Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cine se pricepe la generare bitcoini?

  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
oceans

oceans

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2008
dap in principiu nu mai este profitabil dar daca vrei sa participi la minat se poate foarte usor cu un usb miner, dar sincer cei care vor sa vorbeasca serios pe tema asta veniti pe bitcointalk pe subforum romania, aici e o zona mai generala cu multi ignoranti.

#20
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Am un prieten care a studiat problema dar nu i-a dat cu plus, ce mi se pare fain e ca s_-a infiintat o firma romaneasca de solutii ecommerce cu bitcoins, ma rog eu urmaresc fenomenul de 2 ani dar nu mi se pare suficient de interesant inca.

#21
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
presupunand ca am 3 calculatoare si panouri fotovoltaice indeajuns, pot obtine cativa centi de bitcoins "gratis" ?
merci

#22
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Daca ai acelasi calculatoare, cu placi video de la nVidia, nu faci NIMIC, caci placile de la nVidia sunt bune la calculele cu numere cu VIRGULA, iar pentru BitCoin Mining iti trebuie placi ce stiu sa se descurce bine la calcule cu numere INTREGI, adica cele de la ATI.

O placa video la 65 milioane de la ATI stie sa faca aproape 2 milion de hash-uri pe secunda ( 2MH/s).
http://www.pcgarage....dr5-2x-512-bit/

Ai nevoie de o sursa de 700W probabil ca sa alimentezi o asemenea placa video, iar factura la curent va fi pe masura.
Te invit pe https://alloscomp.co...coin/calculator sa calculezi cati BTC poti face cu 2MH/s.

Ce calculatoare ziceai ca ai acasa ? :D

Daca vrei sa faci un 4$ / zi, iti trebuie o unitate dedicata ASIC de 500 GH/s, ce costa cateva mii de dolari, consuma de asemenea mult curent electric, insa dupa cum au spus antevorbitorii mei, pina cind iti va fi livrata, s-ar putea sa devina din ce in ce mai greu sa mineresti 1 coin.
Ce trebuie inteles, si repet, este ca, datorita faptului ca  din ce in ce mai multa lume contribuie la criptare cu astfel de calcule, in timp va deveni din ce in ce mai GREU sa faci 1 coin.

#23
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

 InTech, on 05 septembrie 2014 - 12:04, said:

Daca ai acelasi calculatoare, cu placi video de la nVidia, nu faci NIMIC, caci placile de la nVidia sunt bune la calculele cu numere cu VIRGULA, iar pentru BitCoin Mining iti trebuie placi ce stiu sa se descurce bine la calcule cu numere INTREGI, adica cele de la ATI.

O placa video la 65 milioane de la ATI stie sa faca aproape 2 milion de hash-uri pe secunda ( 2MH/s).
http://www.pcgarage....dr5-2x-512-bit/

Ai nevoie de o sursa de 700W probabil ca sa alimentezi o asemenea placa video, iar factura la curent va fi pe masura.
Te invit pe https://alloscomp.co...coin/calculator sa calculezi cati BTC poti face cu 2MH/s.

Ce calculatoare ziceai ca ai acasa ? Posted Image

Daca vrei sa faci un 4$ / zi, iti trebuie o unitate dedicata ASIC de 500 GH/s, ce costa cateva mii de dolari, consuma de asemenea mult curent electric, insa dupa cum au spus antevorbitorii mei, pina cind iti va fi livrata, s-ar putea sa devina din ce in ce mai greu sa mineresti 1 coin.
Ce trebuie inteles, si repet, este ca, datorita faptului ca  din ce in ce mai multa lume contribuie la criptare cu astfel de calcule, in timp va deveni din ce in ce mai GREU sa faci 1 coin.
merci ptr raspuns ! ... presupund ca investesc 1000 EUR in ceva Material chinezesc de decriptare, de 480 Mh/s, am sanse reale sa "vand" energia electrica la 0,2 EUR/kWh ?
merci tuturos ptr raspunsuri !
Victor

#24
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009
Aici voi discutati din auzite, din ce se vaita/lauda unul sau altul, nu ?
La mine este a doua luna in care totul merge excelent in sistemul sf-grid.
Singurul meu regret este ca nu am pus panourile la treaba in ultimii doi ani mai ales ca in prezent nu mai este nevoie de conversie FIAT, poti cumpara in romania panouri fotovoltaice, invertoare, regulatoare direct in bitcoin.

Edited by CostyOK, 06 October 2014 - 22:15.


#25
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Cum va merge minatul in 2016?

#26
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Ai vrut sa zici 2018 ...

#27
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Vad ca sunt acri strugurii aia daca dezgropi subiecte de acum 1-2 ani Posted Image

Edited by rola_ocb, 04 January 2018 - 19:54.


#28
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,060
  • Înscris: 10.04.2006
Mai face si el un post.
Majoritatea oricum le are pe aria asta :console:

#29
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 23.09.2017

 Adm, on 06 aprilie 2014 - 23:14, said:

Te-ai trezit tarziu.

Nu chiar...d aca este sa privim acum in trecut. In apr 2014 un bitcoin era 450 dolari. Acum este vreo 14.000. De ~28x mai mare. Daca cumpara atunci de 5000 dolari, acum avea pe putin 270.000 dolari Posted Image. Pacat ca nu ne putem intoarce in timp.

Edited by alex342, 10 January 2018 - 11:46.


#30
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
sa explice cineva de ce are astfel de variatii pretul bitcoiului.

dar cu liniuta de la capat ...

#31
wluf

wluf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 22.08.2017
si fara legende urbane, ca satoshi a facut, ca a disparut, ca a lasat codul, ca rahaturi din astea.

(eu stiu de ce variaza preturile in asa hal, dar ii las pe loveri sa explice ei)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate