Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 

Masurarea distantei cu ajutorul undelor electromagnetice

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005
Daca un obiect se afla la o distanta d unda parcurge distanta de 2d. Unda are viteza c => d=ct/2
Pentru o distanta d=10 m, timpul de masurare este t=2d/c = 0.00000006671 s.
Intrebarea mea este:
Care este procedeul prin care se poate realiza aceasta masurare de timp cu o precizie atat de buna fara a exista erori mari in calcularea distantei?

#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Exista instrumente cu care se pot masura si femtosecunde, insa pt. masurarea distantelor relativ scurte, de obicei se utilizeaza telemetre cu interferenta LASER.
Sunt instrumente destul de comune, de buzunar ( toc de curea), produse ca si scule industriale de catre producatori precum Makita, Bosch, etc. pt. arhitectura/constructii/design/tehnica, sau  Leica, etc., pt. domeniul cinematografic.

Edited by loock, 25 March 2014 - 21:17.


#3
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
De ce vrei sa masori distanta folosind undele electromagnetice ? E mai simplu folosint tehnologia laser sau acustic/ultra sunete. Echipamente deastea gasesti in comert si sunt destul de precise.
Pt masuratori folosind undele electromagnetice se foloseste doppler dar nu cred ca ai tu scule sa faci asa ceva. eventual poti face teorie pe marginea acestui subiect daca ai ceva proiect si tre sa generezi continut :)

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ultrasunetele nu sunt "unde electromagnetice"?
http://www.physics.p...omagnetice1.pdf

Edited by myshyk, 25 March 2014 - 22:00.


#5
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Chiar zile astea am folosit un distomat Leica, misto jucaria :)

#6
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 myshyk, on 25 martie 2014 - 21:59, said:

Ultrasunetele nu sunt "unde electromagnetice"?
http://www.physics.p...omagnetice1.pdf

http://ro.wikipedia....wiki/Ultrasunet

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 myshyk, on 25 martie 2014 - 21:59, said:

Ultrasunetele nu sunt "unde electromagnetice"?

Nu dar laserul (in mare masura) este.

#8
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 BlueSoon, on 25 martie 2014 - 21:45, said:

De ce vrei sa masori distanta folosind undele electromagnetice ? E mai simplu folosint tehnologia laser sau acustic/ultra sunete. Echipamente deastea gasesti in comert si sunt destul de precise.
Ok. Dar ultima oara cand am verificat, si laserul tot viteza luminii are.
Iar intrebarea mea din cate poti observa mai sus era legata de precizia de masurare a timpului.

Edited by crs12decoder, 25 March 2014 - 23:05.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si totusi, frecventele ultraacustice, produse electronic, cum se numesc?

 crs12decoder, on 25 martie 2014 - 23:03, said:

Ok. Dar ultima oara cand am verificat, si laserul tot viteza luminii are.
Iar intrebarea mea din cate poti observa mai sus era legata de precizia de masurare a timpului.
"Masurarea distantei cu ajutorul undelor electromagnetice"
Iar titlul?

Edited by myshyk, 26 March 2014 - 08:30.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La viteza constanta e totuna sa masori timpul sau distanta.

Ce are treaba cu sunet sau acustic nu e unda electromagnetica.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 f300, on 26 martie 2014 - 08:53, said:

La viteza constanta e totuna sa masori timpul sau distanta.

Ce are treaba cu sunet sau acustic nu e unda electromagnetica.
Multumesc, desi nu sunt prea convins. Ma mai documentez.

#12
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006

 myshyk, on 26 martie 2014 - 09:15, said:

Multumesc, desi nu sunt prea convins. Ma mai documentez.

Tot tu ai fost ? [ http://www.rdi-board.com/images/smilies/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  http://www.realitate...le_1177766.html

on topic: citeste aici, scrie destul de clar chiar si pt cei ca tine :) http://ro.wikipedia....wiki/Ultrasunet

Edited by BlueSoon, 26 March 2014 - 14:30.


#13
crs12decoder

crs12decoder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 27.12.2005

 myshyk, on 26 martie 2014 - 08:30, said:

Si totusi, frecventele ultraacustice, produse electronic, cum se numesc?

"Masurarea distantei cu ajutorul undelor electromagnetice"
Iar titlul?
Toate posturile cele 3500+ posturi ale tale sunt de genul asta? Nu inteleg de ce nu pot unii sa ramana la subiect. Cred ca ai priceput destul de clar intrebarea pentru ca este scrisa chiar sub "Intrebarea mea este:". Te rog, ai si tu putin bun simt si scrie ceva ontopic care chiar sa ajute daca tot te apuci sa vorbesti. Au trecut peste 24 de ore si nimeni nu a raspuns. Nu mai fiti offtopic.
Deci daca nu exista un ceas care sa poata indica cu o precizie foarte buna diferenta de timp in care laserul parcurge distanta dus-intors si din aceasta sa calculeze distanta, atunci cum se face?

Edited by crs12decoder, 26 March 2014 - 22:23.


#14
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

 f300, on 25 martie 2014 - 23:01, said:

Nu dar laserul (in mare masura) este.

In mare masura? Laserul este o unda electromagnetica obtinuta prin ,,insumarea" mai multor unde electromagnetice rezultate in urma excitarii atomilor.


Unde acustice obtinute electric sunt produse da catre efectul invers piezoelectric (adica niste curenti intra intr-un cristal din boxe si datorita unor inversiuni de polaritati si alte shituri cristalu ala se indoaie si produce sunete.

Cat pentru initiator: draga initiatorule, dupa cum bine ti-ai dat seama, nu ai de a face cu oameni cunoscatori pe aici, daca ei saracii cred ca laserul este ,,in mare parte" unda electromagnetica sau unii nici nu stiu ce-i ala laser (fereasca-ma dumnezo frate, e unda electromagnetica...aici ma refer ca un exemplu pt prosti la ala rosu care il gasesti la chiosc, ala e laser frate, exact ca si laseru armatei, numai ca e de 10000000 de ori mai slab, dar tot laser e, deci e lumina deci e unda electromagnetica...grele cu astea). In alta ordine de idei, iti sugerez sa faci un nou topic cu alt nume, intrucat subiectul principal aici nu este cel al masurarii distantei, ci al preciziei timpului de masurare din cate am inteles, deci refa topicul sub titlul corespunzator daca nu vrei abatere pe langa subiect,  si nu te astepta la raspunsuri prea inteligente, dupa cum observi lumea nici nu stie ce-i ala laser.


PS: Intrucat nu ma pot abtine, laserul este produs in felul urmator: exista niste atomi undeva intr-o camaruta, acei atomi sunt excitati, moment in care fiecare atom isi pierde energia primita prin excitare sub forma de emitere de radiatie electromagnetica, toti atomii aia deci emit radiatii electromagnetice, radiatii care au aceeasi amplitudine si frecventa, prin urmare acele radiatii se compun intr-una singura si ala e laseru care te chioraste (LASER=light amplification by stimulated emission of radiatio).
Morala: LASERU E UNDA ELECTROMAGNETICA SI NIMIC ALTCEVA IN P*** MEA!

Edited by vladutz114, 26 March 2014 - 22:44.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Putin calm te rog, nu este cazul sa te enervezi in halul asta cind nu intelegi ceva, e suficient sa intrebi.
Am pus "in mare masura" ca sa nu am plingeri de la careva cu privire la dualitatea particula-unda. Daca apareau te puneam sa te certi cu ei doar ca atunci nu mai apareai tu. Asta e, nu poti sa le prevezi pe toate.

#16
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,412
  • Înscris: 06.01.2007
Masurarea distantelor cu laserul se bazeaza pe masurarea intarzierii unui puls de semnal pe drumul dute-vino. Daca e sa vorbim de precizie, intrebarea e corecta si de bun simt "cum masori delay-uri de nanosecunde?"
Metodologia exacta de masurare nu o cunosc, dar principial se poate masura un timp de nanosecunde prin diferenta semnalelor emis - receptionat. Nu se lucreaza cu semnale laser continue ci modulate (eventual prin trenuri de impulsuri). Masurarea distantei se reduce practic la masurarea unei diferenta de faza a semnalului receptionat fata de cel emis, chestiune care e posibila si precisa. Mai ramane o ambiguitate a numarului de lungimi intregi de unda, dar asta poate fi rezolvata printr-o modulare pe mai multe frecvente ( de ex. 2 frecvente). Daca am avea 2 frecvente modulatoare, una cu o lungime de unda de (sa zicem) 20 metri si una de 3 cm, atunci determinarea primei faze ar face posibila determinarea ambiguitatii intregi dintr-a doua frecventa. As alege frecventele astfel incat semnalul sa se repete la o lungime de unda foarte mare (zeci de kilometri). Metodologia exacta nu o cunoasc, dar realizez ca e posibila masurarea distantelor foarte precis.

In final, mai avem un fenomen care ne ajuta la masurarea precisa: interferenta undelor. Exista si interferometre complet automatizate capabile sa masoare distante de metri cu precizii de micrometri fara probleme. Si alea sunt tot cu un fascicul laser. Mai mult ar incurca indicele de refractie al aeruui din zona in care se face masuratoarea decat principiul de masurare. Asa vad eu lucrurile.

Informatii mai exacte nu am, dar are google, sunt convins de asta!

Edited by maccip, 27 March 2014 - 10:33.


#17
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
http://www.einsten.n.../1490249473.pdf

#18
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Referinta este foarte buna, dar sunt foarte multe metode de determinare a distantelor, grosimilor si acoperirilor atat cu unde electromagnetice cat si cu unde mecanice sau prin alte procedee interesante. Poate ar merita sa enumeram cateva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate