Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Recuperari creante.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Deci, am observat ca ii la moda ca bancile sa vanda "datoriile" / creditele neperformante, unor firme de recuperari creante. Din cate am inteles eu, firma de recuperari creante, plateste bancii o parte din acel credit pe care il are datornicul la banca, urmand ca ea sa recupereze in intregime datoria de la datornicul respectiv + dobanzi / comisoane, etc.

Pe scurt, la un credit de 10.000 ron, la care nu sau mai achitat ratele de X luni / ani, firma de recuperari creante cumpara datoria, platind bancii 8000 ron, urmand ca firma sa recupereze de la debitor 10.000 ron + bacsis :)

Intrebarea mea:
Pot vinde si eu ca PF o datorie, unei firme de recuperari creante?
Adica prin contract notarial mai am de primit 6000 ron, datoria a ajuns la termenul limita, fiind executabila.
Din pacate, legea spune ca pentru ati recupera banii, trebuie sa contactezi un executor din judetul unde are domiciliul debitorul. In cazul meu, judet diferit de adresa mea.
La fel, executorul trebuie platit inainte de credtitor (eu) urmand sa-mi recuperez comisionul executorului din datoria debitorului. Adica debitorul imi va da 6000 ron + 400 ron comisionul executorului.

Din pacate, odata ce executorul ii platit, acesta nu mai are nici un interes sa-mi recupereze mie datoria. Si se duce acasa la debitor, debitorul ii da 50 ron de-o cafea si ma suna executorul si imi spune ca debitorul nu-i solvabil (desi am dovezi de la primarie ca are imobile pe numele sau), sau ca debitorul nu-i de gasit, desi ii trimit recomandata la adresa si semneaza ca a primit-o, sau ca momentan nu are timp si ca lucrurile astea dureaza si nu se fac peste noapte...Practic, executorii iau bani de la ambele parti si nu se rezolva nimic.

Stiti cumva daca sunt firme interesate sa cumpere creante de la PF? Desigur, contra unui comision de 5-20% in functie de suma. Practic, firma sa-mi de-a 5000 ron din 6000 si dupa aia ea sa se ocupe de recuperat datoria. Desigur, se poate interesa mai intai daca debitorul ii solvabil sau nu. Macar ei au un interes sa-si recupereze banii. Pareri?

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 24.02.2006
umbla un zvon cum ca firmele astea de recuperari au telefoane si cica poti suna sa intrebi daca accepta si astfel de cazuri....

#3
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 _Smiley_, on 20 martie 2014 - 07:46, said:

umbla un zvon cum ca firmele astea de recuperari au telefoane si cica poti suna sa intrebi daca accepta si astfel de cazuri....
Am auzit si eu zvonul asta. Dar ma lovit "ideea" asta la miezul noptii si am zis sa intreb aici, ca poate nu toti dorm. Azi oricum o sa sun dupa ora 9 sa intreb, si revin cu solutii.

Problema ii ca poate unii accepta, poate altii nu. De asta ma interesa daca a facut cineva ceva de genul sau daca a auzit de un astfel de caz...

#4
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013

 Business_style, on 20 martie 2014 - 01:42, said:

Pe scurt, la un credit de 10.000 ron, la care nu sau mai achitat ratele de X luni / ani, firma de recuperari creante cumpara datoria, platind bancii 8000 ron, urmand ca firma sa recupereze de la debitor 10.000 ron + bacsis Posted Image


Total greșit.
Un credit de 10 000 se vinde cu 1000 lei.

S-a dus vremea cand bancile nu-si faceau griji ca pot recupera creditele acordate "cu buletinul". Acum, bancile prefera sa-si vanda creditele care au o probabilitate mica de recuperare cu un discount si de 90%, preferand astfel sa incaseze o suma mica, dar sigura.






”Discounturile sunt negociate pe un pachet intreg, in care sunt mii de credite. Acestea sunt analizate in functie de multi factori si se stabileste apoi probabilitatea de recuperare a lor. In functie de asta se negociaza un discount care poate ajunge si la 90%”, a afirmat Claudiu Bud, Director Divizia de Vanzari si Servicing KRUK Romania, companie specializata pe recuperarea de creante, in cadrul unei conferinte de presa.
Discountul este cu atat mai mare cu cat suma care trebuie recuperata este mai mare, cu cat persoana respectiva este mai in varsta sau cu cat datoria este mai veche.

Edited by HighClass, 20 March 2014 - 09:16.


#5
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010
Da, am sunat si se poate. Pentru o datorie de 6000 ron, imi ofera 750 ron !!! Cat despre aspectele legale / baza legala pentru suma asta, mi-a zis ca discutam la fata locului daca sunt interesat...pfff. La banii astia platesc un rus si imi aduce rinichii creditorului pe care pot sa-i valorific ...

Edited by Business_style, 09 April 2014 - 23:43.


#6
Cristian Mazilu

Cristian Mazilu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2004
Business_style: de unde esti? Din ce judet este debitorul tau?

#7
Business_style

Business_style

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,207
  • Înscris: 10.07.2010

 Cristian Mazilu, on 18 mai 2014 - 09:42, said:

Business_style: de unde esti? Din ce judet este debitorul tau?
Ai pm.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate