Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

The 100 (2014 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
sezonul 1 - nota 6
sezonul 2 - nota 3

Cea mai buna parte din tot serialul e scena lezbi, care din pacate a fost prea scurta.

Presupun ca principala problema a serialului e inconsistenta personajelor, care acum sunt vocea ratiunii iar doua episoade mai incolo ucid cu sange rece pentru ca "it had to be done", ca peste inca doua episoade sa faca pe lupii moralisti.
In situatii critice se ia mereu decizia ridicola, fara o rezolvare logica, dar scenariul evident forteaza si pana la urma se rezolva tot intr-un mod ridicol, sau mai bine zis incredibil. E incredibil ce se intampla cu oamenii din munte, nu stiu cum n-a fost nimeni capabil sa scrie un final mai bun decat ala.

N-a prea mai ramas nimic interesant de vazut in sezonul 3, toate personajele interesante lipsesc. Iar tema acelei focoase nucleare pare plictisitoare rau.

#38
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
@Mizu ai vorbit ca sa nu taci. sunt sigur ca nu toti cei care au urmarit serialul sunt obsedati sexual si sigur pentru ei cea mai buna scena nu a fost sarutul dintre Lexa si Clarke.
mai sunt sigur si de faptul ca multi au indragit serialul de la episodul 1 pana la finalul sezonului 2. serialul nu e slab deloc iar deciziile luate nu sunt deloc irationale.

daca vrei mai multi sani si scene de sex uita-te la Game of Thrones, Vikings, Black Sails.

#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Clarke e in incaperea cu televizoarele impreuna cu presedintele Dante, si incearca sa-l santajeze pe amaratul ala de Cage sa-i dea oamenii in schimbul lui tat'su, ii urmareste prin camerele video. Cage refuza sa-i dea oamenii, ce decizie rationala ia Clarke? Sa-l impuste pe batran, de ce? Poi de aia, ca astia ca shelder ridica in slavi un scenariu penibil, si uite asa ajunge un serial jenant la 3 sezoane, ocupand aiurea spatiul de emisie.
Ce a rezolvat ea impuscand un batran neinarmat, ce nu prezenta nici un pericol? Poi a pus-o practic pe ma-sa pe masa de operatie. Omul iti are prietenii in lanturi si tu te gandesti ca ar fi o idee buna sa-i impusti tatal, dupa care poti intra in panica linistita pentru ce-ai facut. Desigur ca problema se rezolva ca prin minune exact la timp. Bravo pentru un scenariu de exceptie!

#40
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostMizu, on 02 aprilie 2015 - 17:35, said:

Cage refuza sa-i dea oamenii, ce decizie rationala ia Clarke? Sa-l impuste pe batran, de ce?
Ce a rezolvat ea impuscand un batran neinarmat, ce nu prezenta nici un pericol? Poi a pus-o practic pe ma-sa pe masa de operatie. Omul iti are prietenii in lanturi si tu te gandesti ca ar fi o idee buna sa-i impusti tatal, dupa care poti intra in panica linistita pentru ce-ai facut.
daca erai atent la film sigur ai fi observat ca mosul si-a meritat glontul. din cauza lui, Lexa a tradat-o pe Clarke.
Singura vina a fost a celor din Mount Weather. ti se spune de sute de ori sa ii lasi pe oameni sa plece si te incapatanezi sa nu o faci. ba mai mult ii capturezi si pe unii lideri importanti si ii pregatesti pentru tortura. apoi esti amenintat cu iradierea nivelului 5 si tu incepi sa o torturezi pe Abby.
oricine ar fi fost in locul lui Clarke vazandu-si mama torturata ar fi facut la fel. exceptie poate faci tu care zici ca decizia a fost una idioata.
btw Dante nu mai era presedinte de multa vreme. presedinte era Cage. si apoi nici nu iti dai seama cata satisfactie mi-au dat Clarke si Bellamy cand au tras maneta aia. chiar daca la nivelul 5 erau si oameni nevinovati si-au meritat-o si ei prin faptul ca nu l-au oprit pe Cage din ceea ce facea. singurii care nu meritau sa moara asa au fost cei ce i-au ajutat pe cei 40.

#41
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

View Postshelder, on 02 aprilie 2015 - 17:54, said:

si apoi nici nu iti dai seama cata satisfactie mi-au dat Clarke si Bellamy cand au tras maneta aia. chiar daca la nivelul 5 erau si oameni nevinovati si-au meritat-o si ei prin faptul ca nu l-au oprit pe Cage din ceea ce facea. singurii care nu meritau sa moara asa au fost cei ce i-au ajutat pe cei 40.
Pacat a fost mai ales de Maya.

#42
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
Maya a ajutat inca de la inceput. singura din Mount Weather care a riscat tot.
ea oricum nu mai avea nici o sansa. daca nu murea asa cu siguranta o facea Cage.

Edited by shelder, 02 April 2015 - 18:07.


#43
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

View Postshelder, on 02 aprilie 2015 - 18:05, said:

daca nu murea asa cu siguranta o facea Cage.
Nu neaparat, de Cage s-a ocupat Lincoln :) Nu ar mai fi apucat sa o omoare pe Maya, dar ce a fost a fost, nu noi scriem scenariul

#44
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Este clar ca in film sunt enorm de multe chestii care n use prea leaga cu realitatea, dar mie mi-a placut ideea/subiectul filmului care e oarecum diferit de ceea ce avem pana cum. Din pacate deja incepe sa se abata si sa intre in seria filmelor normale fara sa mai aibe ceva corelare cu faptul ca astia au trait in spatiu cca 100 de ani.
Nu inteleg schimbarile de personalitate pe care le-au suferit majoritatea personajelor (stau prost la retinutul numelor):
- negrul (fostul guvernator) pe statie era cel care tinea la oameni si facea totul sa tina comunitatea unita... pe pamant a devenit exact opusul...(ps: puteam sa jur ca pe insula aia va da peste o forma de inteligenta artificiala).
- Clarke, tipa care era indecisa pe care dintre cei doi ii place mai mult ajunge sa se mozoleasca cu o tipa...
- Octavia... dupa cum mai spunea cineva pe aici a devenit supereroul padurii...
- Finn din romanticul grupei a devenit psihopatul grupei...
- Tipul care a fost exilat la inceput din grup si acum e cu negru din tradatorul grupului a devenit moralistul....

Sunt multe hibe dar parca actiunea tot place si te tine interesat.

Edited by Engineer_xxl, 03 April 2015 - 08:53.


#45
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostMizu, on 02 aprilie 2015 - 13:53, said:

Cea mai buna parte din tot serialul e scena lezbi, care din pacate a fost prea scurta.
A aparut primul episod din sezonul 3 , vezi ca o sa fie pe placul tau ! Posted Image

Edited by Dany noob, 25 January 2016 - 16:05.


#46
Mnemosyne

Mnemosyne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 14.01.2016
Mie nu mi-a placut nimic la episodul 1 din sezonu 3

#47
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nici scena lesbi Posted Image ? Episodul 2 e mai ok , cred ca isi revine pe parcurs.

Edited by Dany noob, 30 January 2016 - 07:01.


#48
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
E bun serialul, astept episodul 4, sa vedem ce aduce coalitia asta miraculoasa.

#49
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Seria 3 pare mult mai slaba.
Pacat, premiza din s1 era chiar interesanta.

#50
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View Postbullterrorist, on 11 februarie 2016 - 22:52, said:

Seria 3 pare mult mai slaba.
Pacat, premiza din s1 era chiar interesanta.
Dupa mine ar fi mai interesant daca lexa ar trad-o iar pe clarke.. :)

#51
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Am vazut episodul 4, dupa mine, e mult mai bun decat 1,2 sau 3.

#52
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006
Eu inca sunt la sezonul 2. E slabut serialul. Adica se petrece in principal in boscheti, deci o gramada de puncte in minus doar pt. asta. Apoi dialogurile sunt slabe, consistenta personajelor este inexistenta, iar motivatiile care stau la baza deciziilor sunt like nascocite de preadolescenti.
Murphy ala trebuia sa moara dupa faza cu Charlotte sau cand s-a intors inapoi si a infectat tot satu sau macar dupa ce a impuscat-o pe duduia aia.
Apoi grounderii ii vaneaza pe 100 astia de la bun inceput. Ii infecteaza, ii terorizeaza si ataca, iar astia "bunii" ca cica pace, ca si noi suntem vinovati ca am omorat 300 de oameni pe care i-ati trimis sa ne masacreze. Ba voi sunteti sanatosi la cap? Asta imi vine sa strig scenaristilor.
Si toate personajele se schimba prea brusc.

Nu stiu, o sa-l mai urmaresc, dar acum ca a cazut Arca s-a dus dreacu si singurul decor cu adevarat sefeistic din serial.

Edited by Genjurooo, 12 February 2016 - 19:18.


#53
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View PostGenjurooo, on 12 februarie 2016 - 19:17, said:

Eu inca sunt la sezonul 2. E slabut serialul. Adica se petrece in principal in boscheti, deci o gramada de puncte in minus doar pt. asta. Apoi dialogurile sunt slabe, consistenta personajelor este inexistenta, iar motivatiile care stau la baza deciziilor sunt like nascocite de preadolescenti.
Murphy ala trebuia sa moara dupa faza cu Charlotte sau cand s-a intors inapoi si a infectat tot satu sau macar dupa ce a impuscat-o pe duduia aia.
Apoi grounderii ii vaneaza pe 100 astia de la bun inceput. Ii infecteaza, ii terorizeaza si ataca, iar astia "bunii" ca cica pace, ca si noi suntem vinovati ca am omorat 300 de oameni pe care i-ati trimis sa ne masacreze. Ba voi sunteti sanatosi la cap? Asta imi vine sa strig scenaristilor.
Si toate personajele se schimba prea brusc.

Nu stiu, o sa-l mai urmaresc, dar acum ca a cazut Arca s-a dus dreacu si singurul decor cu adevarat sefeistic din serial.
Va fi si in continoare putin sf, vei vedea la sfarsit. SPOILER!! Imi place cand gaseste casa aia in care era holograma accea :)

#54
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
e cel mai bun serial de pe CW. E loc de mai bine ,de ex ca productie AMC sau Netflix, unde putea sa fie mai dark si pentru un public mai matur, dar pe CW trebuie sa tina cont de targetul principal(nu unic dar traditional) al postului, teens/young adults. Serialul nu e neaparat sci-fi, mai degraba fantasy/dystopia si personal imi place cum a fost gandit, diviziunile sociale, etc. Se misca intradevar destul de repede dar asta e bine ,nu prea ai timp sa te plictisesti(fata de alte seriale care au multe fillere) . Ce-mi place foarte mult cand vine vorba de personaje, e ca nu sunt foarte stereotipe, nu sunt in general in black or white ci, ca in viata reala, in nuante de gri. Mai mult, imi place ca e diversitate, femeile si barbatii sunt tratati in mare la fel ,bisexualitatea/homosexualitatea nu e tratata sau vazuta ca ceva deosebit, cast-ul e format din actori de diferite etnii, un exemplu bun mai ales pentru adolescenti.

Mi-a placut ce au facut cu Lexa, a fost logic si mi se pare ca s-a explicat indirect bine in ultimul episod cand l-a lasat pe Roan in viata si i-a spus lui Clarke ceva de genul ca nu are de ce sa fie suparata pentru ca intelege ca fiecare vrea doar sa faca ce crede ca-i mai bine pentru oamenii lui. Ma bucur ca vedem mai mult din viata si cultura triburilor, ca se extinde universul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate