Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Unde sa ma stabilesc in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca as fi in locul tau, in Barcelona m-as stabili, dar tie placandu-ti mult mai multa caldura, iti recomand s-o iei mai la sud :)

#20
wannabeok

wannabeok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 20.02.2014
eu stau in valencia...e frumos..chirie ieftina gasesti :)

#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005
Valencia mi-a placut si mie.
Din toate orasele vizitate pana acum, nu foarte multe dar totusi au fost cateva, in Valencia mi-ar palce sa locuiesc, ca si turist ai destule dar nu se compara cu altele insa ca si oras de resedinta mi-a placut.

Daca as lucra de acasa tot spre Spania cred ca m-as indrepta si eu, asa ca nu va mirati ca vedeti mai multe postari similare :)

#22
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
In primul rand daca esti hotarat sa te muti in Spania acum ar fi un moment destul de bun pentru a cumpara in loc sa inchiriezi.
Apartamente care acum 5 ani costau 200.000 acum se vand cu 60.000.

Apoi ar trebui sa cauti un loc unde sa-ti placa, asa cum ai spus clima, dar si oamenii, mancarea, tipicul zonei si alte aspecte.
Eu te-as sfatui sa te stabilesyi intr-un orasel mai mic, 20.000-50.000 de locuitori, avantajele sunt multiple.
Eu locuiesc tot intr-un orasel micut de aproximativ 50.000 de locuitori si merg zilnic in Madrid care se afla la 50 de kilometri.
Cand ajung la 15-20 de kilometri de Madrid, in anumite zile, se vede "ceata" neagra care pluteste deasupra si pe care o respira toti cei ce locuiesc acolo.
Pur si simplu cand o vezi iti vine sa te intorci inapoi din drum.
Au fost momente in care spuneau la radio ca era nevoie sa ploua cat mai repede pentru a spala aerul din Madrid deoarece gradul de poluare era foarte ridicat, asta in general vara cand nu adie vantul.
Nu doresc ca fica mea sa respire acel aer si ma bucur ca oraselul unde locuim nu este atat de poluat deoarece are niste parcuri imense si nu are activitati industriale in zona.
In plus fiind micut multa lume se deplaseaza pe jos si astfel se evita poluarea.
In afara de asta, birocratia, de care te vei lovi chiar daca vei lucra de acasa, se misca mult mai repede intr-un orasel decat intr-un mare oras, cozile sunt mai mici, timpii de programare sunt mai redusi.
Exista mai multa liniste si poate chiar si mai putini derbedei.

Daca iti place viata nocturna ar trebui sa te muti in apropriere de Madrid.
O alta optiune ar fi fost Barcelona dar am observat ca nu-ti place si iti impartasesc sentimentele.
Un alt avantaj in a locui in imprejurimile orasului Madrid este ca te aflii practic in centrul tarii si nu trebuie sa te deplasezi mult indiferent in ce margine vrei sa ajungi, si spun asta deoarece trebuie sa vizitezi toata Spania ca ai ce vedea.

Daca vrei o clima placuta trebuie sa te stabilesti undeva prin Marbella sau pe langa insa chiriile nu sunt ieftine.
Eu daca ar fi sa ma stabilesc in Spania, in cazul meu frigul nu este o problema, m-as stabili in Galicia sau Asturia unde clima este asemanatoare cu cea din Romania, mancarea este foarte buna si oamenii extraordinari cat timp nu sunt calcati pe bataturi.

Si deasemenea te-ai putea stabili in Menorca unde merita sa traiesti cu adevarat si cred ca ar indeplini conditiile impuse de tine.

Bafta!

#23
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Multumesc foarte mult pentru sfaturile si parerile voastre. Sunt de mare ajutor.

Acum, dupa raspunsurile voastre, sunt intr-o mare dilema. Pentru ca uitandu-ma la fotografiile de pe internet (deci superficial) vad ca nici unul din locurile recomandate de voi nu e pe gustul meu.

Cel mai relevant dar si descurajator lucru l-a spus Friskey:

View PostFriskey, on 04 martie 2014 - 01:13, said:

Spania nu are orase moderne de mileniul 3. Cel mult orase cu iz de modernism pe langa cel clasic. Cele mai moderne orase ale Spaniei ar fi Valencia, Alicante, Malaga, Marbella (asta nu prea e modern, e clasic dar foarte frumos si aranjat si plin de englezi, aici se vorbeste mai mult engleza decat spaniola) si cam atat. Daca vrei caldura atunci orienteaza-te spre partea de sud, Costa del Sol.
Vrei nu vrei tot spre litoral o sa tragi ca acolo sunt orasele dezvoltate si cat de cat moderne. Partea interioara in centru/sud e cam saracie, lume putina si fara orase dezvoltate.

Alt raspuns interesant este acesta:

View Postteknotronik, on 09 martie 2014 - 16:09, said:

In primul rand daca esti hotarat sa te muti in Spania acum ar fi un moment destul de bun pentru a cumpara in loc sa inchiriezi.
Apartamente care acum 5 ani costau 200.000 acum se vand cu 60.000.

Si deasemenea te-ai putea stabili in Menorca unde merita sa traiesti cu adevarat si cred ca ar indeplini conditiile impuse de tine.

Dar am 2 indoieli:

- Si in Romania se vand o gramada de apartamente si vile la preturi incredibil de mici. Am vizitat foarte multe, pana am inteles ca nu e de fapt nici o schimbare. Aceste preturi socant de mici ascundeau faptul ca mereu "lipsea" cate ceva. Ori nu erau terminate, ori erau facute cu super-economie, deci intrai in paguba mai tarziu, ori erau facute prost, ori... ori... multe multe probleme. Oare nu e la fel si in Spania? De asta nu vreau sa cumpar. Macar daca e inchiriat si iau teapa pot sa ma mut mult mai usor.
- De ce spui ca tocmai Menorca ar indeplini conditiile mele? Tot din fotografii vad ca nu e mare modernitate nici acolo (si nici nu ma asteptam sa fie). Ce mi-ar mai place in afara de clima?

Pana la noi informatii ma gandesc cum sa ies din incurcatura asta Posted Image

Edited by ericvlad, 09 March 2014 - 19:33.


#24
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Tenerife Posted Image.  

Argumente:

- primavara- vara tot anul, temperaturi 20-30 de grade
- peisaje spectaculoase, mare, munte, vulcan,
- viata buna si ieftina: tva-ul in Tenerife e 6%, accizele sunt mult mai mici decat in Spania continentala, nu cheltuiesti mai nimic pe caldura
- poti gasi o casa cu gradina (si daca ai bafta si cu piscina) incepand de la 500 de euro pe luna
- mancare ieftina, cam la 60-70% din preturile din Belgia si cred ca si din Romania
- lume relaxata si binevoitoare
- foarte cosmopolita, pentru ca sunt nenumarati englezi, nemti, olandezi, belgieni, etc.. care s-au stabilit acolo. Deci poti supravietui destul de bine si fara sa stii spaniola in prima faza
- bucataria e dementiala si preturile la restaurante sunt mici

Dezavantaje:
- e insula, destul de mica (cam 100 X 50 km), poti ajunge pe ea doar cu avionul sau feribotul
- un pic un-cool in ce priveste avangardismul in toate domeniile. adica n-o sa vezi cine stie ce magazine concept, arta si cultura sunt cam la nivel de artizanat. (dar in era internetului, compensam on-line)


Nu stiu sa-ti spun nimic despre scoala internationala, nu m-a preocupat subiectul. Cum de stiu toate astea? am de gand sa ma mut acolo. Posted Image

Edited by chique, 15 March 2014 - 20:44.


#25
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Da, tot nu ma face mai vesel in legatura cu Spania. E foarte compicat de ajuns/plecat de acolo. Un zbor din/catre Europa e cam 1000 EUR (3 persoane). Trebuie cumparata alta/e masina/i, etc... Cam ramai blocat acolo. Orice iesire te cam costa zdravan. Nu prea sunt genul sa ma izolez asa.

Culmea e ca sunt o gramada de scoli internationale :)

Dar problemele logistice de mai sus sunt importante...

#26
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
hm, nu costa asa mult zborul. un zbor din BXL costa 200 de euro de persoana, dus-intors. In plus, daca devii rezident Tenerife, zborurile catre Spania continentala te costa jumatate din cat ii costa pe nerezidenti (poti zbura cu sub 100 de euro la Madrid, de ex, iar de acolo ai multiple low costuri catre orice destinatie).  Iar masina poti sa ti-o aduci cu feribotul - noi asa vom face - nu-i nicio problema.

merci de info cu scolile internationale - de fapt e logic, ptr ca sunt multi straini pe insula Posted Image.

Edited by chique, 16 March 2014 - 13:55.


#27
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Din bucuresti e 1300 EUR. Am extrapolat si redus un pic pentru centrul Europei.

Rezident dupa cati ani devii? Si cu ce pret nervos? :) Adica stai la cozi ca animalul, cum e in Romania? Cu toti arabii, africanii si alte natii necajite (mai nou chinezii)? Si te trateaza ca pe cersetori? Sau o fi vreo procedura online, de mileniul 3?

Care e taxa pentru masina (transport si daca or fi traxe vamale, etc)?

#28
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
preturile la zborurile din Romania nu sunt deloc reprezentative. 1300 mi se pare enorm, pai e mai mult decat pentru state, da-o naibii.

Rezident devii destul de repede, din momentul in care te inscrii la primarie. Nu stiu sa-ti spun cu ce consum nervos, caci inca n-am facut-o. Ma astept sa fie ceva mai multa birocratie ca in Belgia, de ex, dar mai putina decat in Ro.  Ah, inca un plus: n-am vazut deloc arabi acolo! Probabil pentru ca sistemul de ajutoare sociale nu e asa facil de accesat.

Masina poti sa ti-o aduci/inscrii gratis (adica nu platesti taxe vamale) daca e cumparata de mai mult de 6 luni. Daca e mai noua de-atat, platesti ceva taxe vamale (nu stiu cat), pentru ca Tenerife are un regim vamal special.

Sunt curioasa unde decizi sa te stabilesti, zi-ne si noua pe aici cand te-ai hotarat! Posted Image. Si bafta multa!

am uitat sa-ti spun, exista un blog al unor tipi care s-au stabilit acolo: http://www.emigranti...erife.info/   care au informatii destul de amanuntite despre intreg procesul birocratic. nu i-am mai citit demult, ca-s cam extremisti si conspirationisti si nu prea suport genul, dar informatiile strict despre Tenerife sunt corecte.

Edited by chique, 16 March 2014 - 19:59.


#29
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Pai cauta pe net. Asa am gasit, 1300 EUR (2 adulti + 1 copil - poate aici e confuzia).

Nu stiu unde sa mai decid sa plec. Cam de acum 5 ani  (dupa 15 ani de umblat prin toata lumea - mai putin Singapore :) ) am inceput sa-mi dau seama ca peste tot sunt aceleasi probleme. Si - culmea - cel mai bine (pentru ce caut eu) parea ca e tot in Romania :) Concluzie plina de ironie, pentru ca eu tot incercam sa plec de aici dar vedeam, rand pe rand, ca nu eram multumit cu ce gaseamin alta parte.

Acum sunt tot mai aproape de America de Sud, dar deocamdata e tot un fel de Tenerife pentru mine. Adica aceleasi probleme logistice.

Ar mai fi sudul Portugaliei. In Portugalia am fost doar de la Lisabona in sus. In Sud nu stiu cum e. Poate gasim pe aici pe cineva care ne poate spune.

#30
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
aa, ok, tu ziceai 1300 pentru 3 persoane. intelesesem ca de persoana.  da, cam asta cred ca e pretul din romania. probabil poti gasi mai ieftin, daca faci cine stie ce escale alambicate, dar nu stiu daca merita osteneala.

Poate ar trebui sa faci o vacanta mai lunga in Spania si sa faci un tur al tarii, sa vezi ce oras te atrage. Pana la urma, majoritatea deciziilor noastre sunt emotionale, nu bazate neaparat pe o lista de pro's and con's. Eu am fost pana acum de 3 ori in Tenerife si o data in Gran Canaria si de prima oara in Canare mi-am zis ca acolo mi-ar placea sa locuiesc. Deci pentru mine decizia a fost simpla, am venit ea la mine, n-am cautat-o eu. Pe urma am tot cautat informatii si ultima oara am fost ca sa privesc totul cu ochi critic, sa reflectez putin daca intr-adevar ma vad locuind acolo si ca sa-mi aleg regiunea in care as vrea sa locuiesc. Pentru ca nu vreau sa stau intr-o statiune turistica, ci intr-un oras normal, care are si teatre si muzee si universitati.

#31
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Da, cred ca ai dreptate. E de facut o tura prin Spania. Dar e greu de gasit timpul necesar. Pentru ca atunci cand lucrezi penru tine (si nu la o firma) nu prea iti vine sa iti iei nici concediu. Pentr ca nu e platit Posted Image

As face-o mai cu tragere de inima, dar iti reamintesc ca tocmai am vizitat Spania, doar Barcelona, si sunt inca traumatizat Posted Image

Edited by ericvlad, 16 March 2014 - 22:27.


#32
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
atunci, daca nu ti-a placut Barcelona, de ce vrei totusi in Spania?  Nici eu nu m-as muta in Barcelona, dar orasul mi-a placut mult.  E viata, e nebunie.. :)

cu timpul stiu, pentru ca si eu si barbatu-meu suntem liber-profesionisti si lucram mult pe net - cam aceeasi situatie ca la tine, presupun. Nu e usor, dar macar esti independent geografic si poti sa-ti alegi unde sa locuiesti.

#33
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
caut un loc fara iarna. si imi place spiritul latin, spre deosebire de mizeria germana si alte "rude" ale lor. de asta nu vreau sa cred ca totata spania este ca Barcelona. Mi-ar da peste cap toata scara de valori :)

#34
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
pai mergi mai prin sud, atunci. In Spania continentala, in afara de Barcelona,  am mai fost la Almeria si Granada -in sud. Mi-au placut mult ambele orase, viata are alt ritm acolo, lumea are timp sa savureze lucrurile simple, nu-i stresata, chiar daca viata nu-i nici acolo usoara.  

Dar tot mai mult mi-a placut Tenerife. :)

#35
awne

awne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.04.2007
Pentru curiozitatea mea , ce anume lucrezi ?

#36
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
nu am deschis acest topic pentru a-mi publica CVul. dupa atatia ani de activitate imi permit luxul sa nu mai caut eu de lucru, ci sa fiu cautat :)

deci sa ramanem la tema noastra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate