Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sven Hassel

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Asta e...una e atmosfera din carte si una e cea din film...as putea spune ca ...a fost ecranizata varianta soft a cartii....

#20
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
bine, oameni buni, da' mie nu-mi raspunde nimeni?

#21
mihailovich

mihailovich

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.09.2007
Salut,
Doresc si eu sa cumpar romanul Sven Hassel - Opere Complete vol 1, editura Nemira 1995 - orice stare. Ofer un pret foarte bun si sunt disperat ca nu gasesc aceasta carte pe nicaieri - inclusiv anticariate.
mersi

#22
eddie91tm

eddie91tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 04.02.2007
Acum doua saptamani eu am vazut in diverta toata colectia lui Sven Hassel la pachet iar separat era in jur de 195 000 rol .

#23
nWidia

nWidia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.04.2007
Am citit volumele  pe care le am acasa de cel putin 2 ori fiecare si dintre astea cea mai tare mi se pare Lichidati  Parisul  :thumbup:  poate datorita scenelor de betie crunta :D sau furtului acelui porc . Am ras cu lacrimi la prima lectura a respectivelor capitole  si chiar si acum mai reuseste sa imi fure cate un zambet :)

#24
Crowe

Crowe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.07.2005
Au aparut din nou pe piata la ed. Lucman, nu stiu daca toata seria. Oricum, sunt foarte bine traduse.

#25
cosminflorin87

cosminflorin87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2007

View PostDeathRipple, on Jan 6 2003, 17:23, said:

lichidati parisul
gestapo
legiunea blestematilor (volumul original)
camarazi de front

ps: ordinea e cea a aparitiilor la nemira

camarazi de front:)

#26
GhitzaBrasoveanu

GhitzaBrasoveanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.02.2008

View Postpetman, on Jan 6 2003, 17:41, said:

Oare nu gasesc pe net ceva volume? Ca am citit si eu cateva si radeam cu lacrimi.....


Daca imi dai o adresa de email primesti primele 12 volume aparute in format doc .
Numai bine !

#27
horace_2000

horace_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2008

View PostGhitzaBrasoveanu, on Mar 12 2008, 00:23, said:

Daca imi dai o adresa de email primesti primele 12 volume aparute in format doc .
Numai bine !



Salut.

Ma intereseaza si pe mine aceste carti. Ai putea sa mi le dai si mie ? Adresa mea de mail este [email protected].
De asemenea ma intereseaza si ceva de Mike Hassel indiferent de format, eventual macar imprumut ca sa le citesc. Am si eu doua dintre ele si anume "Spaima si moarte in Transnistria" si inca una al carei titlul nu mi-l amintesc acum, dar pot spune cu siguranta ca actiunea se petrece prin Africa. Desigur, sunt gata sa dau aceste carti sub forma de imprumut celor care vor sa le citeasca.
Multumesc anticipat.

#28
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
blindatele mortii
camarazi de front
legiunea blestematilor

#29
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Drum singeros catre moarte.
Proasta idee topicul asta. Deja stiu ca acasa o sa halesc cubulete de slanina de porc cu piure de cartofi  :D

#30
serghei_s

serghei_s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2008
Monte Cassino, Lichidati Parisul, Gestapo si General SS. sunt cele mai comice

#31
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Gestapo...aia am citit-o doar.

#32
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Mi-au placut absolut toate, mai ales ca le-am citit acum multi ani, cand era impuscatul la carma tarii, fara a fii marinar. Faceam foarte greu rost de carti si le rulam din mana in mana.Aveam 24 de ore termen de a citi un volum, dupa care il dadeam altei persoane. Va dati seama ca nu dormeam noaptea!
Rog un moderator sa imi spuna daca am voie sa pun cateva volume in format electronic pe forum, poate sunt doritori sa citeasca! Am asa:
       Batalion de mars
       Legiunea blestematilor
       Blindatele mortii
       Camarazi de front
       Gestapo
       Monte cassino
       Lichidati Parisul
       General SS
       Imperiul iadului
       Moarte si viscol
       Drum sangeros

Edited by shmecherul, 17 September 2008 - 18:36.


#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
am si eu vreo 6-7 carti de el.
amu, e interesant de citit, dar omul nu prea se pricepe la documentare. adesea confunda batalion cu companie, incurca ranguri, aduce tancuri care la momentul actiunii nu existau inca samd. omul scrie fictiune.

#34
nerva

nerva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 28.02.2007
Am si eu o intrebare la voi: Sven Hassel mai traieste? De la inceputul anilor 1990 s-a stabilit in Barcelona.

#35
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

View Postnerva, on Oct 9 2008, 08:32, said:

Am si eu o intrebare la voi: Sven Hassel mai traieste? De la inceputul anilor 1990 s-a stabilit in Barcelona.
traieste tot in barcelona si, cica, ar scrie o carte chiar acum. s-ar putea sa o publice peste vreo 2 ani. :D

#36
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Mi-au placut la culme cartile lui Sven Hassel, le am pe toate ( v-o 17 parca, aparute toate prin anii 9x la Nemira), au un mod de abordare extrem de original si de placut in acelasi timp. Din ce am citit eu, am inteles ca doar prima este biografica ( Die fordomte Legion), restul fiind scrise in urma succesului teribil al cartii-pilot...O parte din personaje sunr reale ( Batranul, Porta) celelalte fiind parte reale, parte fictionale...Comisarul este de-a dreptul comica, razi de te tavalesti, in timp ce Gestapo este mult mai realista si mai dura..Asta mi se pare si hazul lui Hassel, o imbinare teribila de realism si fictiune, de comic si grotesc, de teroare si haz....Razboiul dezbracat de toate panglicutele si zorzoanele....

strangelove@91 Mike Hassel sunt falsuri, asa cum bine ai spus...s-au folosit de-un nume deja celebru pentru a mai vinde si ei cate ceva

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate