Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Procentul de grasime corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2014 - 16:22, said:

Cum se masoara procentul de grasime exact?
(Dupa poze e stupid. Poti sa fii schelet si sa ai procentul mare, daca musculatura nu exista.)
Cateva informatii pe blogul lui Margarit: http://www.cristianm...rasime-din-corp
Chiar daca nu faci exercitii, tot se observa definirea (slaba) a musculaturii cand grasimea este la un nivel redus.
Oricum, cred ca masuratorile alea asigura mai mult imboldul mental si motivatia necesara.

Edited by Mocebon, 21 March 2014 - 16:34.


#20
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMocebon, on 21 martie 2014 - 16:18, said:

Intri in concurs? Posted Image
Mă bag!
Eu am renunțat aproape de tot la bere, evit grăsimile și am redus destul de mult porțiile. Bag 200 de genoflexiuni pe zi, două serii de câte 100, plus ceva flotări și exerciții cu gantere/haltere.

Din punctul meu de vedere e mai important să reduci grăsimea decât să crești masa musculară. Aspectul unui corp fără burtă e ideal după părerea mea.
Personal, nu stau prea rău cu mușchii, dar sunt acoperiți de stratul protector de "piftie".

#21
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostDigix, on 21 martie 2014 - 16:51, said:

Bag 200 de genoflexiuni pe zi, douã serii de cate 100
Concurs: cine face mai multe genuflexiuni in 20".
Io ma cronometrez maine la sala, ca chiar picioare am si asa fac incalzirea - genuflexiuni viteza.

#22
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014
Mie intre 10 si 14 mi se pare atragator. Daca intereseaza pe cineva, lol.

View PostDigix, on 21 martie 2014 - 16:51, said:

Mă bag!
Eu am renunțat aproape de tot la bere, evit grăsimile și am redus destul de mult porțiile. Bag 200 de genoflexiuni pe zi, două serii de câte 100, plus ceva flotări și exerciții cu gantere/haltere.

Din punctul meu de vedere e mai important să reduci grăsimea decât să crești masa musculară. Aspectul unui corp fără burtă e ideal după părerea mea.
Personal, nu stau prea rău cu mușchii, dar sunt acoperiți de stratul protector de "piftie".

Muschii consuma mai multe calorii decat grasimea. Deci, daca iti creste masa musculara, e mai usor sa scapi si de grasime.

#23
30Men

30Men

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.03.2014

View PostMocebon, on 21 martie 2014 - 13:11, said:

A ajuns careva de aici la un procent de grasime corporala de 10% sau chiar mai scazut?
E incerc acum, am ajuns cred pe undeva in jurul a 15-16% conform acelui grafic atasat, dar inca am un pic de burta si asta dispare cel mai greu.
Tin o dieta de "bun simt" adica dupa ureche (in timpul saptamanii fara prajeli, cola, dulciuri; berea si painea reduse la minim - in weekend mananc ce vreau dar in cantitati reduse) si fac zilnic un program intens de exercitii (45-50 de minute de lucru cu gantere, flotari, genoflexiuni...).
Orice sfaturi, opinii, experiente personale sunt binevenite. Daca mai exista un thread cu aceeasi tema (eu am dat un search dar n-am gasit) postul meu poate fi mutat acolo.

Exista cantar care masoara procentul de grasime corporala. Mi-am cumparat unul de la Kaufland anul trecut, am dat pe el vreo 70-80 de lei. La masuratori a dat acelleasi rezultate cu ce dadeau cei de la Herbalife Posted Image

Prea putina grasime nu stiu daca este bine; stiu ca de exemplu vitamina E este un factor important pentru spermatogeneza.

Edited by 30Men, 21 March 2014 - 20:06.


#24
30Men

30Men

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.03.2014

View PostThair, on 21 martie 2014 - 15:57, said:

Care ramane primul fara grasime pe burta va primi de la celalalt o cafea in orasul lui ? Ok?

Tocmai ce voi sari masa de 300 de calorii pe care mi-o mai permiteam azi. Raman cu 1000.
Am o cafea de castigat.


In mod normal la dieta, numarul de calorii trebuie sa fie mai mic cu 400-500 decat idealul: adica daca ai un necesar de 2000 de calorii nu ai voie sa-ti faci o dieta drastica cu mai putin de 1500 calorii. Numarul de calorii pt o persoana cu actiivitate de birou (sedentar)  este Geutatea  x 30.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdon_dannielo, on 21 martie 2014 - 16:22, said:

Cum se masoara procentul de grasime exact?
Nu se masoara exact, se estimeaza grosier.

#26
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010

View Postandreic, on 21 martie 2014 - 13:51, said:

MLM-ul de tepe Herba Life intra in proces in SUA: http://www.abc.net.a...nto-her/5216970

Sper sa le inchida pravalia lor si la toti de genu asta, pentru ca tepuiesc oameni prapaditi si disperati cu produsele lor miraculoase.

#27
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostPurpura, on 21 martie 2014 - 19:11, said:

Muschii consuma mai multe calorii decat grasimea. Deci, daca iti creste masa musculara, e mai usor sa scapi si de grasime.

View PostDigix, on 21 martie 2014 - 16:51, said:

Din punctul meu de vedere... Personal, nu stau prea rău cu mușchii...


#28
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostDigix, on 21 martie 2014 - 16:51, said:

evit grăsimile
Avem un castigator !

#29
Thair

Thair

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 15.12.2012

View PostThair, on 21 martie 2014 - 19:08, said:

Concurs: cine face mai multe genuflexiuni in 20".
27 de genuflexiuni in 20".
Am facut si inainte de presa si dupa. Am vrut sa vad daca pot mai multe - ca mi-am incalzit bine picioarele cu presa, sau mai putine - pentru ca sunt mai obosit.
Am facut exact 27.
Mai incerc si data viitoare sa vad daca pot mai multe.

#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostPurpura, on 21 martie 2014 - 19:11, said:

Mie intre 10 si 14 mi se pare atragator. Daca intereseaza pe cineva, lol.

Vrei să te măriți de pe Softpedia? Posted Image  Posted Image Posted Image Posted Image

#31
Graciella

Graciella

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.04.2014
Buna ! Raspunsul la intrebarea , '' Pot sa slabesc si sa-mi reduc procentul de grasime corporala ? '', este unul singur : DA !!!
Cu toate ca infatisarea mea actuala ( inaltime = 1.72 m , greutate = 98 kg , varsta = 30 ani , profesie sedentara = economista ) nu trezeate increderea vis-a-vis de raspunsul plin de optimism dat mai sus de mine , totusi am sa va relatez un experiment si rezultatele acestuia , gasite saptamana trecuta , intr-o revista de sanatate usor ingalbenita de timp .
In ce consta acesta ?
Un grup de 1.500 de tinere femei obeze cu varsta cuprinsa intre 30 si 45 de ani , de peste ocean , au primit zilnic prin intermediul unor clinici de nutritie , un meniu care sa nu depaseasca 2.000 de calorii , repartizat pe 3 mese , din care ultima servita la ora 16:00 .
Experimentul a durat 1 an de zile , dupa care in urma masuratorilor efectuate s-a costatat ca absolut toate tinerele femei , care initial au avut o greutate corporala medie de 100 kg , au slabit 25-30 kg ajungand la finele experimentului sa cantareasca 70-75 kg , pierzand la nivelul taliei ( masurata in picioare  la 1.5-2,0 cm sub cordonul ombilical ) circa 32-38 cm , adica la fiecare kg de tesut gras pierdut cureaua se strange cu 1.25 cm .
Ce parere aveti ?
Eu sunt hotarata ca de la 01.05.2014 sa pun in aplicare acest experiment , care imi place ca nu impune prea multe restrictii .
Bafta si voua !

#32
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mă îndoiesc că doar mâncatul până la ora 16 va duce la slăbire, dar tu încearcă și zi-ne și nouă rezultatul.

#33
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
E de ajuns sa scrii pe un topic, nu tre' sa poluezi toata aria.

#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostGraciella, on 23 aprilie 2014 - 13:41, said:

... un meniu care sa nu depaseasca 2.000 de calorii...
Scump(mult) dom-le, scump(mult), dincolo era mai ieftin(puțin)! Mai taie din ele dă-le dreaq!

Pentru lipsă de activitate fizică și dietă pentru a reduce din greutate, e mult 2000 de calorii!

#35
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Majoritatea obezilor care renunta dupa o incercare sau doua gresesc in modul urmator: mananca in exces, sa zicem unul care are nevoie de 2000kcal/zi sa se mentina la greutate normala manaca de fapt 3000kcal/zi (sunt unii cu mult mai mult, go figure) si ajunge imens. Se vede in oglinda, vrea patratele, blah, blah, etc intra pe net, isi calculeaza caloriile in asa fel incat sa aiba deficit 500kcal pe zi adica 1500kcal si de a doua zi, plin de vointa si speranta si cu patratelele in suflet trece DIRECT pe 1500kcal de la 3000kcal. De fapt majoritatea obezilor morbid trec si de la 5000kcal la 1500, moment in care corpul face extrem de urat, feed-back-ul primit de creier are dimensiuni cataclismice, senzatia de slabiciune si discomfort este de nesuportat si persoana isi baga ceva in ele de patratele si baga si mai mult ca sa recupereze.

In concluzie daca sunteti supraponderali treceti cu incredere pe 1500kcal. Dar cei ajunsi la dimensiuni agabaritice trebuie intai sa socoteasca tot ce mananca in mod normal FARA SA REDUCA NIMIC. Le iese 5000 de exemplu, urmatoarea saptamana trec pe 4000 si o tin asa, cand corpul inceteaza sa mai faca spume trec pe 3000, dup-aia pe 2000 si dupa perioada de adaptare pe 1500kcal si de acolo sunt home free.
Spun asta pentru ca vad si pe strada din ce in ce mai multi obezi morbid. Pentru ei nu se poate trece de la mari excese la moderatie stoica brusc, utilajul va incepe sa geama din toate incheieturile si vor renunta.

#36
aumih16

aumih16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 22.09.2018
pentru asta! exista porcaria aia de herbalife! un pisat cacat de mlm!

in care multi pun botul aiurea! asa!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate