Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Unde sa ma stabilesc in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Simonellise

Simonellise

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.03.2012
Buna seara,

Asa ca multi de pe acest forum ... doresc sa emigrez. Am scos deja 2 proprietati la vanzare, iar cand acestea se vor vinde voi cumpara o casa in Spania. Am hotarat sa ne mutam in sudul Spaniei pentru ca adoram caldura. Ce parere aveti despre Murcia ? Ideea este ca partea cu zona ma cam innebuneste de cap :) . Noi avem o firma de transport, avem camioane. As fi preferat zona Murcia, fiind nr 1 la exportul de fructe si legume din Europa, in ideea ca poate vom gasi colaboratori carora sa le caram marfa catre destinatii X. Nu ne bazam pe asta, ar fi doar o idee. Avand casa noastra credeti ca va fi mai usor ? Adica sunt sigura ca nu toate vor fi roz, ca ne va fi dificil la inceput ( totusi sper sa nu ... ) Avem 2 copii gemeni, acum au 7 luni, am vrea sa ne mutam in maximum 2 ani.

Ce regiune credeti ca este ok dintre Valencia, Murcia, Malaga si Marbella. Nu ma refer la baruri, viata de noapte. Ma refer la locuri de munca (transport in cazul nostru) si trai ca viata de familie. Stiti ceva despre regiunea Murcia ?

Aveti idee daca ai ceva beneficii cumparand o casa? Am inteles ca se plateste TVA 8% din valoarea scrisa a bunului. Stiti ceva despre beneficiile fiscale oferite acelor straini care doresc sa deschida o firma in Spania ?

#38
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
simone, nu stiu sa-ti spun despre murcia, sper sa apara alti forumisti cu informatii.

daca-mi permiti un sfat, as sugera sa nu cumperi imediat o casa acolo, ci sa inchiriezi pentru o perioada, pana te dezmeticesti si incepi sa intelegi cum merg lucrurile. e nevoie sa locuiesti o vreme in zona  ca sa-ti dai seama ce inseamna o zona buna plus ca tre' sa-ti dai timp sa prinzi niste ocazii. daca tu vrei sa cumperi o casa in 2 luni, sansele sunt ca vei cumpara mai mult sa mai putin la intamplare.

#39
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View Postchique, on 15 martie 2014 - 20:30, said:

Tenerife Posted Image.  

Argumente:

- primavara- vara tot anul, temperaturi 20-30 de grade
- peisaje spectaculoase, mare, munte, vulcan,
- viata buna si ieftina: tva-ul in Tenerife e 6%, accizele sunt mult mai mici decat in Spania continentala, nu cheltuiesti mai nimic pe caldura
- poti gasi o casa cu gradina (si daca ai bafta si cu piscina) incepand de la 500 de euro pe luna
- mancare ieftina, cam la 60-70% din preturile din Belgia si cred ca si din Romania
- lume relaxata si binevoitoare
- foarte cosmopolita, pentru ca sunt nenumarati englezi, nemti, olandezi, belgieni, etc.. care s-au stabilit acolo. Deci poti supravietui destul de bine si fara sa stii spaniola in prima faza
- bucataria e dementiala si preturile la restaurante sunt mici

Dezavantaje:
- e insula, destul de mica (cam 100 X 50 km), poti ajunge pe ea doar cu avionul sau feribotul
- un pic un-cool in ce priveste avangardismul in toate domeniile. adica n-o sa vezi cine stie ce magazine concept, arta si cultura sunt cam la nivel de artizanat. (dar in era internetului, compensam on-line)


Nu stiu sa-ti spun nimic despre scoala internationala, nu m-a preocupat subiectul. Cum de stiu toate astea? am de gand sa ma mut acolo. Posted Image

eu stau in Tenerife si daca muncesti online(aici nu vei gasi nimic de munca) aici e destinul tau. chirii ieftine, mancarea ieftina, nu e mult trafic, lumea linistita, clima permanent intre 18º - 24º si multe altele.

#40
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View PostSimonellise, on 25 martie 2014 - 01:07, said:

Buna seara,

Asa ca multi de pe acest forum ... doresc sa emigrez. Am scos deja 2 proprietati la vanzare, iar cand acestea se vor vinde voi cumpara o casa in Spania. Am hotarat sa ne mutam in sudul Spaniei pentru ca adoram caldura. Ce parere aveti despre Murcia ? Ideea este ca partea cu zona ma cam innebuneste de cap Posted Image . Noi avem o firma de transport, avem camioane. As fi preferat zona Murcia, fiind nr 1 la exportul de fructe si legume din Europa, in ideea ca poate vom gasi colaboratori carora sa le caram marfa catre destinatii X. Nu ne bazam pe asta, ar fi doar o idee. Avand casa noastra credeti ca va fi mai usor ? Adica sunt sigura ca nu toate vor fi roz, ca ne va fi dificil la inceput ( totusi sper sa nu ... ) Avem 2 copii gemeni, acum au 7 luni, am vrea sa ne mutam in maximum 2 ani.

Ce regiune credeti ca este ok dintre Valencia, Murcia, Malaga si Marbella. Nu ma refer la baruri, viata de noapte. Ma refer la locuri de munca (transport in cazul nostru) si trai ca viata de familie. Stiti ceva despre regiunea Murcia ?

Aveti idee daca ai ceva beneficii cumparand o casa? Am inteles ca se plateste TVA 8% din valoarea scrisa a bunului. Stiti ceva despre beneficiile fiscale oferite acelor straini care doresc sa deschida o firma in Spania ?

Ati fost in Spania macar in vacanta?
Cu limba cum va descurcati?

In primul rand sa stii ca sunt mii de camioane in Spania care stau pe dreapta.
Apoi ca sa transporti marfa unui producator trebuie ori sa-l cunosti si sa doreasca sa renunte la transportatorul sau abitual, ori sa practici niste preturi fara concurenta insa te avertizez ca preturile sunt deja foarte mici.

Apoi daca ai camioane si vrei sa vinzi si doua proprietati ai putea sa incerci sa faci ceea ce fac ei:
http://www.fratiibarsan.com/1.html

Este greu, au muli ani pe piata dar nu imposibil.
In momentul de fata incaseaza 2 euro pe kilogram la pachete, duminica trecuta am pus eu unul de 11 kilograme.
Peste 100 de kilograme incaseaza mai putin, nu stiu exact cat.
Apoi pentru repatriere, cei care s-au saturat sa stea pe aici si vor sa se retraga in tara cu bagaje, mobila, am impresia ca incaseaza 1 euro pe kilogram.

Daca ai putea lucra cu preturi mai mici decat ei ai avea clienti.
Conteaza foarte mult seriozitatea, un pachet pierdut te face sa pierzi multi clienti.

Despre locuinta, exista o modalitate de inchiriere "con opcion a compra".
Asta inseamna ca te muti in chirie dar dupa 2-3 ani, perioada este stipulata in contract, ai dreptul sa cumperi apartamentul, daca doresti, si sumele pe care le-ai platit sub forma de chirie se scad din valoarea apartamentului.
Inainte existau penalitati pe care trebuia sa le platesti in cazul in care dupa perioada stipulata in contract refuzal sa cumperi locuinta, acum nu cred ca mai sunt asemenea contracte cu penalitati.

Si sfatul meu, in cazul in care nu ati fost deja pe aici, este sa sa incercati sa veniti sa vedeti cu ochii vostri care este situatia si care sunt posibilitatile voastre in domeniul de activitate pe care doriti sa-l desfasurati.

Bafta!

#41
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013

View Postbpmircea, on 28 martie 2014 - 18:01, said:


eu stau in Tenerife si daca muncesti online(aici nu vei gasi nimic de munca) aici e destinul tau. chirii ieftine, mancarea ieftina, nu e mult trafic, lumea linistita, clima permanent intre 18º - 24º si multe altele.

mircea, merci, asa ma gandeam si eu! :).  pot sa te intreb in ce zona stai?

#42
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View PostSimonellise, on 25 martie 2014 - 01:07, said:

Buna seara,

Asa ca multi de pe acest forum ... doresc sa emigrez. Am scos deja 2 proprietati la vanzare, iar cand acestea se vor vinde voi cumpara o casa in Spania. Am hotarat sa ne mutam in sudul Spaniei pentru ca adoram caldura. Ce parere aveti despre Murcia ? Ideea este ca partea cu zona ma cam innebuneste de cap Posted Image . Noi avem o firma de transport, avem camioane. As fi preferat zona Murcia, fiind nr 1 la exportul de fructe si legume din Europa, in ideea ca poate vom gasi colaboratori carora sa le caram marfa catre destinatii X. Nu ne bazam pe asta, ar fi doar o idee. Avand casa noastra credeti ca va fi mai usor ? Adica sunt sigura ca nu toate vor fi roz, ca ne va fi dificil la inceput ( totusi sper sa nu ... ) Avem 2 copii gemeni, acum au 7 luni, am vrea sa ne mutam in maximum 2 ani.

Ce regiune credeti ca este ok dintre Valencia, Murcia, Malaga si Marbella. Nu ma refer la baruri, viata de noapte. Ma refer la locuri de munca (transport in cazul nostru) si trai ca viata de familie. Stiti ceva despre regiunea Murcia ?

Aveti idee daca ai ceva beneficii cumparand o casa? Am inteles ca se plateste TVA 8% din valoarea scrisa a bunului. Stiti ceva despre beneficiile fiscale oferite acelor straini care doresc sa deschida o firma in Spania ?

Salut,

Daca n-ai luat inca o decizie, nu te grabi, fa o vizita de macar 2 saptmani in zona vizata ca sa vezi cat de cat cum sta treaba. Sa cumperi casa la inceput nu e o idee buna, recomand inchirierea unei locuinte macar 6 luni. E posibil sa nu te adaptezi in locul respectiv. Legat de planurile tale cu transportul, as zice sa te mai gandesti. Nu stiu daca in Spania mai e o afacere. Nu vad de ce ar lucra spaniolii cu tine si nu cu ai lor... Oricat de serios ai fi, esti privit la inceput cu neincredere, e bine sa iei in calcul asta. Un lucru e sigur: socotelile de acasa nu se vor potrivi cu cele de la fata locului. In locul tau as vinde tot, inclusiv camioane si m-as muta in zona care imi place, dupa o studiere atenta a variantelor. Dupa 1 an de zile, timp in care as invata limba, as merge la cursuri, m-as informa etc etc as incepe o afacere in cunostinta de cauza, nu neaparat in domeniul transportului. O afacere cu sanse de reusita. Legat de locul in care sa te stabilesti, multi recomanda zone de pe Costa del Sol. Eu m-as gandi mai bine. Vara e ingrozitor de cald, aglomerat, preturile cresc. Personal as alege un oras mare, nu neaparat pe litoral, in care exista multe posibilitati. Eventual cu locuinta intr-un orasel satelit, mai linistit. Daca ai copii, e bine sa studiezi cu atentie variantele in privinta educatiei.

Eu am ales Madridul, m-am stabilit acum 1 an. Consider ca am facut alegerea cea mai buna.

Aici gasesti informatiile care te intereseaza, legat de inceperea unei afaceri.
http://www.investinspain.org/

Succes.

#43
sorinviz

sorinviz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.04.2007

View Postericvlad, on 03 martie 2014 - 21:59, said:

Vreau sa fac o alegere si va cer sfatul celor care locuiti deja in Spania sau o cunoasteti foarte bine. Este vorba de faptul ca vreau sa ma mut (cu familia) in Spania.

Criteriile ar fi urmatoarele:

- Nu am nevoie de un loc de munca acolo. Lucrul meu se desfasoara online, indiferent de locatia mea geografica. Imi trebuie doar internet.
- Imi este indiferent daca este un oras mare sau mic. In legatura cu asta exista urmatoarele prioritati (in ordine):
1. Sa existe o scoala internationala (copilul meu e in clasa 2)
2. Sa pot inchiria un apartament nou, complet mobilat (2 dormitoare)
3. (Evident Posted Image ) Sa fie cat mai ieftin
- Nu ma pasioneaza in mod special marea, litoralul
- M-am saturat de frig, deci as vrea un loc (macar) fara zapada si cat mai insorit
- Intre un loc cu case vechi si incarcat de istorie, traditii, etc si un loc cu locuinte moderne, aer de mileniul 3, il prefer pe cel de-al doilea

Cam astea ar fi "pretentiile" mele.

O mica precizare: Nu cunosc Spania aproape de loc.Am stat mai mult doar in vara asta, cand am fost la Barcelona. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar Barcelona este taiat de pe lista. A fost o mare dezamagire (in afara de Gaudi si creatiile lui). Nu as vrea sa locuiesc intr-un astfel de oras. Repet, este o parere personala, asta este gustul meu.

Va multumesc anticipat celor care doriti sa ma ajutati cu un sfat competent.

Salut,

Recomand Madrid, argumentele fiind:
- Variante practic nelimitate, in privinta educatiei copilului, multe colegii public-private, cu taxe modice, de cca 250 euro/luna, program de dimineata pana dupa amiaza;
- Locuinte noi, mai ales la periferie, unde si recomand sa te muti, e mai ieftin si mai putin aglomerat, transportul f bine pus la punct;
- Amplasare in centru Spaniei, daca esti plimbaret ai toata Spania la degetul mic, munte la 50 km,plaja la 300...;
- Clima destul de ok, vara destul de cald insa mult mai usor de suportat decat in Bucuresti, iarna cativa fulgi de zapada.
- Multiple variante pt distractie in oras, sigur nu te vei plictisi; pt copii un adevarat paradis - parcuri tematice, zoo, faunia, parcuri cat cuprinde, piste pt biciclete mai ales la periferie;
- Preturi mici, desi e un oras turistic; sensibil mai mici decat in Barcelona, Valencia etc.
- Resurse gratuite pt invatarea limbii, cursuri de specializare etc.
- Localnici prietenosi, un aspect foarte important dupa parerea mea.
- Trafic destul de aglomerat in centru dar foarte fluent,. infrastructura beton.

Cam atat

Succes,

#44
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca ai fost traumatizat (!?) in Barcelona si vrei ciment + sticla, mergi in Tokyo sau in Singapore. Acolo gasesti modernitatea la scara mare, si, dupa o perioada, te poti simti chiar tu din plastic.
Esti dificil: spiritul latin + modernitatea dorita, nu le gasesti in acelasi cos.

#45
iib

iib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.03.2004
Am incercat sa ma abtin sa raspund dar nu reusesc.

In afara de faptul ca te-ai bagat in seama complet inutil cu raspunsul tau gen "iarna nu-i ca vara", mai si gresesti in platitudinile si sabloanele cu care vrei sa ne dai pe spate.

Spiritul latin + modernitatea CHIAR EXISTA in acelasi loc! Doar ca e cam la fel de departe ca si Singapore: in America Centrala si de Sud. In majoritatea tarilor de acolo sunt niste oameni minunati (mai putin Argentina, din pacate) + betronul si sticla care tie iti fac scarba :)

Acum sigur vei improsca cu mizerii ca sa iti aperi postarea "super-inteligenta". Fa-o linistit, eu nu ma mai murdaresc sa iti raspund.

#46
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E bine ca nu te-ai abtinut, altfel nu-ti citeam topicul in care vorbesti despre Spania si (atat de romantic) despre Brazilia. Vad ca esti umblat (la fel si eu) - cu toate astea, n-ar trebui sa sari de fund in sus, nu uita ca gusturile si dorintele sunt diferite, chiar daca doi vad acelasi lucru si se inteleg intre ei.

Unde ai ajuns pana la urma?

Edited by Quantum, 27 June 2014 - 08:48.


#47
bpmircea

bpmircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.08.2012

View Postchique, on 02 aprilie 2014 - 15:18, said:


mircea, merci, asa ma gandeam si eu! Posted Image.  pot sa te intreb in ce zona stai?

scuze pentru raspunsul cu intarziere, nu am intrat pe forumul asta cam de mult timp, stau in sudul insulei in Arona, Costa del Silencio

#48
manusu

manusu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.01.2007
ericvlad,eu iti recomand Zaragoza....are cam tot ce vrei tu....bafta

#49
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015

View PostMircel, on 03 martie 2014 - 22:10, said:

Eu aș alege Salou, Tarragona la 100km S-V de Barcelona.

Stiu ca topicul e foarte vechi daca mai este cineva interesat de acest subiect si eu recomand Tarragona

Este un orasel mult mai linistit fata de Barcelona, mai ieftin si destul de aproape fata de ea daca se merge cu trenul (fiind si mult mai ieftin)

Salou este si el aproape si ....... absolut demential

Edited by ionitam, 28 April 2017 - 18:33.


#50
uidivoro

uidivoro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.12.2011

View Postchique, on 27 martie 2014 - 22:58, said:

simone, nu stiu sa-ti spun despre murcia, sper sa apara alti forumisti cu informatii.

daca-mi permiti un sfat, as sugera sa nu cumperi imediat o casa acolo, ci sa inchiriezi pentru o perioada, pana te dezmeticesti si incepi sa intelegi cum merg lucrurile. e nevoie sa locuiesti o vreme in zona  ca sa-ti dai seama ce inseamna o zona buna plus ca tre' sa-ti dai timp sa prinzi niste ocazii. daca tu vrei sa cumperi o casa in 2 luni, sansele sunt ca vei cumpara mai mult sa mai putin la intamplare.
Buna,v-ati mutat pana la urma in Spania?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate