Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Alimentatie copii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
Care-i faza cu plantele aromatice?

Dezvolta, ca mie nu-mi suna deloc bine concluzia cu minciuna. E calea cea mai sigura catre esec in parinteala!

#38
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Aia cu minciuna va functiona o singura data. Dupa aia e in stare sa disece mancarea sa vada ce si cum. Am patit-o cu a mea, i-am ascuns spanacul sub niste cascaval. Dupa aia dadea orice felie de branza la o parte sa studieze si adancimea...

Clovis : si daca merge in mai multe case, intr-o casa nu vede deloc cartofi prajiiti si intr-alta e meniu de  baza, ce faci ?

Edited by Alka10, 15 April 2014 - 09:51.


#39
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013

View Postcatalina1, on 15 aprilie 2014 - 09:34, said:

Care-i faza cu plantele aromatice?
Pentru a da aroma mancarii si in special pentru a scade cantitatea de condimente clasice (sare, piper)

View Postcatalina1, on 15 aprilie 2014 - 09:34, said:

Dezvolta, ca mie nu-mi suna deloc bine concluzia cu minciuna. E calea cea mai sigura catre esec in parinteala!
Vezi ca am pus un italic acolo, dar propabil trebuia sa pun ghilimele. Sa luam un exemplu:

Copilul era mort dupa ciocolata, ar fi fost in stare sa manance numai ciocolata toata ziua, ceea ce cred ca si facea. Am dezosat carnea de pe un porumbel(mai putin pieptul) si tocat-o fin pe care am marinad-o in putin vin. Din carnea tocata am format 2 "acadele" si 3 "bomboane". In final am tras o dunga foarte subtire de ciocolata si am asezat "acadelele" si "bomboanele" alaturi de piept in farfurie. Iar ca verdeata am folosit coriandru proaspat care merge foarte bine cu ciocolata. Asta inteleg eu prin minciuna.

Edited by bfv, 15 April 2014 - 10:19.


#40
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Ciocolata doar facuta in casa. Si aia din pudra de roscove. Pana acum nu a gustat ciocolata, bomboane sau orice dulce din comert. Doar dulciuri facute in casa de maica-sa. Maxim o placinta de mere indulcita cu zahar brun de la bunica-sa.
Si acum inca o faza care ma deranjeaza la maxim: in parc sau in mijloacele de transport in comun, mereu se gaseste cineva "binevoitor" sa ii ofere ori o bombonica ori o ciocolatica ori pufuleti... Incerc sa spun cu frumosul ca nu ii dau asa ceva copilului meu dar cateodata lumea insista, cu toate ca si copilul refuza (asta e culmea). Bai frate daca tot vrei sa facu un "bine" da-i un fruct daca ai. Daca nu stai in banca ta. Nu mai zic de oamenii care nu se simt sa se ridice de pe scaun cand vad o femeie gravida cu un puradel dupa ea....(dar asta e o discutie pentru alta arie...)
In legatura cu mintitul copilului... este o practica mai neorodoxa (nu am alt termen de comparatie acum) eu incerc pe cat posibil sa o evit. La mine daca e incapatanata si nu vrea sa manance o las flamanda. sa vedem cat poate sa reziste. Cel putin asa am facut la inceput cand isi dadea aere di mica diva :P si facea pe interesanta la masa. Dar s-a invatat minte dupa 3 sau 4 pranzuri ratate. Totul trebuie facut cu calm ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic. Eu asa am procedat. Nu am certat-o sau sa ii reprosez ceva. S-a invatat minte si acum mananca la masa pana se satura (nu neaparat tot din farfurie).
Noi incercam sa o crestem cat mai sanatos posibil cu resursele de care dispunem si sa o educam in acest stil de viata. Mai tarziu singura va realiza si va continua acest stil.

#41
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Putin exagerat procedeaza initiatorul. Dar este problema lui, fiecare isi creste copiii cum stie mai bine.

Cat despre Vigantol, pediatra mi-a recomandat sa-i dau pana la 7 ani, 2 pic. numai in lunile cu "r".

#42
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postv3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 17:36, said:

Si inca ceva: poftele nu prea apar cand ai stomacul plin.

Da de unde! Pot sa fiu mai mult decat satula si tot mi se face pofta de diverse rontaieli. Asta nu inseamna ca le si mananc neaparat, ca tin totusi la sanatatea mea, dar foamea si pofta nu au aproape nicio legatura una cu alta.

View PostClovis, on 14 aprilie 2014 - 18:18, said:

Caca maca ....Copilul face ce vede in casa... Daca in casa se mananca hamburghere cu cartofi praziti ..tot asa o sa manance si copilul... Daca in casa nu se mananca cartofi prajiti copilul nu o sa pofteasca pentru ca nu stie ce sunt.

Mor cand aud treaba asta cu "daca nu vede acasa, nu stie ce-i aia". Voi va tineti copilul incuiat in casa si fara televizor? Pentru ca daca nu (si banuiesc ca nu), tot o sa vada undeva. La bunici, la gradinita, in parc, la televizor... numai cand ma gandesc cate reclame la McDonald's sunt pe strada si la cati copii mananca Mc in parc si mi-e imposibil sa cred ca nu vede niciodata cartofi prajiti. Plus ca nu toti parintii isi pot da copiii la gradinite perfecte unde nu se mananca niciodata ciocolata si biscuiti.

#43
alinap84

alinap84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.11.2014

View Postbfv, on 15 aprilie 2014 - 10:17, said:

Pentru a da aroma mancarii si in special pentru a scade cantitatea de condimente clasice (sare, piper)

Vezi ca am pus un italic acolo, dar propabil trebuia sa pun ghilimele. Sa luam un exemplu:

Copilul era mort dupa ciocolata, ar fi fost in stare sa manance numai ciocolata toata ziua, ceea ce cred ca si facea. Am dezosat carnea de pe un porumbel(mai putin pieptul) si tocat-o fin pe care am marinad-o in putin vin. Din carnea tocata am format 2 "acadele" si 3 "bomboane". In final am tras o dunga foarte subtire de ciocolata si am asezat "acadelele" si "bomboanele" alaturi de piept in farfurie. Iar ca verdeata am folosit coriandru proaspat care merge foarte bine cu ciocolata. Asta inteleg eu prin minciuna.

Sunt minciuni si minciuni. Pacaleala ta mi se pare acceptabila. De asemena, aspectul, modul de prezentare al hranei conteaza foarte mult, mai ales cand vorbim de copii.

#44
Dromichaetes

Dromichaetes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 06.06.2013
Uite că mă văd ajuns și eu pe secțiunea asta de forum. :)

Legat de sarea iodată: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYSDuhRrhi0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Legat de alimentatie și nu numai: https://www.ted.com/...fore_we_re_born
  https://www.ted.com/..._the_toxic_baby
  https://www.ted.com/..._school_lunches

Legat de pofte: http://viataverdeviu...le-de-minerale/

Legat de ”păcălit” copiii : https://www.ted.com/...do_babies_think
https://www.ted.com/...moral_judgments

Vizionare plăcută.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate