Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Linux Mint 17 codenamed “Qiana”

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#37
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostPapillon_, on 04 aprilie 2014 - 10:43, said:

PS.Oricum aplicatiile fac diferenta nu OS-ul
Corect, pana la un punct. Eu oricum folosesc exact aceleasi aplicatii, indiferent se distributie/SO. Repet ce ma deranjeaza la Mint/Ubuntu, politica idioata de nu a avea in repourile proprii soft mai nou.

#38
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013

View PostHuza, on 03 aprilie 2014 - 23:40, said:

Un rolling release stabil nu exista. Ca sa ai ceva stabil ai nevoie de o perioada buna de teste + diverse proceduri pt acceptarea unui soft. Ei bine, asta se bate cap in cap cu rolling release-ul.

Gentoo e rolling release. Nu se bate nimic cap in cap cand ai habar cum sa faci un rolling release.
Cum spuneam, rolling release-ul ar fi putut fi un fel de next generation OS, pt. utilizatorii ce vor ultimile noutati.
Spre surprinderea ta am gasit Arch si Sabayon mai stabile decat Ubuntu non-LTS.
Canonical are o politica cretina si oameni de 2 lei.
Din cauza asta nu e in stare de ceva concret.

Edited by ovilix, 04 April 2014 - 15:27.


#39
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Cum poti vorbi de stabilitate pe rolling release cand de ex a aparut acum ceva timp o versiune noua de lighttpd care in gentoo evident a fost disponibila relativ repede. Problema a fost ca dupa cateva saptamani s-au descoperit probleme cu memory leak, au venit patchuri repede, de acord cu asta, dar eu in production in veci n-o sa pot face asta. Iti dai seama ce inseamna sa faci upgrade la versiunea buggy pe cateva sute de masini?!
Rolling release-ul e ok pt home use, ceva segment de development si cam aici se opreste. Eu m-am invatat ca daca o versiune noua nu-mi aduce ceva ce-mi trebuie, nu vad de ce sa fac upgrade.

#40
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tocmai asta este si motivul pentru care Ubuntu nu a trecut totusi la rolling release.

#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca folosesti unstable sau testing, se mai intampla. Dar pe stable, de obicei nu sunt probleme.

Cand am pus 13.04 primeam crash-uri peste crash-uri. Mint cu Cinna imi crapa si el nonstop. Pai daca si in cazul lor se poate vorbi de stabilitate... Ce naiba, Windows XP a rezistat 12 ani ca rolling, da Ubuntu/Mint doar 6 luni?

#42
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
@Huza eu am vorbit de gentoo stable.
Gentoo iti ofera posibilitatea sa mergi si cu versiunea mai jos.
In plus eu am recomandat rolling realease pt. home computing nu servere.
Si aici e o mica mare diferenta.

#43
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Si la home computing e ok, dar pt un user avansat, sau procesul sa fie atat de smooth si stabil incat sa nu existe probleme. Dar cum dupa un simplu update in Mint/Ubuntu uneori crapa X-ul, cam greu sa cred eu ca va ajunge curand vreuna din distributii rolling release.

PS: In Debian dupa un dist-upgrade m-am ales cu un named.conf nou nout...

#44
ovilix

ovilix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 01.08.2013
Lasa tu Ubuntu, mint si Debian sid.
Eu vorbesc de distributii care sunt setate sa fie rolling release.
Personal eu nu am avut probleme cu distributiile de genul asta.
Daca Canonical ar intelege modul de distribuire rolling release si s-ar tine de treaba cred ca le-ar iesi o distributie de genul asta.
Vorbim pe fapte nu de citit de pe forumuri: Arch se comporta ok atat timp cat aveai minim de atentie si o cunoastere a materialului (gnu/linux) ca utilizator mediu.
Sabayon a fost ok, nu am avut probleme mari cu el, poate altii au avut, dar nu a fost cazul meu.
Calculate, Gentoo nu am avut probleme de astea doua.
Poate doar din pricina mea.

Eu sunt de parere ca pt. dezvoltare si home computing distributiile rolling release sunt viitorul.
De ce?
Utilizatorul are nevoie de utilile drivere, ultimile noutati in materie de software.
La servere e alta poveste.
Dar cand stii ca ultimul driver + ultimul mesa te ajuta sa destul incat sa iti functioneze corect jocul dorit, face mult un rolling release.
Sa nu mai vorbim de kernel.
Cum spuneam setup-ul corect pt o distributie Linux pt. home computing e una rolling release.

#45
ionelbogos

ionelbogos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2014
Au aparut RC-urile pentru Linux Mint 17 Qiana.
La puteti descarca de aici sau de aici

Edited by ionelbogos, 14 May 2014 - 16:11.


#46
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012
Se pare că Linux Mint se va baza exclusiv pe versiunile LTS ale lui Ubuntu, interesant. Posted Image

#47
ionelbogos

ionelbogos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2014
"The decision was made to stick to LTS bases. In other words the development team will be focused on the very same package base used by Linux Mint 17 for the next 2 years. It will also be trivial to upgrade from version 17 to 17.1, then 17.2 and so on. Important applications will be backported and we expect this change to boost the pace of our development and reduce the amount of regressions in each new Linux Mint release. This makes Linux Mint 17.x very important to us, not just yet another release, but one that will receive security updates until 2019, one that will receive backports and new features until 2016 and even more importantly, the only package base besides LMDE which we’ll be focused on until 2016." Clement Lefebvre
Sursa : http://linuxmint.com/planet/index2.php

#48
BughY25

BughY25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 05.03.2006
Am instalat Mint 17 Mate x86, toate bune si frumoase, dau un restart, mi se logheaza, apoi imi apare un black screen, mouse imi functioneaza si cam atat. Ce e de facut?

#49
perseus989

perseus989

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.04.2014

View PostBughY25, on 30 mai 2014 - 08:48, said:

Am instalat Mint 17 Mate x86, toate bune si frumoase, dau un restart, mi se logheaza, apoi imi apare un black screen, mouse imi functioneaza si cam atat. Ce e de facut?
Cel mai bine si mai indicat ar fi sa instalezi Windows 7 inapoi. Nu degeaba are Linux Mint = 0.3% si Windows 7 = 51% utilizatori. Tu nu gandesti la fel ?

#50
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006

View Postperseus989, on 30 mai 2014 - 15:12, said:

Cel mai bine si mai indicat ar fi sa instalezi Windows 7 inapoi. Nu degeaba are Linux Mint = 0.3% si Windows 7 = 51% utilizatori. Tu nu gandesti la fel ?
versus

View Postperseus989, on 09 aprilie 2014 - 16:45, said:

... Folosesc Linux Mint 16 acum. Folosesc Linux Mint de 4 ani. Am ami incercat si alte distributii, dar Mint se comporta cel mai bine.
Posted Image Posted Image Posted Image

#51
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A apărut versiunea finală !

http://ftp.heanet.ie....com/stable/17/

#52
Amstrad

Amstrad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.02.2012
Macar o parere de la cei care s-au intalnit cu situatii similare: am instalat Mint17 in /root unde initial era Mint16. Acum /home-ul cu fisierele din Mint16 nu-l mai pot accesa pt ca ar fi criptat, e-cryptfs nu gaseste vreo parola, testdisk nu ma poate ajuta. Mai e vreo sansa sa recuperez datele din /home?

#53
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
E ok daca partitionez asa? Nu stiu cat sa faca partitia root; sa pun mai mult, mai putin?
HDD 1 TB, 8GB RAM
1. root   40 GB - primary, beginning
2. swap 10 GB - primary,  beginning
3. home  ........  - primary,  beginning

#54
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
N-ai nevoie de swap la 8 GB RAM, daca vorbim de o utilizare obisnuita.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate