Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare in Elvetia?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Inseamna ca Londra nu mai e asa paradis IT precum credeam ...

#20
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu mai is preturile acuma ca-n 2000, dar p-aci de ex., daca esti freelancer, 50/ora e minimum minimorum, ca nu-ti iese calculul. tre sa calculezi cu 6-7 luni/an de proiect la modul conservativ. singurii care accepta scoruri d-astea fac server operations, ca acolo "proiectele" (ca de fapt nu-s proiecte) merg ani de zile si atunci calculul arata mai frumos. 80/ora e ok la modul general si e chiar bun la proiecte de lunga durata.
in general preturile au scazut pentru chestii mai simple (adica strict administrare linux de ex.) pentru ca-s multi pe piata care sustin ca se pricep. dar la chestii ceva mai speciale, ratele orare n-au prea suferit mult.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPengoon, on 18 martie 2014 - 12:58, said:

io in geneva aveam 1500.
SFr sau €?

#22
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
euro. pe vremea aia erau 2500 sFr

#23
alexia1610

alexia1610

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.03.2014
Scuze dar m-ati cam pierdut pe drum se pare ca nu vb toti pe acceasi tema . In orice caz multumesc mult tuturor celor care au incercat sa ma ajute cu un raspuns .

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPengoon, on 18 martie 2014 - 14:37, said:

euro. pe vremea aia erau 2500 sFr
Boier mare erai...

View Postalexia1610, on 18 martie 2014 - 16:08, said:

Scuze dar m-ati cam pierdut pe drum se pare ca nu vb toti pe acceasi tema .
Pai ti-a raspuns avenirv:

View Postavenirv, on 17 martie 2014 - 20:22, said:

in elvetia ACUM daca nu ai permis de munca nu exista gradinita, ospatarita, inchiriat apartament, bani ramasi dupa cheltuieli, etc.
Despre permisele de munca, aici.

#25
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 18 martie 2014 - 13:11, said:

nu mai is preturile acuma ca-n 2000, dar p-aci de ex., daca esti freelancer, 50/ora e minimum minimorum, ca nu-ti iese calculul. tre sa calculezi cu 6-7 luni/an de proiect la modul conservativ. singurii care accepta scoruri d-astea fac server operations, ca acolo "proiectele" (ca de fapt nu-s proiecte) merg ani de zile si atunci calculul arata mai frumos. 80/ora e ok la modul general si e chiar bun la proiecte de lunga durata.
in general preturile au scazut pentru chestii mai simple (adica strict administrare linux de ex.) pentru ca-s multi pe piata care sustin ca se pricep. dar la chestii ceva mai speciale, ratele orare n-au prea suferit mult.

eu am mers pe alta cale: pret mai mic si lucru continuu.
asa am in >22 de ani echivalentul a 12 luni de non-contract in total dar media este pe la 70 e/h (cam 40% cu cheltuielile platite).

bafta.

Edited by avenirv, 19 March 2014 - 03:26.


#26
alynetta

alynetta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.03.2014
Buna ziua
am permis L si as dori sa plec in vacanta dar am auzit o gramada povesti cum ca nu te-ar lasa sa mai intri in elvetia la intoarcere ,stie cineva cum este ?
multumesc !

#27
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postalexia1610, on 15 martie 2014 - 10:35, said:

Buna ziua , sunt noua pe forum si as avea mai multe intrebari daca ma poate ajuta cineva legate de munatrea in Elvetia , si anume : cat de greu sa iti gasesti de munca ( daca nu esti absolvent de liceu si nu ai o calificare in domeniu sa zicem ospatara )  dar ai o experienta de 5 ani in domeniu . cat de greu si cat costa sa inchiriezi un ap cu 2 dormitoare , gradintele pentru copii , in ce conditii poti sa il lasi cat costa cate ore poti sa il lasi , cheluielile de zi cu zi , daca din 2 salarii poti sa platesti tot ce trebuie si sa ramanii si cu un ban in buzunar , in cazul in care ai copil mama cate ore poate sa munceasca ......  Va multumesc mult si astept un raspuns ..... o zi buna tututror
Well, de regulă perspectivele profesionale sunt limitate pt. un ausländer fără pregătire şi care pe lângă asta nu stăpâneşte nici una din limbile naţionale.

Dar ca şi cetăţean român, în plus necalificat, perspectivele sunt aproape de 0. Iar asta din cauza principiului priorităţii naţionale, principiu care spune că un patron elveţian poate angaja un lucrător român (sau bulgar) NUMAI DACĂ dovedeşte autorităţilor cantonale că pt. postul respectiv nu a găsit elveţian sau un cetăţean din celelalte state membre UE.

Prin urmare, sfatul meu este să-ţi iei gândul de la Elveţia.

View Postalynetta, on 21 martie 2014 - 15:20, said:

Buna ziua
am permis L si as dori sa plec in vacanta dar am auzit o gramada povesti cum ca nu te-ar lasa sa mai intri in elvetia la intoarcere ,stie cineva cum este ?
multumesc !
De ce dai crezare la orice zvonuri aiurea? Permisul L nu te ţine închisă pe teritoriul elveţian. Poţi pleca şi reveni.

#28
dodi1108

dodi1108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2008
Experienta te-ar fi ajutat daca era intr-o tara vest-europeana...aici te poate ajuta daca "cunosti" pe cineva...functioneaza destul de mult si aici....Eu am 8 ani de exprienta de munca aici, si mi-a luat 1an jumate sa gasesc alt job dupa ce am schimbat cantonul...

Apartamentele se gasesc usor de inchiriat daca nu vrei in centrul vreunui oras ...preturile scad drastic cu cat te departezi de oras...

Cu gradinitele e o mare problema: aia de stat "obligatorie" incepe la 4 ani, e gratuita ...dar are un program de tot rahatul de ii obliga pe pariniti sa plateasca in plus ca sa aiba cineva grija de ei...un exemplu de program al fetitei mele: Luni-Marti-Joi-Vineri: de la 8:30 - 12, Marti are si dupa masa de la 14:00 - 15:30, Miercuri e liber. In rest: te descurci cum poti (chemi bunici, sta unul din parinti acasa,. sau lucreaza part-time) sau: platesti sa-ti ia copilul de la scoala si sa-l "parcheze" undeva (pe mine m-ar costa asta undeva la 1300 CHF pe luna....traiasca BUNICIII!!!!)

Presupun ca scoala va fi la fel...o nebunie de alergatura din partea parintilor care nu isi pot permite sa plateasca extra...

Din 2 salarii minime te descurci...sau dintr-un salariu peste medie te descurci....din 2 salarii medii stai foarte bine !

Edited by dodi1108, 10 April 2014 - 08:47.


#29
alexia1610

alexia1610

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.03.2014

View Postdodi1108, on 10 aprilie 2014 - 08:43, said:

Experienta te-ar fi ajutat daca era intr-o tara vest-europeana...aici te poate ajuta daca "cunosti" pe cineva...functioneaza destul de mult si aici....Eu am 8 ani de exprienta de munca aici, si mi-a luat 1an jumate sa gasesc alt job dupa ce am schimbat cantonul...

Apartamentele se gasesc usor de inchiriat daca nu vrei in centrul vreunui oras ...preturile scad drastic cu cat te departezi de oras...

Cu gradinitele e o mare problema: aia de stat "obligatorie" incepe la 4 ani, e gratuita ...dar are un program de tot rahatul de ii obliga pe pariniti sa plateasca in plus ca sa aiba cineva grija de ei...un exemplu de program al fetitei mele: Luni-Marti-Joi-Vineri: de la 8:30 - 12, Marti are si dupa masa de la 14:00 - 15:30, Miercuri e liber. In rest: te descurci cum poti (chemi bunici, sta unul din parinti acasa,. sau lucreaza part-time) sau: platesti sa-ti ia copilul de la scoala si sa-l "parcheze" undeva (pe mine m-ar costa asta undeva la 1300 CHF pe luna....traiasca BUNICIII!!!!)

Presupun ca scoala va fi la fel...o nebunie de alergatura din partea parintilor care nu isi pot permite sa plateasca extra...

Din 2 salarii minime te descurci...sau dintr-un salariu peste medie te descurci....din 2 salarii medii stai foarte bine !

iti multumesc mult ptr raspuns .... iti poti spune cam cat este salariul acolo dupa taxe ...

#30
dodi1108

dodi1108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2008

View Postalexia1610, on 11 aprilie 2014 - 15:55, said:

iti multumesc mult ptr raspuns .... iti poti spune cam cat este salariul acolo dupa taxe ...

Stiu ca salariul minim este undeva in jur de 3500 CHF (parca se vorbea sa il creasca la 4000)....din care dispar taxele...aici e greu de spus cam cat ar fi dupa taxe, ca totul depinde de regiune, canton, comuna, daca sunt 2 salarii in familie, daca ai copii, religie...cam atat...in total taxele sunt intre:10-20% as zice...nu prea mi-am incurcat capul cu toate procentele....eu am un tax de aproape 20% dar am salariul un pic mai mare, sotia lucreaza, am 2 copii

Taxele salariale nu includ: asigurare medicala care este separata si OBLIGATORIE: in functie de persoana/canton...consideri un minim de 150 CHF/persoana/luna aia de baza fara pretentii...poate ajunge destul de repede si la peste 4-500 CHF / luna

aici: http://www.salaire-uss.ch/ gasesti salariile minime in functie de domeniu....alegi limba Ge/Fr/IT in functie de cunostinte Posted Image

aici mai multe despre salariile din elvetia: http://www.travaille.../salaire-suisse

Edited by dodi1108, 15 April 2014 - 15:13.


#31
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdodi1108, on 15 aprilie 2014 - 14:44, said:

Stiu ca salariul minim este undeva in jur de 3500 CHF
Ştii prost. Nu există un salariu minim pe economie în Elveţia. Salariul se stabileşte cu angajatorul, în funcţie de sectorul de activitate, funcţia pe care o deţii etc.

#32
dodi1108

dodi1108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2008

View PostTinkerbelle, on 15 aprilie 2014 - 16:31, said:

Ştii prost. Nu există un salariu minim pe economie în Elveţia. Salariul se stabileşte cu angajatorul, în funcţie de sectorul de activitate, funcţia pe care o deţii etc.

daca erai atenta vedeai ca am dat link cu salariile in functie de domeniu...si exista salarii minime pentru fiecare domeniu unde exista un sindicat care sa se lupte pentru angajati...deci stii prost tu... ce vrei sa spui este ca nu exista un singur salariul minim pe economie care exista in romania sau franta....nici nu am spus asta....

salariul minim de care vorbeam eu este unul general, daca te uiti la toate domeniile ...evident cel mai mic salariu se regaseste in domeniile unde exista si "sindicate"....evident ca fiecare firma pribvata isi face grila de salarii si daca esti bun si te lupti pentru o pozitie mai inalta ai sansa sa si negociezi...dar in marea majoritate a cazurilor nu este cazul...

in functie de domeniu ( de asta am dat linkul, duh!!!!) , experienta, functie, exista un minim salarial care este stabilit, nu poti, ca firma privata, sa stabiliesti de capul tau niste salarii de 5 ori mai mici ca un competitor si sa iti aduci oameni din africa sau romania sa lucreze pentru tine !!!

Edited by dodi1108, 16 April 2014 - 11:13.


#33
dodi1108

dodi1108

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.08.2008
ceva stiam eu, uite aici initiativa de a trece la un salariu minim de 4000 CHF...se voteaza in mai:

http://www.salaires-minimums.ch/

#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
initiativa nu e lege. de facto, in momentul de fata, nu exista un salar minim pe economie, nici in Elvetia, nici in Germania.
vorba lu Yoda: "The dark side clouds everything. Impossible to see the future is".

#35
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postdodi1108, on 15 aprilie 2014 - 14:44, said:

salariul minim este undeva in jur de 3500 CHF (parca se vorbea sa il creasca la 4000)....
Amice, după cum vezi, tu eşti cel care ai făcut un amalgam între iniţiativa din luna mai asupra introducerii unui salariu minim garantat, şi situaţia actuală.

View PostPengoon, on 16 aprilie 2014 - 11:52, said:

nu exista un salar minim pe economie, nici in Elvetia, nici in Germania.
Să sperăm că nici nu va exista.
Un prag minim salarial ar fi ca o piatră de moară asupra economiei.

#36
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in anumite branse, unde inselaciunea si bataia de joc sunt baza afacerii, este chiar obligatoriu introducerea unui salar minim. ca de exemplu, firmele de paza. daca business-ul nu poate supravietui decat prin inselaciune (incalcarea maximului permis de ore de lucru/zi si multe altele), pur si simplu nu are nici un drept de existenta si trebuie lichidat. io nu vad de ce statul ar subventiona prin adaos pana la minimul social, firmele care zic "noi nu putem plati decat mai putin ca asigurarea sociala". astia nu au nici un drept de existenta economic si trebuie sa dispara din circuitul de business cu viteza supraluminica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate