Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

The 100 (2014 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
134 replies to this topic

#19
thebamboocea

thebamboocea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.02.2014
E adevarat ca nu e extraordinar, dar parca parca isi mai da drumul. Majoritatea serialelor incep mai prost. Bine, eu nu sunt cea mai mare fana a SF-ului, nu am vazut prea multe de genul ca sa pot compara, dar pana la urma depinde ce cauti la un serial. Daca partea stiintifica te intereseaza mai mult si vrei sa aibă cat mai multe aspecte de genu poate ca aveti dreptate e praf. Dar poate e vorba numa despre supravietuire, poate o sa aiba suficienta imaginatie sa faca planeta mai interesanta, cu mai multe chestii neobisnuite, mutanti sau te miri ce scjimbari genetice. Si pt asta e nevoie de timp

#20
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Am vazut 3 episoade pana acum, destul cat sa-mi fac o parere (care nu-i tocmai buna).
Serialul asta poate fi incadrat la alte genuri: aventuri, drama, etc... dar in niciun caz nu avem de-a face cu SF.

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E slab dar din pacate nu avem nimic mai bun.

#22
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Sincer mie mi-a placut serialul asta si pot zice ca m-a tinut captivat pe toata durata celor 13 episoade. Sunt cateva chestii care intr-adevar nu prea se leaga, dar poate daca voi avea timp sa citesc cartea lucrurile vor sta diferit.

Ma uitam asa fugitiv si peste comentariile la celelalte seriale TV si toate sunt criticate... s-a umplut softpedia de filosofi si idealisti... se uita faptul ca ne uitam la un film. (recunosc ca unele isi merita criticile)

Serialul asta are efecte bune, o intriga relativ interesanta si abia astept seria a 2-a. Trebuie inteles de la inceput ca toti adolescentii aia sunt nascuti in spatiu si tot ce stiu despre pamant este din citite si auzite...

Edited by Engineer_xxl, 08 July 2014 - 10:52.


#23
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
vad ca nu mai scrie nimeni nimic pe aici. nu il mai urmareste nimeni?
sezonul doi isi pierde din farmec sau e doar linistea dinaintea furtunii? Posted Image

Edited by shelder, 21 November 2014 - 23:42.


#24
adytd

adytd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 15.08.2013
sezonul 1 mi-a placut,a fost decent...sezonul 2 nu prea am vazut nimic interesant.

#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
A inceput ciudat seria 2... nu prea am inteles treaba cu copilul de pe statia orbitala, era imaginatia tipului din cauza lipsei de oxigen sau mi--a scapat mie ceva cu dupa ce a aterizat nu a mai zis nimic de bebe... MA enerveaza la culme cat de mult l-au deraiat pe Finn, din tipul pacifist si calculat a devenit un killer, e total aiurea...

#26
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Acum ca mai toate serialele au fost in vacanta, am zis sa-i dau serialului o sansa(cand am citit synopsis-ul pe net am zis initial pas pt ca faza cu adolescentii si faptul ca e serial produs de CW m-au facut sa cred ca o sa fie un fel de telenovela SF). Primele 3-4 episoade chiar am zis ca o sa ajunga telenovela dar m-am uitat in continuare si bine am facut. Evident ca nu-i o capodopera dar nici telenovela nu e, mi se pare ca a crescut calitativ dupa primele 5 episoade si plot-ul e interesant. Nu ma asteptam sa fie scientifically accurate, nu cred ca exista vreun serial sau film care sa fie, nu d-aia ne uitam la SF-uri si horroruri, ca sa nu mai zic de Dr Who . In fine, povestea in sine e interesanta si imi place ca ,la fel ca in The Walking Dead, inamicii principali tind sa fie alti oameni. Plus ca actorii in mare nu arata a adolescenti deci in majoritatea timpului nu ma gandesc la asta si e bine, desi intr-un fel faptul ca ei sunt adolescenti si sunt capabili de un comportament matur, serios si moral e un lucru pozitiv pentru tineri. Bine, eu as vrea ca personajele "adulte" sa aiba roluri putin mai mari, mai ales Kane si Jaha pentru ca sunt personaje interesante si uitile (ok si pt ca...Desmond din Lost, brings back the memories, la fel si cu Sinclair care e jucat de actorul care-l interpreta pe Gaeta in Battlestar Galactica) dar per total nu e rau serialul, sper sa mai faca 1-2 sezoane.
Ah si inca un lucru care mi-a placut e diversitatea si egalitatea. Sunt multe personaje feminine puternice, respectate si la conducere dar fara sa fie niste roboti si la fel se intampla si cu personajele de culoare/etnici. Prea in mai toate filmele si seriale personajul principal e un mascul alfa alb, iar asta e de asteptat intr-o tara sexista si traditionalista ca Romania, dar intr-o tara ca America e de neacceptat(sunt totusi peste noi la capitolul asta, chiar daca au Bible belt and stuff, ca sa nu mai vorbim de rasism).

View PostEngineer_xxl, on 10 decembrie 2014 - 14:33, said:

A inceput ciudat seria 2... nu prea am inteles treaba cu copilul de pe statia orbitala, era imaginatia tipului din cauza lipsei de oxigen sau mi--a scapat mie ceva cu dupa ce a aterizat nu a mai zis nimic de bebe... MA enerveaza la culme cat de mult l-au deraiat pe Finn, din tipul pacifist si calculat a devenit un killer, e total aiurea...

A fost foarte clara faza cu copilul, era o halucinatie data probabil de lipsa de oxigen.

#27
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

View PostLensFlare, on 21 martie 2014 - 14:30, said:

Nu inteleg ce e cu trendul ala de a face filme SF cu adolescenti "rebeli"

Pentru ca adolescentilor le place ;)
P.S. Nu te uita pe profilul meu :)

#28
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-interesanta ideea serialului,cum te descurci in conditii vitrege

Edited by cristirg, 06 February 2015 - 22:48.


#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
mie imi place cum a evoluat in ultimele episoade

#30
ambrosiee

ambrosiee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.10.2011
Mie imi place, am vazut cateva episoade.

#31
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

View Postambrosiee, on 25 februarie 2015 - 12:23, said:

Mie imi place, am vazut cateva episoade.

Si o sa-ti mai placa Posted Image

#32
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
s-a terminat de tot serialul?

#33
Vighy

Vighy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 04.08.2013

View Postshelder, on 19 martie 2015 - 18:39, said:

s-a terminat de tot serialul?

Cum sa se termine cand abea a intrat in paine? :) Vine sezonul 3

#34
Rhini

Rhini

    Offline

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 29.12.2010
daca nu ar mai face pauze atat de mari intre sezoane... bine ar mai fi

#35
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Tot cretin a ramas serialul asta si in sezonul 2.

Am dat acum de un exemplu super in episodul 8, nu prea e spoiler ca e evident de la o posta ce urmeaza sa se intample (valabil pentru tot serialul), dar cititi pe proprie raspundere:
Tipu asta, Finn parca, merge in satul oamenilor, vede ca nu-s decat civili (femei, batrani, copii), cu toate astea incepe sa-i ciuruiasca cu automata. Nu zic, era de efect scena daca se lucra mai bine la ea, adica daca era scenariul facut de HBO. Acum in episodul 8 vin razboinicii si le zic astora ca daca nu li-l dau pe Finn ii omora pe toti. Si realitatea e ca ii pot omoara pe toti fara probleme, nici nu se discuta daca ar avea vreo sansa sa scape.
Insa uitati cretinatatea dialogului:
Dacã vrem pace, trebuie sã-l predãm pe Finn.
Despre ce vorbesti?
Asta e oferta lor.
Asta nu e o ofertã. Este o pedeapsã. Pentru ce s-a întâmplat in sat. Sânge pentru sânge.
E o nebunie.
Si dacã refuzãm?


Da!!! E o nebunie sa-l pedepsesti pe omul care a ucis un sat de nevinovati. Mai ales ca asta iti va salva tie oamenii.

Nu mai are rost sa zic ca nici eu nu m-as descurca asa bine ca ei in salbaticie, ce sa mai discut de niste copii (nu ca adultii ar fi mai breji) care n-au vazut pamantul decat din poze iar acum se bat de la egal la egal cu salbatici si mutanti care si-au trait toata viata in padurile alea. Deci bai, cum sa nu razi cand vezi un copil din asta ca urmareste prin padure niste salbatici vanatori inteligenti, si ei nu-si dau seama de asta? Insa cireasa de pe tort e ca tipa respectiva - Octavia, inainte sa ajunga experta in tracking si arte de supravietuire, pe nava spatiala a crescut ascunsa sub podea timp de 16 ani. Fata ar trebui sa aiba probleme de socializare grave, nu sa fie apta de Legiunea Franceza la o luna dupa ce-a iesit din cutie.

Cand un serial ridica intrebari la care e incapabil sa raspunda, ala e un serial prost.
In mod normal la seriale sezonul 2 e mai slab decat primul, dar in cazul de fata sunt inca la egalitate.

#36
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgepres, on 28 martie 2014 - 15:23, said:

De la BSG încoace genul ăsta a intrat în criză. Păcat că n-au dat o șansă serialului Stargate Universe și s-au umplut toate canalele de Tomorrow People, Star Crossed, Defiance și alte siropuri cu adolescenți, fără a mai socoti și vampirii. Abia aștept să înceapă Game of Thrones.
Ai dreptate, Stargate Universe era chiar bun.
Totusi eu mai continui cu Defiance cat e lipsa de sefeuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate