Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga
 Programul GPU Teak III, de la Asus

Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg
 Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 

Recomandati un .ro sau un .com in acest caz?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Claudia1990

Claudia1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2014
Buna!

Am si eu o nelamurire legata de ce fel de domeniu sa imi iau.
Vreau sa aduc 5 concepte noi de blogging in Romania si vreau sa se cam vada ca eu le-am adus, asa ca ar fi dragut sa am o pozitionare buna atunci cand vor fi cautate in viitor.

Din punctul meu de vedere pot face asta in 2 feluri:
- .com la care ma pricep pentru ca mai am cateva + tone de seo ca sa apara primul in cautari.
- . ro care ar fi fix numele conceptelor, deoarece nimeni nu le are inca

Evident, a doua varianta ar fi mai usoara, doar ca ROTLD mi se pare un registrar foarte prost. Am avut domenii de la Godaddy, 1and1 si Namecheap, ultimul fiind preferatul meu, dar de fiecare data cand am vrut sa imi iau un .ro ori dura prea mult, ori contractul era prea absurd.

Deci, cam cat de greu este pentru un .com cu continut in romana sa plaseze mai sus decat un .ro, tinand cont ca .com-ul va avea cel putin 1-2 ani mai mult vechime si mai mult continut?

Multumesc pentru interes si raspuns si imi cer scuze daca intrebarea este formulata dificil.

#2
3rd_time

3rd_time

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 24.02.2014
eu sau com
la ro vei plati de vei regreta!

#3
emirea

emirea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 11.02.2010
Cam greu, de ajuns inaintea "alora"

Edited by emirea, 06 March 2014 - 00:19.


#4
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011

 Claudia1990, on 05 martie 2014 - 23:52, said:

Buna!

Am si eu o nelamurire legata de ce fel de domeniu sa imi iau.
Vreau sa aduc 5 concepte noi de blogging in Romania si vreau sa se cam vada ca eu le-am adus, asa ca ar fi dragut sa am o pozitionare buna atunci cand vor fi cautate in viitor.

Din punctul meu de vedere pot face asta in 2 feluri:
- .com la care ma pricep pentru ca mai am cateva + tone de seo ca sa apara primul in cautari.
- . ro care ar fi fix numele conceptelor, deoarece nimeni nu le are inca

Evident, a doua varianta ar fi mai usoara, doar ca ROTLD mi se pare un registrar foarte prost. Am avut domenii de la Godaddy, 1and1 si Namecheap, ultimul fiind preferatul meu, dar de fiecare data cand am vrut sa imi iau un .ro ori dura prea mult, ori contractul era prea absurd.

Deci, cam cat de greu este pentru un .com cu continut in romana sa plaseze mai sus decat un .ro, tinand cont ca .com-ul va avea cel putin 1-2 ani mai mult vechime si mai mult continut?

Multumesc pentru interes si raspuns si imi cer scuze daca intrebarea este formulata dificil.


Salut,
Daca domeniul .com este vechi si in trecut a fost pe aceasi nisa cu cea pe care vrei sa o asociezi acum pe domeniul respectiv, este bine. Daca nu, trebuie sa schimbi tot profilul de link-uri obtinute catre acel domeniu pentru a restabilii si anchor textul catre acel domeniu.

Fiind vorba de concept nou este bine sa incepi cu un domeniu nou. De ce ? Pentru ca ti-l poti optimiza special pentru ceea ce vrei sa promovezi. Este mai greu, dar in timp vor aparea rezultate.
Poti sa iti iei si domeniu .com pe care sa pui continut in limba romana, asta nu inseamna ca nu ai sansa sa ajungi in prima pagina din cauza terminatiei domeniului. Din webmaster tools iti setezi tara Romania si nu sunt probleme.

Sunt diverse plusuri si minusuri. Tu ti le poti calcula in functie de prioritati.

Referitor la: "- . ro care ar fi fix numele conceptelor, deoarece nimeni nu le are inca"  asta inseamna ca o sa folosesti exact match keyword, ai grija la optimizare. Pot fi foarte usor penalizate.

Edited by mbb, 06 March 2014 - 11:49.


#5
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

 Claudia1990, on 05 martie 2014 - 23:52, said:

Deci, cam cat de greu este pentru un .com cu continut in romana sa plaseze mai sus decat un .ro, tinand cont ca .com-ul va avea cel putin 1-2 ani mai mult vechime si mai mult continut?

Eu stiam ca .com e inaintea tuturor (.net .org .ro, etc) cu putina munca SEO.

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 Claudia1990, on 05 martie 2014 - 23:52, said:

Evident, a doua varianta ar fi mai usoara, doar ca ROTLD mi se pare un registrar foarte prost. Am avut domenii de la Godaddy, 1and1 si Namecheap, ultimul fiind preferatul meu, dar de fiecare data cand am vrut sa imi iau un .ro ori dura prea mult, ori contractul era prea absurd.

Cum adică dura prea mult? Nu mi-a luat niciodată mai mult de 5 minute să completez formularul ala.

#7
Claudia1990

Claudia1990

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2014

 3rd_time, on 05 martie 2014 - 23:57, said:

eu sau com
la ro vei plati de vei regreta!

Probabil va referiti la taxa aia pe .ro. Inca nu inteleg cum vor sa o faca.

 emirea, on 06 martie 2014 - 00:19, said:

Cam greu, de ajuns inaintea "alora"

Banuiesc ca dupa ce vor lua fix keyword.ro vor avea ceva avantaje, doar ca eu as avea vechimea la keyword+ceva.com.

 mbb, on 06 martie 2014 - 11:48, said:

Fiind vorba de concept nou este bine sa incepi cu un domeniu nou. De ce ? Pentru ca ti-l poti optimiza special pentru ceea ce vrei sa promovezi. Este mai greu, dar in timp vor aparea rezultate.
Poti sa iti iei si domeniu .com pe care sa pui continut in limba romana, asta nu inseamna ca nu ai sansa sa ajungi in prima pagina din cauza terminatiei domeniului. Din webmaster tools iti setezi tara Romania si nu sunt probleme.
Sunt diverse plusuri si minusuri. Tu ti le poti calcula in functie de prioritati.
Referitor la: "- . ro care ar fi fix numele conceptelor, deoarece nimeni nu le are inca"  asta inseamna ca o sa folosesti exact match keyword, ai grija la optimizare. Pot fi foarte usor penalizate.

Informativ raspuns, desi nu sunt sigura la ce va referiti prin penalizari. Mai clar, variantele mele sunt keywordceva.com sau keyword.ro. SEO-wise e mult mai avantajos sa iei keyword.ro, cel putin asa stiam eu. Nu mi-am mai actuaizat cunostintele SEO de ceva vreme...
Totusi, punctul 5 din contractul de inregistrare ROTLD ma lasa rece si nici de maniera in care isi desfasoara activitatea nu sunt prea incantata.N-am apucat comunismul, dar stiu si eu cand o companie este privilegiata, nu are concurent pe piata si isi trateaza cu dezinteres clientii.


 loveparade, on 06 martie 2014 - 11:50, said:

Eu stiam ca .com e inaintea tuturor (.net .org .ro, etc) cu putina munca SEO.

E discutabil, dar dupa cum a spus Mbb, poti face Geotargeting prin Webmaster tools.

 AlexIP, on 06 martie 2014 - 12:41, said:

Cum adică dura prea mult? Nu mi-a luat niciodată mai mult de 5 minute să completez formularul ala.

Acum ceva ani, cand am vrut primul meu .ro, trebuia sa te duci la banca, sa stai in maini, sa astepti mult si bine si sa dai o gramada de bani.
Stiu ca acum s-au mai imbunatatit conditiile, dar tot nu se compara cu cele oferite de firmele occidentale.

Multumesc mult pentru raspunsuri!

#8
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Completezi formularul, trimiți banii în cont, done. Într-adevăr, sunt 2 pași.

Părerea mea, dacă vrei să faci o treabă serioasă, ia și .ro și .com. Primul e într-adevăr, mai greu de obținut față de dotcom-ul care îl găsești și la 8-9$.

#9
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011

 Claudia1990, on 06 martie 2014 - 14:48, said:


Informativ raspuns, desi nu sunt sigura la ce va referiti prin penalizari. Mai clar, variantele mele sunt keywordceva.com sau keyword.ro. SEO-wise e mult mai avantajos sa iei keyword.ro, cel putin asa stiam eu. Nu mi-am mai actuaizat cunostintele SEO de ceva vreme...


cuvantcheie.ro se numesc domenii exact match sau money keyword, este avantajos dar ai grija la optimizare si promovare pentru ca poti fi penalizata foarte usor pentru ca anchor textul prin care vrei tu sa-ti promovezi blogul este chiar domeniul in sine. Iti recomanda sa te documentezi inainte ca sa sti ce te asteapta pe viitor si sa nu dai gres cu proiectele.
Succes !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate