Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Alimentatie copii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Toata lumea da cu "prafuri" pe legume, sa stii. Altfel le-ar manca daunatorii.

#20
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

View Postv3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 17:36, said:

OK. Perfect de-acord. Eu nu am dat niciodata banii pe pui bio sau oua bio. Tot ce am luat a fost de la tara de la rude gratis. Prefer oricand un pui neinjectat in detrimentul celor din supebarket. Fie ei si bio. Oua nu mai zic. Nici nu se compara oul bio din supermarket cu cel de tara autentic. Iar restul legumelor nu mai zic. Din pct asta am un ajutor fantastic din partea rudelor.
Si inca ceva: poftele nu prea apar cand ai stomacul plin.


Normal ca le vaccinez. Asta mai lipsea sa ma trezesc cu polio si alte boli demult apuse.
Esti un caz fericit sa ai in propria ograda ce ai nevoie (pentru asta te invidiez Posted Image  ) ma adresam celorlalti parinti care ne facem veacul la bloc. Poftele tradeaza dezechilibre, pot aparea si cu stomacul plin daca stomacul este plin cu "prostii"

#21
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010

View Postfighterkyokushin, on 11 aprilie 2014 - 17:40, said:

Sarea nu este un lucru rau pentru organism. Poti evita sarea iodata (care pana acum un an era "raiul alimentar cu proprietati miraculoase pentru organism" devenita spaima alimentatiei naturale si tartorul relelor alimentare) si sa o inlocuiesti cu sare de mare sau cu sare de mina nerafinata. Si ca sarea este utila nu trebuie sa citesti tratate de medicina ci sa privesti in natura. De ex: Priveste vaca din curte de "la tara" cum din cand in cand vine si linge drobul de sare Posted Image Oare a citit despre beneficiile sarii sau este victima reclamelor tv ??? Glumesc desigur Posted Image
Normal ca ii dau sare. Dar neiodata si de mare. Am luat mai nou sare de himalaya roz... Contine tot felul de saruri ok pentru organism....

View PostPurpura, on 11 aprilie 2014 - 17:40, said:

Toata lumea da cu "prafuri" pe legume, sa stii. Altfel le-ar manca daunatorii.
Bunica neveste-mi nu da... Nu are bani sa dea pe asa ceva :)

View Postfighterkyokushin, on 11 aprilie 2014 - 17:44, said:

Esti un caz fericit sa ai in propria ograda ce ai nevoie (pentru asta te invidiez Posted Image  ) ma adresam celorlalti parinti care ne facem veacul la bloc. Poftele tradeaza dezechilibre, pot aparea si cu stomacul plin daca stomacul este plin cu "prostii"
Apropo de prostii... Singurii biscuiti din comert au fost unii gullon integrali. Dar si aia aveau tot felul prin ei (nu atat de multe ca altii) De cateva luni insa am inceput sa ii dam biscuiti homemade indulciti cu stafide, smochine si alte fructe... Super buni. Eu personal cand am gustat prima oara nu m-am putut opri. Eu in general nu pot suporta biscuitii

#22
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Eu cred ca poti oferi unui copil un regim sanatos fara sa atingi paranoia.

#23
v3n0m1984

v3n0m1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 03.05.2010
A.. Mi-am adus aminte de o discutie auzita in parc intre 2 mamici. Una se plangea ca a avut copilasul in spital 2 saptamani si ca i-a fost foarte greu. Si medicamentele au costat foarte mult ca cei din spital o puneau sa le cumpere ea de la farmacie. Nu a spus de ce a suferit micuta. Dar cand s-a facut ora mesei ce a scos "mamica" din gentutza? un frumos si foarte sanatos happy meal...... Si copilasul era atat de fericit si manca foarte dragalas acel hamburgher (probabil era de pui....) si baga pe sub nasuc niste cartofiori. Si era atat de incantata de jucarioara....Am zis ca asa ceva nu este real...... Mi-a venit in cap reclama de la master card  adaptata situatiei de fatza: cazarea in spital 500 ron, medicamentele 1000 dar fericirea copilului meu este nepretuita...
Asa ceva....

View Postprisonbreak, on 11 aprilie 2014 - 18:19, said:

Eu cred ca poti oferi unui copil un regim sanatos fara sa atingi paranoia.
ok... am de ales: produse direct de la tzara.... gratis (ma costa doar drumul pana acolo pe care oricum il faceam cand treceam sa o vedem pe bunica) Sau supermarket (scump si injectat si pline de toate tampeniile) Eu prefer varianta 1.

#24
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Grea alegere, intr-adevar :)
Oricine ar prefera astfel de produse. Cu conditia ca sursa sa fie de incredere, pt ca si la tara se cresc pui cu toate prostiile.

#25
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Desigur e o prostie sa-l duci zi de zi la MC sau sa-i dai sa manance pufuleti loto la 1 an, cum am vazut eu niste proaste, dar controlul strict e o prostie si mai mare. Punand tot felul de restrictii aberante o sa-ti faci copilul sa te deteste si sa te antipatizeze.
Mie maica-mea si acuma imi zice ca o sa mor de cancer sau alte abominatii cand vede ca imi fac fripturi sau incepe sa urle si sa se crizeze cand imi pun sare in mancare :rolleyes: .
Care-i problema daca mai mananca si niste cartofi prajiti si altele de gen?
E o moda stupida asta cu controlul la sange. Cred ca acum 100 de ani se manca mai naspa, sincer.
Si chiar nici nu inteleg cine are timp sa calculeze glucide, lipide, carbohidrati, hormoni si alte balarii. Probabil o persoana antipatica.

View PostPurpura, on 11 aprilie 2014 - 17:24, said:



Ai mei m-au hranit super sanatos si am fost mereu frustrata pe seama asta. Asa ca, atunci cand mi-am permis, am rupt usile fast-foodurilor. Cu anii, am mai rarit-o, dar Cola inca beau zilnic si m-am rotunjit serios pe chestia asta. Asa ca fii atenta, poti sa creezi probeme cu modul in care se percepe mancarea de catre fete, informeaza-te despre food disorders.

Idem!!!

Edited by Oscilatrix, 11 April 2014 - 19:20.


#26
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013

View Postv3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 18:07, said:

Apropo de prostii... Singurii biscuiti din comert au fost unii gullon integrali. Dar si aia aveau tot felul prin ei (nu atat de multe ca altii) De cateva luni insa am inceput sa ii dam biscuiti homemade indulciti cu stafide, smochine si alte fructe... Super buni. Eu personal cand am gustat prima oara nu m-am putut opri. Eu in general nu pot suporta biscuitii
Stai sa intre intr-o colectivitate (gradinita, scoala) sa vezi atunci "reactii" la mancarea colegilor. Astept sa ne spui cum o sa convigi un copil de 3 ani ca ceea ce mananca colegii este "o porcarie". Eu n-am reusit, dar am aplicat metoda inversa, ii dau, nu-i place si nu mai cere. Mai rau este cand ii place ce mananca si am nevoie de multa diplomatie sa tin lucrurile sub control.

#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
copilul il cresti pentru lumea in care traim si noi, nu pentru un glob steril de plastic ( http://www.imdb.com/title/tt0258470/ ). oricat te-ai chinui sa-l feresti de diverse alimente, el tot le va incerca la un moment dat.
ideea principala e sa aiba o alimentatie echilibrata, nu neaparat una "sanatoasa" (dupa standardul unuia sau altuia).

#28
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Mancarea si miscarea sunt mana in mana. Azi, insa, se mananca mult, prost si chimizat mult.
Al meu rade orice mancare prinde. Asa ca-i toata ziua pe-afara, la alergat. Asta rezolva si necesitatea vigantolului (cred ca i-am dat o sapt. in toata "cariera" lui de 2 ani).

Mai greu cu noi sa ne educam fara dulciuri/zahar, ca alea-s buba!

#29
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012

View Postcatalina1, on 11 aprilie 2014 - 16:52, said:

Fara suparare, dar nici sa lasi copilul sa pofteasca aiurea nu e o solutie. Un cartof prajit nu face rau unui copil sanatos (da, chiar si la doar doi ani). Problema se pune in momentul in care nu ne limitam la un cartof si cand treaba asta se intampla prea des.


Din fericire nu e cazul. Am incercat sa-i dau, s-a strambat si a refuzat. Dintre toti cartofii de genul asta prefera Pringles Posted Image

Later edit: problema nu-s cartofii prajiti, ci modul de pregatire - imbaiati in ulei neschimbat de tzpe ori..n-am mai dat detalii, sorry. Normal ca nu o opresc sa guste, altfel tot ce e interzis devine mai interesant... :D

Edited by Alka10, 14 April 2014 - 09:02.


#30
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postv3n0m1984, on 11 aprilie 2014 - 17:26, said:

Iti vine sa crezi ca in sarea iodata au inceput sa bage tot felul de antiaglomeranti? Citeste la ingrediente si o sa vezi. Prefer sa ii dau nuci si dulceata naturala de nuci verzi (nu stiu exact cum e dar nevasta-mea o face si e super buna). Zilnic ii dau nuci.
Vezi ca exista sare in farmacii fara iod si alte prostii.

View PostPurpura, on 11 aprilie 2014 - 17:40, said:

Toata lumea da cu "prafuri" pe legume, sa stii. Altfel le-ar manca daunatorii.
Eu nu dau pe fructele si legumele mele ...dar sunt doar pentru mine ....adica nu vand. Si daca apar oarece daunatori le tratez cu apa sarata si apa cu lapte si tinctura de iod. Cunoscatorii stiu despre ce vorbesc.

View Postshiva, on 12 aprilie 2014 - 05:23, said:

Mancarea si miscarea sunt mana in mana. Azi, insa, se mananca mult, prost si chimizat mult.
Al meu rade orice mancare prinde. Asa ca-i toata ziua pe-afara, la alergat. Asta rezolva si necesitatea vigantolului (cred ca i-am dat o sapt. in toata "cariera" lui de 2 ani).

Mai greu cu noi sa ne educam fara dulciuri/zahar, ca alea-s buba!
Vigantolul e pentru altceva ...nu are nici o legatura cu alergatul si statul afara toata ziua.....Ma rog, fiecare face ce vrea cu plodul sau.

Edited by Clovis, 14 April 2014 - 17:57.


#31
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostClovis, on 14 aprilie 2014 - 18:05, said:

Vigantolul e pentru altceva ...nu are nici o legatura cu alergatul si statul afara toata ziua.....Ma rog, fiecare face ce vrea cu plodul sau.
Are. Nici eu nu as risca (nu gasesc nici un motiv pentru care sa nu-i dau copilului Vigantol), dar are. Vigantolul e vitamina D, iar vitamina D se sintetizeaza in organism in prezenta soarelui. Problema e ca trebuie ca soarele ala chiar sa fie soare, sa nu-i dai cu creme de protectie, sa il scoti afara si sa stea direct in soare zilnic...

Edited by catalina1, 14 April 2014 - 18:17.


#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAlka10, on 14 aprilie 2014 - 08:58, said:

Later edit: problema nu-s cartofii prajiti, ci modul de pregatire - imbaiati in ulei neschimbat de tzpe ori..n-am mai dat detalii, sorry. Normal ca nu o opresc sa guste, altfel tot ce e interzis devine mai interesant... Posted Image
Caca maca ....Copilul face ce vede in casa... Daca in casa se mananca hamburghere cu cartofi praziti ..tot asa o sa manance si copilul... Daca in casa nu se mananca cartofi prajiti copilul nu o sa pofteasca pentru ca nu stie ce sunt. La mine in casa se mananca cartofi prajiti de maxim 2 ori/ an hai sa zicem 3 ori. Piciul nici macar nu cere cand ii vede ...stie ca e "caca" si gata. In mintea lui cartofii prajiti sunt cei facuti in cuptor adica taiati ca cei prajiti, fierti un pic si apoi bagati in cuptor...ies un fel de cartofi copti....pentru ca astia se mananca cu precadere sau piure...

View Postcatalina1, on 14 aprilie 2014 - 18:12, said:

Are. Nici eu nu as risca (nu gasesc nici un motiv pentru care sa nu-i dau copilului Vigantol), dar are. Vigantolul e vitamina D, iar vitamina D se sintetizeaza in organism in prezenta soarelui. Problema e ca trebuie ca soarele ala chiar sa fie soare, sa nu-i dai cu creme de protectie, sa il scoti afara si sa stea direct in soare zilnic...
Stiu e legat de soare statul afara, ca ia vitamina de la soare...dar vigantolul mai are si alt rost in organism...Adica vreau sa zic ca statul la soare e fff bun dar nu inlocuiese vigantolul ... ma rog cam asta e ideea..

Edited by Clovis, 14 April 2014 - 18:21.


#33
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

View PostClovis, on 14 aprilie 2014 - 18:18, said:

[...]Stiu e legat de soare statul afara, ca ia vitamina de la soare...dar vigantolul mai are si alt rost in organism...Adica vreau sa zic ca statul la soare e fff bun dar nu inlocuiese vigantolul ... ma rog cam asta e ideea..
N-are, ca-i sintetic. L-am intrebat insistent pe un renumit medic ortoped din Cluj cat ar trebui sa stea zilnic la soare ca sa nu-i dau Vit. D (cea de la Biofarm, ca-i de-a noastra) si el repeta una-una cu Vigantolul. Am ales soarele si jucatul/alergatul pe-afara cat de mult se poate in detrimentul produselor de sinteza. Deocamdata fiu-mio e mai zdravan si mai inalt decat copii de varsta lui.

Nu vreau sa insist cu nimic sau sa conving dar cine doreste detalii suplimentare poate citi asta.

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
@Clovis
Ce conţine Vigantol Oil
-Substanţa activă este colecalciferol. Fiecare ml de Vigantol Oil (40 de picături) conţine 0,5 mg
colecalciferol (echivalent cu 20.000 U.I.vitamina D). 1 picătură=500 U.I.
-Celelalte componente sunt: trigliceride cu lanţ mediu.


E doar vitamina D, altceva din Vigantol nu "are rost" in organism.

@shiva
Multa bafta, sper sa fi luat o decizie buna!

Edited by catalina1, 14 April 2014 - 23:40.


#35
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Si apropos de dulciuri : ieri, fiind ziua mea, am zis sa-i fac cinste...cu un ou Kinder. A luat fix trei guri, fiindca dupa aia a inceput sa se topeasca ciocolata si era cah pe maini. Mare matza...Posted Image

#36
bfv

bfv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 26.09.2013
Eu daca as fi parinte, as renunta complet la carnea de pui sau orice tip de carne produsa in spatii inchise. De asemenea, gatit doar ce este in sezon si cat mai multe ierburi aromatice. Am avut nesansa sa ajut o prietena cu hranirea un copil rasfatat. Un calvar, altceva nu pot sa spun. Dar daca este ceva ce am invatat, este ca el trebuie mintit. In fine, poate o sa dezvolt curand toata tarasenia la care am luat parte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate