Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Instalare manuala Zoiper

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
pun si eu una, ca-s nou (relativ) in Linux Mint.

ce dracu' faci cu un fisier .run dupa ce-l dezarhivezi?

mai exact, e vorba de Zoiper, ca alt soft mai acatarii de VoIP in Linux, nu e. si da, nu-s chiar nou, deci am
mai cascat ochii pe la alte programe inainte sa aleg Zoiper-ul pe care-l am si pe Android. pe net se latra
mult cu privirea la instalatu' de tar.gz-uri si ce se face cu ele, numai ca atata vorbarie e pe unde cautasem
eu de iti vine sa te urci pe pereti. lungesc unii ciorba mai frate...de nu-i adevarat.

ce-am facut eu (dupa ce m-am umplut de nervi): am dezarhivat pacostea, in arhiva un singur fisier .run...
am deschis un terminal, am dat-o pe superuser (su -), am luat fisierul ala cu "drag'n drop" si l-am aruncat in
terminal. a inceput instalarea si eu nu am mai simtit nevoia sa pocnesc pe cineva.

poate ajuta pe cineva metoda mea. da' tot vreau sa aflu cum se procedeaza cu .run-urile, scurt si la obiect.


View Postdan-s, on 02 aprilie 2014 - 16:45, said:

Nu știu cât de mulți se vor băga într-un topic în care sunt considerați tonți....
asa cum in engleza exista "(insert whatever the f*ck here) for dummies" si nu se simte nimeni jignit...

Edited by dygey, 02 April 2014 - 18:56.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Fa-l dracului executabil.

#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@dygey
http://en.wikipedia.org/wiki/Chmod

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 02 aprilie 2014 - 19:01, said:

E prea avansat. Are la click dreapta in proprietati: http://www.passmark....rties_small.png

#5
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postneagu_laurentiu, on 02 aprilie 2014 - 18:56, said:

Fa-l dracului executabil.

si fac ce cu el? ca din cate stiu eu, in Linux nu prea tine cu .exe. il rulez cu Wine de fiecare data cand vreau Zoiper
sau ce program o fi el? no offense, am inteles fix nimic, da' multam oricum.

@_-_: still cold. linii de comanda...greu deocamdata. hai sa zicem ca nu-s tont. sa zicem ca-s prost de-a binelea.

Edited by dygey, 02 April 2014 - 19:15.


#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdygey, on 02 aprilie 2014 - 18:54, said:

instalatu' de tar.gz-uri si ce se face cu ele, numai ca atata vorbarie e pe unde cautasem
eu de iti vine sa te urci pe pereti. lungesc unii ciorba mai frate...de nu-i adevarat.
De ce te chinui cu surse, cand gasesti pachetul in software center?

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdygey, on 02 aprilie 2014 - 19:14, said:

si fac ce cu el? ca din cate stiu eu, in Linux nu prea tine cu .exe.
Dai enter. Nu e un .exe dar e un .run care devine executabil (nu are formatul MS).

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2014 - 19:20.


#8
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postlucifer76, on 02 aprilie 2014 - 19:17, said:

De ce te chinui cu surse, cand gasesti pachetul in software center?

am cautat Zoiper de-am capiat. ori nu l-am vazut, ori nu e. erau doar cativa clienti SIP/VoIP
care fie erau pe treaba lor, fie nu faceau ce face asta. am gasit ekiga, asterisk si alte nebunii
da' p-asta nu. m-am uitat, nu l-am vazut, pa si pusi. am intrat pe site-ul respectiv, stiam ca au
varianta pentru Linux, am descarcat si apoi...m-am uitat lung.

View Postneagu_laurentiu, on 02 aprilie 2014 - 19:20, said:

Dai enter. Nu e un .exe dar e un .run care devine executabil (nu are formatul MS).
inteles. si trebuie sa fac ceva anume ca un .run sa fie "executabil non-MS"? retine setarile chiar
si daca nu este instalat?

Edited by dygey, 02 April 2014 - 19:26.


#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdygey, on 02 aprilie 2014 - 19:25, said:

am cautat Zoiper de-am capiat. ori nu l-am vazut, ori nu e.
Acum vad ca nu este in repo Ubuntu :). Ciudat, in cel Arch este.
http://www.zoiper.co...er3#linux/step3
Click here for download / installation instructions
Dai click si apare simplu de tot.

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
E un installer, face el treaba pentru care a fost facut. Doar sa-i atributii drepturile de executie, ti-am dat si o imagine.
Altfel nu stiu ce te complici si nu instalezi aplicatia direct din depozitul distributiei.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postdygey, on 02 aprilie 2014 - 19:14, said:

@_-_: still cold. linii de comanda...greu deocamdata. hai sa zicem ca nu-s tont. sa zicem ca-s prost de-a binelea.

Ti-am dat un link catre comanda 'chmod' deoarece este una dintre cele mai importante comenzi Linux. Exista cai mai simple, intr-adevar, pentru a obtine acelasi efect. Insa daca la un moment nu ai acces decat in Terminal, atunci aceasta comanda este vitala. Uneori o gasesti la un simplu click dreapta (in meniul contextual) sau intr-unul din meniurile oricarui File manager. Exista si aplicatii dedicate care contin aceasta comanda.
Dar cel mai bine ar fi sa o studiezi si sa o incerci. Nu este obligatoriu sa inveti de la inceput codurile numerice, deoarece parametrii ii poti exprima si literar, tinanand cont de drepturile pe fisier (care pot apartine utilizatorului curent, grupului, altora, tuturor), de atributele (modul) unui fisier (read, write, execute) si de operatori speciali cum ar fi "+" pentru setare a unui mod sau "-" pentru eliminare a unui mod.
Multe comenzi Linux au si parametri pe care nu ii vei utiliza niciodata, deci nu ai de ce sa ii inveti pe toti. Nici nu trebuie sa ii inveti pe dinafara deoarece poti consulta oricand pagina din manual cu "man comanda", "comanda --help" etc.
Parametrii de mai sus trebuie sa ii inveti, deoarece in multe file managere, gasesti comanda respectiva in meniu tot sub numele de chmod si doar bifezi "r", "w", "x" pentru (user), (g)roup si (o)thers.
Asociata conceptului de recursivitate (parcurgere a subdirectoarelor pana la ultimul nivel de adancime) comanda devine foarte puternica si rapida. Uneori chiar si in interfata grafica a comenzii din diverse file managere trebuie sa bifezi un simplu "R" pentru recursivitate. Deci, nu poti evita cunoasterea acestei comenzi.

Edited by _-_, 02 April 2014 - 19:42.


#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@lucifer76: nici in ala de Mint nu era. plus ca mai e o faza...am incercat sa descarc arhiva de pe site.
mozilla, Linux Mint. nu s-a descarcat nici moarta. ok, opera atunci. nimic. a trebuit sa bootez windows-ul,
sa descarc cu ala (tare sau ce?) si asa am reusit. dar instructiunile nu mi-au aparut, probabil site-ul
era busit sau ceva. acum vad ca apare si e destul de simplu si frumos explicat. tont o-i fi eu, dar batut
in cap sa nu inteleg asa o explicatie...asta nu.

View Postneagu_laurentiu, on 02 aprilie 2014 - 19:33, said:

Doar sa-i atributii drepturile de executie
acum, ca mi-ai zis asta, am inteles. Posted Image

Attached Files


Edited by dygey, 02 April 2014 - 20:03.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu stiu insa cand vine un incepator trebuie sa-i dai echivalente ca in Windows, sunt din astea si aici.

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2014 - 19:57.


#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Adica echivalentul asteia?

Attached Files



#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 02 aprilie 2014 - 20:01, said:

Adica echivalentul asteia?
Nu. Ai postat deja cea cu drepurile din fereastra grafica.

View Postcinealtul, on 02 aprilie 2014 - 20:03, said:

Vechea poveste! Deschide un topic pe aria Linux si incepe sa discute despre Windows sau orice altceva decat ar trebui.
Pai cine spune ca aia-i neagra, alta-i maro si ca de aur e Windows. Tot cei ce au impresia ca aici e Raiul dupa ce zic ca vin din Iad apoi fug inapoi.

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2014 - 20:08.


#16
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postneagu_laurentiu, on 02 aprilie 2014 - 19:57, said:

Eu stiu insa cand vine un incepator trebuie sa-i dai echivalente ca in Windows, sunt din astea si aici.

daca nici cu windows-ul n-a umblat prea mult (ca mine), atunci mai bine il pui s-o ia de la zero. oricum, iesi mai simplu
daca-l inveti fara comparatii. cred.

e o balanta fina, cel putin pentru mine. trebuie aflat pe parcurs comenzile si ce face fiecare. putin simplu, amestecat
cu putin complicat, pentru lucrurile importante. majoritatea n-o sa se apuce de toate minunile de care e in stare un OS.
cum a fost asta cu chmod-ul la mine. daca ma puneai sa citesc si sa bag la cap, maine ma uitam ca vita la tine cand ma
intrebai ce-i cu ea. acum, ca m-am lovit oarecum de chestia asta, o tin minte. la fel a fost si cu instalatu' din repositorii
de pe net. am vazut un exemplu de comanda de-aia, am bagat la cap ca pe undeva trebuie sa fie un "apt-get", acum o
stiu. de vreo 4 ani.

multi vor doar sa-si configureze sistemul, sa-si puna pe el ce-i intereseaza si ce folosesc in mod frecvent si cam atat. nu se
apuca de programare niciodata, nu incep sa compuna pagini HTML si scripturi, etc. o aplicatie de vorbit (voce sau mesagerie),
un client de e-mail, un player media decent, ceva de aratat vremea, un office, mai si-un GIMP si cam asta o sa vezi la userul
obisnuit. si user-ul asta obisnuit o sa-ti invete punctual, pe moment ce are nevoie de cate-o chestie. dar mai repede o sa tina
minte asa ce are de facut.


@all: eu zic sa n-o dam in contre. mi-e mi-a placut ideea (desi ma consider tont in materie). raspunde cine vrea si poate. un fel
de "ti-am rezolvat problema, pa. cand mai ai alta, vii inapoi". nici chiar eu nu m-as da inapoi sa ajut punctual, chit ca la randul
meu mi-as lua informatia de pe net, din alta parte. poate omul nu a gasit informatia respectiva. daca o gasesc, o iau, o testez,
o dau mai departe. eventual, o bag si eu la cap, ca poate nu strica. topicul asta se vrea a fi un fel de mura-n gura, ceea ce nu
e chiar rau. de ce sa pun un om sa-si cumpere toata trusa de chei si surubelnite, cand el nu are nevoie decat sa stranga un
singur surub? daca maine are nevoie sa stranga altul de alta marime, ii spun sa isi ia alta cheie/surubelnita potrivita. si usor-usor...

Edited by dygey, 02 April 2014 - 20:33.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcinealtul, on 02 aprilie 2014 - 20:20, said:

Tu ai?
Ai, n-ai mingea tragi la poarta !

Edited by neagu_laurentiu, 02 April 2014 - 20:25.


#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pentru dygey. Uite un exemplu:

Am dat comanda "cd ~/Dow" si am apasat tasta <TAB> ca sa apara automat "cd ~/Downloads", apoi am tastat <Enter>.
Astfel am parcurs calea din directorul de 'home' in directorul 'Downloads'.
Am creat fisierul cu numele test si am listat toate fisierele din director cu ajutorul comenzii 'ls'.
Pentru fisierul test' observa sirul "-rw-r--r--", unde primul "-" inseamna ca nu este (d)irector si apoi urmeaza pentru toate clasele de utilizatori de utilizatori, secvente de 'rwx' in care, daca apare '-', atunci dreptul respectiv nu exista.
Comanda "chmod a+x test" a setat dreptul de executie pentru toate clasele de utilizatori (all) asupra fisierului cu numele 'test' (asta ca un exemplu simplu).
Dupa aceasta comanda sirul de mai sus s-a schimbat in "-rwxr-xr-x".

Eu am dat comenzile in fereastra Terminal din MAC OS X, dar sub Linux este exact la fel.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate