Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alimentatie copii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Sunteti de acord cu alimentatia sanatoasa pentru copilul vostru? Daca da in ce consta? Eu ,spre exemplu, inainte sa incep diversificarea, am citit ,m-am documentat si am ajuns la concluzia ca nu prea ai ce sa dai unui copil sa manance si sa fie si sanatos 100% in acelasi timp. Dar incerc din rasputeri sa fac fata situatiei. Am o fetita de 2 ani si inca una care urmeaza sa se nasca in mai. Cea mare ,pana acum ,nu a gustat pui din comert sau zahar alb. Nici macar sare iodata. Dulciurile sunt facute in casa din tot felul de faini si indulcite natural cu smochine sau stafide. Foarte rar zahar brun. In materie de carne a mancat numai pui, curcan de tara si vita din comert (pe asta chiar nu am de unde sa o procur de la tara).
Acum vine partea interesanta si unde vreau sa ajung. Stau foarte aproape de un Mc si vad o multime de parinti care isi hranesc copii cu tot felul de mizerii de acolo. Prin mall-uri la fel. Ce e mai grav e ca majoritatea acestor copii prezinta semne de obezitate sau chiar sunt. Ce pot sa zic... oameni inconstienti.
Voi ce faceti sau ce ati face:
1. Ati face tot posibilul sa va hraniti copiii sanatos
2. Le dati orice pentru ca oricum la un moment dat in viata se vor lovi de aceste alimente nocive.
3. Nu va intereseaza. Atata timp cat plodul are burta plina si va lasa in pace.....

Eu unul vreau sa ii creez o educatie alimentara nu doar sa il hranesc sanatos. Vreau sa constientizeze singur la o anumita varsta ce e bine si ce e rau.
Daca aveti si niste retete sanatoase pentru copilasi (dar pe categorii de varsta) ar fii super Posted Image Promit sa dau si eu cateva din casa Posted Image

Edited by v3n0m1984, 11 April 2014 - 16:33.


#2
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Vezi ca si carnea de vaca are hormoni de crestere. Cel mai sanatos e...porcul (asta daca nu punem la socoteala pestele), creste natural.

Punctul 2, minus "orice". A mea face 3 ani in iunie si n-a calcat pe la Mc, nici prin mall. Noroc ca e mofturoasa rau la mancare. Adora ananasul, asa ca in materie de dulciuri m-am scos.:) Din pacate nu aven sursa de carne de la tara - si chiar daca am avea, nu cred ca mai exista mancare 100% curata.

Ca tot ziceai de soacra - a mea insista "da-i saraca niste cartofi prajti, nu vezi ca pofteste..." - la nici 2 ani. Am evitat cat am putut sa mai duc copilul acolo.

#3
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013
Daca te tine bugetul sau curiozatatea, incearca deserturi raw-vegan + fructe(cat mai variate), shake-uri din fructe + alune, stafide si de genul..
Asta desigur in plus fata de alimentatia de baza.

Edited by s-brody, 11 April 2014 - 16:40.


#4
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 Alka10, on 11 aprilie 2014 - 16:37, said:

Vezi ca si carnea de vaca are hormoni de crestere. Cel mai sanatos e...porcul (asta daca nu punem la socoteala pestele), creste natural.

Punctul 2, minus "orice". A mea face 3 ani in iunie si n-a calcat pe la Mc, nici prin mall. Noroc ca e mofturoasa rau la mancare. Adora ananasul, asa ca in materie de dulciuri m-am scos.Posted Image Din pacate nu aven sursa de carne de la tara - si chiar daca am avea, nu cred ca mai exista mancare 100% curata.

Ca tot ziceai de soacra - a mea insista "da-i saraca niste cartofi prajti, nu vezi ca pofteste..." - la nici 2 ani. Am evitat cat am putut sa mai duc copilul acolo.
La fel este si maica-mea... Nu le are cu alimentatia. Soacra-mea in schimb e docila chiar daca nu e de-acord cu ideile noastre despre alimentatie. Nu iesi din vorba neveste-mi Posted Image Cartofi prajiti nici macar eu nu am mai vazut de cand s-a nascut pitica Posted Image Nu ca le simt lipsa cumva. Ai dreptate, nimic nu e curat 100% dar cand le iei de la o ruda parca e altceva. Porc nu o sa ii dau prea curand. Nici cu vita nu am exagerat. In materie de lactate am trecut total la capra. Si luate din surse cat mia sigure... sper Posted Image http://www.laptesibr...pra.ro/shop.php si rupi.ro.

 s-brody, on 11 aprilie 2014 - 16:39, said:

Daca te tine bugetul sau curiozatatea, incearca deserturi raw-vegan + fructe(cat mai variate), shake-uri din fructe + alune, stafide si de genul..
Asta desigur in plus fata de alimentatia de baza.

Tot ce zici tu fac de cand am inceput diversificarea. Acum caut un blender nou pentru ca baby bullet nu a mai facut fatza si a cedat nervos Posted Image) Apropo daca stiti unul bun sa imi dati si mie o odee Posted Image
Nevasta-mea e chiar acum la un seminar de alimentatie raw-vegan.... Ea este experta in familie.
Deja bugetul nu mai conteaza.... Ea sa fie cat mai sanatoasa ,ceea ce pana acum a fost :)

Edited by v3n0m1984, 11 April 2014 - 16:52.


#5
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

 Alka10, on 11 aprilie 2014 - 16:37, said:

Ca tot ziceai de soacra - a mea insista "da-i saraca niste cartofi prajti, nu vezi ca pofteste..." - la nici 2 ani. Am evitat cat am putut sa mai duc copilul acolo.
Fara suparare, dar nici sa lasi copilul sa pofteasca aiurea nu e o solutie. Un cartof prajit nu face rau unui copil sanatos (da, chiar si la doar doi ani). Problema se pune in momentul in care nu ne limitam la un cartof si cand treaba asta se intampla prea des.

#6
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Daca aveti voi niste retete vegane (nu neaparat raw) pe care le-ati testat cu succes pe micuti :)

 catalina1, on 11 aprilie 2014 - 16:52, said:

Fara suparare, dar nici sa lasi copilul sa pofteasca aiurea nu e o solutie. Un cartof prajit nu face rau unui copil sanatos (da, chiar si la doar doi ani). Problema se pune in momentul in care nu ne limitam la un cartof si cand treaba asta se intampla prea des.
Copilul nu pofteste daca nu vede.

#7
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Alimentatia sanatoasa pana unde? Sa va spun o intamplare. La o gradinita "de fite" la un moment dat incep sa dispara covrigii cu mac si sare. Stupoare :). Se incepe panda sa se prinda "hotul". Dupa 2 zile de panda se prinde infractorul. Un copilas de 3 ani care lua din plasa educatoarei covrigul, fugea cu el la baie si lingea sarea de pe covrig dupa care arunca covrigul la cos. Din discutia cu mama copilului a reiesit ca acel copil nu a vazut sare in alimentatie pana la acea varsta pentru ca este "hranit sanatos". Acum vine intrebarea fireasca : va dati seama ce dezechilibru sa creat in organismul acestui copil daca a ajuns la astfel de reactii? O numesc reactie pentru ca nu putem vorbii la aceasta varsta de actiuni constiente ci reactii din instinct. Cat despre hrana sanatoasa, putem sa vorbim doar daca ai ferma si-ti cresti singur legumele, fructele si animalele. Altfel hrana sanatoasa este o hrana normala cumparata pe bani multi cu eticheta eco. Si dupa ce "te chinui" sa-l hranesti sanatos te intrebi de ce ajunge obez si se indoapa cu fast-food.

 v3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 16:58, said:

Copilul nu pofteste daca nu vede.
Iarta-ma dar unde il tii? sechestrat in acvariu? E suficient sa iesi cu el in parc sa vada pufuleti, chipsuri, acadele, oua de ciocolata si alte otravuri :) . Si eu incerc sa-mi cresc copilul sanatos dar nu intr-un mod fanatic si restrictiv dus pana la absurd.

#8
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
Citeam undeva ca este foarte importanta alimentatia omului in primii 10 ani de viata. Cruciala. Nu ca dupa nu ar fii dar in primii 10 ani dezvoltarea celulara este foarte rapida. Dupa aceea se stabilizeaza cumva. Tot in aceasta perioada ,noi parintii ,suntem principalii responsabili cu aceasta alimentatie. Si bineinteles cu restul, tot ce tine de educatie.

#9
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Sarea iodata parca e folosita la combaterea probemelor cu troida. Care-i probema cu sarea, in general?

#10
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 fighterkyokushin, on 11 aprilie 2014 - 17:09, said:

Alimentatia sanatoasa pana unde? Sa va spun o intamplare. La o gradinita "de fite" la un moment dat incep sa dispara covrigii cu mac si sare. Stupoare Posted Image. Se incepe panda sa se prinda "hotul". Dupa 2 zile de panda se prinde infractorul. Un copilas de 3 ani care lua din plasa educatoarei covrigul, fugea cu el la baie si lingea sarea de pe covrig dupa care arunca covrigul la cos. Din discutia cu mama copilului a reiesit ca acel copil nu a vazut sare in alimentatie pana la acea varsta pentru ca este "hranit sanatos". Acum vine intrebarea fireasca : va dati seama ce dezechilibru sa creat in organismul acestui copil daca a ajuns la astfel de reactii? O numesc reactie pentru ca nu putem vorbii la aceasta varsta de actiuni constiente ci reactii din instinct. Cat despre hrana sanatoasa, putem sa vorbim doar daca ai ferma si-ti cresti singur legumele, fructele si animalele. Altfel hrana sanatoasa este o hrana normala cumparata pe bani multi cu eticheta eco. Si dupa ce "te chinui" sa-l hranesti sanatos te intrebi de ce ajunge obez si se indoapa cu fast-food.


Iarta-ma dar unde il tii? sechestrat in acvariu? E suficient sa iesi cu el in parc sa vada pufuleti, chipsuri, acadele, oua de ciocolata si alte otravuri Posted Image . Si eu incerc sa-mi cresc copilul sanatos dar nu intr-un mod fanatic si restrictiv dus pana la absurd.
Stiu de astfel de reactii. Dar depinde mult si de cum pui problema in legatura cu ce are voie si ce nu. Eu am ferma la tara de unde iau carne de pui, curcan si toate legumele posibile. Daca nu aveam.... nu stiu ce faceam. Probabil in loc de apartament imi luam teren cu casa si le cresteam eu. Cat despre sare, Am spus ca nu ii dau sare iodata. nu ca nu ii dau sare deloc. Aceste pofte sunt atunci cand acasa nu primeste ce trebuie. Alimentatia trebuie sa fie echilibrata din toate punctele de vedere.  Iar produsele sanatoare pot fii combinate cu succes si sa fie foarte bune la gust.

#11
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 v3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 16:31, said:

Acum vine partea interesanta si unde vreau sa ajung. Stau foarte aproape de un Mc si vad o multime de parinti care isi hranesc copii cu tot felul de mizerii de acolo. Prin mall-uri la fel. Ce e mai grav e ca majoritatea acestor copii prezinta semne de obezitate sau chiar sunt. Ce pot sa zic... oameni inconstienti.

Ai mei m-au hranit super sanatos si am fost mereu frustrata pe seama asta. Asa ca, atunci cand mi-am permis, am rupt usile fast-foodurilor. Cu anii, am mai rarit-o, dar Cola inca beau zilnic si m-am rotunjit serios pe chestia asta. Asa ca fii atenta, poti sa creezi probeme cu modul in care se percepe mancarea de catre fete, informeaza-te despre food disorders.

#12
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 Purpura, on 11 aprilie 2014 - 17:21, said:

Sarea iodata parca e folosita la combaterea probemelor cu troida. Care-i probema cu sarea, in general?
Iti vine sa crezi ca in sarea iodata au inceput sa bage tot felul de antiaglomeranti? Citeste la ingrediente si o sa vezi. Prefer sa ii dau nuci si dulceata naturala de nuci verzi (nu stiu exact cum e dar nevasta-mea o face si e super buna). Zilnic ii dau nuci.

#13
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Da, poti citi multe. La fiecare 6 luni apare un "guru" nou care scoate o carte si demoleaza tot ce au scris generatii intregi. Asta nu este un lucru rau dar nici bun nu este. Fa un test, mergi la 5 "nutritionisti" cu patalama si cabinet si cere un program nutritional (dar mai ales uitate si la aspectul lor fizic), compara sfaturile lor si trege singur concluziile. Te asigur ca te iei cu mainile de par. Dupa care te rog sa te gandesti ca si cei care scot carti pe banda cu metode noi sunt tot astfel de oameni. Personal sunt convins ca corpul uman este o masina perfecta si opreste din alimentatia normala ce are nevoie, restul elimina (acum saracul organism sa nu asteptam sa aiba reactii pozitive la ceafa de porc la gratar de 3 ori pe zi). Cred intr-o alimentatie echilibrata cu mentiunea ca atunci cand apar poftele apar si dezechilibrele in organism si e bine din cand in cand sa cedam si poftelor, ca poftele nu apar din senin si fara rost si mai ales sa vedem care sunt acele pofte ca in functie de ele ne putem prinde si de dezechilibrele din organism si sa le corectam. Poate fi bun orice dar cu masura.

#14
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 Purpura, on 11 aprilie 2014 - 17:24, said:


Ai mei m-au hranit super sanatos si am fost mereu frustrata pe seama asta. Asa ca, atunci cand mi-am permis, am rupt usile fast-foodurilor. Cu anii, am mai rarit-o, dar Cola inca beau zilnic si m-am rotunjit serios pe chestia asta. Asa ca fii atenta, poti sa creezi probeme cu modul in care se percepe mancarea de catre fete, informeaza-te despre food disorders.
Eu sunt tatal :P
Pai tocmai de aceea vreau sa ii creez o educatie alimentara. Nu numai sa o hranesc sanatos.

#15
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 v3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 17:26, said:

Iti vine sa crezi ca in sarea iodata au inceput sa bage tot felul de antiaglomeranti? Citeste la ingrediente si o sa vezi. Prefer sa ii dau nuci si dulceata naturala de nuci verzi (nu stiu exact cum e dar nevasta-mea o face si e super buna). Zilnic ii dau nuci.

Eu stiam ca fructele de mare au iod, nu nucile. Oricum, mi se pare ca joci un joc foarte periculos. E foarte bine sa incerci sa hranesti copilul sanatos, dar asta inseamna moderat, in primul rand.

De vaccinat, le vaccinezi?

#16
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

 fighterkyokushin, on 11 aprilie 2014 - 17:27, said:

Da, poti citi multe. La fiecare 6 luni apare un "guru" nou care scoate o carte si demoleaza tot ce au scris generatii intregi. Asta nu este un lucru rau dar nici bun nu este. Fa un test, mergi la 5 "nutritionisti" cu patalama si cabinet si cere un program nutritional (dar mai ales uitate si la aspectul lor fizic), compara sfaturile lor si trege singur concluziile. Te asigur ca te iei cu mainile de par. Dupa care te rog sa te gandesti ca si cei care scot carti pe banda cu metode noi sunt tot astfel de oameni. Personal sunt convins ca corpul uman este o masina perfecta si opreste din alimentatia normala ce are nevoie, restul elimina (acum saracul organism sa nu asteptam sa aiba reactii pozitive la ceafa de porc la gratar de 3 ori pe zi). Cred intr-o alimentatie echilibrata cu mentiunea ca atunci cand apar poftele apar si dezechilibrele in organism si e bine din cand in cand sa cedam si poftelor, ca poftele nu apar din senin si fara rost si mai ales sa vedem care sunt acele pofte ca in functie de ele ne putem prinde si de dezechilibrele din organism si sa le corectam. Poate fi bun orice dar cu masura.
OK. Perfect de-acord. Eu nu am dat niciodata banii pe pui bio sau oua bio. Tot ce am luat a fost de la tara de la rude gratis. Prefer oricand un pui neinjectat in detrimentul celor din supebarket. Fie ei si bio. Oua nu mai zic. Nici nu se compara oul bio din supermarket cu cel de tara autentic. Iar restul legumelor nu mai zic. Din pct asta am un ajutor fantastic din partea rudelor.
Si inca ceva: poftele nu prea apar cand ai stomacul plin.

 Purpura, on 11 aprilie 2014 - 17:31, said:


Eu stiam ca fructele de mare au iod, nu nucile. Oricum, mi se pare ca joci un joc foarte periculos. E foarte bine sa incerci sa hranesti copilul sanatos, dar asta inseamna moderat, in primul rand.

De vaccinat, le vaccinezi?
Normal ca le vaccinez. Asta mai lipsea sa ma trezesc cu polio si alte boli demult apuse.

#17
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 v3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 17:29, said:

Eu sunt tatal Posted Image
Pai tocmai de aceea vreau sa ii creez o educatie alimentara. Nu numai sa o hranesc sanatos.

Pardon, aici s-a vazut sexismul meu, nu atat de multi tati sunt interesati de alimentatia copiilor.

Nu stiu ce intelegi prin educata alimentara. Copilul o sa fie in comunitate si o sa vrea. Creierul nostru e innascut sa pofteasca la dulciuri, sare si carbohidrati, pentru ca in natura sunt greu de gasit. Deci, daca ai impresia ca dupa 5 ani de nemancat X, o sa guste respectivul aliment si-o sa strambe din nas, te inseli.

#18
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Sarea nu este un lucru rau pentru organism. Poti evita sarea iodata (care pana acum un an era "raiul alimentar cu proprietati miraculoase pentru organism" devenita spaima alimentatiei naturale si tartorul relelor alimentare) si sa o inlocuiesti cu sare de mare sau cu sare de mina nerafinata. Si ca sarea este utila nu trebuie sa citesti tratate de medicina ci sa privesti in natura. De ex: Priveste vaca din curte de "la tara" cum din cand in cand vine si linge drobul de sare :) Oare a citit despre beneficiile sarii sau este victima reclamelor tv ??? Glumesc desigur :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate