Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mușcătură de câine fără sânge

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 D_FENS, on 30 martie 2014 - 13:55, said:

Nu e cam aiurea sau hilar,cum sa-i zic?Sa stai sa urmaresti zile intregi o potaie?

Nu era mai bine ca acel caine sa fie prins de cei de la ecarisaj si urmarit intr-un adapost?
Mai bine sa-l puna sa faca o lista cu numele ceror muscati de el/ea (javra).

#20
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
Bine, bine. Da' macar capaceai maidanezu' pe loc.

Pe mine m-a muscat un caine dintr-o haita de patru, cand eram mic. Antirabic, toate bucuriile. Putea sa se termine foarte nasol pentru mine, daca nu erau alti oameni in preajma.

De atunci mi-a intrat in reflex. Chit ca ma musca, la primul marait il crăp. Pana acum, am ratat milimetric de 3 ori, 3 lovituri decisive. 3 maidanezi care s-au apropiat latrand mult mult prea mult.

Ma si oftic ca dupa ce ratez, pastreaza distanta, si nu mai am a doua sansa. As zice ca in momentele alea turbez preventiv, caci efectiv nu-mi pasa unde sunt sau cine se uita: mancare de vietnamez il fac.

Edited by hesu154, 30 March 2014 - 14:34.


#21
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Acum m-am întors de la spital și mi-au zis să stau liniștit că nu am de ce să îmi fac griji că nu a curs sânge doar că trebuie să urmăresc câinele 14 zile, iar dacă o ia la pădure sau mierlește, să mă duc să-mi facă vaccinul. Evident că m-am dus întâi la boli infecțioase, apoi m-au trimis la upu, după care m-au întors iar la boli infecțioase Posted Image

La noi în Bârlad primarul a spus public filmat fiind într-o ședință că ar împușca opoziția și presa, dar de câini nu a zis nimic Posted Image frumos, nu?

Edited by GEORGiQ, 30 March 2014 - 15:15.


#22
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ce aberatie...sa urmaresti cainele, lol....alta treaba nu ai acum decat sa pazesti un maidanez.
Si a 2-a aberatie e ca nu ti-a facut antirabic.
Macar tu esti happy ca poti bea. Posted Image

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca este posibila urmarirea ciinelui e cea mai buna solutie, vaccinul antirabic poate sa aibe si reactii adverse, mai ales cel folosit in Romania si mai ales poate sa nu fie eficient oricum protocolul fiind depasit cu 30 de ani si un factor de peste 100x la pretul permis de sistemul sanitar romanesc (si implicit pretul pus pe viata si sanatatea oamenilor).
Daca zice ca l-a mai facut inainte sansele sint intr-adevar mai mici de probleme desi nu se stie niciodata daca e acelasi vaccin, daca chiar i-au facut vaccin sau doar ser fiziologic acum n ani, daca asta de acum nu e degradat, etc.

#24
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Eu nici nu cred ca exista caini turbati in orase, oricum daca era turbat ai fi vazut sigur simptomele. Boala asta e pe cale de disparitie, poate o mai gasesti la ceva salbaticiuni prin padure. De asemenea fatpul ca nu poti sa bei alcool daca iei antibiotice sau faci vaccinuri e tot un mit. Poti sa bei una doua beri linistit, n-are ce sa se intample!

#25
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Am să mă mai uit la el din când în când odată la câteva zile timp de 14 zile totuși, după aia cred că-i fac manevră :)

#26
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Domnu doctor Ricky, mai usor cu indicatiile!

Alcoolul poate potenta sau inhiba de la caz la caz un medicament, valabil pt antibiotice cat si pt restul.
7 zile nu crapa nimeni fara alcool, da e posibil sa crape de la alcool+ medicatie.

#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 -Diana-, on 30 martie 2014 - 17:19, said:

Ce aberatie...sa urmaresti cainele, lol....alta treaba nu ai acum decat sa pazesti un maidanez.
Si a 2-a aberatie e ca nu ti-a facut antirabic.
Macar tu esti happy ca poti bea. Posted Image


Este practica comuna sa urmaresti animalul daca poti face lucrul asta. Vaccinul este foarte solicitant pentru organism. Preferabil sa il eviti daca se poate. Orice medic recomanda asta. Evident trebuie sa fii sigur 100% care-i cainele care te-a muscat si sa fii capabil sa tii geana pe el, nu e loc de poate sau parca.

Inca ceva: daca incep simptomele de turbare esti mort. Nu te mai scapa nimeni. Ai fix o fereastra de 72 de ore de la infectare in care te poti vaccina. Dupa aia e tarziu.

#28
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
http://www.ziaruldei...-o-cusca~ni3lr4

E din 2005 stirea.

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 -Diana-, on 30 martie 2014 - 18:36, said:

Alcoolul poate potenta sau inhiba de la caz la caz un medicament, valabil pt antibiotice cat si pt restul.

Dupa cum am aratat mai sus nu e nici o chestie cu nici unul dintre vaccinurile existente oficial in US vs. alcool.

La Verorab (ce se comercializeaza in Romania inteleg) la fel, nimic mentionat:

http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=3024

Alcoolul e un aliment relativ comun, daca era vreo problema in mod sigur era mentionat. Adica mentionezi corticoizii şi tratamentele imunosupresoare (care nu sint chestii deloc comune) si nu spui omului ca n-are voie sa bea o bere. Sa fim seriosi, daca era ceva era mentionat.

Ca o paranteza uite cum arata interactiunile de la banala aspirina:

Interactiuni
Se impune prudenţă în cazul asocierii acidului acetilsalicilic cu următoarele produse medicamentoase:
- alte antiinflamatoare nesteroidiene – risc de ulceraţii şi hemoragii digestive;
- glucocorticoizi – risc de ulceraţii şi hemoragii digestive;
- anticoagulante orale – risc hemoragic (este necesară monitorizarea timpului de protrombină şi ajustarea dozelor);
- heparine – risc hemoragic;
- ticlopidina şi alte antiagregante plachetare – creşte riscul hemoragiilor;
- trombolitice (alteplaza, streptokinaza) – risc hemoragic;
- interferon alfa; acidul acetilsalicilic poate inhiba acţiunea inteferonului
- litiu – creşte concentraţia plasmatică a acestuia, risc toxic;
- metotrexat – creşte toxicitatea hematologică;
- inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei – risc de insuficienţă renală acută;
- digoxina – creşte concentraţia plasmatică a acesteia şi riscul efectelor toxice;
- ciclosporina, sărurile de aur, medicamentele nefrotoxice – creşte concentraţia plasmatică a acestora şi a efectelor nefrotoxice;
- uricozurice (de exemplu probenecid), datorită scăderii efectului uricozuric (competiţie pentru eliminarea acidului uric la nivelul tubilor renali); se recomandă utilizarea altui analgezic;
- antidiabetice orale; creşte riscul hipoglicemiant al antidiabeticelor orale; sunt necesare informarea pacientului şi controlul mai frecvent al glicemiei.


#30
heathledger

heathledger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 01.01.2012
bai maidanezilor, nu-l mai muscati pe georgiq ca nu mai poate trage la masea

#31
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Alcoolul in moderatie este benefic pentru sanatate. Este un bun vasodilatator, se presupune ca ajuta la preventia colmatarii vaselor de sange si aparitia infarctului miocardic.

Deasemenea vinul contine antioxidanti, care intarzie imbatranirea celulara.

Dar voi puteti face misto.

#32
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
si ficatul face misto, exista cativa ml pe care poti sa-i bei de vin dar cand vorbim deja de 200 300 ml este deja mult sa nu mai zic de cei care beau si 1l pe zi. Nici eu nu cred ca acel caine era turbat, app in Moldova in curand o sa avem mai multi caini ca oameni si probabil va urma o revolutie caine-om, sper asociatiile de psihopati sa dispara sau macar sa nu mai fie ascultate si sa dispara si toti maidanezii intr-un fel sau altul.

#33
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 Hedonist, on 30 martie 2014 - 13:32, said:

Singura alternativa la antirabic este sa prinzi cainele si sa-l urmaresti, daca e bolnav moare in 10 zile-12 zile, sau chiar mai repede la maidanezi ca paralizeaza si isi fura vre-o fatala.
Vaccinul se face obligatoriu + ser antirabic (in cazul lui), apoi se urmareste cainele, iar daca moare se repeta schema de tratament. Rabioa odata luata nu mai scapi de ea.

#34
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Arkouda, on 30 martie 2014 - 20:20, said:

Alcoolul in moderatie este benefic pentru sanatate. Este un bun vasodilatator, se presupune ca ajuta la preventia colmatarii vaselor de sange si aparitia infarctului miocardic.

Deasemenea vinul contine antioxidanti, care intarzie imbatranirea celulara.

Dar voi puteti face misto.
50 de grame de alcool la barbatii sanatosi si 30 la femei din cate stiu eu,cei care sufera de anumite boli...pot sa isi intrebe medicul.

Edited by I2O, 30 March 2014 - 21:52.


#35
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
Costeld 69 @    Daca nu moare in 14 zile in ziua a 15 trimitel tu pe lumea cealalta...

Edited by rhdghdhs, 30 March 2014 - 22:01.


#36
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

 f300, on 30 martie 2014 - 18:55, said:

Alcoolul e un aliment relativ comun,

Wow. Ia incearca sa traiesti o luna cu alcool si apa si ai sa ai o surpriza despre cat de comun aliment este alcoolul.

Edited by Arkouda, 31 March 2014 - 22:00.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate