Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Listarea la bursa a monezilor virtuale nu destabilizeaza economia mondiala ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati sa mi-o clarific daca se poate si nu va suparati.

La inceput, cand nu era bitconiul. Cineva s-a gandit sa creeze o moneda virtuala. Bang ! Face un program si gata, o noua moneda virtuala avea sa ia nastere, bitcoin-ul. Hai sa ne imaginam acuma programul la prima lansare: nici un utilizator cu bani in acel mic sistem financiar nou creat. Dar al un moment dat, creatorul acelui sistem, ma gandesc ca trebuia sa bage niste bani in acest sistem, eventual sa mai aduca niste noi utilizatori carora sa le dea tot el niste bani virtuali in acel sistem al lui, niste prieteni de-ai lui, ca doar aia nu erau prosti sa bage bani intr-o himera. Si, la inceput, incetul cu incetul, a luat nastere un mic sistem monetar: bitcoinul.
Bitcoinul era la inceput o moneda slaba, aproape era ca niste chipsuri de jucat pe situri online gen PokerStars. Fiind o moneda virtuala si aproape fara nici o valoare era s usor de creat acesti bitcoini (minat) cu una, doua placi video ceva mai performante.

Sa recapitulam ce vreau eu sa zic:
1. S-a creat sistemul monetar de bitcoin cu niste monezi virtuale care au luat nastere asa, din senin.
2. Atunci la inceput era usor de creat monezi de astea virtuale si practic mai orice copil care nu avea ce face si-a creat cateva. Fara sisteme asa avansate de care e nevoie azi.

Ce vreau eu sa zic cu toate astea ?
Chestia e ca niste baieti au creat niste monezi virtuale din nimic, fara a baga vreun ban, vreo valoare reala in asa ceva si acuma ca le-au listat la bursa au posibilitatea sa schimbe aceste monezi virtuale pe bani adevarati. Parctic injecteaza non-valoare pe piata si vor valoare adevarata la schimb (euor, dolar, lire sterline etc.).
Chiar si in ziua de azi inca se mai pot crea bitcoini asa, din nimic, doar cu niste placi video mai importante. Sunt rusi care au schimbat in dolari si cate un milion de bitcoini.
Practic, chestia e ca baietii astia fara sa munceasca, fara sa scoata vreun banut de la ei din buzunar, vor bani adevarati pe niste chestii facute de ei pe PC.
Nu e acelasi lucru ca si cum as scrie eu pe niste bucati de hartie $1000.000 si sa ma duc la banca cu ele si sa pretind bani adevarati in schimb ?
Nu e acelasi lucru daca m-as duce la banca cu acele hartii dar mai frumos facute ca niste bani falsi si sa pretind bani adevarati in schimb ?
Eu parca stiam ca marii mafioti si multi altii cand au introdus bani fara baza reala pe piata automat au fost prinsi. Motivul la toate acestea fiind ca tu prin aceasta moneda virtuala destabilizezi piata reala monetara. Totodata, facand aceasta chestie, tu poti sa distrugi economia unei tari: ai de exemplu zece mii de miliarde de bitcoini si vrei sa le schimbi in lire sterline. Cum credeti ca va fi economia Angliei dupa ce faceti asta ? Cred ca vor avea o criza de sute de ori mai mare decat cea care a fost.
Asta poate fi chiar si o arma folosita de marile puteri mondiale. Sa zicem ca americanilor nu le place de fata rusilor ca prea se baga in seama si as amai departe. => Le baga automat niste bitcoini si automat economia Rusiei e la pamant.

Ce parere aveti de toate astea ? Am dreptate sau nu ? Daca da, de ce, daca nu, de ce ?
Daca bitcoinul reprezinta un pericol real asa cum spun eu, de ce a fost listat la bursa si "bagat in seama" ?

Multumesc !

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am citit tot, dar bitcoinul, de exemplu, e o moneda limitata. Sincer, mai nelimitata e o moneda fizica, unde uneori bancile nationale tiparesc "la liber".
tocmai limitarea asta a lor, le confera valoare.

#3
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postslai, on 08 martie 2014 - 14:03, said:

Nu am citit tot, dar bitcoinul, de exemplu, e o moneda limitata. Sincer, mai nelimitata e o moneda fizica, unde uneori bancile nationale tiparesc "la liber".
tocmai limitarea asta a lor, le confera valoare.
Daca nu ai citit tot nu prea ai cum sa vii cu (contra)argumente si nici nu prea poti sa-ti spui opinia deoarece pur si simplu nu stii despre ce e vorba. Corect ?
In al doilea rand, cum e bitcoinul limitat cand orice prost daca dispune de aparatura necesara poate sa-si faca propria lui cantitate de bani pe care apoi sa o injecteze in piata reala ?
Cel putin bancile tiparesc cu cap si cand trebuie dar toti pulifircii astia "tiparesc" bitcoini la greu, non-stop ca vor sa fie bogati.

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Nu am citit polologhia ta, nu despre bitcoin.
Cam stii ce investitie trebuie sa mai produci bitcoin?
Cam stii cat curent consumi, sa produci bitcoin?

#5
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009

View Postslai, on 08 martie 2014 - 14:17, said:

Nu am citit polologhia ta, nu despre bitcoin.
Cam stii ce investitie trebuie sa mai produci bitcoin?
Cam stii cat curent consumi, sa produci bitcoin?
Daca citeai "polologhia" mea ai fi stiut ce replica sa-mi dai si despre ce vorbesc, la asta ma refer si pare logic, nu ?
In al doilea rand da, stiu ca bitcoinul devine din ce in ce mai breu de produs cu cat devine mai scump insa cu bitcoinii deja generati de pe vremea nu de mult trecuta cand se generau usor, cum ramane ?
Si chiar daca trebuie sa investesti mai mult in aparatura tot nu e normal sa lasi pe unul sa introduca monezi false in circulatie ca sunt monezi fara baza reala, nu ai dat nimic la schimb si nu ai facut nimic in schimbul lor, sunt exact ca si banii falsi care pot destabiliza o intreaga economie.

#6
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Bitcoinul nu poate fi produs la discretie precum moneda fizica oficiala. Numarul de bitcoini este stabilit dinainte, la fel si cantitatea produsa anual.
Si inca ceva:
Monezile virtuale nu sunt listate la nicio bursa.

#7
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Bitcoinul nu poate fi creat la nesfarsit. Apare in anumite momente, in anumite moduri determinate, nu la intamplare. De asemenea, apar din ce in ce mai rar pana cand se vor crea toti, moment din care, evident, nu vor mai aparea. Deci, nu mai avem inflatie ca in zilele noastre.
Pe de alta parte, se investeste putere computationala in moneda, nu iese din nimic.

#8
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Ce nu înţeleg eu este , de ce vor în schimbul  bitcoin-ului  altceva   tot bani sau aur ?
Dacă vor să fie  atractivi bitcoinii   , creatorii  ar trebui să crediteze  doritorii  si să ceară doar dobîndă sau comision ,
Numai asa clienţii vor adera la o  "monedă internaţională " , dacă aceştia vor fi recunoscuţi şi acceptaţi de toţi comercianţii şi băncile din lume , altfel  . . .

Edited by pacopaco1967, 08 March 2014 - 14:47.


#9
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Valoarea lui e data de perceptie,e o marfa ca oricare alta,o bucata de panza mazgalita se vinde cu milioane de dolari,pt unii e arta,pt altii e doar un metru patrat de panza si cateva tuburi de culoare,nu exista repere absolute,nici monedele clasice nu sunt standarde,in raport cu alte monede se comporta ca o marfa.


Cat despre datul unei  monede peste cap,nu e posibil,insusi actul de vanzare ii scade valoarea si ajungi sa o vinzii pe nimic,ce a facut Soros cu lira a fost altceva,el a folosit short selling-ul,pt asta ai nevoie de o moneda cu o raspandire si acceptare mult mai mare decat bitcoin-ul.

Edited by victor_tree, 08 March 2014 - 16:16.


#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Nu este doar o perceptie. Se investesc bani reali pentru creare. La fel cum investesti bani pentru minarea aurului.

#11
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostXORIAN_L, on 08 martie 2014 - 17:10, said:

Nu este doar o perceptie. Se investesc bani reali pentru creare. La fel cum investesti bani pentru minarea aurului.
Nu neg asta,ideea e ca valoarea de piata nu are nici o treaba cu resursele investite,si nici resursele investite nu au valoare absoluta,valoarea lor e influentata tot de perceptie,si tot asa,e un joc distractiv pt unii si frustrant pt altii.

Apropo,daca tot a venit vorba,in momentul in care o sa se atinga limita de mining,bitcoinul o sa cada grav in cap,ceea ce a determinat cresterea lui in valoare a fost mirajul mining-ului,a idei de a face bani acasa,din nimic.

Cei care s-au apucat de mining nu au calculat costurile totale de productie,de exemplu:un pusti cu calculator performant cumparat de parinti folosind curentul platit de parinti,pt el a parut o mare afacere sa faca rost de cativa dolari,dar per total ignorand costurile de productie a iesit pe minus,la asta s-a adaugat mai tarziu speculatorii profesionistii sau simplii amatori care au sperat sa faca o mica avere cumparand ceva bitcoin acum cu gandul sa il vanda mai tarziu.

Oricum,e un Caritas genial,o sa fie naspa de ultimii intratiPosted Image

#12
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009
Da, asa este. Si valoarea aurului tot de perceptie este data. Insa este mare deosebire intre ceva in care nu ai investit nimic sau foarte putin, si ceva in care investitia initiala a fost oarecum substantiala. Acest ceva devine o resursa rara intrucat este limitat de imposibilitea obtinerii din abundenta.

Edited by XORIAN_L, 08 March 2014 - 17:47.


#13
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013

View PostXORIAN_L, on 08 martie 2014 - 17:46, said:

Da, asa este. Si valoarea aurului tot de perceptie este data. Insa este mare deosebire intre ceva in care nu ai investit nimic sau foarte putin, si ceva in care investitia initiala a fost oarecum substantiala. Acest ceva devine o resursa rara intrucat este limitat de imposibilitea obtinerii din abundenta.
Doar daca este accepat si folosit,altfel e egal cu zero,legitimitatea si valoarea ii este data de utilizatori.

#14
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008
Ce inseamna sa listezi o moneda la bursa? :D

#15
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Să fie acceptată moneda pe o piață reglementată.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate