Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Mușcătură de câine fără sânge

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Ieri m-a mușcat un câine maidanez, insă a reușit doar să îmi composteze pantalonii, o mică gaură, fără să îmi curgă sânge doar s-a învinețit foarte puțin o zonă mică. Trebuie să îmi fac antirabicul?

M-a mai mușcat un câine acum 8 ani și a trebuit să îmi fac vaccinul antirabic și lună nu am putut să beau nici măcar o bere, nu aș vrea să mai trec prin asta :)

#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Tu vrei si cu sufletu'-n rai si cu... Esti chiar atat de lipsit de vointa si dependent de alcool, inca sa nu rezisti o luna? Nu mori man.

Chiar daca nu ti-a curs sange, faptul ca acolo s-a invinetit, inseamna ca impactul a fost destul de mare incat sa produca leziuni. De ce nu te duci la spital sa te vada cineva? Macar ceri o parere de la cineva avizat, care se price si mai ales care si vede la fata locului ce si cum. Chiar daca va fi de injectie, sa zicem, totusi, nu te leaga nimeni cu forta de scaun si nu te obliga. Vrei (pentru binele tau) bine, nu, iar bine.


PS. Mama lor de jigodii...

#3
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
N-are legatura cu sangerarea.
Trebuie antirabic, daca te-a compostat.
Daca doar ti-a rupt pantalonii, nu, insa daca te-a muscat, da.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Ai fi in stare sa iti risti viata pentru o bere? Eu nu beau deloc si numai mor, nu vad de ce ai muri tu dupa o luna fara bere. Ai grija ca turbarea nu se mai vindeca daca nu faci vaccin inainte de aparitia simptomelor. Nu te juca cu viata.

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

 GEORGiQ, on 30 martie 2014 - 12:41, said:

Ieri m-a mușcat un câine maidanez, insă a reușit doar să îmi composteze pantalonii, o mică gaură, fără să îmi curgă sânge doar s-a învinețit foarte puțin o zonă mică. Trebuie să îmi fac antirabicul?

M-a mai mușcat un câine acum 8 ani și a trebuit să îmi fac vaccinul antirabic și lună nu am putut să beau nici măcar o bere, nu aș vrea să mai trec prin asta Posted Image


   Stimate coleg, nu dau sfaturi, insa ce ti s-a intamplat tie (tot rupere de pantaloni si tot vanatai fara urme de sange) mi s-a intamplat mie anul trecut. Am stat cateva ore in cumpana daca sa ma duc sau nu la centrul antirabic si am zis sa ma duc totusi stiind cat de periculoase sunt muscaturile astea daca nu se intervine la timp. Doctora care m-a consultat mi-a zis ca nu conteaza ca nu a curs sange insa este posibil ca saliva cainelui respectiv sa fi patruns prin piele asa ca pana la urma am facut vaccinul antirabic. Las-o naibii de bere, macar o luna, daca  e vorba de sanatatea ta. A, dar am zis ca nu dau sfaturi. Ia-o ca pe o povestire si actioneaza dupa cum crezi.

    Acum am vazut ce ti-a scris  @Diana. E foarte bine ce ti-a scris ea si intareste ce ti-am scris si eu, retine, din proprie experienta !

Edited by fansat, 30 March 2014 - 13:13.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E 2014 eu zic sa afli exact ce vaccin e folosit si sa citesti exact prospectul.

Aici de exemplu e o lista cu 3 mai des folosite, probabil nu in Romania (cel putin unul sigur nu e folosit in Romania pentru ca stiu ca e f scump):

http://skeptics.stac...on-with-alcohol

Quote

While each sheet includes the standard worry-inducing list of every known, suspected and barely plausible potential side-effect and counter-indication for use, none mention alcohol.

O alternativa (singura sigura) e sa capturezi sau sa urmaresti zilnic ciinele, daca e posibil.

#7
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
Mersi pentru răspunsuri...cred că am să dau o fugă totuși... poate nu e prea târziu că au trecut 13 ore de când m-a compostat mizeria aia de cãine.

#8
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007

 GEORGiQ, on 30 martie 2014 - 12:41, said:

M-a mai mușcat un câine acum 8 ani și a trebuit să îmi fac vaccinul antirabic și lună nu am putut să beau nici măcar o bere, nu aș vrea să mai trec prin asta Posted Image

Prin ce nu mai vrei sa treci?Sa te muste un caine sau sa nu poti bea 1 luna?
Vezi ca se gaseste si bere fara alcool,asta daca mergi des la iarba verde si nu poti manca mici fara sa mai savurezi o bere.

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,320
  • Înscris: 31.08.2006

 GEORGiQ, on 30 martie 2014 - 13:23, said:

Mersi pentru răspunsuri...cred că am să dau o fugă totuși... poate nu e prea târziu că au trecut 13 ore de când m-a compostat mizeria aia de cãine.

   Du-te linistit, ca nu e inca tarziu,.

#10
GEORGiQ

GEORGiQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 15.04.2005
În drum spre spital o să trec prin locul unde m-a muscat poate-l văd pe fraier să-l masez un pic cu măcar o rotă de la masină să merite efortul - o lună fără sprit :))

Nu beau foarte mult dar beau aproape în fiecare zi o bere două sau câteva pahare de vin. Pentru viitorul compromis cred că trebuie mătrăsit fraieru...să nu mai muste si pe altii si să treacă apoi prin astfel de chinuri :))

Edited by GEORGiQ, 30 March 2014 - 13:30.


#11
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
...chinuri mari...:D

#12
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Singura alternativa la antirabic este sa prinzi cainele si sa-l urmaresti, daca e bolnav moare in 10 zile-12 zile, sau chiar mai repede la maidanezi ca paralizeaza si isi fura vre-o fatala.

O alta e sa duci cainele la un centru veterinar sa-i faca aia testul daca e bolnav, eu am fost in aceasta pozitie. Se iau 24 monstre de encefal si se pun pe lamela obiectivului, se spreiaza cu o substanta si se expune sub microscop la UV. Un medic bun observa imediat celulele nervoase distruse.

Defapt la drept vorbind, si daca te vaccinezi trebuie sa-l urmaresti, vaccinul nu e 100% sigur.

Edited by Hedonist, 30 March 2014 - 13:34.


#13
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ce legatura are urmaritul cainelui cu antirabic?
Il urmaresti sa vezi daca e turbat, sau..? Ca eu nu am inteles.

#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Il urmaresti sa vezi daca incepe sa aiba simptomele specifice turbarii (saliva in exces, agresivitate fara motiv) si daca moare repede. La animale turbarea se manifesta mai repede decat la om.

Edited by gerbil, 30 March 2014 - 13:51.


#15
D_FENS

D_FENS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,387
  • Înscris: 18.09.2007
Nu e cam aiurea sau hilar,cum sa-i zic?Sa stai sa urmaresti zile intregi o potaie?

Nu era mai bine ca acel caine sa fie prins de cei de la ecarisaj si urmarit intr-un adapost?

#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Intr-o tara normala la cap da, mai ales ca acel caine poate musca si alte animale si uite asa te trezesti cu un focar de turbare. Este putin probabil, dar nu imposibil.

Edited by gerbil, 30 March 2014 - 14:03.


#17
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sansele ca cainele ala sa fie turbat sunt minime spre zero
te chinui degeba cu anti-rabicul
mai bine te duci il prinzi si il duci la disecat si vezi daca are rabie sau nu. eu sunt 99.9999999% convins ca e doar unul dintre cainii dobitoci de pe strada, fara rabie

Edited by onlyone, 30 March 2014 - 14:17.


#18
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 GEORGiQ, on 30 martie 2014 - 12:41, said:

Ieri m-a mușcat un câine maidanez, insă a reușit doar să îmi composteze pantalonii, o mică gaură, fără să îmi curgă sânge doar s-a învinețit foarte puțin o zonă mică. Trebuie să îmi fac antirabicul?
M-a mai mușcat un câine acum 8 ani și a trebuit să îmi fac vaccinul antirabic și ........, nu aș vrea să mai trec prin asta Posted Image

 GEORGiQ, on 30 martie 2014 - 13:28, said:

În drum spre spital o să trec prin locul unde m-a muscat poate-l văd pe fraier să-l masez un pic cu măcar o rotă de la masină ..

 Hedonist, on 30 martie 2014 - 13:32, said:

Singura alternativa la antirabic este sa prinzi cainele si sa-l urmaresti, daca e bolnav moare in 10 zile-12 zile, sau chiar mai repede la maidanezi ca paralizeaza si isi fura vre-o fatala.
.... si daca te vaccinezi trebuie sa-l urmaresti, vaccinul nu e 100% sigur.
Acum 10 zile am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare.
In jurul orei 19:30 , in drum spre casa, pe trotuar la mai putin de 25m de intrarea in bloc, unde se afla un bar (ca asa sunt puse carciumile in drum), (loc pe unde trec zilnic batrani si copii catre o gradinita) ma trezesc cu cainele agatat de piciorul meu i cu pantalonii rupti.
Am intrat in casa , si acum eram in cumpana ce sa fac , sa merg la spital sau nu?
Locul muscaturii arata cam asa: doua zgaraieturi si doua intepaturi de la colti.
M-am hotarat si am plecat la urgente, acolo la triaj au hotarat ca si-a infipt coltii, dupa care am fost indrumat catre medic.
Dupa o asteptare de cca. 30 min sunt strigat la camera2 , acolo un domn care statea la povesti cu o doamna ce probabil astepta pensia.
In timp ce asteptam sa vina d-na. doctor , respectivul domn care nu am inteles exact ce functie sau rol are acolo, imi spune de ce am venit pentru o zgaraietura . Cand le-am zis ca fac tratament cu anticoagulant si n-am voie sa fac injectii intramuscular mi-a spus ca eu hotarasc daca fac sau nu injectie.
Vin doctora hotaraste sa imi faca antitetanos, ceea ce a si facut d-na mai in varsta si apoi ma pun sa semnez ca am fost indrumat catre spitalul de boli infectioase pt antirabic, cu intentia de a ma lasa sa plec fara nici un tratament local al zonei muscaturii.
La cererea mea mi-au dat cu alcool si mi-a aplicat un pansament .
Dupa episodul cu spitalul de urgente, urmeaza spitalul de boli infectioase, unde la fel m-am prezentat la camera de garda.
Acolo, mai in gluma mai in serios intrebarea: -Cainele a murit? , daca stiu cainele, daca e strain, daca pot sa-l urmaresc etc..
Doctorita de garda mi-a spus asa, sa urmaresc cainele timp de 14 zile, daca pateste ceva sau dispare sa revin la spital, si nu imi face vacccin sa ma chinuie degeaba, mi-a dat reteta pentru antibiotic 5 zile .
Acum dupa 10 zile, vanataia care a aparut intre timp incepe sa se vindece (imi pare rau ca nu am facut o poza )  , am grija sa urmaresc potaia in fiecare zi (asta iarna  cand avea pui ii dadeam mancare uneori).
Mentionez ca la nici una din cele 2 institutii de stat nu am fost intrebat de locatia exacta a cainelui, pentru stiu eu eventuala sesizare a celor care se ocupa cu cainii vagabonzi .La noi in oras se plateste odata cu impozitul si gunoiul o taxa pentru caini.

Edited by costeld69, 30 March 2014 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate