Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Mușcătură de câine fără sânge

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
asta vara m-a muscat un caine. era de casa (scapat dintr-o curte, de fapt a vrut sa il muste pe cainele meu, da' m-a nimerit pe mine). cainele fiind de casa era vaccinat antirabic (sa multumim programului de vaccinare antirabica gratuita facuta de stat pt.cainii din gospodarii!). am facut antitetanos (pt ca nu il facusem in ultimii 10 ani) si s-a urmarit veterinar cainele in cauza, nu au fost.pb.asa ca am scapat de antirabic (care pe langa interdictia la bere are si niste efecte negative naspa...unii chiar au facut turbare din vaccin si nu am vrut sa testez daca's printre aia 0,5% care fac turbare din vaccin).

eu as prinde cainele si l-as duce la un cab.veterinar sa vad cum se comporta in urmatoarele 10 zile...apoi clar l-as eutanasia (pt.ca un caine vagabond care musca e agresiv si asta cere...)

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 anknic, on 31 martie 2014 - 22:36, said:

asta vara m-a muscat un caine. era de casa (scapat dintr-o curte, de fapt a vrut sa il muste pe cainele meu, da' m-a nimerit pe mine). cainele fiind de casa era vaccinat antirabic (sa multumim programului de vaccinare antirabica gratuita facuta de stat pt.cainii din gospodarii!). am facut antitetanos (pt ca nu il facusem in ultimii 10 ani) si s-a urmarit veterinar cainele in cauza, nu au fost.pb.asa ca am scapat de antirabic (care pe langa interdictia la bere are si niste efecte negative naspa...unii chiar au facut turbare din vaccin si nu am vrut sa testez daca's printre aia 0,5% care fac turbare din vaccin).

eu as prinde cainele si l-as duce la un cab.veterinar sa vad cum se comporta in urmatoarele 10 zile...apoi clar l-as eutanasia (pt.ca un caine vagabond care musca e agresiv si asta cere...)
Si daca dupa cele 10 zile se dovedeste ca are rabie,ce faci?Posted Image  
Degeaba te mai vaccinezi dupa 10 zile,ai deja calea spre cimitir batatorita.Posted Image

#39
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011

 I2O, on 01 aprilie 2014 - 15:55, said:

Si daca dupa cele 10 zile se dovedeste ca are rabie,ce faci?Posted Image  
Degeaba te mai vaccinezi dupa 10 zile,ai deja calea spre cimitir batatorita.Posted Image

Antirabicul se face doar daca este un caine necunoscut. Daca este un animal cunoscut va fi monitorizat de un veterinar, cica simptomele sunt foarte clare.

Dar trebuie obligatoriu urmat tratamentul cu antibioticul prescris de medicul curant sau medicul de la urgente. Dezinfectarea ranii nu exclude posibilitatea infectarii cu anumite bacterii care in timp gac ravagii in corp.

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 mishu6969, on 02 aprilie 2014 - 23:21, said:

Antirabicul se face doar daca este un caine necunoscut. Daca este un animal cunoscut va fi monitorizat de un veterinar, cica simptomele sunt foarte clare.

Dar trebuie obligatoriu urmat tratamentul cu antibioticul prescris de medicul curant sau medicul de la urgente. Dezinfectarea ranii nu exclude posibilitatea infectarii cu anumite bacterii care in timp gac ravagii in corp.
Si cu ce te incalzeste ca dupa 7-8 zile veterinarul il descopera ca are rabie?Oricum nu te mai poti trata,mai bine faci din timp ca sa fii sigur si cu asta basta.

Edited by I2O, 02 April 2014 - 23:41.


#41
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 mishu6969, on 02 aprilie 2014 - 23:21, said:


Antirabicul se face doar daca este un caine necunoscut. Daca este un animal cunoscut va fi monitorizat de un veterinar, cica simptomele sunt foarte clare.

Dar trebuie obligatoriu urmat tratamentul cu antibioticul prescris de medicul curant sau medicul de la urgente. Dezinfectarea ranii nu exclude posibilitatea infectarii cu anumite bacterii care in timp gac ravagii in corp.
Vaccinul se face obligatoriu, serul anitrabic se face daca e un caine nevaccinat. Exista vaccin antirabic si ser antirabic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate