Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stim sa traim sau doar sa visam?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Oamenii se refugiaza in tehnologie pentru ca realitatea a devenit prea urata.

#20
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

View PostJaJe, on 10 aprilie 2014 - 15:20, said:

Un alt motiv la care oamenii se refugeaza in lumea virtuala este faptul ca realitatea este urata.

Si o sa fie si mai urata realitatea daca noi in loc sa o construim frumoasa si interesanta ne afundam in iluzii virtuale.

#21
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Postsweet_smile, on 10 aprilie 2014 - 15:35, said:

Si o sa fie si mai urata realitatea daca noi in loc sa o construim frumoasa si interesanta ne afundam in iluzii virtuale.
Draga Sweet_smile, tu vorbesti de lumea care a ajuns sa traiasca in vise sau in lumea virtuala, fara a ne mai bucura de realitate. Insa tu visezi cand spui ca "in loc sa o costruim frumoasa si interesanta ne afundam in iluzii virtuale". Eu unul iti pot spune ca am pierdut de mult speranta in omenire. Te lupti efectiv cu morile de vant incercand sa schimbi lumea asa cum ti-ai dori, sa fie o lume mai buna. Si eu imi doresc o lume mai buna, traiesc dupa principiile proprii; ajut la nevoie, ma comport civilizat si nu deranjez oameni. Restul sa faca ce vor, atata timp cat nu ma deranjeaza pe mine. Numai imi pasa. Mi-a pasat candva. Nu ii poti face pe oameni sa fie mai buni, mai civilizati cand ei nu vor acest lucru.

#22
volumepower

volumepower

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 14.08.2013
Nu îți place tehnologia de azi? Stai să o vezi pe cea de mâine Posted Image

#23
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View PostBlue_Ivy, on 10 aprilie 2014 - 15:28, said:

Oamenii se refugiaza in tehnologie pentru ca realitatea a devenit prea urata.

Ei, na!
Nu este asa deloc.
Tehnologia ne ajuta foarte tare in multe domenii, ne economiseste timp si ne deschide orizonturi noi, ba as zice chiar ca ne imbunatateste calitatea vietii.
Depinde si ce faci cu ea, evident, insa in multe cazuri, eu zic ca iesim pe plus. :)

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Copilul bolnav. Merg la doctor, surpriza, e inchis, era chef. Pe usa scrie: pentru urgente mergeti pe Elisenstrasse 30.
Unde draq e strada asta? Scot telefonul ma dau pă net si aflu intr-un minut locatia.

Da, sunt dependent de smartphone, ca m-a scos de zeci de ori din rahat cand l-am avut cu mine .... si mergea netul .... si aveam baterie ... :)

Edited by Bursul, 11 April 2014 - 09:04.


#25
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013

View PostBlue_Ivy, on 10 aprilie 2014 - 15:28, said:

Oamenii se refugiaza in tehnologie pentru ca realitatea a devenit prea urata.

Din contră. Inovatorii și inginerii din breaslă transpun realitatea în mediul virtual: realitate augmentată.
Tot timpul va exista o sursă de inspirație din realitate, fie că se dorește o îmbunătățire, fie că se implementează o alternativă tehnologizată, modernă, (o simulare la nivel superior) a realității.

#26
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
http://blog.petflow....-im-speechless/

#27
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Pai atunci fac un rezumat. Nu vi se pare ca tehnologia ne mananca tot timpul liber si ca in loc sa traim cu adevarat ne place doar sa privim pe altii cum traiesc (in filme, carti si pe forumuri)?

Despre ce vorbesti, mai?
Poate generatia tanara care nu are grija zilei de maine, ca le da mamica si taticu' mancare si acoperis deasupra capului se regaseste in chestia asta.

Sa vezi cand o sa trebuiasca sa intri in viata "pe bune", sa-ti cauti un loc unde sa stai, eventual sa-ti construiesti o casa, sa interactionezi cu "realitatea", sa iti faci credite in stanga si'n dreapta, sa impresionezi gagici, etc. atunci o sa iti mai schimbi parerea.

Plus ca se poate pune intrebarea: Tu cum anume definesti "traitul"?
Ai vazut prea multe reportaje despre indivizi care fac bungee jumping si ai impresia ca doar punandu-ti viata in pericol traiesti?

O viata normala de trezit dimineata, mers la munci intors seara, batut copii si sexat nevasta nu e de ajuns?

Edited by LordRaptor, 05 May 2014 - 11:25.


#28
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostLordRaptor, on 05 mai 2014 - 11:02, said:

O viata normala de trezit dimineata, mers la munci intors seara, batut copii si sexat nevasta nu e de ajuns?
Nu cred ca a fost niciodata de ajuns .
Asta separat de discutia cu tehnologia .

In alta ordine de idei recunosc cum ca n-am smartphone , Facebook , Twitter si alte chestii de genu' .
Am tableta dar pe asta am primit-o , nu cumparat-o .
Chiar si asteia i-am gasit o singura utilitate : sa ma dau pe forum de pe wc .

Edited by jeffy86able, 05 May 2014 - 12:27.


#29
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

Nu cred ca a fost niciodata de ajuns .

Uite ca io tocmai asta vreau.
Un serviciu linistit, care sa nu ma streseze mai mult decat e nevoie si care sa-mi lase suficient de mult timp la sfarsit de saptamana sa ma ocup de plantat panselute in gradina.

Nu am nevoie sa imi flexez muschii pentru a impresiona sefii. Prefer sa plantez panselute la mine acasa. :)

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pai foarte bine , inseamna ca ai sansa sa fii fericit .
Si ce poate fi mai dezirabil decat fericirea ?

#31
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

View Postjeffy86able, on 05 mai 2014 - 12:27, said:

Chiar si asteia i-am gasit o singura utilitate : sa ma dau pe forum de pe wc .

Vedeti?! Inca o chestie oribila a tehnologiei. Numai faptul ca cineva poate sa citeasca sau sa scrie un mesaj altcuiva in timp ce e pe wc e deprimant si lipsit de orice frumusete care exista pe timpuri  cand oamenii in timp ce comunicau stateau frumos intr-un mediu placut, se priveau in ochi si schimbau opinii... da....si acum exista dar intr-o masura mai mica...de cele mai multe ori toti trec prin informatii/socializare ca gasca prin apa, superficial si retinand doar un fragment care le place sau se poate vedea rapid ...

#32
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Pot sa te privesc in ochi si sa-ti vorbesc si de pe wc daca tii neaparat ...
Nu cred c-o sa vrei , da' pot .

#33
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012

View Postsweet_smile, on 05 mai 2014 - 13:45, said:

Vedeti?! Inca o chestie oribila a tehnologiei. Numai faptul ca cineva poate sa citeasca sau sa scrie un mesaj altcuiva in timp ce e pe wc e deprimant si lipsit de orice frumusete care exista pe timpuri  cand oamenii in timp ce comunicau stateau frumos intr-un mediu placut, se priveau in ochi si schimbau opinii... da....si acum exista dar intr-o masura mai mica...de cele mai multe ori toti trec prin informatii/socializare ca gasca prin apa, superficial si retinand doar un fragment care le place sau se poate vedea rapid ...
Dar de ce e oribil? Atata timp cat nu se simte niciun miros, nu vad nicio problema. :D

Acum, serios vorbind, nu cred ca conteaza foarte mult locul, ci cat de important e pt. cel care citeste cel ce scrie si viceversa.

#34
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Ce inseamna pentru tine "sa traiesti cu adevarat"?

#35
cabral223

cabral223

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.03.2014

View PostJaJe, on 10 aprilie 2014 - 15:20, said:

Mi-as dori sa dau timpul inapoi cu cel putin 10-15 ani, cand eram copil parca altfel era lumea. Nu exista atata invidie cum este astazi, atata rautate, atata prostie etc...Pe zi ce trece, lumea devine din ce in ce mai rea..
România. In alte parti crede-mă nu e așa, când o sa vezi ca lumea poate fii si frumoasă o sa îți arunci laptopul sub pat.
Ne naștem ca sa trăim, iar trăit nu înseamnă pc sau stat în casă

#36
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

View Postcabral223, on 08 mai 2014 - 12:52, said:

România. In alte parti crede-mă nu e așa, când o sa vezi ca lumea poate fii si frumoasă o sa îți arunci laptopul sub pat.
Ne naștem ca sa trăim, iar trăit nu înseamnă pc sau stat în casă
Am trăit o bună parte din viaţa în Italia, şi ştiu cum este. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate