Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

TV HD universal

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
gaborass

gaborass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2014
Buna ziua, deschid acest subiect privind urmatoarele:
Locuiesc la bloc, dar si la casa, la bloc am o firma de TV ce aduce semnalul in TV printr-un cablu TV analog. Ei bine, la unul din TV-uri am primit un reciever ce face semnalul analog, digital ( pentru o claritate mai buna si pentru canale noi). Acum, curiozitatea este ca desi acest reciever are loc de smart card, nu este nevoie de unul, functioneaza asa. Ce doresc de fapt ? La casa, am cablu TV de la o firma asemanatoare, deci semnal analog. Am primit de la unchiul meu, moca, din Germania, un reciever "TV HD" dupa cum scrie pe el. Acum, nu stiu cum sa fac configurarile cu acest reciever. La bloc e simplu, dau cautare canale si gaseste el tot. La asta, am pus CATV in el, apoi cu un HDMI am plecat in TV. Configurarea ma omoara, am dat cautare pe toti satelitii dar nu gasesc nimic. E functionala toata treaba asta, sau ma las pagubas pentru ca ''scula'' e nemteasca si nu are treaba cu Romania ? Va rog, cei priceputi in domeniu, astept un raspuns... Mentionez ca firma de cablu are si 5 canale HD ( Pro, TVR, Sport.ro si altele...) si restul pana la 61 sunt normale, SD...

#2
catalinhio

catalinhio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 23.02.2008

View Postgaborass, on 09 martie 2014 - 19:21, said:

Buna ziua, deschid acest subiect privind urmatoarele:
Locuiesc la bloc, dar si la casa, la bloc am o firma de TV ce aduce semnalul in TV printr-un cablu TV analog. Ei bine, la unul din TV-uri am primit un reciever ce face semnalul analog, digital ( pentru o claritate mai buna si pentru canale noi). Acum, curiozitatea este ca desi acest reciever are loc de smart card, nu este nevoie de unul, functioneaza asa. Ce doresc de fapt ? La casa, am cablu TV de la o firma asemanatoare, deci semnal analog. Am primit de la unchiul meu, moca, din Germania, un reciever "TV HD" dupa cum scrie pe el. Acum, nu stiu cum sa fac configurarile cu acest reciever. La bloc e simplu, dau cautare canale si gaseste el tot. La asta, am pus CATV in el, apoi cu un HDMI am plecat in TV. Configurarea ma omoara, am dat cautare pe toti satelitii dar nu gasesc nimic. E functionala toata treaba asta, sau ma las pagubas pentru ca ''scula'' e nemteasca si nu are treaba cu Romania ? Va rog, cei priceputi in domeniu, astept un raspuns... Mentionez ca firma de cablu are si 5 canale HD ( Pro, TVR, Sport.ro si altele...) si restul pana la 61 sunt normale, SD...

Mare ti-e gradina,Doamne!Vorbeste de televiziune prin cablu si sateliti in aceeasi fraza si tot nu-si da seama!Hai ca esti haios!

Edited by catalinhio, 09 March 2014 - 19:26.


#3
gaborass

gaborass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2014
Haios e faptul ca la bloc, dau cautare si imi gaseste canale, de ce nu ar merge si la celalalt ? De cen u gaseste nimic ? Nu prea ma pricep in domeniu, decat sa leg cablurile si atat .

#4
JohnnyZet

JohnnyZet

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 965
  • Înscris: 02.11.2008
Din cate-am inteles din textul tau de neinteles... vrei sa gasesti posturi tv de pe cablu cu receptor satelit.. Ei bine, nu se poate..

#5
gaborass

gaborass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2014
dar am spus, ca la bloc am reusit aceasta performanta, adica am primit de la iei aparatura, care e aceiasi... dincolo de ce nu ar fi posibil ?

#6
Ovidon

Ovidon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.04.2010

View Postgaborass, on 09 martie 2014 - 19:28, said:

Haios e faptul ca la bloc, dau cautare si imi gaseste canale, de ce nu ar merge si la celalalt ? De cen u gaseste nimic ? Nu prea ma pricep in domeniu, decat sa leg cablurile si atat .
La bloc te-a trecut pe digital, ceea ce nu e cazul si la casa, unde ai doar analog. Oricum, inteleg ca e un decodor pentru satelit, nu-ti va functiona la casa

#7
gaborass

gaborass

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.03.2014
Ok, scuzati-ma pentru ca nu stiu, de aceea am si ajuns aici, multumesc !

#8
ioany

ioany

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 03.03.2007
Faci un ghiveci total. Transmisia analogica e analogica iar cea digitala e digitala, nu exista conversie. La tv prin cablu exista transmisiuni analogice si transmisiuni digitale. Un receiver de cablu va receptiona numai transmisii ce vin prin cablu intrucat are tuner de cablu. Prin satelit nu mai exista transmisie analogica ci numai digitala iar pentru receptia canalelor emise prin satelit ai nevoie de antena , lnb si receiver. Exista si pe cablu si pe satelit canale emise SD adica definitie standard si HD adica inalta definitie. Un receiver Hd poate receptiona si canale SD iar cel SD nu poate receptiona HD. Daca ne explici mai logic ce model de receiver ai la casa ne putem da seama ce si cum poti receptiona.

Edited by ioany, 09 March 2014 - 19:48.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,534
  • Înscris: 01.12.2001

View Postgaborass, on 09 martie 2014 - 19:21, said:

la unul din TV-uri am primit un reciever ce face semnalul analog, digital ( pentru o claritate mai buna si pentru canale noi).
Asta e super tare. Vreau si eu o cutie ce face canale noi.
Sa faci din ca** bici si sa mai si pocneasca, nu se poate.

#10
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Excelent , bine punctat .Off topic,  Nea Dorineee Posted Image , unde mai gasim filme cu... Domnia voastra, ma refer la Inegalabila PANTERA ROZ ?  Alea au fost filme adevarate !!!

#11
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
prietene, treaba e simpla:

1. la bloc, ai primit un receiver DVB-C (cu tuner de cablu, pe intelesul tau) de la firma care iti e furnizor.
normal ca merge, ca doar e echipamentul lor, pe reteaua lor.

2. la casa, tu incerci sa pui un receiver DVB-S (receiver conceput pentru satelit, cu totul alte treburi si
functii decat alea pentru cablu) pe o retea CATV. asta cu "nu stiu" e ok, intelegem, dar pana la un punct.
ce dracu', satelit inseamna "lighean, ciuperca, parabolica". trebuie doar putina deductie ca sa-ti dai seama
ca nu se pupa CATV-ul digital cu semnalul satelitar. satelitii is pe cer, nu pe sarma RDS-ului, UPC-ului si a
cui sarma o mai fi. bine, si astia isi iau semnalul in 80% din cazuri tot de pe satelit, dar il trec prin echipamentele
lor si il convertesc in analog/digital pentru CATV.

conserva (receiver) de satelit lucreaza cu alte frecvente si scoate curent pentru LNB, conserva de cablu e cu
alte frecvente de lucru si fara output de tensiune, ca n-are ce alimenta intr-o retea de genul.

nu intru in alte detalii, dar ca sa stii pe viitor: daca nimeresti un receiver de satelit, nu-l pune pe o retea CATV
si invers. n-o sa mearga si o sa te uiti lung. primul "semn" e mufa de semnal a receiver-ului: daca e d-aia cu filet
(adica mufa F), 99% nu e facut pentru CATV receiver-ul ala. daca e cu mufa normala "de antena", 100% nu e
pentru satelit.

Edited by dygey, 10 March 2014 - 19:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate