Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Unde sa ma stabilesc in Spania?

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
ericvlad

ericvlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.03.2014
Vreau sa fac o alegere si va cer sfatul celor care locuiti deja in Spania sau o cunoasteti foarte bine. Este vorba de faptul ca vreau sa ma mut (cu familia) in Spania.

Criteriile ar fi urmatoarele:

- Nu am nevoie de un loc de munca acolo. Lucrul meu se desfasoara online, indiferent de locatia mea geografica. Imi trebuie doar internet.
- Imi este indiferent daca este un oras mare sau mic. In legatura cu asta exista urmatoarele prioritati (in ordine):
1. Sa existe o scoala internationala (copilul meu e in clasa 2)
2. Sa pot inchiria un apartament nou, complet mobilat (2 dormitoare)
3. (Evident Posted Image ) Sa fie cat mai ieftin
- Nu ma pasioneaza in mod special marea, litoralul
- M-am saturat de frig, deci as vrea un loc (macar) fara zapada si cat mai insorit
- Intre un loc cu case vechi si incarcat de istorie, traditii, etc si un loc cu locuinte moderne, aer de mileniul 3, il prefer pe cel de-al doilea

Cam astea ar fi "pretentiile" mele.

O mica precizare: Nu cunosc Spania aproape de loc.Am stat mai mult doar in vara asta, cand am fost la Barcelona. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar Barcelona este taiat de pe lista. A fost o mare dezamagire (in afara de Gaudi si creatiile lui). Nu as vrea sa locuiesc intr-un astfel de oras. Repet, este o parere personala, asta este gustul meu.

Va multumesc anticipat celor care doriti sa ma ajutati cu un sfat competent.

#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Paris!Posted Image Posted Image

#3
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 ericvlad, on 03 martie 2014 - 21:59, said:

Vreau sa fac o alegere
... cand am fost la Barcelona...
Eu aș alege Salou, Tarragona la 100km S-V de Barcelona.

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 16.08.2010
Undeva... unde nu bate rachetili lu' (ras)Putin...

#5
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
http://forum.softped...mi-recomandati/

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
valencia
sevilla
malaga
verifici cu street view si cu agentii imobiliare (cu toate ca e mai convenabil de la particulari)

Edited by Nero-d, 03 March 2014 - 22:15.


#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aici e laudat Tarragona, inca nu mi-e clar daca pe bune

http://forum.softped...espre-occident/

#8
Aesop

Aesop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 13.02.2014
Malaga, mai la sud putin sunt niste terase superbe, cu case insirate pe dealuri si vedere la mare

#9
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010
http://forum.softped...mi-recomandati/ Doi useri diferiti,aceasi intrebare(formulare foarte asemanatoare)...Simpla coincidenta???

 iib said:

Ca multi multi altii m-am saturat de mizeria din romania. Atat la propriu cat si cea - hai sa-i zicem - spitrituala. E clar ca maneaua, cu toate scursorile ei jegoase, a invins. Nu ma refer strict la odiosul fenomen muzical, ci la stilul de viata si de comportament al romanilor.
Am calatorit mult prin lume. Dintre continente mi-a "scapat" doar Australia. Am fost crunt dezamagit de tari cu un grad inalt de dezvoltare. Prin eliminare si prin prisma personalitatii mele au ramas foarte putine tari unde mi-ar face placere sa ma mut. Este vorba de Brazilia si/sau Spania.
In Brazilia am fost de multe ori pana acum. Pot spune ca o cunosc foarte bine si daca ar fi sa o aleg stiu perfect unde mi-ar place sa stau. Dar "comoditatea" Europei ma face sa ezit intre Spania si Brazilia.
Spania doar am traversat-o in drumurile dintre Portugalia si Franta. Asa ca m-am hotarat sa fac niste vizite mai lungi ca sa ma lamuresc daca intr-adevar mi-ar place sau nu. Si pentru ca, evident, nu am cum sa acopar chiar toata Spania, am nevoie de sugestiile voastre.
Sa va dau criteriile mele pentru locatia cautata:
- Nu vreau sa fie pe litoral, cel putin 50km in interior
- Nu vreau frig Posted Image De aceea cu regret am renuntat la zona supercivilizata din nordul Europei. Deci o locatie fara zapada iarna, vara poate fi oricat de cald.
- Nu conteaza marimea orasului, dar as vrea sa imi pot gasi o locuinta intr-o zona moderna. Nu imi plac vechiturile, chiar daca istoric sunt valoroase.
- Sa am foarte aproape (max 15 min cu masina) magazine mari (mall/supermarket), scoala (am un copil de 6 ani) asistenta medicala (asta cred ca ne cam limiteaza la orasele mari, desi as prefera un loc linistit)
- Sa fie aproape (max 100 km) de un aeroport international
- Sa am acces la un serviciu internet de cea mai buna calitate. Nu e o gluma Posted Image Pentru mine este esential.
- Evident o zona cu un peisaj cat mai frumos
- Cat mai putin romani. Ideal spre zero. Va rog nu va suparati pe mine, nu ma refer aici la putinii romani civilizati, pentru ca desigur mai exista si asa ceva.
- O zona cu oameni civilizati, nu neaparat prietenosi. Nu caut socializare, nu vreu sa ne batem pe burta. Vreau doar sa nu se poarte ca animalele. Adica daca atragi atentia unui vecin ca asculta muzica prea tare el sa o dea si mai tare, de exemplu. Pe scurt: fara marlanie.
Va multumesc anticipat pentru sugestiile voastre. Am alocat cam 2 luni in care as vrea sa stau cateva zile in fiecare loc recomandat de voi. Dupa care as vrea sa ma hotarasc pentru ca anul viitor copilul meu trebuie sa inceapa scoala si ar fi bine sa stim unde.

 ericvlad said:

Vreau sa fac o alegere si va cer sfatul celor care locuiti deja in Spania sau o cunoasteti foarte bine. Este vorba de faptul ca vreau sa ma mut (cu familia) in Spania.
Criteriile ar fi urmatoarele:
- Nu am nevoie de un loc de munca acolo. Lucrul meu se desfasoara online, indiferent de locatia mea geografica. Imi trebuie doar internet.
- Imi este indiferent daca este un oras mare sau mic. In legatura cu asta exista urmatoarele prioritati (in ordine):
1. Sa existe o scoala internationala (copilul meu e in clasa 2)
2. Sa pot inchiria un apartament nou, complet mobilat (2 dormitoare)
3. (Evident ) Sa fie cat mai ieftin
- Nu ma pasioneaza in mod special marea, litoralul
- M-am saturat de frig, deci as vrea un loc (macar) fara zapada si cat mai insorit
- Intre un loc cu case vechi si incarcat de istorie, traditii, etc si un loc cu locuinte moderne, aer de mileniul 3, il prefer pe cel de-al doilea
Cam astea ar fi "pretentiile" mele.
O mica precizare: Nu cunosc Spania aproape de loc.Am stat mai mult doar in vara asta, cand am fost la Barcelona. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar Barcelona este taiat de pe lista. A fost o mare dezamagire (in afara de Gaudi si creatiile lui). Nu as vrea sa locuiesc intr-un astfel de oras. Repet, este o parere personala, asta este gustul meu.
Va multumesc anticipat celor care doriti sa ma ajutati cu un sfat competent.
Seamana asa..."macar" un pic?Primul topic e din 2011,al doilea din 2014.

Edited by the1godfather, 03 March 2014 - 22:52.


#10
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Cadiz, e chiar in sud, peisaje superbe, liniste, poti sa faci surf, e cald tot timpul, e aproape de Maroc, de Gibraltar, etc.

Attached Files



#11
972

972

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2013
dute im Tnerife..

#12
doks

doks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 10.01.2014

 Aesop, on 03 martie 2014 - 22:21, said:

Malaga, mai la sud putin sunt niste terase superbe, cu case insirate pe dealuri si vedere la mare

Si chirie cu 3 zerouri ?

#13
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Alicante.

#14
randomname

randomname

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.01.2014
MADRID  - nu se compara cu alta metropola spaniola :P

#15
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

 balauru69, on 03 martie 2014 - 22:48, said:

Alicante.

+1000 recomand

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Spania nu are orase moderne de mileniul 3. Cel mult orase cu iz de modernism pe langa cel clasic. Cele mai moderne orase ale Spaniei ar fi Valencia, Alicante, Malaga, Marbella (asta nu prea e modern, e clasic dar foarte frumos si aranjat si plin de englezi, aici se vorbeste mai mult engleza decat spaniola) si cam atat. Daca vrei caldura atunci orienteaza-te spre partea de sud, Costa del Sol.
Vrei nu vrei tot spre litoral o sa tragi ca acolo sunt orasele dezvoltate si cat de cat moderne. Partea interioara in centru/sud e cam saracie, lume putina si fara orase dezvoltate.
Chiriile sunt foarte bune mai ales spre periferie sau in oraselele satelit oraselor mari, desi nici in orasele mari nu sunt prea mari daca vrei sa compari cu bucuresti. Apartamente noi in complexe rezidentiale noi sunt gramada ca la ei s-a construit in draci mult mai mult decat aveau nevoie.
Daca nu vrei sa stai la bloc (desi in cartierele noi nu sunt toate apartamentele ocupate, cel mult turisti sezonieri dar care pot fi galagiosi si lipsiti de bune maniere mai ales englezii) si sa ai mai multa liniste te poti orienta spre vile, la ei se cheama chalet, alea lipite se cheama chalet adosado, iar apartamentele penthhouse la ultimul etaj pe doua nivele si cu terasa mare pe acoperis se cheama atico.

Edited by Friskey, 04 March 2014 - 01:22.


#17
dragos_1978_ro

dragos_1978_ro

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 63
  • Înscris: 22.02.2014
Alicante
Malaga
Castellon de la Plana

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Braganca, Portugalia? Mai ieftin ca în Tras-o-montes nu prea găsești, orașul are de toate, inclusiv universitate.

Acum mă uitam pe olx.pt, cu 300-350 euro găsești apartament în bloc nou de 3 camere cu 110-140 mp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate