Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Revista Chip nu mai apare, dar a luat banii pe abonamente

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Salut,

In urma cu 3-4 zile am citit cu surprindere pe www.chip.ro ca revista a murit "un pic". Redactorii incearca sa indulceasca problema, uitand ca au incasat bani din abomente pe care acum nu le mai onoreaza. Este o tzeapa ?!

In ceea ce ma priveste, pe 3 octombrie 2013 am achitat un abonament pe 12 luni la CHIP si nu am primit nimic pana astazi, 15 martie 2014. Am tot sunat la numarul de telefon de pe site, insa nu mi-a raspuns nimeni.

De asemenea, nici la mailuri nu am primit vreun raspuns. Eu primesc mesaje de eroare de genul "user unkown", ceea ce inseamna ca cineva se ocupa in continuare de IT&C-ul lui SC 3D Media Communication SRL si ca a radiat adresele adresele angajatilor de la CHIP.

Ce este de facut ?

Edited by kmailand, 15 March 2014 - 16:48.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Astia de asta vara se chinuie sa dea faliment, chiar nu aveai habar?

#3
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Postslai, on 15 martie 2014 - 16:51, said:

Astia de asta vara se chinuie sa dea faliment, chiar nu aveai habar?

Ba da, dar am crezut ca era o dificultate de moment.... asa au anuntat-o ei la vremea aceea.... Timp de 10-12 ani au fost okay, deci n-am avut argumente sa cred contrariul.

LE: oricum, nu mi se pare ok sa continui sa faci abonamente CAND STII CLAR ca nu le vei putea onora. Ei stiau asta din timp si lucrurile tind spre inselaciune facuta cu buna stiinta. Ma rog, nu sunt jurist ca sa fac o incadrare exacta a acestei infractiuni Posted Image

Edited by kmailand, 15 March 2014 - 17:00.


#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Am cateva zeci-sute de reviste chip de acum multi ani. Ma bucur ca au intrerupt tiparirea revistei. Prietenii stiu de ce :D

#5
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Nu prea mai este nimic de facut, daca intrau in insolventa aveai posibilitatea sa te inscrii la masa credala, in cel mai bun caz trebuia sa ai un contract, si in contract ar fi trebuit sa fie trecut ceva legat de problema asta, in cazul in care nu este, imi pare rau pentru tine si pentru revista, cu ea am deschis ochii catre IT, odihneasca-se in pace.

#6
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Nu e nimic de facut, oricum nu cred ca ai platit o avere.

#7
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Ei, sigur ca nu e o avere..... cam 125 lei in cazul meu

Insa 125 lei x 15000 abonati anuntati = 415.000 euro doar la prima strigare.

Daca mai iei in calcul si abonatii la revistele conexe, plus furnizorii pe care nu i-au platit in ultimele luni, atunci o sa vezi dimensiunea tzepei.... multe milioane de euro Posted Image

Edited by kmailand, 15 March 2014 - 17:14.


#8
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Din moment ce erau in dificultate de asta vara, era de inteles ca in curand va muri revista.Posted Image  Banii pe abonamente s-au dus.
Cum zicea cineva pe pagina lor de facebook:

Quote

Revista e in faliment. Banii se duc intai la distribuitori si dupa la ceilalti. Banii tai sunt la distribuitori si nu o sa-i mai vezi niciodata. Relaxeaza-te si obisnuieste-te cu ideea. Asa e in tenis.


#9
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkmailand, on 15 martie 2014 - 17:08, said:

Daca mai iei in calcul si abonatii la revistele conexe, plus furnizorii pe care nu i-au platit in ultimele luni, atunci o sa vezi dimensiunea tzepei.... multe milioane de euro
Redacatia a ajuns unde a ajuns din cauza tepelor primite de la distribuitori. Mai exact niste tepe de sute de mii de euro de la mai multe firme ce distribuie presa si in ziua de azi, dar cu alt nume dupa ce au dat tunuri de milioane de euro (nu doar pe cei de la 3D Media Communitations i-au tras in teapa), au declarat faliment si au deschis alte firme.
Iar de faza cu inchisul revistei s-a aflat de-abia la sfarsitul lunii decembrie, pana atunci au tot sperat ca vor gasi o solutie care sa evite desfiintarea redactiei. Si nici atunci nu era 100% sigur, ci numai in ianuarie s-a luat decizia finala.
Daca stiau de dinainte ca vor trage redactia pe linie moarta crezi ca mai luau banii pe abonamente?

Edited by Hider141, 15 March 2014 - 17:21.


#10
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Bine, dar tot nu inteleg de ce trebuiau sa iasa din peisaj cu tzeapa in masa, dupa 14-15 ani de aparitii constante si relativ ok.

Este clar ca in ultimul timp calitatea articolelor scazuse dramatic si zau ca m-am gandit daca sa mai reinoiesc abonamentul (dar am gresit).
Ca sa nu mai spunem ca cititorii nu au putut opta pentru editii on-line, nu au avut o aplicatie pentru smartphone, ci doar revista in format tiparit cu CD/DVD-uri -plinq de programe free si nefolositoare.

View PostHider141, on 15 martie 2014 - 17:19, said:

.....
Daca stiau de dinainte ca vor trage redactia pe linie moarta crezi ca mai luau banii pe abonamente?


Da, pentru ca sunt tzepari. EU AM PLATIT DIRECT IN CONTUL LOR, nu in contul vreunui distribuitor. Plata a fost facuta cu cardul de credit direct pe site-ul chip.ro..... Hai, nu le mai cauta scuze.

Ar trebui sa returneze contravaloarea abonamentelor incasate si neonorate.

Edited by kmailand, 15 March 2014 - 17:31.


#11
alexandrualex93

alexandrualex93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 03.03.2014
Inca o revista cu "spate" cumparat de firme :),cine da mai mult ia review PRO


ROMANIA <3

#12
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Si cand ma gandesc ca pe vremuri nu-mi scapa niciun numar...

#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Totul e online acum se renunta la editiile tiparite si bine fac. Prea multi copaci taiati degeaba. Daca ai o dovada a platii da un mail la anpc dar slabe sanse sa iei ceva. Daca au declarat faliment nu mai ai ce sa le faci pentru ca banii se duc intr-o anumita ordine iar tu esti ultimul. Imi pare rau pt teapa ta iar pe viitor sa nu faci abonamente pe mai mult de 3-6 luni.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
El si-o facut abonamentul in octombrie, firma deabea de acum isi anunta falimentul.
Fugi repede la ANPC cu chitanta de la PayU sau cine-o procesat-o!

#15
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Postlex404, on 15 martie 2014 - 18:41, said:

El si-o facut abonamentul in octombrie, firma deabea de acum isi anunta falimentul.
Fugi repede la ANPC cu chitanta de la PayU sau cine-o procesat-o!

Am trimis sesizare la ANPC inca din 10 martie 2014 si astept rezultatul. Si cred ca nu sunt singurul pagubit care a reclamat. Am facut plata on-line cu cardul, chiar pe site-ul lui CHIP. Am si mesajele de confirmare.

La modul in care se misca lucrurile, voi avea o decizie la anul, cand nu va mai fi nimic din CHIP. Toata lumea se plange de timpul urias pentru procesare la ANPC si asta este altceva.

Dar de ce au facut aceasta ciolanie cei de la CHIP ?! Redactorii erau curati ? --- nu.....
Ani de zile ne-au invatat cum sa ne ferim de virusi, dar nu ne-au zis cum sa ne ferim de tzepari ca ei. Si in ciuda reactiilor (inclusiv pe facebook), redactorii tac malc si pozeaza in victime fara a ne spune motivul adevarat al plecarii din redactie. Asta ma face sa cred ca si ei si-au luat partea leului din tzeapa data abonatilor revistelor si acum tac pentru a se uita lucrurile....

Romania, de...... Aici se poate orice.

Edited by kmailand, 15 March 2014 - 19:38.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostBlue_Ivy, on 15 martie 2014 - 18:07, said:

Totul e online acum se renunta la editiile tiparite si bine fac. Prea multi copaci taiati degeaba.

Aici nu sunt de acord, nu se compara mirosul unei carti sau al unei reviste cu un scan pe calculator. Asa hai sa nici numai mancam ca sunt poze cu mancare pe net tone. In ce priveste copacii, stai linistit ca se vor taia la fel de mult si fara reviste.

#17
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postkmailand, on 15 martie 2014 - 19:36, said:

Asta ma face sa cred ca si ei si-au luat partea leului din tzeapa data abonatilor revistelor si acum tac pentru a se uita lucrurile....
Partea lor se numeste "un sut in cur" si preaviz din luna decembrie, dar despre care nu aveau voie sa spuna nimic pana in luna ianuarie cand s-a iesit public si s-a recunoscut faptul ca redactia se inchide. Singura persoana ce a pus probabil mana pe o parte din respectivii bani e managerul, Dan Badescu.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Relax, redactorii ce vrei sa faca? Probabil si ei plang dupa cateva salarii...
Probabil ei se bazau pentru supravietuire pe banii de pe abonamente, lumea stiind ca's in galeata nu prea a facut abonamente si asta e.
Opc ce sa faca? O sa iyi dea dreptate si asta e, daca aia nu au bani, ai de primit...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate