca te uiti si mai atent si cu multa rabdare ai sa gasesti un topic despre WW2.
Spor la citit, sigur te lamuresti!

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Este în arhivã fix acelaşi subiect.

#7
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,301
  • Înscris: 09.06.2008
Acela cu "Daca ar fi fost....".Parca a fost unit cu cel despre WW2.

#8
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sunt foarte multe variabile de luat in calcul, sa nu uitam ca a fost si un razboi de rasa. Probabil ca in 2014 am fi citit in ziare eliminarea cu succes a tuturor ucrainienilor, finalizarea germanizarii Poloniei, donarea de catre japonezi a catorva milioane de scalvi filipinezi pentru marile proiecte de infrastructura din Reich. Geo-politic cine stie, dar probabil ca granita Germaniei ar fi fost pe la noi, iar restul un fel de colonii cu administrare germana. Probabil ca in Rusia s-ar fi extins acolo unde merita si probabil ca ar fi fost incontinuu hartuiti de partizani.

Totusi sa nu uitam ca americanii aveau pe sfarist de razboi bomba atomica, proiect abndonat de nemti si mai mult ca sigur nu le-ar fi lasat astora timp sa se reapuce de ea, foarte probabil ca Vestul sa fi fost o imensa groapa radioactiva.

#9
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014

View PostDesertShadow, on 13 aprilie 2014 - 21:21, said:

Cum credeti ca ar fi aratat lumea daca razboiul era castigat de Hitler?
UE nu ti se pare asa un pic cam ca al treilea Reich? Sau poti cauta varianta cealalta, Trotsky a scris despre Statele Unite ale Europei, cam asta e planul jidanimii pt Europol dintotdeauna.
Hitler a fost doar o marioneta ce facea boxele sa se'nfioare! Daca nu era el era altul...

#10
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View PostHedonist, on 13 aprilie 2014 - 23:29, said:

UE nu ti se pare asa un pic cam ca al treilea Reich? Sau poti cauta varianta cealalta, Trotsky a scris despre Statele Unite ale Europei, cam asta e planul jidanimii pt Europol dintotdeauna.

Subiect deschis doar ca sa aiba antisemitii loc unde sa-si imprastie ineptiile.

Un subiect mai interesant din categoria "daca si cu parca" (what if): Daca dinozaurii n-ar fi disparut de pe planeta...

#11
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDesertShadow, on 13 aprilie 2014 - 21:21, said:

Cum credeti ca ar fi aratat lumea daca razboiul era castigat de Hitler?.

Dacă războiul era câştigat de Hitler, lumea ar fi arătat exact cum a arătat Europa de Est, după ce războiul a fost câştigat de Stalin. Cum aceleaşi cauze produc aceleaşi efecte, la fel, doi criminali (Hitler şi Stalin) au produs aceleaşi tragedii umane.

Edited by lupini, 13 April 2014 - 23:53.


#12
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Cred ca tot am fi avut UE  SI UN FEL DE ALIANTA MILITARA CU marele Reich, dupa succesul economic al Germaniei din interbelic, si daca reteta asta economica ar fi fost aplicata si la noi, probabil ca am fi trait mai bine ca astazi, plus ca daca povestile despre ura rasiala al lui Hitler sunt adevarate, probabil ca nu am avea atatia,, indieni,, Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 14 April 2014 - 10:35.


#13
trasnitul28

trasnitul28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 28.09.2012

View PostSucreBolivar88, on 14 aprilie 2014 - 10:34, said:

Cred ca tot am fi avut UE  SI UN FEL DE ALIANTA MILITARA CU marele Reich
Nenea, esti obosit? Daca Hitler controla Europa, care stat mai era in UE?

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,252
  • Înscris: 29.12.2006

View PostSucreBolivar88, on 14 aprilie 2014 - 10:34, said:

daca povestile despre ura rasiala al lui Hitler sunt adevarate, probabil ca nu am avea atatia,, indieni,,

Ori eşti prea tânăr, ori nu ai responsabilitatea vorbelor şi faptelor: a omorî un om, doar pentru că există ca individ, e ceva abominabil.

Imaginează-ţi acum, că cineva ar veni la tine într-o zi, şi ţi-ar aduce un ţigan pe care să-l omori. L-ai omorî ? Ai face-o cu plăcere sau neplăcere ?

Edited by lupini, 14 April 2014 - 11:08.


#15
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006

View Postlupini, on 14 aprilie 2014 - 11:03, said:

Imaginează-ţi acum, că cineva ar veni la tine într-o zi, şi ţi-ar aduce un ţigan pe care să-l omori. L-ai omorî ? Ai face-o cu plăcere sau neplăcere ?

Mai mult:
Sa-si imagineze ca arabii declanseaza jihadul, Statele Unite nu se baga, si Europa e ocupata de arabi. Si vin niste arabi la usa lui si-l decapiteaza pe motiv ca nu e de aceeasi rasa si religie cu ei. I-ar conveni situatia?

#16
DesertShadow

DesertShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.04.2014

View PostMur_, on 13 aprilie 2014 - 21:36, said:

... care ar fi existat cam pana se plictisea din nou Hitler, asa... Posted Image

Probabil,ca  Hitler ii considera pe italieni cu un rang mai jos decat cel al arienilor.

View Posttrasnitul28, on 13 aprilie 2014 - 21:37, said:

Hitler vroia sa cucereasca lumea, nu s-ar fi limitat la Europa.
L.E.: Nu ti se pare ca e exagerat ca japonezii sa controleze toata URSS pana la Urali? Eu cred ca lui Hicler nu-i convenea.

Nu tot URSS -ul pana la Urali.La o parte din Siberia ma refeream.

#17
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Ei, Lupini@, dar tu la ce te gandesti ? Probabil Hitler ( din ura rasiala Posted Image  ) i-ar fi mutat pe ,,indieni,, in India ! Posted Image Tu la altceva te-ai gandit ? Nu stiu cum se face ca tot pacifistii astia au cele mai belicoase ganduri ! Posted Image

Edited by SucreBolivar88, 14 April 2014 - 16:22.


#18
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Hitler nu voia razboi, si nici sa cucereasca lumea, cu exceptia reunirii tuturor nemtilor sub acelasi stat.
Asa cum nici Japonia si imparatul Japoniei nu era sinucigas.

Razboiul era ceva ce nu tinea de propria persoana, la fel de necesar ca respiratul, alternativa fiind decesul! Insasi Hitler a declarat ca razboiul nu a fost niciodata dorinta lui, ci chiar un obstacol, care il impiedica in atingerea adevaratelor scopuri, si anume propasirea intelectuala, spirituala si financiara a poporului german.

Chestiile cu cucerirea lumii n-au fost decat o sperietoare aruncata de evreime, de rusine ca ei au finantat nazismul, un altfel de comunism, si monstrul crescut de Israel la san a ales sa-i distruga, ca e in natura monstrilor sa-si distruga creatorii.

View Postlupini, on 14 aprilie 2014 - 11:03, said:

Ori eşti prea tânăr, ori nu ai responsabilitatea vorbelor şi faptelor: a omorî un om, doar pentru că există ca individ, e ceva abominabil.

Imaginează-ţi acum, că cineva ar veni la tine într-o zi, şi ţi-ar aduce un ţigan pe care să-l omori. L-ai omorî ? Ai face-o cu plăcere sau neplăcere ?
Moartea unui om e o tragedia, a unui milion e statistica. Ca tot ai dat exemplul cu tiganii, au fost zeci de ani cand trebuiau pusi la punct, integrati, aliniati normelor etice si morale, cand timpul expira, el executa, nu judeca, pe toti la gramada, fara mila.
Vina nu este nici al vre-unui Stalin sau Hitler, iar vinovatul il vei gasi in oglinda, poate in oglinda ce traditional se pune in sicriu (sper sa nu gresesc!)

De asemenea, armele au fost facute pt a detasa omul fata de crima... o crima cu un cutit e mult mai personala decat cu o arma, iar un genocid din semnatura pare nevinovat decat un atentat terorist spre exemplu.
Iar daca ma intrebi personal, as apasa butonul nuclear inspre SUA Anglia, Franta, Ierusalim, si din motive personale, inspre Bucuresti.
Si nu, n-as anunta pe nimeni, razboiul cere sacrificii!

View PostHedonist, on 13 aprilie 2014 - 23:29, said:

UE nu ti se pare asa un pic cam ca al treilea Reich? Sau poti cauta varianta cealalta, Trotsky a scris despre Statele Unite ale Europei, cam asta e planul jidanimii pt Europol dintotdeauna.
Hitler a fost doar o marioneta ce facea boxele sa se'nfioare! Daca nu era el era altul...
Cand vorbesc de Trotsky, jidanul creator al Armatei Rosii care v-a tinut cizma pe gulag, am datoria morala sa fiu antisemit, asa cum Trotsky era anticrestin.
Astia v-ar manca ficatii de vii, si voi mititeii va incurcati in clisee anti anti-semite, ca vai s-a inverzit ovreul de ciuda...

Edited by Hedonist, 14 April 2014 - 17:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate