Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Stim sa traim sau doar sa visam?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
cabral223

cabral223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.03.2014

View PostJaJe, on 08 mai 2014 - 13:15, said:


Am trăit o bună parte din viața în Italia, și știu cum este. :)
Eu nu n-am fost in italia, da stiu că de la alții ca e binișor :) sau ce puțin mai bine ca aici
În schimb am stat în spania jumate de an si mi s-a părut paradis..bine eram si copil, si nici tehnologia nu era așa dezvoltată

#38
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
[ https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-frc3/t1.0-9/10313600_795870470423876_6021968735167217427_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postsweet_smile, on 10 aprilie 2014 - 14:29, said:

Nu vi se pare ca tehnologia ne mananca tot timpul liber si ca in loc sa traim cu adevarat ne place doar sa privim pe altii cum traiesc (in filme, carti si pe forumuri)?
Ba da. Ce ar trebui facut?

E bine sa traim, dar e bine sa ne indeplim si niste visuri :)

Edited by Quantum, 20 May 2014 - 09:28.


#40
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsweet_smile, on 05 mai 2014 - 13:45, said:


Vedeti?! Inca o chestie oribila a tehnologiei. Numai faptul ca cineva poate sa citeasca sau sa scrie un mesaj altcuiva in timp ce e pe wc e deprimant si lipsit de orice frumusete care exista pe timpuri  cand oamenii in timp ce comunicau stateau frumos intr-un mediu placut, se priveau in ochi si schimbau opinii... da....si acum exista dar intr-o masura mai mica...de cele mai multe ori toti trec prin informatii/socializare ca gasca prin apa, superficial si retinand doar un fragment care le place sau se poate vedea rapid ...
deci este deprimant faptul ca unul iti raspunde pe forum in timp ce se caca pe buda..
Banuiesc ca tu te imbraci la costum cu papion cand dai reply?

Daca tehnologia informatiei nu progresa , nici macar aceasta discutie nu mai avea loc.

Si multa lume este "constransa" de viata la un cerc mai restrans de oameni, familie colegi de servici, vecini cu care nu poti discuta chiar tot ce se discuta pe un forum.
Aici iti largesti universul poti intreba orice pe oricine, si tot afli ceva la care colegii familia sau vecinii nu stiu raspunsul. Si nu ma refer doar la softpedia. Pute netu de forumuri, si retele de socializare.
Nasol este daca iti alegi vacanta dupa criteriul, cu ce sa impresinezi pe facebook, si cauti un loc unde n-a fost nimeni din cercul de prieteni,(virtuali) doar ca sa iesi in evidenta.

In rest internetul a revolutionat lumea si a accelerat ritmul vietii. Noroc ca este optional.

Pentru unii traitul cu adevarat inseamna cand baga pe vena.
Pt altii sa cordeasca doua gemene..  altii sa doarma 14 ore pe zi si apoi sa frunzareasca facebook sau canal D.
Eu simt ca traiesc dimineata cand ma trezesc si ma uit la fiul meu cum doarme si ma minunez cat de repede a crescut asa de mare.
Dupa ce tund iarba aranjez trandafirii si imi aprind o tigara si imi admir isprava si ma gandesc sa fac o poza cu telefonul sa am comparatie cum arata iarna gradina.
Cand ma bucur ca plec intr-o minivacanta , doar pentru ca urmeaza sa conduc eu pe un drum mai lung.
Visez sa am odata nevoie sa conduc in europa in lung si in lat, sa parcurg E70 de la inceput din Portugalia , prin Spania Franta Italia Croatia Serbia Bulgaria Turcia si pana in Georgia pe cei 7000 de km cat se intinde.

#41
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Multi o dau cu cunoasterea bla bla. Da, asa e, poti afla imens de pe net acum. Dar cum iti explici ca oamenii sunt mai prosti, efectiv bubuie de prosti ce sunt, ca nu stiu sa vorbeasca si sa scrie nici macar romaneste (nici englezeste) ?
Ai vazut doar 40 % iau bacul pe niste subiecte mura in gura. (cam 20% ar trebui sa-l ia, dar mai fura). 90% din aia care termina facultatea au intrat boi si au iesit vaci...  Eh?  Unde e cunoasterea aia?

Edited by Quantum, 20 May 2014 - 09:52.


#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View PostQuantum, on 20 mai 2014 - 09:50, said:

Multi o dau cu cunoasterea bla bla. Da, asa e, poti afla imens de pe net acum. Dar cum iti explici ca oamenii sunt mai prosti, efectiv bubuie de prosti ce sunt, ca nu stiu sa vorbeasca si sa scrie nici macar romaneste (nici englezeste) ?
Ai vazut doar 40 % iau bacul pe niste subiecte mura in gura. (cam 20% ar trebui sa-l ia, dar mai fura). (0% din aia care termina facultatea au intrat boi si au iesit vaci...  Eh?  Unde e cunoasterea aia?
Pai .. eu nu ma dau destept, dar cand aveam 10-11 ani citeam carti de nu le lasam din mana. Cati au citit Moby Dick la 12 ani - 600 de pagini?
Citem Jack London de zicea maicamea ca s-ar rasuci ala in mormant daca ar vedea ca citesc mancand sau la baie.
Karl May , Jules Verne,  Alexandre Dumas, toata beletristica pe care o recomanda profa de la romana, pentru care trebuia sa fac rezumat.
Citeam ce-mi placea, si daca nu-mi placea Rebreanu, citeam Sadoveanu.

Cati din cei nascuti dupa '95 au citit "cartile copilariei" pentru ca atunci ai timp sa citesti.

Televizorul si internetul au deturnat timp vital de la copii, pentru activitati junk din care nu raman cu nimic.

Eu cand am avut prima data acces la net, am invatat sa scriu la keyboard fara sa ma uit la taste, si  m-am ambitionat sa scriu corect fara greseli ortografice. Si asa m-am obisnuit si am avut doar de castigat.
Tinerii de azi nici sa tina pixu' in mana nu-s in stare. De unde scris si corect? De unde vocabular? De pe facebook? MTV?

#43
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
[ https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10294229_669294599793172_2127955432252323040_n.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttfmercedez, on 20 mai 2014 - 10:01, said:

Pai .. eu nu ma dau destept
Omule, nu m-am referit la tine personal, ci la majoritatea dintr-o generatie Y, aia nascuti dupa '90-95.

#45
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Posttfmercedez, on 20 mai 2014 - 10:01, said:

Tinerii de azi nici sa tina pixu' in mana nu-s in stare. De unde scris si corect? De unde vocabular? De pe facebook? MTV?

Nu stiu care tineri, insa nu ii baga pe toti intr-o oala.
Si pe vremea noastra erau destule ciurucuri.
Sunt si acum tineri care citesc, pt ca au avut grija si parintii lor sa se intample asta.
Insa, nu este vina in intregime a lor, ca nu citesc. Daca parintii, adica cam generatia noastra, e ocupata doar cu fuga dupa avere, e clar ca nu mai are cine se ocupa de copiii astia.

Fii-mea, la nici 8 ani, a citit peste 10 carti. Si nu carti de colorat sau cu poze, ci carti cu peste 100 de pagini.
A avut cand era mica, o norma de 5 pagini pe zi, acum am saltat-o la 8 zi, insa nu mai e nevoie de norme, ci a invatat sa ii placa sa faca asta.
Isi cara in ghiozdan ditamai cartile dupa ea, ba isi alege cele mai mari si mai groase carti, chiar daca eu i le scot si ii pun unele mai mici, ca sa nu-si nenoroceasca coloana.
Deci, e nevoie de un mic imbold din partea parintilor la inceput, apoi fermecati de lumea cartilor, vor alege singuri sa citeasca.

Si are si acces la tehnologie, deci...se poate si cu tableta si cu cartea, si cu mingea si cu decupatul hartiilor in aceeasi zi.

#46
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
E bine ca citeste. Dar sa revenim la topic. Fie ca ramai pierdut cu ochii in ectranul monitorului fie ca ramai pierdut ore intregi in carti = si omul cand mai isi traieste experientele vietii lui daca in timpul liber sta sa priveasca si sa citeasca chestii pe care le-au scris/trait/gandit altii?

Nu ma refeream la cultura, la stiinta de a scrie corect sau nu, la faptul daca tehnologia sau cartile sunt mai bune pentru intelectul unui om. Omul vrea sa fie fericit. Cand mai traieste omul ala si apuca sa aiba experiente fericite in viata lui reala daca munceste/merge la scoala 8 ore pe zi iar in timpul liber citeste, vede filme si sta pe net?

@Diana - Te bucuri ca citeste la 8 ani dar cand o sa devina adolescenta si daca o sa ii sclipeasca vreodata un regret ca "a pierdut timpul" si nu "a trait/experimentat" destule in viata pe pielea ei? Ca nu s-a jucat mai mult in copilarie? Atunci ce ai sa ii spui? Te intreaba cineva care a fost un copil cuminte si a citit, a facut chestii serioase sau a stat pe calculator si acum regreta ca nu s-a jucat destul si nu a profitat de perioada cand putea avea libertate, relaxare si lipsa de griji.

Asta e intrebarea!

Edited by sweet_smile, 21 May 2014 - 10:44.


#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsweet_smile, on 21 mai 2014 - 10:41, said:

E bine ca citeste. Dar sa revenim la topic. Fie ca ramai pierdut cu ochii in ectranul monitorului fie ca ramai pierdut ore intregi in carti = si omul cand mai isi traieste experientele vietii lui daca in timpul liber sta sa priveasca si sa citeasca chestii pe care le-au scris/trait/gandit altii?

Nu ma refeream la cultura, la stiinta de a scrie corect sau nu, la faptul daca tehnologia sau cartile sunt mai bune pentru intelectul unui om. Omul vrea sa fie fericit. Cand mai traieste omul ala si apuca sa aiba experiente fericite in viata lui reala daca munceste/merge la scoala 8 ore pe zi iar in timpul liber citeste, vede filme si sta pe net?

@Diana - Te bucuri ca citeste la 8 ani dar cand o sa devina adolescenta si daca o sa ii sclipeasca vreodata un regret ca "a pierdut timpul" si nu "a trait/experimentat" destule in viata pe pielea ei? Ca nu s-a jucat mai mult in copilarie? Atunci ce ai sa ii spui? Te intreaba cineva care a fost un copil cuminte si a citit, a facut chestii serioase sau a stat pe calculator si acum regreta ca nu s-a jucat destul si nu a profitat de perioada cand putea avea libertate, relaxare si lipsa de griji.

Asta e intrebarea!
Pai si tu cum ai fost fericit?
Cum ti-ai fi imaginat fericirea?
Crezi ca o minte incuiata ce se joaca cu tarana intre porci la sat la bunici este idealul pt fericire?
Defineste tu fericirea!


#48
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

View Posttfmercedez, on 21 mai 2014 - 19:41, said:

Pai si tu cum ai fost fericit?
Cum ti-ai fi imaginat fericirea?
Crezi ca o minte incuiata ce se joaca cu tarana intre porci la sat la bunici este idealul pt fericire?
Defineste tu fericirea!

Eu nu am cum sa definesc fericirea. Si tu ai spus intr-un post de mai sus ca fiecare o vede diferit. Ai descris si cum o vezi tu, frumos, iti traiesti viata cum iti place si banuiesc ca in timpul liber nu petreci prea mult timp facand activitati "virtuale".
Nu vorbim acum de inteligenta si minti incuiate. E bine sa faci o gramada de lucruri. Ceea ce faci te va duce pe un drum. Aia care se joaca cu tarana intre porci pot ajunge chiar si ei fermieri de succes si sa duca o viata implinita daca vor neaparat. Nu trebuie sa dam exemple extreme.

Eu doar comparam asta:
- poti sa citesti 10 romane sau in timpul ala poti sa duci o viata demna si interesanta de a fi povestita intr-o carte si citita de altii. E bun cititul dar mai mult ca sa inveti ceva sau sa extragi din el informatii utile. Cand cititul devine singura ta sursa de relaxare sau cea mai importanta dintre ele mi se pare grav. unii poate fara sa isi dea seama se cufunda in citit pentru a "trece timpul mai repede", pentru a "trai" niste emotii pe care le trezesc acel roman in ei.
- poti sa te joci un joc pe calculator sa ajungi la ultimul nivel si sa te simti fericit - dar in timpul ala nu e mai interesant sa iti propui niveluri la care sa ajungi in viata reala?

Si de ce se joaca adultii pe calculator sau stau pe facebook si sunt in extaz cand primesc peste 10 likeuri la ceva postat de ei? - Isi hranesc nevoi emotionale pe care le e lene/frica sau nu mai stiu cum sa le traiasca in viata reala. Viata inseamna sa simti. Fericirea inseamna sa simti in permanenta emotii placute si pozitive sau poate mai degraba emotii diverse dar in filnal sa simti ca ai reusit ceva, ca ai fost apreciat. Tehnologia asta ofera pe tava - sentimentul ca poti obtine imediat, cu foarte putin efort si total in siguranta si in control  - emotii  si o viata "virtuala" in care poti sa te "joci" cum vrei si fara responsabilitati reale - jocuri, forumuri, filme, carti, siteuri de dating si prieteni,  - cam tot ce iti poate manca lejer  tot timpul liber. Si a dus si la alte forme mai grave. Oamenii nu mai sunt la fel de responsabili ca in trecut si nici la fel de maturi. Uitati-va la adultii din jurul vostru care inca se considera si traiesc ca niste adolescenti

Zi-mi mie daca tie ti se pare normal ca un om sa piarda 1 ora jucandu-se candy crush sau mai stiu eu ce joc  cu bilute de unul singur in loc in ora aia sa faca .....cate nu ar putea sa faca intr-o ora...

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Sweet,

poti sa citesti si sa te bucuri de tehnologie in acelasi timp.
Asta nu inseamna ca ti-ai irosit viata.
Poti citi 1 ora, iesi la plimbare, 2 h , sta cu prietenii, 3 h.
Nu trebuie sa urmaresti zilnic acelasi program, pt ca lucrurile astea se simt, nu pot fi programate.

Legat de fii-mea, iti spun doar ca este un copil normal care deja ia decizii singura, chiar daca are 8 ani. De fapt, deciziile le ia singura insa ii dau variantele.
Cat despre jucat, stai linistita ca se joaca: vine la 12 de la scoala, maninca, isi face apoi lectiile si dupa ce le termina, poate iesi afara la joaca cu copiii de la bloc. Dupa 2-3 h, intra la loc, citeste ce are de citit, se apuca de tocat hartii cu foarfeca sau construieste chestii din nimicuri, timp in care asculta ceva la DVD sau isi arunca ochii la TV, daca nu am eu treaba la PC, o las pe ea 1 h, apoi se face seara, mancare, baie si nani.
Nu cred ca pierde nimic, iar acest orar poate fi diferit de alte lucruri (vremea de afara, daca plecam undeva, daca vine cineva la noi, daca e wkd etc).

Legat de postul tau anterior, cu likeurile primite si bucuria respectivei persoane, cred ca te inseli.
Like-urile astea nu inseamna nimic, daca ar fi dupa mintea mea, as scoate tot ce inseamna like de pe FB sau de aici.
Oricum, asta e o chestie de adolescenti, nu de oameni mari. Un om mare, nu da 2 bani pe un like din asta.

#50
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012
Ma amuza cum in club, dupa ce se trage o besina si o pozeaza toti, o vara rapid pe fb, sau unde o vor trimite. Tot clubul se lumineaza de la display-urile telefoanelor.
M-am obisnuit si eu sa dau refresh-uri cand ma plictisesc (fb si aici).

#51
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
[ https://player.vimeo.com/video/76178458 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
UTP

UTP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 28.05.2014
Totul este o manipulare la nivel mondial,vor sa fim cat mai dependenti de tehnologie,astfel incat sa cumparam tot mai mult si de asemenea se ne bazam pe ea tot mai mult,cu cat ai clienti mai redusi in mentalitate cu atat esti mai usor sa ii manipulezi in a cumpara orice bazaconie.
corporatiile vor sa castige tot mai multi bani,ele nu vor lasa libera promovarea unui alt stil de viata ci dimpotriva il vor incuraja pe acesta tot mai mult,pentru ei este foarte important ca generatiile viitoare ce vin sa fie dependente de tehnologie de la varste fragede,niste oameni acolo sus,se imbogatesc din pacate tot mai mult pe zi ce trece.

#53
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Imagini care spun tot!
http://truthseekerda...h-tv-wpictures/

#54
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Din pacate telefoanele, TV si calculatorul (net, jocuri) provoaca dependenta. Iar dependentii nu-si dau seama ca-s dependenti, desi se duce draqului viata lor reala (been there mai in tinerete).
Bag 8-12 ore pe zi la calc. prin natura jobului dar la servici. Acasa, de cand a aparut piticul am alta treaba - iesit afara la joaca, jucat cu el prin casa, cumparaturi, mancare. TV-ul e mai mult de decor - si zaoanul a inteles ca-i nociv pt. copil.
Pe consola apuc rar sa ma joc si de obicei cand mi se face pofta - bag un maraton de 1-2-3 zile, un weekend, scap de toate frustrarile si cateva luni iara se depune praful pe ea.

In final, toate lucrurile-s bune dar cu moderatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate