Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Problema XP

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Nu ma prind. Am cautat in help da nu am gasit nimic.
Poti sa fii putin mai explicit pls?

bye

#20
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
aha ...


cu MBu shi retzea de XP s-a tot discutat ... mie mi s-a acrit deja sa tot repet .... Fara suparare Seven ... da un search pe TOT forumu' ...mai ereau shi pe la Trips & Tricks, shi pe la Bioshi ...

Pot sa spun ca am facut (nu una sau 2) retzele cu XP ... shi home, sh PRO, shi cu shi fara licentze, shi omogene, shi mixte (shi cu 05, shi cu 98, shi cu linuji, shi cu 2000 etc), shi cu shi fara Domain Controllere, server shi alte alea ...Nu o luatzi ca lauda. Astea le-am facut sau am ajutat la facerea sau refacerea lor ...

Probleme? Au fost ... Normal ... DAR NU DIN CAUZA XP.... Cred ca am cam 1 an shi jumate' de cand fol XP Pro IN RETZEA super eterogena ... inainte foloseam 2000 Pro ... Rezultatul? Am trecut peste incompatibilitatzile de la inceputurile XPului ... shi am ramas cu el ... Prima instalare m-a tzinut 5 luni... shi lucra in regim de server...fileserver, webserver, mailserver, gameserver etc. shi am inceput pe retzea BNC ... cu prima conexiune facuta la patent ... shi NU pot spune ca a mers XPu mai greu in retzea decat altele ... poate din contra chiar!

DECI (de fapt aici voiam sa ajung cu polologhia): NU Microsoft Windows XP Home Edition / Professional este de vina pentru neregulile din functionarile diverselor retele ... De cele mai multe ori este O PROASTA CONFIGURARE a unuia / mai multor puncte de acces sau O PROASTA realizare a INFRASTRUCTURII.

Daca vedetzi ca NU VREA SHI NU VREA sa mearga cea retzea, facetzi cum a zis Liviu: computerele 2 cate 2 shi gasitzi buba ...

Poate fi in cauza UNUI Win XP - dar nu din cauza OSului, ci a configurarii lui! Sau, Doamne Fereshte, din cauza kit-ului piratat cine shtie pe unde!

PS: Shi nu uitatzi: Win 98 NU a fost conceput ca OS de retzea!

PPS: Shi nu prea am intzeles faza cu led-ul de coliziuni la switch! :)

#21
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
De 4 ani tot fac/configurez retele. Dar acum este prima data cand intr-o retea am winxp. Am incercat smecheriile de pe aici , am gasit 2 threaduri dar nu s-a rezolvat. Poate sunt eu prost.

Problema e ca am placa de 100, in switch se conecteaza la 100 (e ledu aprins si la mine si la ceilalti) dar daca fac o copiere din retea (de fapt mai multe in paralele de pe mai multe calculatoare) in task manager la networking nici de nebun nu trece utilizarea de 10%. Am pus placa manual pe 100FullDuplex si degeaba.

A doua problema e ca daca cineva copiaza de la mine, adio. Nu mai misca aproape nimic.
Nu am probleme cu vazut-ul retelei. In 3 secunde vad toate calculatoarele din retea.

Switch-ul are un led care indica daca sunt coliziuni (cel putin asa scrie in carticica cu care a venit).

bye

#22
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
aha ...

mah! NU mi-o lua in nume de rau ... io m-am nervat ca am vazut la FOARTE multzi zicand ca NU E BUN XPu in retzea! ie bun ...

acu' cu problema matale... ai vreun program care sa itzi spuna EXACT viteza de dwnld/upld pe o anume interfatza de retzea?! daca nu, da un PM ... shi o rezolvam ... daca ai undeva la 7 - 10  MB/sec, sigur e conexiune de 100... da' banuiesc ca shtii ...

cel mai simplu - crossover de 3 m ... intre PCuri DIRECT, fara switch ...sa n-ai vreo surpriza ... shi testezi iara

sau super skulele de testat retzele ... da' nu cred ca e o solutzie viabila :)

daca aia iau de la tine la 100 mbps (sa zicem cu 8-9 MB), e normal sa nu mearga nik pe PCu tau! La mine se intampla la fel ... shi am PC f. bun!

daca ai nevoie de ajutor ... da un pm ... sau mail ...sau aici ...

#23
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
ma toata lumea se plinge ca merge xp ca un cuir in retea, dar mai sint si fericitii posesori de versiuni cistigatoare.
acum ca toti astia nefericitii avem aceeasi configuratie si aceeasi configuratie a retelei este exclus=>xp chiar are o problema, sau poate nare si sintem noi prea pretentiosi nu?
solzi de peste, io am altele pe cap dar totusi nu merge cum ar trebuii sa mearga xpeu asta. xp e cel mai scula win de cind am io calculator, adica vro 8 ani si am calarit multe os dar niciunu ca asta, super in toate cele, cum erau fetele de imparati prin povesti dar la capitolul copiat in retea .....
hai sa o luam prin eliminare
eu sint nefericit, merge ca cuiru si am retea formata din:
-3 sgm de bnc intinse pe niste blocuri
-3 huburi care concentreaza fiecare bloc
- 2 bucati de utp care leaga cele 3 huburi
-total vro 350 m de bnc si 100 de utp
-17 bucati calculatoare
dupa ce sau facut toate legaturile calumea reteaua merge bine, adica pot sa iau ceva de pe retea cu 85-90% din banda cind nu mai e nimeni sa consume banda.

#24
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
bigian-e, tata! ... shtii care sunt specificatile la BNC (segmente shi lungime?) ... nu intreb la mishto:

On Thin-Ethernet, the rules are:

- minimum 0.5 m between T-connectors
- maximum 185 m cable length
- maximum of 30 nodes (i.e. connections)

An cable can be extended by installing Repeaters, which amplify the signal:

A Repeater counts on each segment as a node and can be connected at ANY location in the Thin-Ethernet cable.
However, if a network needs more than 2 repeater:

the following limitations apply:
When an Ethernet signal travels from its source to destination station, it can travel through:
- maximum of 5 segments
- maximum of 4 Repeaters/hubs
- maximum of 3 populated segments
(Populated segments have more than 2 nodes connected, un-populated segments have only a node at each end, so a 10baseT-segments is a non-populated segment).

And for this discussion, a 10BaseT-Hub is like a repeater and a 10baseT cable can be treated as a cable 10base2-cable with just 2 systems on it.

There can be more repeaters/hubs in the complete network, and an Ethernet signal can pass-by more than 4 Repeaters/hubs, as long it does not have to go THROUGH more than 4 Repeaters/hubs.

If these rules are violated, the network becomes unreliable.


#25
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
O sa incerc cu crossover.
Indeea e ca utilizarea nu trece de 10%.
Cand copiez in retea (folosind programelul ala totalcopy) el raporteaza cam 1000K/s adica ~ 10M ...

Singura solutie, e sa testez cu crossover.

Ahh, si nu am spus ca xp-ul e de vina. Probabil ceva in + de configurat si eu nu stiu ce. De asta am intrebat. Nici una din solutiile din celelalte threaduri nu au rezolvat problema. Mai ramane cablul sau switch-ul de testat. Desi la cabluri am mai schimbat o data mufele.


bye

#26
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
dragul meu tybi
stiu care sint specificatiile, dar acolo ai omis sa mentionezi de repetoare sau hub. pe "sgm" adica ce bnc se aduna pina intrun hub sint maxim  160 de m dar insumat se aduna de vro 400, 3 huburi care intre ele au vro 80-100 m de utp ca neam imbatat inainte sa masuram exact
ma problema nu e de la configuratie etc ca daca era sa fie de la aia nu mergea de la inceput, problema vine undeva de la xp asa ca fiti mai obiectivi daca se poate

#27
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mane, io nu tzi-am zis cu rautate ce tzi-am zis ...

NU am de unde sa shtiu ce shtii sau NU shtii matale ... sau ce configuratzie ai la retzea ...

Ca a mers la inceput - sunt cat se poate de de acord ... am vazut multe chestii care au mers la inceput ... iar BNCul nu este tocmai ideal-ul de fiabilitate in timp ... cu ata mai mult cu cat intzeleg ca e tras prin shi printre blocuri ...

iar de obiectivitate - mi-am zis parerea shi am argumentat-o: nu te supara, dar eu NU cred ca e de la XP ca sistem de operare ... Shi iarashi, nu te supara pe mine, dar nu am incredere decat intr-un sistem de operare instalat si configurat de mine shi de inca altzi catziva ... in rest,  pot fi de acord ca e bine pus, dar nu convins ... deformatzie profesionala, ce vrei :( ...

#28
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
bigianu >> s-au spus destule pe aici, dar trebuie sa intelegi faptul ca o diagnosticare "remote" a retelei tale este dificil de realizat in aceste conditii ... Tot ce pot sa-ti spun (din proprie experienta) este ca pot fi FOARTE MULTE MOTIVE pentru care reteaua ta sa se miste "aiurea", dar WindowsXP nu are o problema cu partea de retea ... Este foarte adevarat ca trebuie sa fii foarte atent la driverele instalate pentru cartela de retea, deoarece de multe ori driverele generice (MS made) nu merg OK, dar de asemeni, driverele unor producatori sint facute cu picioarele (cind e vorba de "ilustri anonimi" producatori de cartele de retea ...).
Sint dispus (daca te mai intereseaza problema si ai chef) sa te conduc pas cu pas in realizarea unei diagnosticari ... dar sa stii ca-ti trebuie ceva timp ... Da-mi un semn daca vrei acest lucru ...

#29
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Am mai facut niste teste in urmatoarele conditii:
2 calculatoare cu win xp
2 calculatoare cu win98

trafic in retea intre cele 2 xp-uri => utilizarea retelei in proportie de ~65%. probabil daca mai transferam si altceva urca mai sus.

transfer intre xp si 98 => utilizare 10%, nu mai mult. !!?!?
transfer 98 - 98, un film in ~ 3min => mai mult de 10M/s

ce naiba sa mai inteleg? ma las.... gata.

bye

#30
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
NU XP e problema.
Suntem 12 insi intro retea in care juma aveam winxp (2 switch-uri si server linux).
Si nu apar deloc problemele de care zici. Daca nu crezi te invit sa vezi io chiar xp am.

#31
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
hmmm .... ai activat cumva IPX sevene?!

#32
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
il avusesem instalat (mai jucam un nfs din cand in cand cu baietii) da l-am dat jos dupa ce am citit intr-un alt thread ca ar putea cauza probleme.

orcum, renunt, nu mai am nici timp, nici rabdare.
la cat stau eu pe acasa, nu merita sa ma mai omor sa rezolv problema.

bye

#33
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
tibi scuze tata daca am parut rautacios dar nu sint desi par
chestia e totusi ca daca reteaua merge ok, adica nu sint probleme de transfer etc, de ce merg calculatoare puternice care au xp ca 486.
daca vedem un pic la ce sa postat mai sus o sa observam ca exista doar vro 2-3 care zic ca xp nu face probleme cind se copie de la ei, in rest.. dastia ca mine
nu se sinucide nimeni dar totusi e naspa sa stai 30 sec sati deschida un drive sau mai stiu io ce initiative are omu pacolo

#34
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
si nam nimic sa tina de ipx

#35
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
mane, daca ai retzea de 100 ousa bine la punkt, o copiere in retzea te poate duce la 7 - 8 - 10 MB/sec transfer sustzinut... ceea ce e mult, chiar shi pentru HARDurile noi shi vitezoase ...

daca ai retzea de 10 (BNC), atunci nu ishi are rost ideea de mai sus ... 800 - 900 K duce shi o bashina de p200 cu PIO4 ...

lasa-ma (fara sa te superi) sa raman la ideile mele de mai sus ... tzi-am spus, am vazut XP in configuratzii deverse ... shi nu am fost dezamagit ... iar la parte de network - e 2000 curat (plus un pseudo - bridging pe care il face).

Toate bune!

Aha ... shi plus ceva drivere ... MB pentru amd sau intel?

#36
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
si eu am aceeasi problema ca bigianu..anyway...sa imi bag 9 pt un rahat d-asta nu emrita..sunt prea multumit de XP..

Sunt curios daca pe Windows Server 2003 e problema asta :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate