Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 

BECKER Ready 50 SE LMU

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008
BECKER Ready 50 SE LMU Sat Nav, 12,7 cm (5 ") , Hărți Europa (45  țări), Lifetime Map Updates, SituationScan, Lane Assist Pro 3D,
Mege bine, un gps excelent cam scump dar la un produs nemtesc te astepti sa fie perfect .In Romania chiar si cu hartile actualizate nu vede multe giratorii din mai multe orase, dar te duce corect unde doresti .Cel mai bine se descurca cand iesiti din Romania catre Germania .

Attached Files



#2
CAT5

CAT5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am unu de 150 lei de la Serioux si isi face treaba la fel de bine. N-am inteles niciodata care-i faza cu diferenta asta de pret intre GPS-uri.

Edited by CAT5, 26 March 2014 - 09:16.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai este simplu, unele vin cu hartile gata instalate si chiar si lifetime update, la altele te apuci si citesti zeci de site-uri ca sa piratezi un program pt. ele, apoi mai ai si surpriza sa te lase cand ai nevoie mai mare de ele.
Unele sunt facute cu materiale mai bune, altele sunt facute cu componente mai proaste si mai ieftine.
Unele au accesorii mai bune, altele au accesorii de iti este si frica sa umblii cu ele ca sa nu se rupa/sparga.
Unele au o luminozitate atat de slaba ca nu se mai vede nimic pe ecran daca bate putin soarele, difuzorul se aude ca din canal.
Sa mai zic de TMC, chipset GPS, CPU, RAM etc etc samd?

#4
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

View Postgumball3000, on 26 martie 2014 - 11:24, said:

Pai este simplu, unele vin cu hartile gata instalate si chiar si lifetime update, la altele te apuci si citesti zeci de site-uri ca sa piratezi un program pt. ele, apoi mai ai si surpriza sa te lase cand ai nevoie mai mare de ele.
Unele sunt facute cu materiale mai bune, altele sunt facute cu componente mai proaste si mai ieftine.
Unele au accesorii mai bune, altele au accesorii de iti este si frica sa umblii cu ele ca sa nu se rupa/sparga.
Unele au o luminozitate atat de slaba ca nu se mai vede nimic pe ecran daca bate putin soarele, difuzorul se aude ca din canal.
Sa mai zic de TMC, chipset GPS, CPU, RAM etc etc samd?
Da la cele afirmate aici Becker sta excelent !

#5
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postvasybogdan, on 26 martie 2014 - 08:05, said:

BECKER Ready 50 SE LMU Sat Nav, 12,7 cm (5 ") , Hărți Europa (45  țări), Lifetime Map Updates, SituationScan, Lane Assist Pro 3D,
Mege bine, un gps excelent cam scump dar la un produs nemtesc te astepti sa fie perfect .In Romania chiar si cu hartile actualizate nu vede multe giratorii din mai multe orase, dar te duce corect unde doresti .Cel mai bine se descurca cand iesiti din Romania catre Germania .

Aparatul este ok insa lipsa sensurilor giratorii se datoreaza in special hartii care nu le contine.Navigatorul tau nu are nicio vina pentru asta.Ce soft de navigatie are aparatul tau?IGO PRIMO?Harta este Navteq?
Beckerul tau poate efectua o rutare pentru o distanta de cel putin 2000km din locul unde te afli pana la o ipotetica destinatie sau iti apare  mentiunea ca distanta este prea lunga insa pe parcursul deplasarii aceasta va fi recalculata?

View PostCAT5, on 26 martie 2014 - 09:10, said:

Eu am unu de 150 lei de la Serioux si isi face treaba la fel de bine. N-am inteles niciodata care-i faza cu diferenta asta de pret intre GPS-uri.

Diferenta de pret este data de calitatea si performanta componentelor iar intro anumita masura si de marca navigatorului.Pentru un navigator marca TomTom, Garmin, Becker, de exemplu, vei plati in plus ceva bani si pentru numele acestor marci.

#6
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Doar la Garmin apare aceea problema cu calcularea distantelor mai lungi de xxxx km.La Tomtom ,iGo, Sygic nu apare aceasta eroare

#7
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postamami, on 27 martie 2014 - 23:31, said:

Doar la Garmin apare aceea problema cu calcularea distantelor mai lungi de xxxx km.La Tomtom ,iGo, Sygic nu apare aceasta eroare

Probabil este o problema de soft.Este straniu de ce nu este rezolvata.

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postamami, on 27 martie 2014 - 23:31, said:

Doar la Garmin apare aceea problema cu calcularea distantelor mai lungi de xxxx km.La Tomtom ,iGo, Sygic nu apare aceasta eroare

Apare si la GPS-urile cu iGO, din cauza memoriei RAM insuficiente.
Apare insa numai pe aparatele cu 64 mb RAM (din cei 64 RAM de cel mai multe ori sunt mai putin de 40 MB disponibil pt restul programelor) sau mai putin.

Edited by gumball3000, 29 March 2014 - 14:01.


#9
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008
Da la cumparare vine instalat cu Navteq, dar eu m-am referit la fatul ca in Romania harta ,,Navteq" lasa de dorit, iar in ce priveste softul aparatului e OK.Apoi si marca spune ceva la stabilirea pretului

Edited by vasybogdan, 06 April 2014 - 16:13.


#10
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postvasybogdan, on 06 aprilie 2014 - 16:10, said:

Da la cumparare vine instalat cu Navteq, dar eu m-am referit la fatul ca in Romania harta ,,Navteq" lasa de dorit, iar in ce priveste softul aparatului e OK.Apoi si marca spune ceva la stabilirea pretului

Ai harta care este instalata si pe navigatoarele Garmin.Anul trecut, parca prin decembrie, am butonat la DOMO un navigator Becker 45 si am constatat ca acesta are instalata harta NAVTEQ.Asa sunt toate navigatoarele Becker.Merg pe NAVTEQ.

#11
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

View Postfredy2007, on 06 aprilie 2014 - 16:49, said:

Ai harta care este instalata si pe navigatoarele Garmin.Anul trecut, parca prin decembrie, am butonat la DOMO un navigator Becker 45 si am constatat ca acesta are instalata harta NAVTEQ.Asa sunt toate navigatoarele Becker.Merg pe NAVTEQ.
Dar ce eu am zis altceva. Stiam inainte de cumparare ca vine cu harta Navteq, dar nu am fost ghidat pana acum dupa o harta Navteq si nu prea sunt multumit de ce detalii are pentru Romania. este o harta foarte buna pentru occident .

#12
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Pentru Romania harta de la Top-Map este mai ok.ROAD-ul este regele insa costa mult prea mult.
Daca ii dai o rutare pentru o destinatie aflata la circa 2000km de punctul de plecare, o poate realiza?Multumesc frumos.

Edited by fredy2007, 09 April 2014 - 21:59.


#13
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

View Postfredy2007, on 09 aprilie 2014 - 21:56, said:

Pentru Romania harta de la Top-Map este mai ok.ROAD-ul este regele insa costa mult prea mult.
Daca ii dai o rutare pentru o destinatie aflata la circa 2000km de punctul de plecare, o poate realiza?Multumesc frumos.

Cred ca pozele spun totul .Mege perfect .

Attached Files


Edited by vasybogdan, 13 April 2014 - 16:34.


#14
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postvasybogdan, on 13 aprilie 2014 - 16:33, said:

Cred ca pozele spun totul .Mege perfect .

Corect.Multumesc frumos.Majoritatea dispozitivelor Garmin nu pot face o asemenea rutare ceea ce este frustrant.La modul practic nu ai nevoie de ea pentru ca traseul il faci pe bucati.

#15
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Am 3 intrebari in legatura cu modelul tau:

1. Functia Situation Scan este buna de ceva?  Ma refer la situatiile cand intalnesti un blocaj de trafic si ar trebui sa iti propuna alte trasee ocolitoare. Se intampla intr-adevar asta?
2. Text-to-Speech functioneaza decent? Adica se aude clar sau e prea incet, distorsionat, etc. Si daca e disponibil in limba engleza.
3. Avertizarea de limita de viteza este si sonora sau doar vizuala?

Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri.

#16
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

View Postericvlad, on 14 aprilie 2014 - 21:38, said:

Am 3 intrebari in legatura cu modelul tau:

1. Functia Situation Scan este buna de ceva?  Ma refer la situatiile cand intalnesti un blocaj de trafic si ar trebui sa iti propuna alte trasee ocolitoare. Se intampla intr-adevar asta?
2. Text-to-Speech functioneaza decent? Adica se aude clar sau e prea incet, distorsionat, etc. Si daca e disponibil in limba engleza.
3. Avertizarea de limita de viteza este si sonora sau doar vizuala?

Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1. nu am intalit situatii de acest fel si nu ma pot pronunta

2. Se aude clar cu volum la maxim sau cum vrei sa receptionezi  . Eu il tin la 3/4 si se aude perfect . Merge in engleza .
3 Avertizarile se aud cu un sunet scurt depinde ce ton alegi .

#17
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Daca vrei sa cumperi harta pentru o tara pe care nu o ai deja instalata, cum faci? Vad ca pe site nu au harti de vanzare "direct". Trebuie sa te loghezi la acel Content Manager. Gasesti acolo harti separate de cumparat?

#18
vasybogdan

vasybogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 16.01.2008

View Postericvlad, on 15 aprilie 2014 - 14:02, said:

Daca vrei sa cumperi harta pentru o tara pe care nu o ai deja instalata, cum faci? Vad ca pe site nu au harti de vanzare "direct". Trebuie sa te loghezi la acel Content Manager. Gasesti acolo harti separate de cumparat?

Este full Europa cu toate hartile cu actualizare pe viata de 3 ori pe an gratis.Dupa achizitionare pe situl lor gasesti harti si alte aplicatii pe care le poti cumpara ,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate