Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

De ce Windows sux ?

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#55
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Spoiler

@neagu_laurentiu: probabil ai dreptate. Eu am Windows cu licenta deci la mine nu se pune problema.
Oricum fara piraterie windows nu ar fi avut acelas succes.

#56
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postneagu_laurentiu, on 14 martie 2014 - 12:40, said:

Ba iti permite MS sa rulezi 8.x fara alte oprelisti (instalezi fara acel serial key, primesti update-uri iar dupa ce expira acele zile ramai doar cu textul afisat in dreapta jos dar sistemul ruleaza foarte bine).

Ai uitat ecranul negru fara wallpaper si inchiderea automata dupa 2 ore...

#57
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTheBigDealerIsHardware, on 13 martie 2014 - 11:30, said:

Majoritatea spun ca Windows-ul e prost proiectat, de aia are atatea gauri de securitate, virusi, si de aia il ataca hackerii, stabilitate scazuta.
Intrebarea mea e urmatoarea : Daca Linux (orice distro) sau Mac OS ar fii pe primul loc, si proiectate sa ruleze pe orice computer care indeplineste system requiments (mac-ul ramane repetent aici, putand sa fie instalat decat pe computerele de la Apple), s-ar face in prostie softuri pentru si ele, jocuri si alte tampenii, (ca windows) nu si-ar pierde din stabilitatea , securitatea, si mai stiu eu ce ?
Nu, deoarece sisteme ca Linux sau Mac au un intreg ecosistem care nu permite sa devina instabil si nesigur.

Degeaba iti explic acum cu argumente de ce e asa, tu ca sa te convingi trebuie sa incerci un astfel de sistem pret de 6-12 luni.

#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posteiffel, on 14 martie 2014 - 14:28, said:

Ai uitat ecranul negru fara wallpaper si inchiderea automata dupa 2 ore...
La 8.x nu.

#59
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Posteasy90rider, on 13 martie 2014 - 19:59, said:

Scopul malefic al M$ a fost atins, acum astept ca Win9 sa aibe succes si sa fie greu de spart.

Nu ai sa vezi asta.....
In unele cazuri "crackerii" sunt platiti sa nu-l sparga imediat, pentru ca producatorul sa-si atinga un target din vanzari....

#60
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008

View PostTheBigDealerIsHardware, on 13 martie 2014 - 11:45, said:

Adevarat. Chiar si Windows Vista (utilizat acum de mine) pe 1 GB ram DDR2 (ce-i drept, 1.5 GB placa video) , procesor amd 2.60 ghz si 150 GB Hard Disk + AVG la startup (fara softuri pirat) merge bine. Concluzia e ca daca stii sa il folosesti, orice Windows e bun. (Bine, discutam de OS-urile din prezent ca doar nu te apuci sa instalezi Windows 95 pe un calculator cu 4GB ram).
Sustin ideea. Ma intreaba colegii de ce win meu Vista merge f bine din 2007 cind ei il reinstaleaza la 1-2 ani si tot greu ajunge sa le ruleze. Raspuns: un pic de optimizare si evitare a nu instala toate 'balariile'. Tine de modul cum il folosesti si eu trag de el nu gluma.

Edited by misu183, 14 March 2014 - 16:23.


#61
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postxxvirusxx, on 14 martie 2014 - 15:34, said:


Nu ai sa vezi asta.....
In unele cazuri "crackerii" sunt platiti sa nu-l sparga imediat, pentru ca producatorul sa-si atinga un target din vanzari....
Producătorul de ce?
PC OEM? acela vine cu OS care de obicei e windows.

#62
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postneagu_laurentiu, on 14 martie 2014 - 14:52, said:

La 8.x nu.
Mie mi-a aparut cand am schimbat hardul si am clonat sistemul de pe cel vechi.
A cerut reactivarea si s-a rezolvat.

#63
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmisu183, on 14 martie 2014 - 16:22, said:

Sustin ideea. Ma intreaba colegii de ce win meu Vista merge f bine din 2007 cind ei il reinstaleaza la 1-2 ani si tot greu ajunge sa le ruleze. Raspuns: un pic de optimizare si evitare a nu instala toate 'balariile'. Tine de modul cum il folosesti si eu trag de el nu gluma.
Eu am un sistem linux care e instalat de 5 ani (fara reinstalare, se intelege) si a inceput chiar sa ruleze mai rapid putin, asa e normal sa fie, pentru ca la fiecare update (si e o distributie rolling release), programele sunt mai optimizate decat versiunile precedente.

Si eu trag de el, nu gluma, dar asta nu justifica incetinirea sistemului.

#64
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si windows-ul merge perfect ( poate cu exceptia Vista, si oarecum 8-ul fara .1 ), doar sa mai il si intretii din cand in cand.
Am la servici calculatoare cu XP care inca au sistemul pus de mine in Martie 2008. Cu toate update-urile la zi.
Cam la 3 luni le curat de temporare, registrii, etc si dau o defragmentare.

#65
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posteiffel, on 14 martie 2014 - 18:49, said:

Si windows-ul merge perfect ( poate cu exceptia Vista, si oarecum 8-ul fara .1 ), doar sa mai il si intretii din cand in cand.
Am la servici calculatoare cu XP care inca au sistemul pus de mine in Martie 2008. Cu toate update-urile la zi.
Cam la 3 luni le curat de temporare, registrii, etc si dau o defragmentare.
Mult, mult. Eu nici aia nu fac in linux, pentru ca nu are problemele pe care le are windows.

View Posteiffel, on 14 martie 2014 - 18:49, said:

Am la servici calculatoare cu XP care inca au sistemul pus de mine in Martie 2008. Cu toate update-urile la zi.
Update la zi are semnificatii diferite in windows si-n linux,

Eu in linux cand dau un click sau o comanda, se updateaza tot sistemul cu toate programele instalate.

Tu cand dai click, se updateaza doar sistemul, nu si programele.

Din acest punct de vedere, ecosistemul windows e cu mult inferior celui linux.

#66
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nici la versiunile mai noi de Widnows nu mai e nevoie de ex de defragmentare ca o face automat.

La linux e alta mancare de peste ca nu-l intereseaza defragmentarea. Isi face odata la 6 luni o scanare de erori la harduri si gata.
Chestia cu programele incepe sa se faca si la windows 8 - ptr cele din store insa.
Ca nici la linux nu era asa cu ceva ani in urma. Inca tin minte cum acum 10 ani ma chinuiam sa instalez programe care aveau dependinte, in linie de comanda. Mi-a luat ceva timp pana m-am prins la un nenorocit de program care avea niste dependinte ciudate - ca la final erau in bucla inchisa Posted Image Si nu exista niciun store luam programele direct de pe site-urile producatorilor.

Toate evolueaza si se inspira reciproc.

#67
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Posteiffel, on 14 martie 2014 - 19:00, said:

Nici la versiunile mai noi de Widnows nu mai e nevoie de ex de defragmentare ca o face automat.

La linux e alta mancare de peste ca nu-l intereseaza defragmentarea. Isi face odata la 6 luni o scanare de erori la harduri si gata.
Chestia cu programele incepe sa se faca si la windows 8 - ptr cele din store insa.
Ca nici la linux nu era asa cu ceva ani in urma. Inca tin minte cum acum 10 ani ma chinuiam sa instalez programe care aveau dependinte, in linie de comanda. Mi-a luat ceva timp pana m-am prins la un nenorocit de program care avea niste dependinte ciudate - ca la final erau in bucla inchisa Posted Image Si nu exista niciun store luam programele direct de pe site-urile producatorilor.

Toate evolueaza si se inspira reciproc.

Linux are "store" si update-uri automatizate din 1996 daca nu ma insel, in Debian.

Daca tu ti-ai luat o distributie tampita, atunci nu vei mai repeta greseala data viitoare.

Nu prea se inspira reciproc, ca microsoft nu prea inoveaza cu nimic din punct de vedere tehnic.

Microsoft are bani si face marketing puternic, si oamenii de rand si copiii gameri cumpara ce li se baga pe gat de catre industrie :)

Pe linux nu-l intereseaza defragmentarea deoarece e un non-issue. Daca ar fi fost o problema cu fragmentarea sistemului de fisiere, linux nu ar fi facut fata pe servere cu milioane de citiri si scrieri pe ora.

#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu de cand a aparut Store-ul, eu foloseam RedHat, si ce ziceam mai sus se intampla pe un RedHat 6 daca tin bine minte.
Dupa versiunea 7.3 m-am cam indepartat de el si m-am dus spre Suse.

Insa cum ma ocup mai mult de sisteme cu windows, partea cu linuxul e mai mult ptr timpul liber. Mai instalez sau rulez cate un live din cand in cand ca sa nu uit chiar tot.
Sincer n-am sesizat cand a aparut Store-ul pe versiunile pe care mai le testez. Pur si simplu m-am trezit cu el.

Cat despre influente, linuxul si-a inspirat meniurile - interfata tot din windows. Cam de cate ori si-a schimbat ceva prin interfata windowsul am sesizat schimbari oarecumasemanatoare si in cea de linux. Ce-i drept aici macar ai posibilitatea de a alege interfata care vrei sa o folosesti, nu esti legat de una impusa.

Dar o cam dam in off... Asta e arie de dezbateri despre securitate.

#69
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Doar pentru ca nu se numea "store", nu inseamna ca el nu exista. Exista, din 1996 :)

Iar la securitate, windows are reputatia de a fi prost. Linux are reputatia de a fi bun.

Eu am o vorba: in windows, trebuie sa stii cum sa te protejezi. In Linux, trebuie sa stii cum sa te infectezi.

Din punct de vedere tehnic, Linux e cu mult superior Windows-ului.

Microsoft are insa bani de pompat in marketingul rahaturilor sale.

Da-le la dobitoci o platforma buna de gaming, si gata, ai cucerit piata.

#70
mcdsev3r

mcdsev3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.06.2013

View Posteiffel, on 14 martie 2014 - 20:11, said:

Cat despre influente, linuxul si-a inspirat meniurile - interfata tot din windows. Cam de cate ori si-a schimbat ceva prin interfata windowsul am sesizat schimbari oarecumasemanatoare si in cea de linux.
N-am inteles cine pe cine fura.
Sa nu uitam ca prima interfata grafica a fost G.E.M. (Graphical Environment Manager) inainte ca windows 3.0 sa apara,
de la care windows a si furat conceptul, s-a dezvoltat, iar G.E.M. a disparut....("ajutata" de windows)

#71
TheBigDealerIsHardware

TheBigDealerIsHardware

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 27.07.2013

View PostOriginalCopy, on 14 martie 2014 - 20:29, said:


Da-le la dobitoci o platforma buna de gaming, si gata, ai cucerit piata.

"Dobitocii" astia (printre care ma aflu si eu) nu mai au alte alternative. Tu crezi ca daca Linux-ul era platforma de gaming, mai era Free ? Mac-ul...mai merge cate un joc pe el, dar nu se merita, fiindca nu merg toate jocurile si e dublu fata de un computer care e "ultimul ragnet". Daca ar mai fii fost, sa zicem, 3-4 platforme de gaming pentru un PC sau Laptop Windows-ul nu mai domina acum piata.
Si nu inteleg de ce jignesti. Ciuda interioara ca pe Linux (pana acum) nu merg 98% dintre jocuri care merg pe Windows ?

#72
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostTheBigDealerIsHardware, on 15 martie 2014 - 07:59, said:

"Dobitocii" astia (printre care ma aflu si eu) nu mai au alte alternative. Tu crezi ca daca Linux-ul era platforma de gaming, mai era Free ? Mac-ul...mai merge cate un joc pe el, dar nu se merita, fiindca nu merg toate jocurile si e dublu fata de un computer care e "ultimul ragnet". Daca ar mai fii fost

Nu stiu si nu ma intereseaza printre care te numeri tu ca individ.

Ciuda mi-e ca prea multe jocuri indobitocesc societatea (pe termen lung) si uite asa ajungem sa avem conationali care nu stiu sa scrie corect in limba lor materna.

Eu mi-as dori o "tara ca afara", nu o tara de dobitoci care reinstaleaza windows in fiecare an deoarece se viruseaza.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate